Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се справувате со (не) јадењето?

Go down 
+48
emilija nestorova
Anjuska08
tanja_sr
OGNEN
sofidavid
babysara
sunset
Dragana
sani-sandra
Rozetka
Pipolino
taina
BiljanaM
obicna
silvana
lidija29
Juni08_Andrea
taci
bubamara
sashka26
Marta
kavadarcanka
marina_pp
Sandra_Anja
mamazako
verce
Anika
sneze
Mama Ane
tanja_simon
sonja colakova
avanturistka
Svetlana
Ilince
mamicka Ana
mad bluestar
sonjamfk
Emilija
biljanag
sunshine
мама Биби
Emi
moja Ina
STAR *
vecki
eli
Freya
vesna83
52 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty12.06.08 11:47

Мора да учиме разни трикчиња како да ги натераме да јадат инаку ќе ни фаќаат кривини , немирковци едни.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty12.06.08 12:13

Милена јаде свежа праска од пред две недели, не многу, ама си ја џвака како што рече Стар историја е додека да го сомеле во уста ама мала е па што сакам ја.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty12.06.08 12:17

Супер Еми што срцката ти јаде на 9 месеци такви работи , баш ме радува.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30492
Registration date : 2008-01-27

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty12.06.08 12:28

иван јаде искучиво со играчка во рака ако му здосади таа мора да имам при рака др или остава јадење
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty12.06.08 13:25

dali praktikuvate na sila pikanje jadenje na pr. da mu ja otvoris na sila ustata....?????
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty12.06.08 13:38

STAR * напиша:
Супер Еми што срцката ти јаде на 9 месеци такви работи , баш ме радува.

Ах стар далеку е од јадење, грицка хахахах ама пола ќе ја лапне со игра...инаку да на сила пикав ама веќе не, колку сака толку и давам.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29694
Registration date : 2008-07-11

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty16.07.08 8:36

Тешко, секој ден со нервози за ручек. Со мене има само 2 оброка ручек и вечера па само 2 пати се нервирам. Молење, играчки, цртани филмови. Дај боже да се погоди на телевизија да се том и џери па цел ручек да се изеде. Овој опис е за поголемото Smile
Едно време и јас ја оставив, викам ќе побара кога ќе и се јаде. Не се случи тоа. Не бара јадење, туку кога е гладна почнува со плачење, не сакам ова не сакам она и е напорна. Се надевам дека со годините ќе се научиме, поголема ќе биде па ќе разбира.

Со помалото сега за сега немам проблем, се јаде освен кајсии Smile Дали е уште мал или ќе има убава навика за јадење не знам...ќе видиме. Но се надевам дека со ова нема да имам проблеми.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty18.07.08 11:32

dvaj cekam da dojde denot koga sam ke pocne da bara za jadenje
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29543
Registration date : 2008-07-28

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty01.08.08 12:54

imam sreka sto marko go cuva zena taka da nejze ja slusa mnogu i se jade sto ke mu dade, no ostatokot od denot nekogas saka da jade nekogas ne.koga ke sedneme da jademe saka i on da jade so nas i togas bara od naseto jadenje, a negovoto go ostava. ima slucaj koga ne mu se dopaga jadenjeto i nema sansa da jade dali e gladen ili ne, togas go ostavam da ogladne i koga ke pocne da gnjavi i pa se ligavi znaci e gladen odma mu davam od omilenoto jadenje maslinki so pavlaka ili margarin. mnogu gi saka. vo pocetokot mi bese strav da mu gi davam pa gi lupev no sega gi jade so luspa samo pazam za semkata da ne ja grizne. inaku marko ne e mnogu po blagi i sme srekni poradi toa ,no ponekogas znae da pobara cokolado, a ovosje jade dosta mnogu i mu go davam vo sekoe vreme , znae sega da pobara daj bence sakam hahahhhha
Вратете се на почетокот Go down
mad bluestar
Почетник
Почетник
mad bluestar


Female
Број на мислења : 17
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28760
Registration date : 2008-08-08

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty09.08.08 20:15

moeto ima 3 god i nisto ne saka da jade
samo na sok i mleko e
vo zivot nema probano meso ili ovosje
razgovarav so pedijatar mi rece toa bilo do karakterot na deteto
i neznam sto da pravam
vise puknav :mad:
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28805
Registration date : 2008-07-30

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty26.09.08 13:07

mad bluestar напиша:
moeto ima 3 god i nisto ne saka da jade
samo na sok i mleko e
vo zivot nema probano meso ili ovosje
razgovarav so pedijatar mi rece toa bilo do karakterot na deteto
i neznam sto da pravam
vise puknav :mad:

Марко цело лето мислам само три кришки се на се изеде, ич не јадеше, а
пиеше сокови по 2 л. знам дека е многу, ама неможев да не му давам.
заврши летото и пак почна да си јаде нормално и да си пие млеко.

најверојатно се работи за некакви нормални промени во неговиот апетит.

а ме интересира нели кога е со деца кои јадат, му доаѓа и на него желба да ксне нешто, Марко сака да јаде со деца, му прават атмосфера на јадење.
сега почнавме со јадење мед секое утре и прополис мечиња (нејќеше нејќеше, се бунеше и му викав ммммммммммм што е вкусно) и ете сега ги кркаме...... пробај................... и ја на времето јадев мед секое утро, демек за апетит е убаво и здраво.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30492
Registration date : 2008-01-27

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty26.09.08 13:35

ај може ке залади па пак ке почне да ги јаде манџичките дали од топлото или нешто друго незнам не ги јаде повеке е на сува храна ама барем пие течности полно и тоа ме радува некогаш и цела чаша вода
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29388
Registration date : 2008-07-16

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty26.09.08 13:39

Lele jas nz kako da te posovetuvam sincevo moe otkako se rodi e zivo gladno nikogas ne sum imala maka so nejadenjeto taka da mozam samo da ti kazam deka i moeto sto jade i tvoeto sto ne jade ke porasni ama mozebi ti ke se napolnis so nervoza oti ne jadi a jas oti ne e miren......sekade ima problemi
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28750
Registration date : 2008-08-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty26.09.08 13:45

И двете можам да кажам не ми се многу по јадењето,со живи маки на маса ги ставам а малото колку течност пие особено вода дури ми е чудно,му кажав на педијатарот дека многу течност ми пие и одма испитувавме шеќер во крв, и се си беше во ред .
Многу ми се поти навечер кога спие па можеби затоа му требаат повеќе течности.
Инаку за јадењето иако не јадат количински гледам и тоа што ќе го изедат барем да е што поздраво, си пиеме козјо млекце највеке.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29165
Registration date : 2008-10-02

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty04.10.08 18:13

JAS JAIMAV TAA SREKA DA MILA NE MI PREBIRA NISTO.JADE BUKVALNO SE STO KE I DADAM.AMA NAJPOVEKE E PO OVOSJETO I TOA PO JABOLKITE.VO TEKOT NA EDEN DEN MOZE I PO DVE TRI DA IZEDE.TAKA DA SUM SI MIRNA KOGA ONA E NAJADENA.[/u][/url][center] palacinki
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty07.10.08 15:42

пиковитот отвара апетит пробајте проверено е, милена никогаш немала вака апетит пу пу да не ја урочам
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28628
Registration date : 2008-09-14

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty07.10.08 20:09

Пробајте со сок од дренки. Здрав е за крвта, отвара апетит и е многу корисен посебно ако детето било болно од пмевмонија, бронхит, шарлах. Кога е сезона на дренки Христе нема шанси да се разболи. Пие од сокот и мирна сум. Штом ми заврши сокот нема да верувате се разболува. Ама јас сум крива, правам многу сок, дај на сестра ми, на другарка ми, на нејзина комшика..... и нема за Христе.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty07.10.08 20:48

а се продава ли некаде сок од дренки?
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28805
Registration date : 2008-07-30

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty08.10.08 12:46

Sonja ај молим те пиши дали има негде да се купи сок од дренки чим го фалиш. ако нема, ај пиши како да го направам. и да обавезно пиши и кога е сезона на дренки, изгледа ја се сум заборавила за природата и овошките:-)
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty08.10.08 12:48

и мене исто ме интересира, пиши побрзо нестрплиа сум и сега навистина ни треба
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28805
Registration date : 2008-07-30

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty08.10.08 12:54

Emi напиша:
пиковитот отвара апетит пробајте проверено е, милена никогаш немала вака апетит пу пу да не ја урочам

нели е Милена многу мала за Пиковит, мислам дека во аптека ми рекоа дека е за деца над 3 години или тоа не важи. Марко има 2 години и 9 месеци сега, мечињата Прополис се италијански, на нив пишува дека се за деца над 4 години и смеат да пиат по 4-5 на ден. јас на Марко почнав да му давам од 2,5 години по едно, сега понекогаш сака по 2 (знам дека е многу порано, ама познвам едно дете што ги пиеше од 2 години) и ми дојде како проверена работа.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty08.10.08 13:17

во упаттвото пишува дека може за деца над една година по две лажички на ден, на нас и од аптека ни го препорачаа пиковит, ние сакавме тој саносвит мислам Ане го фалеше и сакав тој да и го земам, ама ми рекоа не е за неа, туку за деца над три па затоа сме со пиковит
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28805
Registration date : 2008-07-30

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty08.10.08 14:47

фала Emi ќе купам и ќе пробаме уште денес. па да видам резулатати па ќе пишам пак:-)

а у меѓувреме може ќе пише и Sonja за сокот од дренки. иако тоа малце ми е сомнително затоа што мислам ќе биде кисело, а Марко многу баш не сака кисело и не верувам дека ќе го пие.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty08.10.08 14:51

Леле син ми у последниве недела дена јаде само од дедо му , чудна работа, не сака ни од мене ни од баба му а буквално на глава уште да му дубиме да јаде. Ама не е битно тоа од кого, битно да е нахранет Smile
Ај може му е фаза и ова , па ќе си ручка пак и од нас.
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 204
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 28363
Registration date : 2008-11-09

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty09.11.08 23:49

I JAS SO SINMI VOJNA VODIME SO JADENJETO.INA 13MESECI I 9.300KG.NE JADE NISTO OSVEN DJIDJBEBE I OVOSNI KASI I PO NEKAD SOLENI,RETO MANDJI,A SMOKI NEODBIVA.VIVA PRASKA SAMO TOA OD SOKOVI,A MLEKO NEMOZE DA SMISLI I NE GO PIE UOPSTE.STO KE SE PRAVI SO TOA JADENJE?POZDRAV DO SITE MAMICKI.TANJA.[/url][/u][/i][/b]
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се справувате со (не) јадењето?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: