Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next
АвторПорака
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty17.09.09 12:36

Ppraska dobredojde, prochitaj gi site postovi gore sigurno ke najdesh informacii za se shto te interesira, a ova shto prashuvash dali se pijata apchinja, posle laparoskopijata ushte vo bolnica ke ti dadat infuzija so antibiotici i drugi lekarstva (ako treba) , a koga ke te pushtat po 1 den, doma ne piesh nishto, osven ako piesh hormonski apchinja i pred laparoskopijata (ova ako ne ti ja pravat odma po zavrshuvanje na mens. so apcinjava ti se prodolzuva ciklusot i mora da gi dopies po toa , ne se prekinuvaat) , no moj sovet ti e da si ja pravish tochno na denot za da ne se zamarash so hormoni,
i tolku, iako e operacija i zvuchi tazno, ne e nishto strashno, ti posakuvam mnogu sreka.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30049
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty17.09.09 12:45

biljanag напиша:
ај ве молам дајте мислење или потврдете дали е точно ова
на братучетка ми при операција (поради судир) и невнимателност при истата јајниците односно каналите од матка до нив ги прекршиле поради што имаше нередовна менструација
има направено многу испитувања последно има направено во ремедика лапароскопија и има неколку дупчиња на стомакот е сега е добра но и рекле дека има многу големи шанси да остане вонматерично бремена
многу е загрижена ке дојде утре па ке и отворам овде да прочита што сте напишале ајде кажете дали ова ви го рекоа и вас
инаку и рекле дека на лето треба да има две цртки
дај боже ама ако е вонматерично и рекле вешќки после далиинвитро незнам
Најверојатно јајниците и биле оштетени при сообраќајката или при операцијата, тој дел не го разбрав убаво. Во секој случај, од постот претпоставувам дека се работи за следново: јајоводите под нормални услови имаат трепки или ресички кои ја пренесуваат оплодената јајна ќелија до матката. Е сега, при оштетување на јајоводот се случува прекин на таа врска јајник-матка и ембрионот се всадува или имплантира во самиот јајовод. Со лапароскопијата тоа веројатно го виделе и така им кажале.
Ин витрото не е гаранција дека нема да се случи вонматерична бременост. Имам пријателка која со две ин витра забременуваше вонматерично и вториот пат и го извадија едниот јајовод. Значи шансите СЕ помали, ама далеку од невозможни.
Вратете се на почетокот Go down
gorde
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 45
Age : 40
Локација : дома
Расположение : зависи од денот
Поени : 27611
Registration date : 2009-05-14

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty18.09.09 11:32

Баш ме зачуди кинки како можи со ин витро да биди вонматерично зошто оплодените јајца ги ставаат дирекно во матката валда не се вракаат повторно преку јајоводот во јајниците и заради тоа е тоа инвитро бидејки неможат да се сретнат или не се проодни јајоводите да настани природно зачнување, а вонматерично е бременост настаната во јајовод поради неможност да се премести оплоденото јајце во матката HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 121539
Вратете се на почетокот Go down
Sarah
Почетник
Почетник
Sarah


Female
Број на мислења : 99
Age : 52
Локација : Makedonija
Поени : 27910
Registration date : 2009-03-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty18.09.09 12:16

Може и со Ин витро да се случи вонматерична бременост, затоа што понекогаш се случува ( не дај Боже) вратениот ембрион да биде всмукан во еден од јајцеводите и таму да продолжи да се развива.
Вратете се на почетокот Go down
Praska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 44
Локација : Makedoinija
Поени : 27042
Registration date : 2009-08-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty18.09.09 13:22

Lavce fala mnogu na odgovorot, ke procitam.
pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
ari
Прваче
Прваче
ari


Female
Број на мислења : 184
Age : 36
Локација : daleku od doma....
Расположение : zavisi od vremeto...
Поени : 28119
Registration date : 2009-02-20

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Хистерографија (hysterographie)   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty24.09.09 21:56

Zdr srcki,
dolgo vreme me nemase na forumov ama ve posetuvav i potcituvav pomalku!
Pocnav so ispituvanja napraviv nekolku do sega od koi rezultati mi se normalni i na mene i na mm,no ima edno ispituvanje sto me plasi ova so histerografijava sto voopsto neznam za sto se raboti,bev na razgovor so specijalist mi objasi deka e malku komplicirano!
Ima li nekoja od vas koja veke go pravela ova ispituvanje ve molam piisete zatoa sto mnogu me plasi!!pozz
Вратете се на почетокот Go down
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28566
Registration date : 2008-12-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty24.09.09 21:58

zdr ari a kakvo e toa ispituvanje so sto ima vrska so tiroidnata ili kaj koj specijalist bese
Вратете се на почетокот Go down
ari
Прваче
Прваче
ari


Female
Број на мислења : 184
Age : 36
Локација : daleku od doma....
Расположение : zavisi od vremeto...
Поени : 28119
Registration date : 2009-02-20

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty24.09.09 22:01

ne nema vrska so tireoidnata tuku so proodnosta na kanalite kako sto razbrav jas,mozebi ima nekoj tuka sto moze poopsirno da mi objasni???
Вратете се на почетокот Go down
gorde
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 45
Age : 40
Локација : дома
Расположение : зависи од денот
Поени : 27611
Registration date : 2009-05-14

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty28.09.09 13:56

ари хистероскопијата нема никакво сечење ништо (освен ако нее со лапараскопија-во која е со 3 зарези на стомакот и не боли многу) се влегува со хистероскоп и целосно се гледа матката и каналите да не има некој израсток (мене ми вадеа полип со хистероскоп) или воопшто внатрешноста на матката зависи за што ке правиш можи да те пуштат наредниот ден а наболува како за добивање.
Се надевам дека ти помогна малку ова ,писи нешто ако не ти е јасно.Позз
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30049
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty28.09.09 23:21

Ari, procitaj ja temava od pocetok, detalno e pisuvano za site tri intervencii kako se izveduvaat.
Вратете се на почетокот Go down
paola
Почетник
Почетник
paola


Female
Број на мислења : 24
Age : 43
Локација : rabota-doma
Расположение : vo glavno super
Поени : 27377
Registration date : 2009-06-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty29.09.09 23:24

а кој доктор го препорачувате за отсранување на полип.не сум сигурна кај да одам на која клиника.матичната тврди дека имам полип на слузокожата на матката, па ја сакам во ск да се проверам на приватно,па ај предлог за некој специјалист,за кај него да закажам.фала HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 635908
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30856
Registration date : 2008-11-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty30.09.09 8:05

Јас го предложувам Глигор Димитров - Глишо од клиника. Мислам дека и во Ремедика оди, ама за ова не сум баш најсигурна Smile
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28859
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty30.09.09 20:54

Da mama Ane, tocno e, odi vo Remedika, moze i tamu da se zakaze. Inaku jas go preporacuvam i Petanovski od Remedika
Вратете се на почетокот Go down
paola
Почетник
Почетник
paola


Female
Број на мислења : 24
Age : 43
Локација : rabota-doma
Расположение : vo glavno super
Поени : 27377
Registration date : 2009-06-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty01.10.09 18:23

fala,taka i mislev da napravam HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 146742
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 27053
Registration date : 2009-09-28

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty12.10.09 13:21

Najverojatno i jas ke odam na laparaskopija no nikade ne procitav dali ima praveno nekoj na policisticni jajnici i kako e procedurata,dali e isto kako za drugive ili ima razlika i uste edno prasanje dali osven vo Skopje se pravi ovaa operacija i vo drug grad????
Вратете се на почетокот Go down
simoham
Почетник
Почетник
simoham


Female
Број на мислења : 13
Age : 40
Локација : strumica
Поени : 26816
Registration date : 2009-10-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty13.10.09 12:13

zdravo na site jas sum nova na fofumov sekoj den ve citam koga ja vidov temata me zaenterisira da vi kazam deka jas 6 god. nemozev da ostanam bremena gi pravev site ispituvana imav policisticni jajnici so laparoskopija mi gi otstranija cistite i posle odma ostanav bremena no bese spontan abortus posle 6 meseci so klomifen ostanav bremena i sega imam dve kerkicki so razlika od edna god. HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 427437
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty13.10.09 12:17

simonam 6 godini se nemozese da ostanes bremena??? dolg period maco, a shto pravese vo meguvreme osven laparoskopijata???
Вратете се на почетокот Go down
simoham
Почетник
Почетник
simoham


Female
Број на мислења : 13
Age : 40
Локација : strumica
Поени : 26816
Registration date : 2009-10-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty13.10.09 12:40

piev sekakvi tableti posto i nemav redoven ciklus se otruv od apcina
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty13.10.09 13:13

simoham напиша:
piev sekakvi tableti posto i nemav redoven ciklus se otruv od apcina
kakvi tableti?? za shto?? ti dijagnosticiraa li neshto?? ili bilni apcinja i vitamini???
Вратете се на почетокот Go down
simoham
Почетник
Почетник
simoham


Female
Број на мислења : 13
Age : 40
Локација : strumica
Поени : 26816
Registration date : 2009-10-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty13.10.09 15:23

primolut nor za ciklusot:diane35 za policisticni jajnici;imav hlamidija ne znam kako se vikaa;klomifen za folikulite iovulacijata ne mi teknuva sega za drugi a znam deka ima uste od tabletite se zdebeliv pa morav na dieta mi se pokaci sekerot pa i za nego piev i sto li uste ne a babini lekovi da ne ti kazuvam
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty13.10.09 15:28

ako, ako kazi ni gi i babinite lekovi (omileni mi se) mozebi ke ni bidat od korist, posto kaj tebe se ispaltele neli Wink
Вратете се на почетокот Go down
maca maca
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 17
Age : 40
Локација : makedonia
Поени : 27846
Registration date : 2009-03-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty17.10.09 23:31

Dali nekoj od vas ima napraveno HISTEROSKOPIJA . Dali e bolno , kolku kosta,kade ste pravele i kaj koj doktor. Ako imate nekakvo iskustvo vo vrska so toa ve molam pise te mi . Pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28859
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty18.10.09 14:59

Jas imam praveno, mislam deka imam pisuvano vo ovaa tema, ne e bolna zatoa sto si vo opsta anestezija i ne osekas nisto, a i posle procedurata ima krvarenje nekolku dena, nema nesto posebno bolki, mozebi poveke nelagosnost vo predelot na matkata. Toj den bev vo dnevna bolnica od sabajle do vecer, vecerta si zaminav doma. Ja pravev pred edno 2 godini vo Remedika kaj Petanovski i stvarno ne se sekavam na cenata mislam bese okolu 200 evra, ama od togas do sega imaa 2 pati poskapuvanje taka da neznam kolku tocno bi cinelo sega (moze da se javis da prasas). Posle histeroskopijata piev Citeral 500mg tbl 2x1 7 dena i Ergotil kapki protiv krvarenje 3x15kapki 5 dena. Ciklusot si doaga normalno i u stvari se ponatamu si tece najnormalno. Nemoj voopsto da se plasis ako veke moras da odis na histeroskopija. I da napomenam toa moze da bide samo dijagnosticka procedura (t.e. se vleguva so kamera preku cerviksot direktno vo matkata se nabljuduva nejzinata vnatresnost i ako e se vo red se vadi kamerata i tolku) ili moze ako pri toa se zabelezi nekoja anomalija (na pr. septum ili nesto drugo) da se otstrani dodeka e kamerata vnatre i vo toj slucaj e veke operativna procedura. Dokolku e se vo red histeroskopijata trae pomalku od 10minuti moze i uste pomalku (taka bese vo mojot slucaj). E sega edinstveno ne znam dokolku se otstranuva nekakva anomalija dali cenata e ista kako i vo slucaj koga histeroskopijata se sveduva samo na vnesuvanje kamera. Jas vo Remedika go preporacuvam Petanovski. A eve i drugi devojki neka go napisat svoeto iskustvo pa ti ke si odlucis. Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30049
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty18.10.09 17:28

Maca maca, procitaj ja temata od pocetok da ne se povtoruvame so istite postovi postojano. Mnogu devojki imaat veke pisuvano svoi iskustva za histeroskopijata na ovaa tema.
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 27053
Registration date : 2009-09-28

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty18.10.09 19:22

Procitav se od pocetok do kraj no nikade ne procitav koi ispituvanja se pravat pred laparoskopija,nesto brisevi,krv .....
Mislam deka Lavce bi mozela ti podetalno da mi objasnis bidejki i jas planiram da odam na klinika a ne na privatno a ne sum od Skopje pa da znam da ne mi bidi zaludno idenjeto
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 12 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 12 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: