Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
АвторПорака
tanja_
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 41
Локација : makedonija
Поени : 27114
Registration date : 2009-08-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 16:18

zdravo na site. jas sum nova ovde vo forumot i imam edno prasanje za HSG. koga se pravat HSG? mislam neli,ako ne gresam,nekolku dena od koga zavrsat menstruatija ili? prasuvam toa zatoa sega se javiv kaj bolnica(drzavnata) za da zakasam i mi rekoa toa se pravat koga ima uste menstruatija, a vo sistina mi rekoa posle... a sega sum cela zbuneta neznam vise kako,se nadevam deka moze da mi objasni nekoja.
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 18:57

monika kusibojovska напиша:
Procitav se od pocetok do kraj no nikade ne procitav koi ispituvanja se pravat pred laparoskopija,nesto brisevi,krv .....
Mislam deka Lavce bi mozela ti podetalno da mi objasnis bidejki i jas planiram da odam na klinika a ne na privatno a ne sum od Skopje pa da znam da ne mi bidi zaludno idenjeto

Sega procitav deka me prasuvas.Na nekoj web sajt procitav deka po svetov pred laparoskopija pravat ispituvanja od PAP, Sida test itd.
Mozam da zboram za mene sto mi pravea, ni PAP ni Sida test, samo eho kontrolno, potoa istorija na bolesti (patoloski) sto kako si imala vo familija toa usno te prasuvaat, potoa krv (no ne se ni sekavam dali krv mi zemaa da mi ispitaat, se mislam ne) znam deka bev kaj anesteziolog na rutinski pregled mi merese pritisok, na sto sum alergicna, disi disi, i tolku od ispituvanja. Ova go pravat den ili dva pred laparoto, ti kazuvaat termin i laksativi za procistuvanje ti prepisuvaat. Mora doktorot koj ke te vodi da te upati na se ili sestrite tamu najgore na famozniot 4ti sprat na Ginekologija. Moni nisto ne e strasno veruvaj mi, samo lesno da pomines, prasaj me slobodno drugo.Mnogu sreka
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 19:04

tanja_ напиша:
zdravo na site. jas sum nova ovde vo forumot i imam edno prasanje za HSG. koga se pravat HSG? mislam neli,ako ne gresam,nekolku dena od koga zavrsat menstruatija ili? prasuvam toa zatoa sega se javiv kaj bolnica(drzavnata) za da zakasam i mi rekoa toa se pravat koga ima uste menstruatija, a vo sistina mi rekoa posle... a sega sum cela zbuneta neznam vise kako,se nadevam deka moze da mi objasni nekoja.

Zdravo tanja. Mene HSG mi pravea nekolku dena (2-3, ne se sekavam) po zavrsuvanje na menzis, ne pravev na klinika tuku privatno, kosta 4.000 denari i mi pravese doktor kaj ko odamj privatno. Mora tvojot ginekolog da ti kaze koga da pravis, toj sto ti predlozuva HSG, toj ke ti kaze koga, ke se konsultiras i na klinika (ako tamu si resena koga da pravis) i ke si zakazes. Ne bi trebalo da ima dilema okolu toa. Pozdrav i so sreka
Вратете се на почетокот Go down
tanja_
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 41
Локација : makedonija
Поени : 27114
Registration date : 2009-08-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 19:40

fala ti mnogu lavce za odgovor.
a kako e toa so sedimentacija? kako treba da bide rezultatite za da mozam da napravam HSG? a i koga trebam da izvadam sedimentacija? na istiot den koga planiram da pravam HSG ili nekolku dena pred? izvivni na tolku prasanjeto(i mozda i prosti prasanje) ama jas koga se javam kaj bolnica da prasam niko ne i kazuvat tocno nesto, site mi kazuvat nesto drugo.
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 19:54

Moze i nekolku dena porano da se napravi krvna slika. No za HSG jas ne pravev krva slika, da ne e histeroskopija toa sto treba da go pravis?? Ne bi trebalo za HSG da ti baraat ktvna slika. A toa sto ne ti kazuvaat e katastrofa nevidena. Zatoa prasaj si go doktorot - ginekologot koj te vodi, se sto kako treba da napravis. Ima i ginekolog na forumov koj odgovara na nasi prasanja taka da mozes i tamu da prasas.
Вратете се на почетокот Go down
tanja_
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 41
Локација : makedonija
Поени : 27114
Registration date : 2009-08-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 20:07

lavce напиша:
Moze i nekolku dena porano da se napravi krvna slika. No za HSG jas ne pravev krva slika, da ne e histeroskopija toa sto treba da go pravis?? Ne bi trebalo za HSG da ti baraat ktvna slika. A toa sto ne ti kazuvaat e katastrofa nevidena. Zatoa prasaj si go doktorot - ginekologot koj te vodi, se sto kako treba da napravis. Ima i ginekolog na forumov koj odgovara na nasi prasanja taka da mozes i tamu da prasas.


sega samo sto procitav uste ednas sto mi napisa doktorot od sistina sto trebam da pravam da nesum vo greska, ama ne, pisuvat deka e HSG ama sega svarno ne mi jasno zosto trebam krvna slika da izvadam ako ne e potreba... aman be ce poludam uste so ovie od drzavnata.
a sega ako mozam da te prasam sto e tocno histeroskopija? sto se pravat kaj toa a sto se pravat kaj HSG?
Вратете се на почетокот Go down
Minamina
Прваче
Прваче
Minamina


Female
Број на мислења : 423
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 28299
Registration date : 2009-02-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 20:17

HSG e snimanje na kanalite preku rengen , histeroskopija e operacija.
jas pravev Hsg i mene mi baraa krvna slika
Вратете се на почетокот Go down
tanja_
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 41
Локација : makedonija
Поени : 27114
Registration date : 2009-08-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 20:21

Minamina напиша:
HSG e snimanje na kanalite preku rengen , histeroskopija e operacija.
jas pravev Hsg i mene mi baraa krvna slika


znaci makar toa ne mi objasnuvase pogresno... a kako treba da bide rezultatite na krvna slika. a ti kade imase napraveno HSG? vo drzavnata ili privatno?
Вратете се на почетокот Go down
Minamina
Прваче
Прваче
Minamina


Female
Број на мислења : 423
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 28299
Registration date : 2009-02-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 20:36

privatno pravev a za krvnata slika neznam kakva treba da bide
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Полуматурант
Полуматурант
Natasha


Female
Број на мислења : 1022
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 28685
Registration date : 2009-04-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 21:17

Zdravo tanja i jas pravev hsg i da trebase i sedimentacija,a toa ne e krvna slika,toa se pravi i na drzavno vo zdravniot dom vo tvojot grad i e 50 den so plavo kartonce HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
tanja_
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 41
Локација : makedonija
Поени : 27114
Registration date : 2009-08-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 21:35

Natasha напиша:
Zdravo tanja i jas pravev hsg i da trebase i sedimentacija,a toa ne e krvna slika,toa se pravi i na drzavno vo zdravniot dom vo tvojot grad i e 50 den so plavo kartonce HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Icon_smile

a da neznaes i slucajno kako treba rezulatatite na sedimentacija da bide ?
a ti kade napravese HSG? i koj doktorot? i kako tocno se pravat toa, mislam boli mnogu? kolku vreme e toj pregled i mozam posle toa odma da odam pak na rabota bez bolki ili? pocnam da se plasam zatoa site mi kaza nesto drugo i neznam vise sto da poveruvam.
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Полуматурант
Полуматурант
Natasha


Female
Број на мислења : 1022
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 28685
Registration date : 2009-04-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty19.10.09 21:39

Sedimentacijata se zema krv od vena i rezlutatite gi pisuva vo brojki mene prviot pat mi bese 8 ,a sega koga pravev za IVFto mi e 18 i dok mi rece deka e dobro,inaku za HSG ,pa malku e bolno nesto kako menstrualni bolki ne e mnogu strasno ,a od pregledot direkno mozes i na rabota da ides samo krvaris kako za menzis toj den i nisto strasno,krvarenjeto moze ke zapre i za eden cas pozzz
PS. Jas pravev HSG vo Skopje na privatno kaj Tolevski i me kostase 3700 den
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28859
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty20.10.09 8:23

tanja_ напиша:
zdravo na site. jas sum nova ovde vo forumot i imam edno prasanje za HSG. koga se pravat HSG? mislam neli,ako ne gresam,nekolku dena od koga zavrsat menstruatija ili? prasuvam toa zatoa sega se javiv kaj bolnica(drzavnata) za da zakasam i mi rekoa toa se pravat koga ima uste menstruatija, a vo sistina mi rekoa posle... a sega sum cela zbuneta neznam vise kako,se nadevam deka moze da mi objasni nekoja.
Na drugarka mi vo Remedika i rekoa deka hsg se pravi 8 ili 9 den od pocetok na ciklusot, ako se zakasni nemalo da bide validno. A za sedimentacija sto prasuvase toa se odreduva so zemanje krv, mozes i istiot den, a za da ne brzas mozes i eden den porano da si napravis, sekoja laboratorija toa go pravi
Вратете се на почетокот Go down
tanja_
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 41
Локација : makedonija
Поени : 27114
Registration date : 2009-08-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty20.10.09 11:37

Dali bila nekoja od vas vo drzavnata za HSG? i kaj koj doktorot i kako pominavte tamu, mislam dali bevte zadovolni kako ve pregleda ili ne, dali vi objasnuvase sve kako treba ili ne?
jas eve ovie denovi koga se javuvam tamu da se rasprasam sekoj pat mi kazuvat nesto drugu i ne mi objasnuvaat kako trebat, samo na kratko nesto i tolku.jas momentalno neznam sto da pravam dali da odam vo drzavnata ili podobro privatno vo sistina.
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 27053
Registration date : 2009-09-28

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty20.10.09 14:32

Lavce fala mnogu za odgovorot no ima sansi da ne odam na laparoskopija,potocno deneska bev na lekar i KONECNO imam duri 3 folikuli:)Doktorov mi pridade ineksii i sega treba vsabota da vidime so ke se slucuva,taka da sega se odlaga pa za ponatamu ke vidime(daj boze da netreba)
Вратете се на почетокот Go down
Praska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 44
Локација : Makedoinija
Поени : 27042
Registration date : 2009-08-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty04.11.09 15:11

Давојки, сакам да прашам нешто...Ве читам редовно ама немам многу време за на интернет и жал што не учествувам во башите разговори....јас правев лапароскопија и хистероскопија во систина и ми извадија мноооогу полипи и се средија пошо јас хаос бев....сега ми е прв месец после операцијата и ми касни циклусот, па сакав да прашам дали е нормално тоа...? инаку никогас во живот ми нема каснето, ко швајцарски саат сум.Поздрав до сите кои чекате бебенце и се најубаво
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28411
Registration date : 2009-04-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty04.11.09 15:59

Praska, normalno e da ti kasni, osobeno ako si piela hormoni ili kontracepcija odma pred laparoskopijata. Jas piev jasmin i morav po laparoto da gi prodolzam uste 15tina dena da gi pijam, vednas stom gi zavrsiv dobiv, pa naredniot mesec dobiv na 15 dena, pa ponaredniot mi kasnese 10 dena, pa zdravje po toa se se sredi, bitno karmakasa mi se desi nekolku meseci, a sto vikas mi e ko svajcarski saat i mene Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30049
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty04.11.09 16:00

Нормално е. Мислам дека како дел од оперативната хистероскопија стандардна процедура е да се "исчисти" матката т.е. да се искиретира. Тебе ти ваделе полипи значи сигурно целиот ендометриум го отстраниле па потребно е малку време додека се здебели за да добиеш мензис. Не се секирајSmile.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29461
Registration date : 2008-07-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty04.11.09 16:14

А не ти дадоа ли некоја терапија?
Мене после хистероскопијата (беше и оперативна и експлоративна-ми вадеа полип) ми дадоа Цикло прогинова апчиња, за да го олеснат обновувањето на ендометриумот.
Вратете се на почетокот Go down
Praska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 44
Локација : Makedoinija
Поени : 27042
Registration date : 2009-08-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty05.11.09 8:44

nisto ne mi dadoa, samo piev danoval mislam se vikaa pred operacija i posle toa samo antibiotici i tolku, doktorot nisto ne mi spomna ni za kasnenje na ciklus ni za nesto da pijam, stvarno ne mi e jasno ali toa e, ke dojde pak :)pozdrav do site vas i fala vi mnogu na odgovorite
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty10.11.09 15:18

Sandra напиша:
А не ти дадоа ли некоја терапија?
Мене после хистероскопијата (беше и оперативна и експлоративна-ми вадеа полип) ми дадоа Цикло прогинова апчиња, за да го олеснат обновувањето на ендометриумот.
Celosno ja potpisuvam, megutoa sekoj doktor si ima svoj pristap pri bilo kakva intervencija.
Вратете се на почетокот Go down
Marina Ivanov
Почетник
Почетник
Marina Ivanov


Female
Број на мислења : 6
Age : 47
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 26652
Registration date : 2009-11-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty13.11.09 23:10

Zdravo na site,nova sum na forumov i sakm da ve prasam nesto.So eho mi otkrija dvoroga matka-matka so pregrada.Treba da pravam HSG za da se vidi tocnata situacija.Nekako me opustivte so vasite postovi deka ova ne e tolku strasno.Ama stome e pregrada znaci i ke treba da se otstrani ,znaci koj zafat ke bide sleden-laparoskopija ili histeroktomija-pisete Ve molam oti uste pred da pocnam se ispreplasiv.I uste nesto-na klinika sakam da gi pravam kolku kostaat sega i koj doktor da go baram,gledam site go falat Dimitrov.
Pozdrav do site i fala vi
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Полуматурант
Полуматурант
Natasha


Female
Број на мислења : 1022
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 28685
Registration date : 2009-04-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty14.11.09 22:28

Zdravo Marina ti ke treba da praves laporoskopija za da ti ja otstranat pregradata,a za Dimitrov i jas sum slusala samo najdobro, so sreka pa naskoro da ne izraduvas so ubavi vesti
Вратете се на почетокот Go down
Marina Ivanov
Почетник
Почетник
Marina Ivanov


Female
Број на мислења : 6
Age : 47
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 26652
Registration date : 2009-11-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty16.11.09 18:45

Fala ti Natasa istoto im go posakuvam na site ovde na forumov,sto pobrzo ubavi vesti.bwe sega gledam sto sum pisala pogore(ne histeroktomija tuku mislam na histeroskopija)Neli laparoskopijata e za policisticni jajnici,a histeroskopijata za otstranuvanje na vakvi pregradi,ili sum greska.Se plasam ne da ne se plasam,ama ke napravam se sto treba samo sepak sakam daznam sto
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Полуматурант
Полуматурант
Natasha


Female
Број на мислења : 1022
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 28685
Registration date : 2009-04-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty16.11.09 20:44

Marina laporoskopija e za otstranuvanje na sekakvi precki pri zabremenuvanje na pr: policisticni jajnici,zapuseni kanali i za otstranuvanje na pregrada a histeroskopija se pravi za da se vidi dali ima potreba od laporoskopija
Laporoskopijata e operativen zahvat no ne e nisto strasno a histero e vaginalno i isto taka ne e nisto strasno
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 13 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 13 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: