Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next
АвторПорака
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29783
Registration date : 2008-07-28

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty22.11.08 10:45

moze i od rasipan zab da se kaci. jas gi srediv site zabi pa posle pravev histeroskopija i po 3 meseci ostanav bremena. ti pozeluvam imenjacke i kaj tebe da e taka.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana795
Почетник
Почетник
Biljana795


Female
Број на мислења : 99
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29306
Registration date : 2008-06-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty22.11.08 15:27

Mene koga mi bese sedimentacijata 13 na klinika ne sakaa da mi pravat a kaj tolovski so istata sedimentacija mi napravija.A sedimentacijata moze da ti bide pokacena kako sto kaza sonja i od zab.Jas imam problemi so sinusite i poradi toa imav problemi so sedimentacijata.Na klinika mi davaa antibiotik da pijam za da mi se namali.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29829
Registration date : 2008-03-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty24.11.08 20:05

Немам ни синуси, ниту пак сум настината. Бев на заболекар но др ми рече дека сите заби ми се добри, само еден што му е ваден живакот ми рече да го сликам, можеби внатрешно да има проблем, ако не е до тоа незнам од што би можело да биде висока седиментацијата! Ако и тој заб е во ред др ми рече дека ќе ми препише антибиотик за да ми се намали седим, за да можам да направам ХСГ!
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29611
Registration date : 2008-04-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty25.11.08 9:31

Sanja83 kade ke pravis HSG,jas pravev kaj Tolovski privatno i ne ni pogledna kolku mi e sedimentacija edinstveno doktorot moj ako mu kazal inaku mi bese 10.Ti ja pustam celata sreka na svetot da ti se namali sedimentacijata za da napravis hsg
Вратете се на почетокот Go down
peperutka
Прваче
Прваче
peperutka


Female
Број на мислења : 119
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 28890
Registration date : 2008-08-30

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty15.12.08 21:47

jas pravev denes HSG i pominav dobro malku e neprijatno ama se izdrzuva za sreka kanalite mi se proodni i dvata samo mi rece ginekologot deka matkata mi e malku gorniot del svitkan na napred odonosno bicornus uteri rece deka ne e golem problem samo postoel rizik od abortus kaj takvite matki dali nekoja od vas ima vakva dijagnoza?
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Хистероскопија   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 11:18

Kakvi se Vasite iskustva....kade pravevte Histeroskopija.....kolku vreme posle toa ostanavte trudni.....kakvi bea rezultatite.....dali vi opomogna vo zabremenuvanjeto posle toa.........
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 13:11

Vo Voena bolnica pravev, me bolese najstrasno na svet, poveke od poragjanjeto:))), se onesvestiv od bolki. Posle uste dva dena lezev, mi se losese i imav nagoni za povrakjanje.
Rezultatot bese odlicen, a ne zatrudnev ni 2 godini po pregledot, dodeka ne napravivme IVF.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 13:16

Pa nebese li so anastecija? Mene mi rekoa deka seto toa e so anastezija celosna.
Ti da ne mislis za rengen snimanjeto toa mislam ne se vikase Histeroskopija, skrateno se vikase HSG, toa e so vbrizguvanje na kontast
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 13:16

Ooo, sum pisuvala za HSG-to:))), ete kolku me istraumatiziralo, ne mozam da go izbrisam od glava seuste:)).

HSC pravev vo Re Medika. Kako pesna bese:)). Me galea i mazea dodeka ne pocna da mi deluva anestezijata, posle otspav uste 3-4 casa:), i koga se razbudiv, kako da sum bila na odmor:))). Sveza i energicna:). Imav malecok minijaturen subseptum koj go doktorot go grebnal i toa bilo se. Se drugo bilo vo red. Rece deka toj ne bil problem za zabremenuvanje, nitu za iznosuvanje na bremenosta do kraj. A zabremeniv posle cela godina so IVF.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28904
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 14:47

Vedrana, ne se plasi i jas pravev histeroskopija vo remedika vo opsta anestezija nemaj gajle nisto ne e strasno. Toa e samo dijagnosticka procedura so koja se gleda vnatresnosta na matkata. Nego vidov deka si online sega pa bi sakala da te prasam posto verojatno si go pominala istiot pekol kako mene so vtorata bremenost, kolku vreme krvarese posle prekinot i koga ti dojde prvata menstruacija kolku krvarese za vreme na ciklusot. I kolku vreme ti rekoa da ne ostanuvas bremena posle toa. Mene nekako mi se odolzi krvarenjevo pa pocna da me faka panika dali da odam na lekar.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 14:59

Abe krvarev 10 dena kolku sto se sekavam, e sega zavisi od toa kako i dali ti pravele revizija posle poroduvanjeto. I toa krvarev so parcinja. Mi dojde tocno na mesec dena posle predvremenoto poroduvanje. Prvata menstroacija posle toa mi bese porazlicna od drugite ama toa e normalno dodeka se ne se vrati vo normala.
Mene mi preporacaa 6meseci-do 1 godina pauza. Jas ostanav trudna posle 7 meseci od togas i pak se zavrsi so abortus ama sega vo 8 nedela.
Kolku ti trae tebe krvarenjeto? Bese li na kontrola posle seto toa? (ako ne si bila treba da otides da vidi doktorot na ultra zvuk deka matkata e prazna, bideki ako ima zaostanato nekoj del mnoze prodolzeno i mnogu obilno da krvaris). Ti dadoa li nekakvi antibiotici ili apcinja da pies posle toa?
Jas piev Ubavo se sekavam antibiotik so sirok spektar, bromergon (za da go spreci sozdavanjeto na mleko) i ergotil kapki za polesno da se vrati matkata na svoe mesto i za polesno zapiranje na krvarenjeto i za vrakanje na tonusot na maktata vo vrvobitnata polozba (iako pri posledniot abortus i posle kiretzata ne mi gi dadoa ovi ergotil kapki, koga prasav zosto mi rekoa deka ne gi upotrebuvaat poveke).
Prasaj se sto te interesita tuka sum i nema problem....zadovolstvo mi e da pomognam kolku sto mozam
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28904
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 15:10

Krvarev okolu 12-13 dena pa bev na kontrola rekoa se e ok, posle toa imav nekoj cuden zoltenikav iscedok i dobiv posle tocno 28 dena. Imav prilicno cuddno i obilno krvarenje 4 dena pa prekina skroz pettiot den, pa denes mi e sesti den i pak pocnav da krvaram, ne znam dali e toa normalno posto vcera prekina skroz. Ciklusite mi se u globala mnogu kratki 3-4 dena i nikogas volku obemni. A posle prethoddnite spontani sto mi bea vo sesta nedela epten brzo se vrakav vo normala i skoro i da nemav voopsto krvarenje. inace piev 7 dena antibiotik citeral, piev i 14 dena dena bromergon kako sto mi kazaa i koga prekinav posle 2 dena mi dojde mleko se ispaniciv pocna samoto po malku da se cedi od gradite, pa piev uste 1 nedela bromergon i posle prekina mlekoto za 2 dena a sega osekam i gradite ne mi se tolku nadueni valjda nema pak da mi dojde mlekoto. A ova so krvarenjeto sega me plasi oti menzisot mi bese epten obilen. i ne znam dali ke prekine. A ergotil ne mi dadoa ama me bockaa vo bolnicata so ampuli metilergometrin koi se za ista namena 2 dena
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29319
Registration date : 2008-06-04

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 17:20

Jas pravev histeroskopija lani vo septemvri-vo drzavna bolnica-dr Grigor Dimitrov(okolu 1500 denari cinese so plav karton).Toa e operacija so opsta anestezija-trae kratko-se vleguva so tenok instrument niz vaginata vo matkata se grebe polipot na matkata.Nema secenje i rana.Me pustija istiot den od bolnica.Lezev doma eden den i potoa se normalno.Krvarev slabo okolu edna nedela.
Zabremeniv posle 7 meseci.
Вратете се на почетокот Go down
nale
Прваче
Прваче
nale


Female
Број на мислења : 103
Age : 48
Локација : Veles
Поени : 28460
Registration date : 2008-12-08

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 17:33

Ме интересира колку кошта хистероскопија во Ремедика
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28904
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty13.01.09 19:06

Nale ne se sekavam ja pravev pred 2 god ama ako ne se lazam bese okolu 12-13000 otprilika ne me drzi za zbor, moze da se javis vo remedika ke ti ja kazat cenata tocno 2603100 e tel
Vedrana kaj mene kako sto rekoa doktorite doslo do nekoja greska vo razvoj na fetusot i mu se javija problemi vo razvoj na mozoceto i na srceto, na kraj ne prezivea. Inace bremenosta mi bese super, a samo poradi problemite od porano zaradi ranite spontani primav amp progesteron. Vo 25 nedela bese prekinot. Tocnata pricina ne ja znaeme i sudejki po se sto procitav dosega za mojot problem a i spored toa sto go kazaa doktorite mala e verojatnosta i voopsto da doznaeme zosto dosla do ovaa razvojna anomalija
Sega seuste nemam pocnato so nikakvi analizi a u sustina ako dobro razbrav i nisto novo nema da ispituvame pak ke gi povtarame istite analizi sto veke gi pravev ti gi pisav vo eden post porano i plus ke pravime kariotip so soprugot.








n
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty14.01.09 9:26

Pravel li nekoj Histeroskopija vo brzo vreme po privatnive bolnici, da kaze kolku e cenata?
Вратете се на почетокот Go down
danielap
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 51
Локација : 010872
Поени : 28150
Registration date : 2009-01-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty25.01.09 16:20

Jas pravev ilaporoskopija i histeroskopija i HSG na klinika kaj dr Gligor Dimitrov nisto ne boli ako imas zelba za dete. Jas pravev devapati HSG i dvapapi laporoskopija i histeroskopija i po vtoriot pat ostanav bremena za mesec dena i sega imam kerka. Za sve sko se ima zelba se izdrzuva.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 8:51

Бев да се договорам со докторот што понатаму, он ми препорача хистероскопија, ми реце да појдам првиот или вториот ден откако ќе добијам, вцера добив така да денес одам за да закажам хистероскопија, па со Господ напред.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 9:00

Какви се тие апчиња што ги даваат пред хистероскопијата?
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 14:38

Vedrana, ne se sekjavam deka piev nesto pred histeroto scratch
Vo opsta anestezija se pravi, nemaj gajle:)
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 14:45

Знам дека се прави со општа анастезија. Некој на форумов пишуваше дека пиеле некои таблети. Докторов и спомна на сестрата дека нема потреба од таблети или сируп, не знам зошто не ми даде мене...ама можеби секој пациент е за себе, па докторот проценува дали треба да даде или не...
Кинки, зошто ја правеше ти Хистероскопијата, ти помогна ли во решавањето на проблемите......
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 15:15

Vedrana, jas imav spontan vo 10. nedela od bremenosta, i za vreme na kiretazata, doktorot osetil nekakva sitna "grpka" so lopatkata. Zatoa mi napravi HSC, imalo minijaturen supseptum, go otstranil. Rece deka ne bil precka nitu vo zabremenuvanjeto, nitu pa pricina za spontaniot. Kaj mene bese cisto dijagnosticka HSC, da se potvrdi deka i toj naod e dobar.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 15:23

Па и мојов доктор, кога ја правеше последнава киретажа ми рече дека некако како да не му било баш рамно, како да му рипала машината, барем тој така ми кажа е сега што може да биде тоа незнам. На ХСГто немаше ништо се беше ок освен еден мал полип кој беше отстранет со киретажата. Ама овој доктор кај кој што одам сега кога го виде ХСГто ми рече дека едната страна од матката е во ред, а другата му е некако сомнителна, односно не ја има истата форма како другата не ја следи истата линија, сега незнам што и како ќе биде...
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28904
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 15:30

I jas ne piev nisto pred histeroskopija, cisto samo dijagnostika bese vo mojot slucaj.
Ne e strasno, ne se plasi nisto.
So tebe sme Vedrana
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty26.01.09 15:55

Pa, Vedrana, ako ima nesto, histeroto sigurno ke pokaze:)
A posle si sigurna deka nemas nitu eden del od reproduktivniot sistem koj ne ti e pregledan i prevrten inside out:)))
Ke si znaes deka si zdrava i deka e se vo red, a toa mnogu ja namaluva tenzijata i napnatosta.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: