Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се справувате со (не) јадењето?

Go down 
+48
emilija nestorova
Anjuska08
tanja_sr
OGNEN
sofidavid
babysara
sunset
Dragana
sani-sandra
Rozetka
Pipolino
taina
BiljanaM
obicna
silvana
lidija29
Juni08_Andrea
taci
bubamara
sashka26
Marta
kavadarcanka
marina_pp
Sandra_Anja
mamazako
verce
Anika
sneze
Mama Ane
tanja_simon
sonja colakova
avanturistka
Svetlana
Ilince
mamicka Ana
mad bluestar
sonjamfk
Emilija
biljanag
sunshine
мама Биби
Emi
moja Ina
STAR *
vecki
eli
Freya
vesna83
52 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty20.11.08 12:08

a tanja da probas malce da ne mu davas gricki-micki i sl. kolacinja (dzidzi bebe e poveke kolace otkolku keks), i koga ke dojde vreme za jadenje, da znaes kako ke saka i mandza i lepce i se sto mu e potrebno. i zelencuk i mevce. a vaka se zasituva i posle ne jade. jas obozavam blagicko i non stop doma imame blagicko i sekoe poladne si vadam i Marko gleda i on pobaruva, i mu davam ama samo posle rucek, pred jadenje nisto pa i dase otkorne od placenje. A VERUVAJ TOA NAJLESNO GO PRAVI:-)
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty20.11.08 12:20

Ние немаме проблем со нејадењето (да чукнам во дрво). пред некој ден го начекав како јаде кај мајка ми макало со везени пикантно лути пиперки.. По соленото е повеќе, чоколадо не ни погледнува
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty26.11.08 13:18

до пред 3 месеци марко се јадеше ,ама кога почна да го болат петките кои уште не ги извадил а има две год.. , не сака да јаде манџи никако . Што не сум пробала ама он не па не и така по малку се лажеме колку да земе нешто .
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 14:33

Мајки, кога почнавте да им давате на вашите деца трвда односно неблендирана храна? Моето 18 месечно бебе, добро више не е бебе, одбива да јаде храна што не е претходно изблендирана. Едноставно ја мрзи да џвака, и ми плука или држи во уста. А во последно време ама баш ништо не ни јаде, нема апетит, само млеко и јогурт пие. По колку оброци треба да имаат децата на таа возраст? И што да правам со проблемот со џвакањето?
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 14:41

Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Прваче
Прваче
mamazako


Female
Број на мислења : 456
Age : 48
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 28732
Registration date : 2008-09-11

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 15:07

блендирана храна му давав на син ми кога премина од доење на комплет друга храна, на 11 месеци. почна да јаде на некои 5 месеци, компирче варено, морковче, кашички кои дома му ги спремав, а на година дена јадеше барабар со нас. не му давав парчиња мецо или др.вид на јадење, ама не му го правев ни ептен течно, затоа што докторката ми викаше*ако му ја правиш храната течна, ќе го мрзи да џвака, и тоа ќе му остане до големо, ќе имаш проблеми кога ќе има 2 или три години*.
и тоа го сфатив здраво за готово, му ја ситнев манџата(без зачини, секако, само сол), ама мораше да почнам да пасирам, само месото, оти во тој период кога престануваат да цицаат, им паѓа хемоглобинот. неговиот беше 100, и мораше да цедиме сокови, да блендираме месо, и за два-три месеци му се подобри хемоглобинот, а денес му е околу125. ама јаде се, затоа што јас не го силам. значи не мора да јаде јас кога јадам, оти може убаво се најал во градинка, можеби не е искакан убаво(и тоагаш одбива да јаде, некогаш кога цел ден не какал, само поткаснува, ама после *процедурата* е јаде како стар човек) и не трчам со тањирот по него, па да го молам на кревет да јаде додека гледа цртани.Никако, му давам да јаде само кога ќе посака, иако го помолувам од време на време.
кога е кај мајка ми, таа да може и во газот да му стави да јаде, ќе му стави.
сега има 3год. и 2месеци има скоро 20кг, и мислам дека добро напредува, ако се има во предвид и дека уште од 2г и некој месец и сам го оставам да јаде, па изгледа му е интересно.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 15:12

Jas nemam problem so jadenjeto na Anja, pocna da jade i neblendirana (za toa e zasluzna majka mi, ona insistirase), a koga izvodi, togas i pustam Kukickata na Mickey Mouse i kuti i jade:)
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 15:14

моево кога несака да јаде ништо не помага ни телевизија ни никој . Многу е тврдоглаво.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 15:40

Снеже, јас на поголемото се што сакам и треба да му дадам го правам во облик што го јаде. На пр. никогаш не одбила супа и затоа скоро цел зеленчук што го јаде е преку супа. Да знаш какви варијации правам на зеленчукова супа...и јас самата си се изненадувам понекогаш. Тестенини ѕвездички секогаш ни се во тренд. Се служам со многу вакви трикови...
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 15:56

супа ? а што етоа супа ? моево незнае што е супа никогаш не сакал течно да јаде . А видиш не сум му дала во цуцла супа да проба.?
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Прваче
Прваче
marina_pp


Female
Број на мислења : 200
Age : 40
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 28890
Registration date : 2008-07-27

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 16:14

kaj mene Sara e promenliva vo jadejneto koga i se jadi jadi a koga ne i se jadi vika :pa jas vcera jadev sega pak, xexexex celata e smeski
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty05.12.08 16:21

Исто и кај мене Анастасија некогаш јаде многу а некогаш по малку откога се разболе од бронхопневмонија послабо јаде па денес и купив пиковит плус побарав сируп Др. Лео но тука го нема никаде, дали некој знае во која аптека го има и колку чини?
Вратете се на почетокот Go down
Marta
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28195
Registration date : 2008-12-10

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: apetit kaj deca nad 1 godina   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty10.12.08 13:22

jas isto taka imam problem so apetitot na mojata kerka koja mi se cini deka nisto ne jade.. Mora da se stvorat posebni uslovi so koi ke i ja smirime enrgijata za da mozeme da ja naraneme. ja stavame vo stolce i pustam crtan (samo ona koj go saka) i da nema galama da ne se dvizat luge, i samo taka moze nesto da kasne, Ova trae veke so meseci odnosno otkako pocna da jade.. ima 1.5 godina i edvam da ima 10 kila. Ustata voopsto ne ja otvara, a najlosa sosotojba e koga i rastat zabi ( a postojano i rasat zabi) togas gi pika prstite vo usta i voopsto nemozam da i ja provlecam lazicakat vo usta, Ikao ima 1.5 goina moram da ja ranam so pasirana hrana zosoto so taa samo mozam da i ja protnam niz stinatata usta. Jas sum osobeno grizliva majka i se nervitram redovno za toa, pa se bi napravila samo da ja nateram da jade i da se popravi. Navisitina NE e bolnikavo dete, do sega ne mi se razbolea niednas!!!!!!!!!
bidete pozdraveni site majki na koi decata ne im jadat
mnogu e tesko Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 163602
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty10.12.08 13:45

Marta i jas sum osobeno grizliva majka, i imam slicen "problem" kako kaj vas, t.e. kerka mi isto ima 1.5g i ima 10 kg, taka da ako ne saka sega po eden cas ili dva ke posaka da jadi. Isto taka sosema e normalno koga im rastat zabi da bidat razdrazlivi, da gi pika racinjata vo usta, i da ima namalen apetit. Znaci e eden priod koj po mene e normalen, i veruvam deka za brzo vreme ke go nadminete, i nema vecno da rastat zabi, nema vecno da treba da pasirate hrana..itn itn
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty10.12.08 13:52

Моево е две год. и со тоа петките цела исхрана му се смени. И јас знам дека е сето тоа нормално ама пак се секирам кога јаде еднолична храна и тоа пасирана.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty10.12.08 14:31

Марта и Сашка, и јас го имам истиот проблем со мојата 18 месечна ќерка. Во моментов ги вади тројките доле и нон стоп пристињата и се во уста а за јадење да не збориме, само млеко, јогурт и вода пие. Во последниве 10тина дена има едвај по 1 оброк на ден, и тоа ако успеам да и бутнам нешто во уста со лажење. Кога ја бањам и ја пунам кадата, ја седнувам внатре, и ги давам играчките и со лажицата и бутам во уста. Затоа што сака да се бања и и е интересно отвара уста иначе знае дека ако не отвори ќе ја извадам. Ја уценувам! И јас и ја пасирам храната, некогаш дури и ја блендирам ама деновиве многу се секирам што не јаде, стварно не знам зошто го изгуби апетитот.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty15.12.08 18:37

бевме со детево во петокот на редовна контрола . и и се пожалив дека нејаде а јадеше убаво . Мирече дека е од петките што ги вади и ни даде да пиеме витамини обавезно - флуонатрил по две, б комплекс по 1 лаж., мултивитамол од теисс по 1 лаж. , и ад3 капки по 4 кап. ЗА две до три недели требало да му се отвори апетитот. па ќе видиме.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty15.12.08 18:54

Ako pie multi vitaminski sirup ne i treba dopolnitelno ad3 kapki i toa po 4 ....Da ne se pravam lekar ama mislam deka mnogu i e toa.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty15.12.08 18:56

ма незнам ни јас ама и онака ад3 не најдов па и не му давам сега за сега.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty15.12.08 20:30

jas so ivana imam golem problem so jadenjeto, vo posledno vreme nisto ne saka da jade, epteeeeen se nerviram, a ona e dete so ne se laze, ednostavno ako ne saka da jade sto i da i napravis taa ne jade i tocka, golemata barem se lazese, aj za mama edno zalce, aj za tato , aj za baba ama malata ne i ne, i mnooogu se nerviram, denes bevme na lekar i ni kazaa da zememe SANOSTOL pa ke vidime dali ke i se podobri apetitot.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty16.12.08 0:14

Freya што е тоа Саностол и дали може помали дечиња да го пијат? И мојаа не јаде ништо и не знам како да и го зголемам апетиот, пие Пиковит ама не гледам нешто подобрување со јадењето.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty16.12.08 0:18

SANOSTOL + Fe(zelezo) e multivitaminski sirup koj mi go preporaca lekarkata, na upatstvoto pisuva deka e za deca od 6 godini a ona vika deka go piele i deca od 1 godina :hmm
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty16.12.08 0:23

Сомнително нели? Јас не би и го давала сеуште на Ева тој сируп, 18 месеци има а чим пишува дека е од 6 години не ми е баш сигурно.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty16.12.08 0:25

nie go pieme na DR Theis i zadovona sum ima super apetit sega
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty16.12.08 0:29

Го има ли во зегин? и каков сируп е тој, мултивитамински ли? ви помага со апетитот? ајдее милион прашања ама морам нешто да направам, од што не јаде и ослабе и крвта, многу и е низок хемоглобинот
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се справувате со (не) јадењето?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: