Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30099
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty28.08.08 14:55

Kako sto rece Sandra, se pravi vo prviot del od ciklusot, pred ovulacija. Obicno okolu 8-9. den.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana795
Почетник
Почетник
Biljana795


Female
Број на мислења : 99
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29311
Registration date : 2008-06-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty29.08.08 15:29

Ako se plasis od snimanjeto nema potreba zosto ne e voopsto tolku strasno.Jas pred da go pravam citav na internet razni mislenja deka mnogu bolelo,se pravelo so anestezija,pa zeni pagale vo nesvest od bolka itn.Jas od site tie mislenja ispaniciv i togas me fati strav kako ke bide ,sto ponatamu.Samoto snimanje e malku nezgodno no ne tolku strasno.A i koga veke stanuva zbor za bebe morame sve da istrpime.
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 44
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29248
Registration date : 2008-07-19

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty29.08.08 15:32

боли исто како кога имаш. се издржува
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29616
Registration date : 2008-04-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty29.08.08 15:37

Jas imam menstr.na 28dena i site drugi rezultati mi se dobri uste kanalite mi ostanaa kazete mi vie imavte li nekoj znaci kako moze da se zabelezi deka se zapuseni kanalite osven so HSG dali ima nekoj znaci kako na pr.neredoven ciklus ili bilo sto drugo
Вратете се на почетокот Go down
Biljana795
Почетник
Почетник
Biljana795


Female
Број на мислења : 99
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29311
Registration date : 2008-06-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty30.08.08 15:37

Jas nesto takvo ne sum osetila.Jas koga go napraviv HSG rezultatite mi pokazaa deka kanalite mi se zapuseni.Doktorkata me prasuvase dali sum bila operirana od slepo crevo ili dali sum bila potesko bolna,dali sum imala nekoja infekcija zosto kanalite se zapusuvale od toa.Mi predlozija laparoskopija bidejki so hsg ne se pokazuvalo vo site slucaevi tocno.I so laparoskopijata mi se pokaza deka se e ok.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29083
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty31.08.08 19:35

Здраво.Јас сум нов член со искуство.Имам правено HSG пред 2 години кај д-р Толовски и мислам дека најпрво треба да се направи тоа,па ако има проблем да се оди на лапароскопија.Зошто без потреба да се прави оперативен зафат,да се прави drilling (бушење) на јајниците ако е се во ред,проодни канали,нема полицистични јајници итн.Затоа мислам Соња35 дека е најдобро прво да направиш HSG.Поздрав :napred devojko
Вратете се на почетокот Go down
Mina
Прваче
Прваче
Mina


Female
Број на мислења : 172
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : vremevo me utepa!!!!
Поени : 29244
Registration date : 2008-07-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty31.08.08 20:44

Hormonce, vo koja bolnica odis i kaj koj doktor? I jas imam praveno HSG kaj d-r Tolovski i fala mu na Boga, se bese vo red. Ti do koja faza si stignata? Pozdrav! HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 295931
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty01.09.08 8:17

I mene dr mi preporaca da napravam HSG.
Moze li nekoj da mi kaze koga treba da izvadam sedimentacija, posto jas kako sto go razbrav doktorot 5-6 den od ciklusot. Pa posle da mu se javam za da se dogovorime. Dali osven sedimentacijata ti davaat nekakvi antibiotici ili bilo sto dr. pred HSG?????Jas ke go pragam kaj Tolovski, pa me interesira dali mojot dr go izveduva HSGto ili doktori od kaj Tolovski, a mojot genikolog samo prisustvuva? Dali ti davaat terapija posle toa, dali preporacuvaat miruvanje ili nesto slicno?
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29438
Registration date : 2008-05-28

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty01.09.08 8:34

Vedrance verojatno dr so pricina ti preporacal HSG ali pa neli ti imas veke dva pati ostanoto bremena?!Zasto togas da proveruvas proodnost na kanalite?
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty01.09.08 8:43

Doktorot ne sakase nisto da ostavi na slucajnosta. Pa zatoa preporaca i HSG iako dva pati ostanav trudna, saka da bide siguren, da ne ima nekoj problem so matkata, formata itn. Barem toj taka mi kaza. Da se nadevame deka ke bide se vo red,
A inace zdravje za slednata bremenost obavezno Aspirin i Fraxiparin zaradi zgolemenite vrednosti na Antifosfolipidnite Antitela i najverojatno i cerklaz, ama zdravje da go pominaj jas prvo HSGto i da dojde do bremenost pa posle ke se misli za drugoto
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29338
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty01.09.08 10:11

Navistina ne znam od kade da pocnam so ispituvanjata.Eden D-r veli edno,drug veli sosema poinaku i ne znam.Doticnata D-r koja mi predlozi laparoskopija ne mi kaza ni deka treba prvo da napravam hormonalen status,izgubiv nekolku meseci za gluposti i sega sum na pocetok.Vo sreda go pravam i posledniot hormon,prethodno sto gi ispitav drugite se super.D-r vo Sk mi rece potoa ke napravime HSG,a ne laparoskopija kako sto mi velese mojava D-r.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29083
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty01.09.08 10:37

Па,така идат работите Соња35.Прво како што кажав мора HSG,а не директно на лапароскопија.И секако мора хормонален статус да направиш и тоа на следните хормони FSH,LH,E2,Testosteron и ако има потреба од други.НЕ се замарај со таа д-рка,послушај ме,прво HSG,зошто да ти прават дрилинг ако е се во ред со каналите.Само опуштено!!!
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty01.09.08 10:39

Mozebi se vo pravo napravi HSG prvo, pa potoa ako ima potreba ke napravis i laparoskopija. Zosto odma na Laparoskopija ako nema problem, toa e macenje za organizmot, pod opsta anastezija-operacija.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30099
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty01.09.08 13:42

vedrana напиша:
Nikoj ne mi odgovori na prasanjeto?
Ke ti go kazam moeto iskustvo so HSG-to.

Mojot ginekolog e privatnik koj raboti so plavi kartoni. Znaci, moze da dava upat za drzavna institucija. Na Klinika me vratija, mi rekoa deka HSG rentgenot im e rasipan, rekoa da se vratam za godina ipol.
Od tamu otiov vo Sistina, mi zakazaa vo nekoja privatna ordinacija, a ne kaj niv vo bolnicata. Toa mi beshe fishy, pa pobarav vrski vo Voena bolnica. Gi najdov, i tamu go napraviv HSG-to.

Znaci, ne prisustvuvase mojot maticen ginekolog, tuku ginekologot koj bese toj den na smena.
Pred toa ne piev nikakvi apcinja, samo me pegleda, a posle snimanjeto dobiv antibiotik. Toa bese se.
Miruvanje ne e zadolzitelno, osven ako ti ne osekjas potreba za toa.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty02.09.08 8:05

Kazete mi vo koj del od denot se ispituva sedimentacijata? mora da bide nautro ili koj bilo del od denot?Treba da zakazam vo Sistina seimentacija ili da pojdam taka?
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29843
Registration date : 2008-05-15

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty02.09.08 8:39

Vedrana, ne treba da zakazuvas posebno za sedimentacija. Najcesto pravat na 6 den od ciklus, mene mi rece na 7 da odam, neznam ni jas zosto, mozebi zosto 6 den bese nedela, makar sto Sistina raboti i vo nedela. Treba da odis od sabajle, najkasno do 10h, gladna i zedna. Nisto nitu da jades, nitu da pies, barem mene taka mi kazaa.Rezultatot ke ti go dadat za 2h. Antibiotik ke ti dadat preventivno da pies. So sreka
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29083
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty02.09.08 9:56

vedrana напиша:
Kazete mi vo koj del od denot se ispituva sedimentacijata? mora da bide nautro ili koj bilo del od denot?Treba da zakazam vo Sistina seimentacija ili da pojdam taka?

Да,Ведрана.Како што ти кажа и Кики,наутро на гладно,6 ден од циклус,тоа можеш да го направиш и во најблиската поликлиника,не мора приватно да плаќаш за седиментација (рутинска работа).Инаку,твојот матичен д-р не присуствува кај д-р Толовски.Тој само те снима,а процесот г о изведува(ше) д-р од Систина,мене на пр.Адамова (срцка беше).Јас сирота преплашена,барам Спазмекс да ми дадат,а тие ми се смејат.Ајде легнувај,не е страшно. И навистина,мене искрено ме заболе само во еден момент,ама тоа траеше можеби 5 сек.а за цело време чувстував како змија низ стомак да ми шета (меѓутоа не е болно).Ти посакувам проодност на канали,да не се мачиш понатака.Поздрав на сите! HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 5285
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty03.09.08 13:37

Fala za poddrskata
Mene pocna da me faka panika za HSGto vo petok odam da pravam sedimentacija pa ke vidime.
Samo nikoj ne mi kaza dali treba da zakazam vo Sisitina za sedimentacija ili samo da otidam od sabajle....................i od kolku rabotat...........najverojatno od 8, zasto kapitalizam moram da brzam za na rabota da ne zaksnam mnogu :glup: :smrc: :Oh: :Oh: HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 554260 HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 554260
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29511
Registration date : 2008-07-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty03.09.08 15:10

Работат од 8 часот.
Мислам дека нема потреба да закажуваш.
Со среќа!
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29843
Registration date : 2008-05-15

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty03.09.08 15:11

Jas se javiv da zakazam i mene mi rekoa deka nema potreba od zakazuvanje. Od 8h sabajle rabotat, a za rezultatot mozes i po telefon so doktorot da se cues posle 2 h od kako ke ti zemat krv. Nemoj da se plasis voopsto, ne e tolku strasno, samo e malku neprijatno. Ti pustam sreka da e se vo red :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29338
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty03.09.08 15:18

За каква седиментација зборите? За истата што се испитува при најобична проверка на крвта?Или е нешто сосема друго?Можеби прашањево е банално,ама ме збунивте :glup:
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29843
Registration date : 2008-05-15

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty03.09.08 15:23

koga zakazuvas za HSG baraat da ispitaat sedimentacija. Stanuva zbor za obicno vadenje na krv, najobicna proverka na krvna slika
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty05.09.08 8:44

Sabajlevo izvadiv krv, sega okolu 10 gi cekam rezultatite, pa ke vidime sto ke bide
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29843
Registration date : 2008-05-15

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty05.09.08 9:00

So sreka Vedrana, ke vidis deka sigurno ke ti bidat super rezultatite, napravi go HSG,pa posle da castis za ubavite vesti. Mnogu cesto posle HSG se slucuva bremenost zosto kanalite se produvani i procisteni. So sreka :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty05.09.08 11:47

sega samo sto gi zemav rezultatite od sedimentazcijata

Pisuva
Prv cas =3
Vtor cas =12

referentna vrednost do 20

kakvi se rezultatite dali se ok?
Kakvi bea vasite?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 14Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: