Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се справувате со (не) јадењето?

Go down 
+48
emilija nestorova
Anjuska08
tanja_sr
OGNEN
sofidavid
babysara
sunset
Dragana
sani-sandra
Rozetka
Pipolino
taina
BiljanaM
obicna
silvana
lidija29
Juni08_Andrea
taci
bubamara
sashka26
Marta
kavadarcanka
marina_pp
Sandra_Anja
mamazako
verce
Anika
sneze
Mama Ane
tanja_simon
sonja colakova
avanturistka
Svetlana
Ilince
mamicka Ana
mad bluestar
sonjamfk
Emilija
biljanag
sunshine
мама Биби
Emi
moja Ina
STAR *
vecki
eli
Freya
vesna83
52 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
АвторПорака
OGNEN
Почетник
Почетник
OGNEN


Female
Број на мислења : 40
Age : 41
Локација : Veles
Расположение : proletno/letno
Поени : 27454
Registration date : 2009-05-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty18.05.09 16:15

mislam sega deka sum vo tocnata tema :-) dali reagiraat vashite deca na toploto so nejadenje? Ognen vikendov odbiva da jade iako do sega nemav takov problem... Ne znam kako da reagiram... Ova nekako sokantno mi dojde... On zatvora usta!! Do sega ne mozevme da go navasame so jadenje :-) Bi bila blagodarna za soveti
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty18.05.09 17:01

i kaj nas e isto cel den slabo jade a navecer sama si bara najverovatno im e zesko pa zatoa odbivaat
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29044
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty04.06.09 12:44

Марко пак не јаде ручек те манџи веќе 1 месец и само за ручек јаде лебче со павлака . Секој ден тоа јаде. Не сака никаков зеленчук а овошје си јаде банана и јаготки како каша и јогобелите ако ги рачунаме како малку овошје и соковите. Се случува да го излажам да му дадам една лажичка манџиче и веднаш ја плука. :hmm
Вратете се на почетокот Go down
tanja_sr
Прваче
Прваче
tanja_sr


Female
Број на мислења : 118
Age : 47
Локација : strumica
Поени : 28652
Registration date : 2008-09-03

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty06.06.09 14:57

i nie denovive poslabo jademe .sigurno e do zeskoto vreme a i zabcinjata izleguvat pa i toa e uste edna pricina .se dodeka ne ogladni ne mu davam da jade so saka ,a posle gladen prifaka da jade so ke mu ponudam.vo sekoj slucaj sekoj den e razlicno nekogas poveke nekogas pomalko pa i na nas vozrasnite sekogas se ne ni se jade
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28385
Registration date : 2008-11-29

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty11.07.09 19:23

И ние деновиве имаме слаб апетит. Најверојатно е во прашање забот што излегуваше и следниот што следи. Послабо го јадеме ручекот и ужинката, а со останатото е во ред, најверојатно огладнува.
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28795
Registration date : 2008-10-02

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty11.07.09 19:48

Mojata kerka voopsto ne saka mandzi,jas postojano pravev i frlav,osven ako ne ja izlazev da kasne po nekoja lazicka,kolku bez ic.Sega veke ne pravam specijalno za nea bidejki i mene veke mi se smaci sekoj den istata pesne.Moze ke probam da i dadam od nasata mandza i ako saka ok,ako ne i davam toa sto saka ona,obicno kis.mleko,pavlaka,margarin i sl,nesto mackano.Samo mn me pravi srekna sto barem ovosje mnogu jade,pie jogurt,pudincinja i cica uste.Ete od toa zivee kerka mi,ima 14 meseci i samo 7 i pol kg.Jas mn se nerviram,postojano ispituvame krv,stolica,se e vo red fala mu na Boga I toa e toa.Jadenjeto ni e prav ritual,gi vadime site mozni igracki,peeme,igrame i se ranime eden saat..pa taman nekogas ke ja upravime malku,pa zab vadime i taka.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty11.07.09 20:52

и кај нас е исто иван пребира јадење до немајкаде веќе
па така се случува да јаде нешто и секој ден ама важно тоа го сака и ништо друго
ама тука ја окривувам малку свекрвами она му ги тера сите мераци а откако се породив он е таму нонстоп пред тоа ја на работа он таму и што ми сакаш ова еве ти на а јас ке дојдам ке ми бира нешто ке галами ама кога ке речам ова е направено да јадеш и готово сака нејќе ке јаде

позитивно е кај него што многу сака овошје

и да не заборавиме благото го убива апетитот посебно крембанана исклучиво давајте благо после јадење
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty11.07.09 22:20

dve ndelei nesaka da ruca, ama nisto, samo 5-6 lazici ili zalcija i tolku, dorucekot i vecerata se ok, zadovolitelno jade, ama ko ke dojde vreme za rucek mi se place
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty11.07.09 22:33

Isto i kaj nas taman ke se opravime za jadenje op novo zabce i taka.Veke ne se nerviram kolku jade tolku.Pa uste zgora na se se naucil da vika tolku.Ke kasne dve tri lazicki i vrti glava mi vika koku koku(tolku),I sto ke mu pravis Posle pak se molime.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty23.07.09 16:54

женски дали топлово време влијае на вашите деца за јадење
иван многу малку ми јаде ми се гледа како слабичок овошје јаде сака пие течности ама леб како порано и манџички мноооооооооооогу слабо
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29044
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty05.08.09 9:16

Леле ние ништо не јадемее , само благи каши и лебче со павлака , манџа не сака да види а не па да јаде.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty05.08.09 9:37

изгледа од времево е
Симона јадеше од се пролетта, сега едвај јаде
и само палента јуфки јогурт - и од тоа не јаде како што треба
сок пие и само од сок живее ми се чини

во Струга јадеше и бараше сама јадење на почетокот од јули бевме таму, се вративме во Скопје здебелени и пак по старо
Вратете се на почетокот Go down
eva31
Прваче
Прваче
eva31


Female
Број на мислења : 246
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 27502
Registration date : 2009-05-11

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty06.08.09 23:42

lele ke pobudalam so ova jadenje eva nisto ne jade i taa samo jufki i palenta i voda nisto drugo samo dorucekot go jade celiot a preku den se e so molenje edvaj po 2 zalaka neznam od sto e ziva pred 3 dena bevme vo ohrid a tamu beter za jadenj dusa mi izvadi taman ke se oporavi so jadenjeto i op temperatur pa nekoj virus ke zakaci ili zapce i nikako da pocne dobro da jade ne znam veke kakov sirup da i dadam se mislam za b kompleks granulite imate li iskustvo so niv daj pomognete so nekoj sovet
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28385
Registration date : 2008-11-29

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty07.08.09 0:10

Нас пак почна да ни се намалува апетитот, денес ручекот скоро и да не го проба, многу сака вода. Очекувам нов заб во скоро време, претерано е кенкава и ништо не и се погодува.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty20.08.09 18:31

nie sme katastrofa za rucek, jade samo kiselo mleko, jogurt pie, banana pred spienje na pladne, a za rucek samo supa bara detevo moe
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29044
Registration date : 2008-11-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty02.11.09 12:58

Ние сме катастрофа со нејадењево. Еве Ви мени за секој ден-

млеко 500 мл
сок 200 мл
чај 200мл(детски чај од алкалоид)

1 банана со три кекса како каша
лебче со павлака
само кекс како еден оброк му е, го грицка сув
Понекогаш и јогобела ќе се излаже да земе малку.
Понекогаш јаде и едно пржено јајце со јогурт и лепче како каша -1 неделно
Смоки навечер или две ресани без желето или само лебче суво.


Ова ни е секој ден на мени . Ништо друго не сака да јаде ни овошје ни зеленчук ни манџи ништо ни кашкавал ни сирење ни салама ништооооооооооооо.
Како да го натерам да проба нешто друго . А ќе види нешто ново несака да го види и понекогаш со сила во уста му ставам и плука веднаш иако е вкусно. Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 10301 pale
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28643
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty02.11.09 14:23

Мене Ева во моментов ми јаде се, значи од сарми, грав, боранија, месо, супи, се што ние јадеме јаде и она. Најомилено јадење и е варено јајце и ако може секој ден само тоа ќе јаде. Многу сака и корнфекс со јогурт а овошје и зеленчук обожава. Во моментов јаде по 1 калинка на ден, секој ден, а од зеленчук краставица салата, патлиџан со тостот обавезно, и марула со нас за ручек.

Снеже и ние го имавме истиот проблем како ти со Марко но почнав да не ја терам ништо на сила. Кога ќе седневме да ручаме сите на маса, јас и мм стално си зборевме погласно, за да Ева не слушне, колку е вкусно јадењето и дека и Ноди такво јадење јадел и затоа е толкав голем, и триста такви приказни. И сама почна да бара да јаде со тек на време. Сега за доручек јаде обично или јувки, или тост, или пржено или варено јајце, па јаде пред спиење овошје, па откако ќе стане руча со нас и тоа во голема колочина, па после пред вечера грицка соленки најчесто а вечера како што кажав јогурт со корнфекс. Каши не сака.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty03.11.09 10:26

и Милена ми прави проблеми некако, а помала беше поубаво ми јадеше.
Сега за ручек не ја молам, не одам по неа, па со лажење да се најде, не туку и ставам тањирче пред неа и ке ставам од ручекот кој е и за нас, и самата си јаде, можам да и помогнам ако неможе ама обично сама си јаде, за доручек сака само Тост, и ако не е тост само ќе чепне.
Навечер пак бара само лино лино ме пукна, несака свежо ништо ме нервира тоа
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty15.12.09 0:22

Nie momentalno se zalazuvame pred kompjuter,ke pustime GTa igrata i se ke si izede taka terame edno dve nedeli sigurno i da vi kazam odma mu se pozna vo obravcinjata znaci si saka redovna ishrana.Inaku nikola bez problem si jade ovosje i toa sekakvo i obozava kompoti najmnogu onie sto se kiseli od visni,kapini i drenki se davi vo niv.
Вратете се на почетокот Go down
m.elena
Почетник
Почетник
m.elena


Female
Број на мислења : 28
Age : 44
Локација : kavadarci
Поени : 27421
Registration date : 2009-05-08

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty16.12.09 14:02

Problemi so jadenjeto imavme koga bevme pomali i koga seuste cicavme.Bevme pribirlivi na se i sesto i jadevde se edno isto.Odkako prekinavme da cicame jade sto jadime i nie, ako nesaka togas po eden cas pak istata porcija pa metla.Sega momentalno jademe pred televizor za da ne propustime nesto,od strana na zelencuk i ovosje jade se. Sega bevme bolnicki i apetitot katastrofa no se se sredi i pak sme vo normala.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty16.12.09 14:36

Го сметам за минслив период
Порано кинев нерви ама видов дека кога ќе почне да си јаде ќе почне во исто време без разлика дали ја терам со сила или не, мое е да и понудам триста чуда да касне во денот па ако сака ок

Инаку тука да кажам дека има деца кои се преслаби, или слаб имунитет, ако не јадат не можеш вака - Симона фала Богу си напредува сега има 15 кила, ако јаде помалку неколку дена веднаш и се познава ама после го враќа руменилото на образите одма. Со болникаво дете не може како мене да се прави.

Скоро секогаш има причина што не јаде- зима е не игра многу не троши многу енергија и јаде помалку, ако е болна настината нешто јаде помалку, кога и никнуваа запчиња јадеше помалку за секое запче

Еми и кај мене е така како со Милена - ќе и дадам сама да јаде така јаде повеќе, важна е дека сама јадела
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty16.12.09 15:50

Otkako pamtam za Filip postojano jade so molenje,no da ne go zarecam, eve edna nedela otkako mestam za jadenje,da sedne da jade bez da progovori deka ne e gladen
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се справувате со (не) јадењето?
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: