Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
АвторПорака
MarijaS
Почетник
Почетник
MarijaS


Female
Број на мислења : 10
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27668
Registration date : 2009-05-05

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty12.05.09 10:06

Lele devojki nema veke kade da se bega..za vo petok mi zakazaa i laparaskopija i histeroskopija kaj drDimitrov vo Remedika..se nadevam deka ke si pominam so lesno
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28461
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty14.05.09 9:55

KATIC, kazi mi kako uspea da ti se odzatnat jajovodite, dali samo so HSGto ili piese caevi i pravese topli banji??? ili nesto drugo, ??
Inace i mene na HSGto ispaga deka mi se zatnati jajovodite, pa sega na klinika odam kaj. dr. Tofovski mladiot i sum vo procedura za laparoskopija po se izgleda denovive i mi e mnogu strav ..........
MarijaS pisi sto ke napravis ti vo petok.........ti prakam mnogu sreka da pomines so lesno i da se resi problemot so toa.......ajde za ubavo da e se
neznam sto da mislam devojki, pocnav da stanuvam anksiozna i da gi mislam premnogu rabotite, da se plasam od negativni rezultati, a toa e ona sto najmalku treba vo ovie momenti.....Pisete mi ve molam
Вратете се на почетокот Go down
gorde
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 45
Age : 40
Локација : дома
Расположение : зависи од денот
Поени : 27661
Registration date : 2009-05-14

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty15.05.09 10:39

zdravo devojki!jas sum od bitola i jas gi imav istite problemi kako i na poveketo od vas se mi e praveno i histehoskopija i laparaskopija 2ti i se uste se obiduvame .No sekogas bidete so pozitivno mislene i sekogas optimisticki razmisluvajte kolku i da e tesko i neizdrzlivo.Posebno ti lavce misli pozitivno samo a so laparaskopijata veruvaj deka se ke bidi vo red i se e do gospod kako treba i sto treba da se sluci ke se sluci veruvajte.Mnogu e poubavo koga problemot ke go podelis so poveke luge koi go imaat istiot problem bidejki samo tie mozat da te razberat kako se custvuvas.pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 29139
Registration date : 2009-02-16

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty15.05.09 11:04

lavce напиша:
KATIC, kazi mi kako uspea da ti se odzatnat jajovodite, dali samo so HSGto ili piese caevi i pravese topli banji??? ili nesto drugo, ??
Inace i mene na HSGto ispaga deka mi se zatnati jajovodite, pa sega na klinika odam kaj. dr. Tofovski mladiot i sum vo procedura za laparoskopija po se izgleda denovive i mi e mnogu strav ..........
MarijaS pisi sto ke napravis ti vo petok.........ti prakam mnogu sreka da pomines so lesno i da se resi problemot so toa.......ajde za ubavo da e se
neznam sto da mislam devojki, pocnav da stanuvam anksiozna i da gi mislam premnogu rabotite, da se plasam od negativni rezultati, a toa e ona sto najmalku treba vo ovie momenti.....Pisete mi ve molam


bez panika lavce. mene mi rece dr. deka mi bile zatnati od nekoja infekcija vo "pomladite"(ne deka sega sum stara) godini. posle prvoto HSG mi rece deka ima spas samo so laparoskopija. ama se konsultirav so eden moj prijatel ginekolog inaku - prof.dr , mi rece deka moram uste edno HSG. laparoskopijata ja stavi na posledno mesto. rece deka laparoskopijata bila praktikuvana dosta vo posledno vreme ama nepotrebno bilo, mozelo so uste edno HSG da se resi problemot(se pokaza deka e taka). profesorov i se javi po telefon na mojava gin i normalno taa prifati. ne znam kako da mu se zablagodaram na covekov. nemam zborovi. inaku piev caj za vospaleni jajnici i jajcevodi od alkaloid, go ima vo site apteki, a pravev i topli banji so ajducka treva, pole ciklus do 14-15 den. od banjute mnogu mi bese ubavo. kako kamen da mi padna. e sega sto pridonese za odzatnuvanjeto ne znam. ako sakas mozes da si pobaras uste edno HSG ama barem 2 meseci da pominat zaradi zracenjeto, a za toa vreme mozes topli banji da si pravis.

imalo istrazuvanje za toa zosto muslimanskite zeni se ekstra plodni, i ispadnalo deka e zaradi toplinata sto ja imaat od "ekstra" oblekata vo leto i zimo. e pa sega razmisli.

mislam deka ako si pobaras uste edno HSG ke saka gin. da ti napravi. kazi mu deka nekoja tvoja prijatelka od vtor pat imala uspeh, ne mora da znae deka od forumov ti kazale, oti lekarive ne veruvaat od citanje po internetive.im se rusi avtoritetot SmileSmileSmile i jas bev ispanicena kako tebe ama ete gledas mi uspea. srekno i kazi sto si odlucila,


P.S.izvini toa sto ti odgovaram malku podocna ama duri sega go vidov postov.
Вратете се на почетокот Go down
gorde
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 45
Age : 40
Локација : дома
Расположение : зависи од денот
Поени : 27661
Registration date : 2009-05-14

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 10:55

dali nekoj znae da mi kaze dali histeroskopijata e kako klasicnata kiretaza (grebenje)ili celosno otstranuvanje mislam na polip,zosto mene so kiretaza povtorno se pojavuvase a sega mi e preveno so histeroskopija velat deka e celosno i deka ne se pojavuva poveke .Vo otpusnotio pisi vlezeno e so histeroskop i napravena e kireta.
Ve molam dokolku se ima nekoj praveno histeroskopija videte vo otpusnoto i pisetemi ve molam!!!!

Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29289
Registration date : 2009-02-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 11:06

Gorde,jas znam deka toe e operacija kade se pravi rez pod papukot i tuka se vleguva so instrument,a pak od dolu se redi nesto drugo....se ispituva celata matka,se gleda za da se ustanovi problemot.Inaku se koristi i za operiranje odnosno otstranuvanje na polipi i miomi,a mozda i samo za dijagnocticiranje.
Jas nemam napraveno,a sakam da napravam histeroskopija za da go otstranam miomot sekako ako mi bide dozvoleno od lekar.Samo znam deka e so celosna anestezija,posle malku bolelo nekoj dena,malku krvaris,ama sansite se podobri za zabremenuvanje posle toa.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28909
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 11:11

abe kakva operacija so rez, histeroskopija e vnesuvanje na kamera vo matkata preku vagina, nema nikakvi rezovi i se gleda vnatresnosta na matkata, ako e se vo red ostanuva na toa (samo dijagnosticka procedura, taka bese vo moj slucaj), a ko ne se gleda sto e problemot (pr.septum, polip ili sl) i se otsranuva. Kako, dali so kiretaza ili samo toj del ne znam vo sekoj slucaj kaj histeroskopija nema rezovi.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30906
Registration date : 2008-11-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 11:13

Најчесто отстранувањето е крајно, но сепак зависи од големината и видот на полипот. Нема резови...
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29289
Registration date : 2009-02-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 11:53

Pa kaj imase Pepa rez pod papuk?Kaj laparaskopija?
Mi olesna cim nema secenja......uf......A koj ima praeno ova?lele ako i mene mi recat ova da go pram ke se traumatiziram......
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28909
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 11:55

Mozebi za laparoskopija, ne znam, ama za ova ic da ne se plasis, nemas rezovi, ne e nisto strasno, vo opsta anestezija se pravi, malo krvarenje nekolku dena potoa, a mozebi i samo 1 den, antibiotici 5 dena i gotovo. Pozz
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29289
Registration date : 2009-02-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 12:08

Laparaskopija e so secenje rez,bas sega citav na net......
Gorde vidi na Google ima nesto za ovie intervencii.......ima i klipcinja...barem cisto da znajs kako odi postapkata.....
Se nadevam sve ke e OK.....
Вратете се на почетокот Go down
gorde
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 45
Age : 40
Локација : дома
Расположение : зависи од денот
Поени : 27661
Registration date : 2009-05-14

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.05.09 15:19

Abe srcina sve od ovie 3 vo temava imam praveno 2ti laparaskopija, 2ti kiretazi i 1 histeroskopija za toj polip sto mi se povtoruva samo postojano(Nedaj boze sega posle histeroskopijata)so kiretazata( kako cistene na plodot-abortus)mi se povtoruvase recisi 3ti a sega demek so histeroskopijata celosno otstranuvanje imalo da ne se pojavi nikogas poveke,a mene me zbuni toa sto dr mi veli deka mozi pak e kireta zatoa dokolku ima praveno nekoj za ova istoto videte vo otpusnoto ako go cuvate dali vi pisi "vlezeno e vo matkata so histeroskop i napravena e kireta"
laparaskopijata e so celosna anestezija i 3 rezovi kako triagolnik pod papuk i od strana toa kaj papukot naboluva recisi 7-8 dena pri vitkanje dr.ne,a histeroskopijata celosna anestezija bez rezovi a naboluva nekolku dena po malku kako pred da ni idi itoa.pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
Radmila
Почетник
Почетник
Radmila


Female
Број на мислења : 49
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27664
Registration date : 2009-05-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty20.05.09 18:59

Jas imam praveno histeroskopija 2 pati za da mi se otstrani pregrada vo matkata i ja pravese dr. Dimitrov vo Remedika se spremav za ICSI i mozam da ti kazam deka nisto ne boli so celosna anestezija e imav malku krvarenje denta i toa bese se kako da ne se rabotelo nisto.I fala mu na Gospod sega sum trudna 15 nedela i nosam bliznacinja.Taka da nemoj za nisto da se sekiras i celosno veruvaj mu na doktorot toj znae sto pravi. Se nadevam deka Marija pomina lesno pa za brzo vreme da izraduvas so bebce ili bebcinja.
Вратете се на почетокот Go down
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27930
Registration date : 2009-03-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty21.05.09 22:21

Радмила зашто си правела хистероскопија два пати не ми е јасно?Првиот пат не беше добро одстранета преградата или??Не ми е јасно и се замислив......се насекирав...
Вратете се на почетокот Go down
Radmila
Почетник
Почетник
Radmila


Female
Број на мислења : 49
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27664
Registration date : 2009-05-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty22.05.09 13:13

Sanicka izvini sega vidov deka si pisala.Taa intervencija najmnogu treba da trae 45 min i ne poveke od toa a kaj mene izgleda za toa vreme ne uspeale da sredat pa mi ja povtorija, najverojatno imalo poveke rabota.Nemoj da se sekiras nisto samo opusteno ne e nisto strasno .I jas vo toj moment bev i isplasena i nervozna sto kako ama stvarno nemalo pricina za toa se ke si dojde na svoe.Mene vo rok od dva meseci mi gi napravija intervenciite mozev i da pocekam normalno ama sto porano se sredi toa poubavo barem jas taka mislam voopsto da ne mi stoi na glava i da ne me opteretuva.Vtorata HSG mi bese vo dekemvri a jas veke vo fevruari ostanav bremena.
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 28148
Registration date : 2009-02-14

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty22.05.09 23:41

jas sakam samo da kazam nesto za dr.Dimitrov.
Toj vo septemvri 2005 mi pravese laporoskopija vo remedika, imav problem so jajnicite nemav zapusuvanje tuku pri snimanjeto imav izlevanje na kontrasta i sledniot mesec vo oktomvri ostanav bremena.
Sekoja cest za doktorot.
Вратете се на почетокот Go down
MarijaS
Почетник
Почетник
MarijaS


Female
Број на мислења : 10
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27668
Registration date : 2009-05-05

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty30.05.09 20:12

devojki eve me i mene posle histero i laparoskopijata. Zafatite se pod opsta anestezija..iskreno poveke imav maka od propratnite macnini od gasot i od anestezijata, ama i toa ne e nisto strasno..uste doma koga ke si dojdes se se zaborava. Od histeroskopijata imav 2-3 dena malo krvarenje, a od laparoskopijta 4 dupcinja koi i veke se zarasnati ( ne bolat), mene 4tiot den me pustija, no bidejki kaj mene malku bese pokomlicirano(imav prethodna operacija) . I taka toa e moeto iskustvo...se pomina vo red samo rezultatite ne se dobri ..mi ja otstaranija endometriozata no voedno dojdoa i do zaklucok deka na tubite da ne racunam i deka mi preostanuva samo IVF.Toa mi bea ocekuvani vesti, no sepak se nadevav na podobri...mnogu sum razocarana no toa e sto e ...prodolzuvam ponatamu. Momentalno pijam jasmin...i ostanuva da cekam dr. da mi kaze koga ke pocnam so postapkata za IVF
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28461
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty01.06.09 9:15

Epa devojki dobar den. Eve me mene po pauzce malo, poradi laparoskopijata. KATIC fala ti mnogu za sovetot za uste edno HSG, kasno go procitav a i da go procitav kako bev zalaufana u film laparoskopija, ke otidev. Na golemo iznenaduvawe se e super, znaci rezultatite od laparoskopijata se ok, jajovodite se proodni, matkata e ok, jajnicite se ok, me videle so kamerceto, mi pustile tecnost za jajovodite, se bilo ok i me zatvorile........presrekna sum devojki.......iako mozebi ispadna deka nema potreba od laparoskopija ali 5 dok. so koi se konsultirav rekoa da se pravi, koj od sistina koi od klinika, a na klinika ja napraviv normalno. E sega sto e problemot sto ne ostanuvam 2 godini ispadna deka nema problem, amojata maticna vika deka 20% od neplodnosta bila nejasna, nedijagnosticirana......u sekoj slucaj ubavo e da cues dobri rezultati, i na site vi posakuvam samo dobri rezultati od site ispituvanja, pa sto e nase ke si dojde.....Ve guskam site flower
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28461
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty02.06.09 8:37

Katic, laparoskopija e operativna postapka e sega tie sto bea so mene vo soba na edna i vadele cista od jajnikot, na druga i vadele endometrioza, na tretata kanalite i gi otpusuvale so tecnosta, a kaj mene koga videle deka se e vo red fakticki nisto ne pravele samo opservativna bila postapkata, neli ako ne pokazuva dobro HSg togas ova pod anestezija opusteno teloto se ke vidat vo kakva sostojba e. E sega za anestezijata i mene mi bese strav normalno e ke pomislis svasta, ali te soblakaat ko prase golo u toa salata ladno kocan na eden ko ginekoloski krevet-stol neznam sto bese toa pomalo od krevet pogolemo od stol me legnaa si kazuvaa vicevi doktorite jas se smeev mi rekoa sega ke pocne malce da ti se vrti, pocna i koga se razbudiv se bese zavrseno. Jas nemav bolki na ranite posto nisto ne mi pravele, drugive imaa poveke, mene me bolese nenormalno zeludnik, posto imam problemi so zeludnik, povrakav dva dena nemozev lebce da stavam vo usta, no tolku e se se se zaborava. Posle se plasev da ne fatat infekcija ranite, ama eve 2 nedeli pominaa i se e ok fala mu na Bog. Koncite gi vadat po edna nedela i toa e toa. Mnogu pisuvam, prasaj me konkretno sto te interesira ke ti kazam. Pozdravce i ako ne ti treba ova nemora da znaes poubavo bilo koga nisto neznaes-veruvaj. flower
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 29139
Registration date : 2009-02-16

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty02.06.09 8:49

ti blagodaram za iscrpnoto objasnuvanje... jas samo informativno sakav da znam inaku nema da odam na laparoskopija.... napraviv 2 HSG se e vo red i ne odam... barem taka se nadevam.... koga ke go smenam lekarot ne znam sto ke mi kazat.... cekam uste ovaj mesec i se angaziram poveke okolu ovaj problem... dosta bese cekanje.
Вратете се на почетокот Go down
hristijana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 59
Age : 45
Локација : sv.nikole
Поени : 27541
Registration date : 2009-06-10

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty18.06.09 1:29

moze nekoj da mi pise broj za zakazuvanje vo drzavnata na genikologija za snimanje HSG.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30737
Registration date : 2008-01-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty29.07.09 16:28

ај ве молам дајте мислење или потврдете дали е точно ова
на братучетка ми при операција (поради судир) и невнимателност при истата јајниците односно каналите од матка до нив ги прекршиле поради што имаше нередовна менструација
има направено многу испитувања последно има направено во ремедика лапароскопија и има неколку дупчиња на стомакот е сега е добра но и рекле дека има многу големи шанси да остане вонматерично бремена
многу е загрижена ке дојде утре па ке и отворам овде да прочита што сте напишале ајде кажете дали ова ви го рекоа и вас
инаку и рекле дека на лето треба да има две цртки
дај боже ама ако е вонматерично и рекле вешќки после далиинвитро незнам
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30737
Registration date : 2008-01-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty30.07.09 12:51

мајки ајде кажете
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29083
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty30.07.09 18:51

Малку е конфузно сето ова кажано,но...не знам за какво прекршување станува збор,многу чудно е тоа! После лапароскопијата има големи шанси да си остане и спонтано бремена,зависно од тоа каков е резултатот (што видел д-рот при снимањето?). За вонматерична бременост може да претпоставува д-рот доколку веќе еднаш се случила ,да се повтори,а вака да се нагаѓа не би рекла. Кој може тоа да го знае,божја работа! Сепак ти нешто не си разбрала баш убаво.
Среќно за твојата братучетка
Вратете се на почетокот Go down
Praska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 44
Локација : Makedoinija
Поени : 27092
Registration date : 2009-08-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty17.09.09 12:05

Zdravo na site
Jas sum nova ovde i eve citam tuka i nauciv mnogu raboti.
ke pravam laparoskopija naredniot mesec pa ako nekoj veke minal niz toa i ako moze da mi kaze sto se pravi posle toa, se pijat li apcinja, kolku vreme posle toa treba da pocneme da se obiduvame za bebence..?

pozdrav mnogu do site vas i se najubavo
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: