Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
АвторПорака
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 9:19

Koja od ovie proceduri ja imate napraveno?Koja e najefikasna?
Kade?Kaj koj dr?
Kolku kosta?
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 9:32

И мене ме интересира!Докторката ми предложи да направам лапароскопија.Прашав во приватниве,многу скапо,а на клиника многу се чека.Кажувајте искуства молам!
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29537
Registration date : 2008-07-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 9:41

имам една другарка правеше HSG неможеше да остане бремена правеше секакви испитувања па ете после две год испитувања остана, треба да ја прашам за тоа па да ви кажам, пред некое време ми кажуваше за тоа ама јас заборавив оти многу испитувања и беа правени па ме збуни
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 9:55

sonja 35 напиша:
И мене ме интересира!Докторката ми предложи да направам лапароскопија.Прашав во приватниве,многу скапо,а на клиника многу се чека.Кажувајте искуства молам!
Zosto ti preporacaa laparoskopija
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 13:35

Ги направивме сите испитувања со мм и остана уште лапароскопијата,макар што д-р ми вели дека сме ОК,само треба да го пуштам мозокот на пасење,арно ама не можам.Преокупирана сум со бебе,а нервозна,што да ви кажам
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 13:48

Kaj koj dr odis i kade ti preporaca da ja pravis laparoskopijata?
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 13:58

Јас сум од Охрид,а д-р ми рече за на клиника во СК,со закажување дури во септември.Се јавив по приватниве,ама многу скапо.Ќе се обидуваме до септември,а ако не бидне тогаш на клиника
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29274
Registration date : 2008-06-04

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 14:59

Jas pravev histeroskopija lani vo septemvri-vo drzavna bolnica-dr Grigor Dimitrov(okolu 1500 denari cinese so plav karton).Toa e operacija so opsta anestezija-trae kratko-se vleguva so tenok instrument niz vaginata vo matkata se grebe polipot na matkata.Nema secenje i rana.Me pustija istiot den od bolnica.Lezev doma eden den i potoa se normalno.Krvarev slabo okolu edna nedela.
A laparaskopija kolku sto znam se primenuva kaj policisticni jajnici-i toa e operacija.
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 15:03

Па јас немам полицистични јајници,Д-р само сакала да се осигура дека каналите се во ред иако и самата ми вели дека можда ќе нема потреба ама ајде за секој случај.И што ми предлагате сега вие,а?
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 15:46

Nisto ne e bez potreba podobro e da napravis se sto e potrebno za da bodes pomirna.
Imam citano deka po ovie postapki najcesto pri HSG doaga do procistuvanje ja jajcevodite i dokolki ima nekoe zapusuvanje, moze da dojde polesno do bremenost
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29235
Registration date : 2008-07-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty25.07.08 17:41

Јас правев лапараскопија на клиника во 2000 или 2001год. не се сеќавам, кај д-р Тодоров, а му помагаше тогаш Димитров! Преку папокот влегуваат во матката,а преку вагината пуштаат некаков раствор и во исто вр. се гледа и матката, а и проодноста на каналите и ако има прираслини или ако има полицистични јајници тоа се се средува!!!
После зафатот нема никакви лузни, малку на папочето ама со тек на неколку дена ништо не се познава! Ништо не боли!
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty30.07.08 8:30

Na Klinika ili privatno?Kade podobro da se napravat ovie ispituvanja ili zafati?
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29235
Registration date : 2008-07-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty30.07.08 21:11

Јас су дефинотивно за на клиника зашто сум чула дека на Димитров му е лапараскопијата специјалност!
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29293
Registration date : 2008-07-29

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty30.07.08 21:26

vedrana напиша:
Na Klinika ili privatno?Kade podobro da se napravat ovie ispituvanja ili zafati?
iskreno da ti kazam mojata bratucetka pravese vo Re Medika vakvo ispituvanje stvarno plati nekade 800 evra ama ako cekase za na klinika ke zakazese duri za narednata god i sto e najbitno ostana bremena za dva meseca posle operacijata i sega nosi bliznacinja e neznam koj doktor bil ali ona e prezadovolna zaso nemozese 11god da ostane trudna posle prvoto dete.Jas bi ti preporacala ako stois dobro finansiski odi si tamu i ne se zamaraj so drzavna bolnica zs se se diva liga ako nemas nekoj prijatel.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty31.07.08 8:42

Znam deka e taka Baby 24, vo Klinika e haos, na privatno e najubavo da se napravat site ispituvanja. Abe i da nemas kojznae kolku pari, poslednite ke gi odvois, se raboti za nesto najubavo. Se zalazuvaat onie koi sto mislat deka vo Klinika nema da platat nisto, i tamu treba da podmitis nekogo, bilo za vakvi zafati, poroduvanje, vodenje na bremenosta. Kako sto kaza i edna clenka na Forumov, platila 1000eur za da ja porodi onoj doktor koj sto saka na Klinika, pa i na privatnite tolku ke ti bide koga ke izracunas. Znam mnogu moi bliski sto se poragale ili pravele nekoja vakva intervencija na klinika ili vo Cair, obavezno plakale, sekoj D-r si ima tarifa. Barem vo privatnite, plakas ama imas nega celo vreme.
Jas izbrzav, pravev nekoi ispituvanja na Klinika, a inace odam vo Sistina, demek ajde da zastedam nekoj dinar. Veke 3 meseci ne se gotovi rezultatite, se vadat na toa deka imale mnogu rabota nemozele da postignat, tamu ti e sistem klati vrata zemaj plata, a da podmackas nekogo ke gi napravea do sega sto pati. Da gi pravev ovie ispituvanja vo bilo koja privatna laboratorija do sega pred 2meseci ke bea gotovi, posto samata procedura trae 4nedeli ili pomalku.
Toa e realnosta.
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty04.08.08 13:14

Девојки,можете да ми кажете кој од овие зафати е најефикасен?Што треба најпрво да се направи?Деновиве треба да одлучам..Фала
Вратете се на почетокот Go down
Biljana795
Почетник
Почетник
Biljana795


Female
Број на мислења : 99
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29261
Registration date : 2008-06-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: HSG,LAPAROSKOPIJA,HISTERO......   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty11.08.08 10:27

Jas gi imam praveno site tri ispituvanja.HSG go pravev kaj Tolovski i me kostace okolu 3.700 den.HSG mi pokaza deka mi se zapuseni kanalite.Doktorkata koja me slikase rece deka sekogas ne pokazuva tocno bidejki snimanjeto e bolno i togas si stegnat.Na klinika nema sansi da se snimas(osven ako sakas privatno za da ti zakazat odma)
bidejki ke ti iznaogaat 100 pricini samo da te otkacat.MI predmozi doktorkata laparoskopija i ja napraviv na klinika.Da vi kazam i ne cekav mnogu bev pred nova godna i mi zakazaa za vo fevruari mislam deka bese 5 ti,bidejki doktorkata bila vo januar na odmor.Ove rezultati od laparoskopijata mi pokazaa deka se ok(mi pravea lapar. so histero.).Bidejki i od operacijata pomina pola godina a jas seuse ne ostanav bremena so site rezultati bev na konbsultacii vo Sistina kaj Jovkovski i od mi rece "opustetese i nemajte gajle stom se e ok ke bide rabotata".Rabotava izleze deka na psihicka baza mi e.I sega nastojuvam da ne se zamaram mnogu pa ke vidime.
Kako prvo sto go predlozuvaat e HSG iako sekogas ne pokazuva tocno.Ako HSG ti pokaze deka se e ok togas ne mora da odis na laparo...A inaku so laparoskopijata se gleda najubavo bidejki te gledat vo zivo se sto se slucuva vnatre.Ne e tolku strasno se lezi vo bolnica okolu 3-4 dena.Posle za 2 nedeli zakrepnuvas celosno.Pobaraj konsultacija od 2-3 doktori ke vidis sto ke ti kazat,sto e najdobro da pravis.
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty11.08.08 11:57

Само што зборев со друг д-р и тој ми рече за да не се малтретирам со свашта,да одам директно на лапароскопија.Деновиве чекам да ми кажат дата кога да се прави.Фала Билјана.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana795
Почетник
Почетник
Biljana795


Female
Број на мислења : 99
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29261
Registration date : 2008-06-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty11.08.08 15:43

sonja 35 напиша:
Само што зборев со друг д-р и тој ми рече за да не се малтретирам со свашта,да одам директно на лапароскопија.Деновиве чекам да ми кажат дата кога да се прави.Фала Билјана.
Pa i da ti kazam maltretiranje e .Za HSG prvo ke baraat krvna slika i sedimentacija koja ne smee da bide visoka.Ako e visoka ke ti odlozat za nareden pat itn itn.A seto toa kosta nervozi i toa mnogu.Pred da ti ja napravat laparoskopijata ke te ispitaat brisevi,pap,kolposkopija i se drugo sto e potrebno.Ako e se ok ke ti napravat.Ne se sekiraj ne e nisto stasno.Jas i veke zaboraviv deka sum go pravela toa.Samo neka e za ubavo neli.
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty11.08.08 15:52

Само за убаво,така е Билјана.Јас договорив за септември на клиника.Не би сакала да добијам деновиве,ама ако добијам здравје,во септември ќе бидам на чисто.Па што даде господ.
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29793
Registration date : 2008-05-15

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty26.08.08 18:22

jas denes pravev HSG. Super sum, malku me naboluva stomak kako pred ciklus, ama ne e ni bitno, najbitno mi bese se samo dobro da se zavrsi. Kanalite mi se proodni, na pocetokot nesto zapna, izgleda tamu imalo nekoe malo zapusuvanje ama go probija.Kaj Tolovski mi pravea HSG, 4000 denari kosta sega, ama barem mi zakazaa odma za 1 den, nema cekanje, nema maltretiranje, nema zamatena snimka.
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 44
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29198
Registration date : 2008-07-19

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty26.08.08 20:02

навистина се ефикасни. мене мислам дека три пати ми ја пуштаа течноста. ама на крај ми рекоа дека иако имало некои подигнувања не би требало да претставуваат проблем. истото и д-р ми рече
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30049
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty28.08.08 7:52

sonja 35 напиша:
Сеуште немам резултати од лапароскопија,кога ќе ги имам и ќе му пишам.А за човекот немам слушнато,ама се ќе пробам.
Slobodan Tesic?
Moj sovet: ne frlajte 300 - 400 evra za caj koj ovde moze da se kupi za 70 denari. Strasno e to sto go pravi Tesic.
Nie pred nekolku godini zboruvavme so nego, ni rece deka mora da odime tamu, vo Srbija, da ne vidi, da mu gi pokazeme site rezultati od ispituvanjata (sto li ke razbere od niv, ne e lekar!?). Patot ni bese skap, caevite uste poskapi, i se otkazavme,
Posle malku googlav, i najdov mnogu negativni komentari za nego. Caevite koi toj gi miksa ne se nekoja misterija, i sekoj od nas moze da gi kupi vo bilna apteka i da gi pie. A toj zarabotuva na tugjata maka, znae deka lugeto ne zalat pari za takva rabota. Strasno nehumano.

Sto se odnesuva do temata:), imam praveno HSG i HSC (histeroskopija).
HSG vo Voena bolnica, zasto na Klinika mi rekoa deka hsg aparatot im e rasipan, da se vratam za godina ipol (!?), i me cinese 150 denari so plav karton:)).
HSC pravev vo Re Medika, bidejki tamu mi bese i inseminacijata, i vodenjeto na bremenosta, i, za zal, kiretazata. Doktorot pocuvstvuval deka ne e se glatko vo matkata, i preporaca HSC. Za srekja, nemase nisto strasno:). Istiot den si otidov doma.

HSC e pred se dijagnosticka postapka, pri koja vo matkata se vnesuva opticki instrument koj vo realo vreme, na ekran, ja prikazuva nejzinata vnatresnost, i vnatresnosta na cerviksot. Ako pti toa se zabelezi nekakov septum, polip, miom... se otstranuva vednas. Vo zavisnost od ishodot, se procenuva dali pacientkata moze odma da si odi doma, ili se zadrzuva vo bolnica uste nekoj den.

Laparoskopija (dijagnosticka ili operativna), se preporacuva na zeni cie HSG e neuredno (neproodni jajovodi, izraslini i sl).
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29566
Registration date : 2008-04-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty28.08.08 14:27

Dali nekoj od vas znae koj den od ciklus se pravi HSG jas se mislam sledniot mesec da zakazam ili vo Re Medika ili kaj Tolovski veke nemozam da cekam sakam da vidam uste dali kanalite mi se vo red,zatoa sto site dr.ispituvanja i jas i mm gi napravivme pa sega uste so ova da zavrsam i se nadevam se ke bide dobro a uste podobro ke bide ako ovoj mesec zabremenam pa da ne se maltretiram po bolnicine ama kako ke kaze Gospod taka ke bide a mojata zelba za bebence e se pogolema i pogolema
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29461
Registration date : 2008-07-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty28.08.08 14:50

HSG се прави веднаш по завршување на менструалното крваренење.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 14Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: