Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што кога некој близок повеќе го нема?

Go down 
+70
martinad
adi
annaja
biljanag
kalinche70
rosii
Ana.b
okce
Dara
Vesna Blazevska
maci
Lence
Anika
NatasaK26
beti.liz
bubica
Magdalena
Eci-Peci
D-r Lidija Pazdrijan
marijab.d
ирена
fibimk
draganaskopje
Diana
anicka
mamazako
danielaval
Nine
delfinka
Kinky
bella*
delfin76
sonja 35
Natalija
obicna
bubamara
Mila87
milena p
Dragana
SonjuS*
Emi
Ves
Mimi22
nafi
Mama Ane
MamaMaja
bubale23
Ance-J
sneze
emilija poposka boshevska
Eli22
dzi-dzi
Anjuska08
Zvezdicka
baby24
elza
Jovana's mom
lidija29
hormonce
Sun_shine
kristina_b
Misticia
beti 24
bica
macush
Monika
wisna
Freya
Lana
Janaxxxx
74 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
АвторПорака
annaja
Почетник
Почетник
annaja


Female
Број на мислења : 31
Age : 58
Локација : skopje
Расположение : tak-tak
Поени : 26818
Registration date : 2009-09-05

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty24.10.09 0:59

[quote="kalinche70"]
annaja напиша:
kalinche70 напиша:
По ненадејната смрт на мајка ми повеќе ништо не е исто,болката може да исчезне,но тагата никогаш,јас сеуште плачам по неа како мало дете,страшно е и радоста повеќе не ми е иста...ништо ама баш ништо не е исто
Ova e celata vistina,potpuno isto se osekam i se slagam so ''Kalinche70'' toa e teska i ne izleciva bolka sto nikogas ne pominuva i mislam deka so taa bolka ke mi pomine ostatokot od zivotot.Pred 1,5 godina go izgubiv mojot TATKO bese golem covek,ne se raga takov....Majka mi gi pominuva naj teskite godini od nejziniot zivot,sekoj den,sekoj saat,sekoj minut ona so mislite e kaj nego.Mnogu mi e tesko mene za TATKO MI a i majka mi nemozam da ja utesam da ja lazam deka moralo taka da bide,zatoa sto prvo jas nesakam da veruvam vo toa, a bea vo brak 55godini.Bog neka ni gi prosti nasite najmili izgubeni bliski.A se prasuvam, dali nekogas ke bideme zaedno?????[/quote

Мајка ми имаше 58 години,ама и 100 да имаше јас не ни замислував дека дваесетина минути откако се разделивме ќе ја најдам како спие...уствари како умрела во сон..попладне 3 часот,отидов по синот во градинка-се вратив дома, таа мртва....никогаш не добив шанса да и кажам колку ја сакам,да и подадам вода,никогаш не помислив дека може да не напушти,толку наеднаш,единствено нешто што ме одржа да не полудам се децата а и мислата дека еден ден,кога ќе го изодам мојот пат,таа ќе ме чека-таму горе и повторно ќе можам некому да кажам мамо (а колку пати само дома кога сум сама да знаеш ќе кажам на глас МАМО само ете колку да проверам дали е сеуште убаво да се каже тој збор)
Еве сега ќе правам матурска оваа година за ќерката и неизбежно е прашањето Зошто Бог не дозволи она да е тука во тој момент?Ама тоа е......
Na cela zalost,barem videla vnuci,a TATKO MI (za zal nemame deca) ne mu se ispolni taa zelba jas sum edinica.Tazno, tazno mnogu tazno
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27179
Registration date : 2009-09-25

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty24.10.09 13:33

Anaanja,ja razbiram tvojata bolka i znam deka tamu nekade,tamu nekogash povtorno ke bideme so nashite mili,Bog sigurno imal prichina zoshto ete taka ne ostavil da samuvame bez niv,moze da staneme pocvrsti,da gledame so poinakvi ochi vo zivotot,da go cenime moze poveke sekoj moment sto ni go dal na zemjava,da go smenime karakterot....a tatkoti ke znae,kade i da e na neboto veruvam deka znae i te chuva od tamu i sigurna sum deka edinstveno shto saka za tebe e da bidesh srekna da prodolzish da se borish i da bidesh cvrsta Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 506937
Вратете се на почетокот Go down
annaja
Почетник
Почетник
annaja


Female
Број на мислења : 31
Age : 58
Локација : skopje
Расположение : tak-tak
Поени : 26818
Registration date : 2009-09-05

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty24.10.09 16:18

kalinche70 напиша:
Anaanja,ja razbiram tvojata bolka i znam deka tamu nekade,tamu nekogash povtorno ke bideme so nashite mili,Bog sigurno imal prichina zoshto ete taka ne ostavil da samuvame bez niv,moze da staneme pocvrsti,da gledame so poinakvi ochi vo zivotot,da go cenime moze poveke sekoj moment sto ni go dal na zemjava,da go smenime karakterot....a tatkoti ke znae,kade i da e na neboto veruvam deka znae i te chuva od tamu i sigurna sum deka edinstveno shto saka za tebe e da bidesh srekna da prodolzish da se borish i da bidesh cvrsta Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 506937
Pozdrav do tebe i so se se slagam ama tesko e,starite vikaat nagore e visoko nadole e tvrdo,taka da mora da se izdrzi se, i da se molime za podobro utre.Mnogu pati razmisluvam kako im bilo na nasite za zagubata na nivnite roditeli ama si vikam ne imale nas, pa se e polesno,mojot problem e drug jas nemam i neznam kako ke bide......svesna sum amaaa....sekogas ima ama...
Вратете се на почетокот Go down
martinad
Почетник
Почетник
martinad


Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : Bitola
Поени : 26550
Registration date : 2009-10-25

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty27.10.09 1:14

Dushicki, socustvuvam so site vas. I da, bolkata vremeto ke ja izleci no tagata ostanuva. Tatko mi pocina pred nesto poveke od godina. Ne bese nekoj covekza primer, koga bev mala pametam deka piese, mnogu vikase po majka mi, mnogu ja navreduvase.... Potoa koga poostare ne piese tolku ama bese mnogu nervozen, se mu smetase, znaese da napravi kavga za toa zasto tanjirot e ponavamu, a ne ponatamu... Uste ne mi e jasno kako toj covek so takov izbuvliv karakter mozese da ima tolkavo dobro srce. Nema da go zaboravam negoviot glas koj me razbuduvase za na skolo:"Ajde, tatence, stani... ke recese , so tolku ljubov, milost, sto nikogas nema da mu zameram sto direktno ne mi rekol deka me saka, kako sto mu velam jas na mojot sin... Seuste mi se slucuva da se zavrtam po nekoj covek pokraj koj sum pominala, a koj mi se pricinil deka e toj. Placev koga pocina no ne veruvav... ne sakav da veruvam.... Posle okolu 10 meseci od negovata smrt, edno utro se razbudiv i zaplakav kako dete po nego....prosepotev mil moj tatence...Mnogu mi nedostiga i mnogu mi e zal sto nema da go drzi svojot vnuk za race i da go setka. Mojot Mihajlo gi ima negovite oci - tie barem ke gi imam zasekogas.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-05

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty27.10.09 8:28

Uf kolku teska tema ............ ova go pocustvuvav pred 15 dena ama ne za roditel nego za baba mi dusata me bolese i seuste me boli ednostavno nema den nema nok nema pladne nema utro da ne pomislam na nea.......au kolku mi e tesko znaevme deka e veke krajot imase 79 godini i ja fati 100% skleroza neznaese nisto ama znaese koga ke me vidi da kaze ''Jao ko mi doso, doslo je moje modro oko'' ( jas imam plavi oci i zatoa taka vikase) ( inace srbinka bese).Doceka pmnogu 6 vnuci, 7 pravnuci i dusava ke me boli cel zivot sto ne uspea da vidi od mene .........mnogu mi e tesko solzi sami tecat......nemozam da pisuvam veke koga ke bidam spremna psihicki ke napisam uste tuka a sega izlagam od ovaa tema.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27179
Registration date : 2009-09-25

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty27.10.09 9:39

оф леле макресанска,мојата ќерка сеуште плаче по баба и иако се обидува да се сокрие од мене затоа што знае колку е неизлечлива мојата тага,често ми вели мамо вети ми дека ќе живееш бар 100 години...оф леле,јас вечерва ја сонував мајка ми и сега цел ден ќе ми биде тажен
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 45
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26594
Registration date : 2009-10-27

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty27.10.09 23:34

koga go zagubiv mojot tatko mojot svet se urna,sekoj den nesto dlaboko me boli posebno sto ne moze se da isceka da go vidi mojot sin koj pa e orginal ne kopija na svojot dedo
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27179
Registration date : 2009-09-25

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty27.10.09 23:39

i sekogash ke ne boli...toa e golema bolka
Вратете се на почетокот Go down
Nine
Прваче
Прваче
Nine


Female
Број на мислења : 253
Age : 38
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 28171
Registration date : 2009-01-07

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty27.10.09 23:43

stefimama напиша:
koga go zagubiv mojot tatko mojot svet se urna,sekoj den nesto dlaboko me boli posebno sto ne moze se da isceka da go vidi mojot sin koj pa e orginal ne kopija na svojot dedo
истото и кај мене само што малиот мој не личи многу на него ама страшно многу ми недостига и едно сум сигурна ќе беше најдобриот дедо на светов но господ го зеде затоа што беше предобар за на овој свет Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 45
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26594
Registration date : 2009-10-27

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty27.10.09 23:49

deneska bev vo crkva i zapaliv sveki za zdravje i koga ke treba da kleknam dole da zapalam dusata me boli i stalno si mislam bar da mozese da go vidi stefi da se izraduvase ama toa e bozja rabota
Вратете се на почетокот Go down
bile.k
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 49
Age : 42
Локација : nepoznata
Поени : 27172
Registration date : 2009-07-01

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty04.11.09 11:14

Iako baba mi bese stara 84god.koga umre mi bese mnogu tesko,Se uste ne mozam da go prifatam faktot deka e mrtva.2meseci po nejzinata smrt decko mi me pobara za zena, a 5 meseci potoa pravevme svadba.Taa nedela pred svadbata mi bese mnogu tesko bez nea,i nemase den a da ne pomislam na nea i kako ke bide bez nea na svadbata.Nejzina najgolema zelba bese da doceka da se omazime jas i sestra mi.Se uste se kaam zosto ne se omaziv porano za da mozese baba mi da me vidi nevesta.Na denot na svadbata ne mozev a da ne zaplacam koga ja vidiv sestar i na baba mi a nea ja nemase.Se uste mi mnogu nedostiga i osega golema prazinina vo dusata koga i da pomislam na nea.
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28921
Registration date : 2008-10-24

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty04.11.09 16:10

nesakav da ja otvoram temava deka sekogas koga sum tuka placam no eve povtorno me potrese se
nesakav da napisam no ke priznaam na denot na svadbata bev potresena zosto tatkomi ne e do mene
mi se pricinuvase deka od negde me gleda imav custvo deka go nabljuduva sekoj mig
no samo bog znae kako e vo dusata na lugeto
Вратете се на почетокот Go down
annaja
Почетник
Почетник
annaja


Female
Број на мислења : 31
Age : 58
Локација : skopje
Расположение : tak-tak
Поени : 26818
Registration date : 2009-09-05

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty04.11.09 23:42

Teska e temava,ama mislam deka si davame malku od malku sila za da na nekoj nacin gi prebrodime teskite momenti i misli so toa sto si gi spodeluvame site zaedno.Sto se odnesuva do toa dali se pored nas jas mislam da.Mojot tatko go nemam 1god.i 7maeseci, ama samo fizicki.Sonuvav dva sona nabrzo posle toa i ubedena sum deka tatko mi e pored mene.Prviot bese posle dvadena a vtoriot edna nedela posle prviot,sto znaci ne bea pominati tie 40dena koj se veruva deka dusata e uste tuka.Prviot bese denje potprena na kaucot sum zadremala i toa mnogu kratko i poglednav nakaj prozorecot vidov senka sto naednas se vrati eden cekor na nazad i gi vidov samo ramkite od naocarite,mi deluvase kako da me gleda i koga jas poglednav vo toj pravec on primeti i izbega.Vtoriot mi bese uste potezok i placam i ke placam.Tatko mi lezese kako da e bolen,i nemozese vozduh da zeme, a jas na majka mi so mimiki i vikam deka tatko mi umira.Se dobliziv do nego go podignav, a racete kako da mu omalaksava,i rekov gotovo.Koga go dignav pogledot vidov kako ocite mu se zatvoria i samo edno oko na celoto ostana otvoreno.Tolku mnogu viknav sto sama se razbudiv i ne bev svesna dali e son ili jave.Nisto ne mi rece bar da go cuev, zatoa sto on pocina vo bolnica ne bev pored nego.Ova ke go pamtam, i ako i na toj vek se kazuva ke go kazuvam.Tatko mi e tuka pored mene ama nemoze da mi pomogne.Kako da se spravam so ovaa maka.......
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27179
Registration date : 2009-09-25

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty05.11.09 8:35

Многу е рано,треба време да помине,да поминат многу празници без него за конечно душата твоја да прифати дека го нема.За соновите има и во нив нешто,сигурно сака да ти каже дека е тука,те гледа и те чува да не тагуваш толку,затоа што навистина мислиш дека нашите родители би сакале да сме толку тажни и да тагуваме до болка и разболување по нив.Да може да ти каже сигурно ќе ти рече...Продолжи понатаму не тагувај не се разболувај биди среќна тоа е животот.Затоа поради нив не смееме да омалаксуваме до бескрај колку и да не боли
Вратете се на почетокот Go down
annaja
Почетник
Почетник
annaja


Female
Број на мислења : 31
Age : 58
Локација : skopje
Расположение : tak-tak
Поени : 26818
Registration date : 2009-09-05

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty05.11.09 12:31

Da se slagam,ama toa e samo od sto mora taka da bide.
Вратете се на почетокот Go down
Nine
Прваче
Прваче
Nine


Female
Број на мислења : 253
Age : 38
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 28171
Registration date : 2009-01-07

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty05.11.09 13:23

Мојот татко го нема 1 година и 9 месеци Дента кога не напушти јас цел ден не бев дома и тој ден не се видовме Јас бев татина маза негова прва радост Тој почина на улица вечерта во 22 00 кога одел на продавница а јас во тој момент пристигнав дома Ја прашувам мајками каде е тато таа ми вели до на продавница ке дојде и седиме дома јас мојот сегашен сопруг а тогашми беше дечко и само влезе стрикоми и го викна мојот дечко дојди малку долу и ние со мајками се стрчавме да видиме што го бара и тогаш ШОК Катастрофа светот се сруши
Несакаше да не напушти се додека не ме виде Едното око му беше полу отворено кога отидов кај него после неколку секунди го затвори Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930 Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930
И до ден денешен плачам секогаш кога зборувам за него Толку многу ми недостига што и самата неможам да си објаснам Зошто.
Јас го немам сонувано или не памтам ама ми кажа стрикоми на татичко мој близнак дека некоја вечер ги посетил и бил среќен и него на сон му кажал дека му било убаво каде што е. Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930 Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930 Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28633
Registration date : 2008-10-06

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty05.11.09 13:53

Srcki ve citam veke nekoe vreme i da vi kazam potpolno ve razbiram kako vi e,Bolkata nikagas ne pominuva samo so vreme se ucime da ziveeme so nejze i toa ne pravi posilni.Nema den a da ne pomislam na mojot baticko,i ako ne placam cesto cuvstvuvam kako dusata mi place po nego.Nema den a da ne pomislam kako ke bese da bese ziv,da imav kaj kogo da si pojdam na praznici (tie praznici mi se najteski),kako ke bese da si gi zapoznaese vnucinjata.Zelbata da go vidam i da go gusnam e neizmerna i neostvarliva. :( Januari mi e najtezok mesec,toa e mesec koga go izgubiv za sekogas,a jas ne mu bev ni na pogreb i toa najveke me boli.Znam deka zivotot prodolzuva i deka morame da prodolzime bez niv,kolku i da e tesko i bolno sila mi davaat moite tri soncinja,bez niv neznam kade ke bev sega.A toa sto boli ke si boli zasekogas,sekavanjata na nego mi se najdragocenoto nesto vo zivotot.Porano sekogas go sonuvav na denot pred mojot rodenden,a sega se poretko i poretko...Eh da mozev samo uste ednas da mu kazam kolku go sakam i da go gusnam... Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930 Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930 Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 986930
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27179
Registration date : 2009-09-25

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty05.11.09 14:37

Мацуш мојот зет за сестра ги загубил родителите на 18,20 години кога бил,но кога имаше 30 почина брат му и ми рече...многу боли за родител ама за брат ми душата ми изгоре,и никогаш нема да ми заздрави.Мацуш тој сигурно знае дека го сакаш...ме расплака...и ќе даде Бог кога ќе дојде време ќе бидеме сите заедно
Вратете се на почетокот Go down
januar
Почетник
Почетник
januar


Female
Број на мислења : 12
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 26692
Registration date : 2009-09-28

Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty08.11.09 22:05

''Ne postoi nikakov vid na uteha ,shto bi ja potkrenalo nivoto na mojata dusha'' ..
Mn.e teshko da rastish koga fali majkata..
sekogash ke ja osekam taa praznina..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога некој близок повеќе го нема?   Што кога некој близок повеќе го нема? - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што кога некој близок повеќе го нема?
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Живот :: Психологија-
Отиди до: