Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се справувате со (не) јадењето?

Go down 
+48
emilija nestorova
Anjuska08
tanja_sr
OGNEN
sofidavid
babysara
sunset
Dragana
sani-sandra
Rozetka
Pipolino
taina
BiljanaM
obicna
silvana
lidija29
Juni08_Andrea
taci
bubamara
sashka26
Marta
kavadarcanka
marina_pp
Sandra_Anja
mamazako
verce
Anika
sneze
Mama Ane
tanja_simon
sonja colakova
avanturistka
Svetlana
Ilince
mamicka Ana
mad bluestar
sonjamfk
Emilija
biljanag
sunshine
мама Биби
Emi
moja Ina
STAR *
vecki
eli
Freya
vesna83
52 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30110
Registration date : 2008-02-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 1:12

Da ne ve razocaram mamicki na koi decat ne sakat da im jadat ama mojava eve 2,5 godini e i uste nisto ne saka da jade ajde da se nadevame deka e period ama do koga bre do pubertet?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 1:14

verce sto se cudis do koga pa deteto saka manekenka da bide
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30110
Registration date : 2008-02-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 1:22

Da so noze ko slamka da ti e strav da go pirnes da ne go skrsis ap ak za kometarite na sredinava da nezboram" mu davate vie nesto na ova dete da jade"- ne bre nie na dieta go drzime Uzas kakva manekenka od utre tatkoi ja rani pa neka mu puka i nemu glava ne e samo moe detevo.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 1:24

kaj mene kika si jade ubavo a da ja vidis kako solenka e i vikam amn kerko vetrov ke te duvne
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30110
Registration date : 2008-02-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 1:26

Da ne si gi mnogu grdima kakva majka takva kerka Very Happy nie pogolemi da ne sme ama stvarno se nerviram koga ke zatvori usta sega duri se naucila i so race ke stavi na usta i samo maa glava vcera jadev veli sega pak li moram.
Вратете се на почетокот Go down
taina
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 27656
Registration date : 2009-03-18

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 11:22

Верче се слагам со тебе дека треба на татковците да им ги дадеме децава на ранење. Кај нас татко и е само за игра, кога ќе дојде ред за јадење вика дека он не знае да и даде, а и се покажа дека поубаво јаде кога не го гледа. Ама јас више кревам раце кога ќе го плукне уште првото залче и ќе се размачка по цело лице, па и јас го викам истото - не си само мое дете, нека те нарани татко ти Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 412106

Инаку мојата е усте малечка, не е многу издолжена, па уште изгледа нахрането, ја држи она што го стави во првите 6 месеци додека цицаше. Иако, си приметувам дека секој ден изгледа потенка.


Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 An1cA9Q0g411110MDAwOGQ0fDEyMzQ1MWFqfE1vamF0YSBLYWxpIGU
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28643
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 13:56

Кај Ева најново и е да држи во уста. Еден залак го чува минимум 10 мин...без разлика дали е каша или па цврста храна.
Некогаш го чува и по 30 мин и на крај кога ке ми го плукне ми се дига косава, така се нервирам, не можам да ви опишам. Пред некој ден и направив 3 различни јадења, прво имаше супа и ми вика не ова, нешто друго...и сварив макарони со сирење - пак не ова, и на крај и спржив јајце со патлиџан и неќеше да чуе. Толку се изнервирав што ме заболе глава.

Сега за да ја наранам и давам се и сешто, од шминки, несесери, ташни...и така се раниме по цел саат.

Има 14кг, долга е 90цм и кога ќе отидеме на контрола само се жалам дека не јаде а докториве ми викаат да бе, од нејадење е волкава!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 14:00

Срце мало. И борјан мој има 14 кг (сега може 15) и 90 см е висок а сме дупло поголеми од вас. Нека се живи и здрави само , па и да не јадат, сигурно нема гладни да останат, ќе си побараат Smile
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27871
Registration date : 2009-03-11

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 14:05

David na periodi jade na periodi ne pa veke ne go teram so sila koga ke mu se jade sam ke si pobara.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty20.03.09 14:29

Никогаш не го пресилувам да јаде на сила не ни можам да му дадам ќе почне да плаче и се ќе поврати,ниту пак таа метода со затнување носе не помага.кога му се јаде јаде ќе го почекам или после еден час пак ќе му понудам.во суштина немаме многу голем проблем со нејадењето се ручка само благо не сака.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30110
Registration date : 2008-02-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty21.03.09 0:40

Izrevoltirana sum i nervozna moevo na edna " majka " i izgledalo ko da e godina ipol :( vistina Stefani ne jade ama pak visocka e ne e tolku mala.Mi veli sitnicka e mnogu da ne zbori i odi sama moze ke recese detevo koga ke napolni godinka a ne deka ima 2,5 godini.Tolku se izrevoltirav sto nisto ne i rekov.Nejzinata kerkicka sega za nekoj den ke napolni 2 godini.buce e malata neka i e zdravje i visocka krupno dete ama se si rucka.koj nesto za nejzinoto i rekol pa taa mene za moeto da mi prefrluva kako jas da ne sakam deteto se da mi jade.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty21.03.09 0:43

verce takvi osobi sto sporeduvaat deca nemoj da gi reckas ic da ne ti e gajle tuku da ti kazam otkoga marija go pie multivitaminolotna dr tays detevo pocna da si jade inaku pred toa piese pikovit i nemase nikakva promena
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28643
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty22.03.09 0:35

Ева деновиве, откако и се деси ова со уринарната инфекција, ништо не сака да стави во уста. Нема апетит а не ни бара да јаде. Едвај и ставам по неколку лажички во уста.

Што ли може да и е? Мислите дека е од антибиотикот што го пие?
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27871
Registration date : 2009-03-11

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty22.03.09 0:56

ne bi trebalo da i e od antibiotikot ,ali ne loso da i davas malku multivitamini da go pojacate imunitetot a voedno i go zgolemuva apetitot ,mozes na dr.tays dosta e efikasen sirupot.
Вратете се на почетокот Go down
taina
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 27656
Registration date : 2009-03-18

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty22.03.09 23:58

Jas ne mozam da i dadam na Kalina nikakvo sirupce. Stom ke go vidi siseto bega niz kuka, ako uspeam da i piknam lazice go pluka so nagon za povrakanje. I toa go naogam kako izgovor da gi opravdam mislenjata na mladata generacija doktori i farmacevti, prijateli i drugari, koi se na stav deka dokolku deteto vnesuva raznovidna hrana ne mu se potrebni sirupi kako vestacki aditivi vo ishranata.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29618
Registration date : 2008-06-02

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty23.03.09 1:28

Аника, пу пу машалка, ама Ева ти е супер, не бери ич гајле, имате и висина и тежина навистина да ви позавиди човек Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 767433
Верче, за таквите коментари ич не бери гајле, една мајка не смее да се дрзне така да збори за туѓо дете..јас секогаш викам ,за секоја мајка нејзиното дете си е најубаво најпаметно, најдобро...ама мајчинството не е само твоето дете да го сакаш и да го величиш, а сите други да ти се ситни, или па смотанки, или па незнам какви..алал да и е на таа мајка што се усудила да дава такви коментари :devil: СРАМОТА!
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28596
Registration date : 2008-10-29

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty16.04.09 7:59

Kaj nas se pojavi poinakov problem,ne e nejadenjeto nego vidot na hranata sto ja jade i mnogu mnogu se nerviram.Detevo moe ne saka nisto gotveno da jade,ako treba ke trpi cel den ama nema da proba.Corbi bilo kakvi nema sansi,svezi salati isto a golem e,saka suva hrana kako przeno jajce,eurokrem,kroasani,pasteta,sunka,margarin,biskviti so mleko,cokolino i slicni raboti Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 412106.Od ovosje jade jabolki,jagodi,portokali i tolku.Porano mi jadese se,mu varev mandjicki so telesko,so zelencuk,spanak jadese,ovosje sekakvo,osobeno vo kivi se davese,a sega saka ovosni jogurti ili sokovi.Stvarno vise neznam sto da pravam,ako probam da mu dadam nesto sto ne saka nema cel den da jade,tolkav inat ima,ako go skaram e uste poloso,a veke ne mozes da go zalazes so nesto pa da go naranis kako pomalite deca,zivci vise nemam,dajte nekoj sovet ako nekoj ima slicen problem,pomagajte.
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28188
Registration date : 2009-03-21

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty16.04.09 14:08

eeeeeeeee moj Boris nisto ne jade a sega ke polni 6 godini i zatoa ima 20 kila. Da ne se probal domat, krastavica , zelena salata, kompir,oriz. Jas neznam sto e ova vise . Od meso samo meleno jade i virsli. Sto se ne probav, od sanostol do stranski preparati za apetit. Ne bre brate, zaklucok e deka dete sto ne jade ednostavno ne jade. Ma kolku i jas da se nerviram vo vrska so toa.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28643
Registration date : 2008-12-05

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty16.04.09 14:17

А мојава само свеж зеленчук јаде, обожава патлиџани, краставици, пиперки, па и печени јаде, ама манџи и прженици не сака да проба. Цел ден е на салати, а кога ќе и ставам на пример грашак манџа во уста го чува залчето по 15 мин. Не знам ни ја што да правам.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30110
Registration date : 2008-02-15

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty16.04.09 14:30

Bebysar pa ne emalku 20 kg za 6 god a toa sto ne saka da jade si e drugo.Kaj mene Hristijan kako mal se si jadese i madzicki i supicki ,ovosje zelencuk.Sega e pogolem i pocna da bira a za toa mnogu doprinese i tatkomu.Lele ako go fatam mm nisto ne ajde samo suva hrana i detot e pogolemo sega od nego gleda.Zelka nema sansi,supa isto grasok boranija odamna e zaboraveno i kako izgleda.Tato veli sto mie slatko toa da jadam dzabe jas se deram i karam.Jademe virsli i kecap przeni kompiri margarin i lebce... lele ke poludam.Od ovosje nisto pa ni sok poveke ne saka da pie mnogu retko banana ili sok od praska.Da proveris sunset da ne e greskata nekade do vas toes do toa kakva hrana vie jadete i kako vliate na toa sto treba da se jade.So sila probav nisto ne budiva.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28596
Registration date : 2008-10-29

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty17.04.09 7:52

Sto da proveram koga i kaj nas ti e isto,mm jade suva hrana,corbi nema sansi,dodeka kaj mene e obratno,jas ke svaram corba,ke si jadam sama od nea a tie ne sakaat ni da kasnat i dvajcata,mnogu cesto mi se slucuva po dva ruceka da pravam,i stvarno se nerviram aj golemiov ako nemozam barem maloto da go naucev da jade kako sto treba,pa sto e ova,vo zivotot majka mi ne mi dala suvomesnati raboti,pasteti,salami i virsli,jas izrasnav na gotvena hrana a dojde vreme moeto dete da ne mozam da go naucam sto e pravilno da se jade.Edinstveno da se nadevam deka mu e period i ke mu pomine
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28699
Registration date : 2009-02-01

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty17.04.09 8:03

sunset veruvam deka uziva vo cajna
togas mamicke zemi ja mandjata i malku mandja malku cajna , filip taka mi projade mandja
probaj
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty05.05.09 15:49

Петар почна да одбива ручек, т.е. ќе го изеде кога тој ќе сака макар и да прегладне па се лути...или треба да не е свесен дека јаде. Се тешам со тоа дека сепак јаде, се што му е спремено ќе си изеде и убаво и здраво се храни, но менува. Се плашам да не прерасне во нејадач и пребирлив, затоа што имам едно такво дома и знам колку е тешко да се излезе со неа на крај кога јадењето е во прашање.
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27898
Registration date : 2009-02-14

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty13.05.09 13:37

Moze gresam ama mislam deka decata jadat se ona sto doma se gotvi.Ne e rabotata ednas vo nedelata da se napravi manga i lele deteto ne jade manga .Ako sekoj den toa e menito vo kukata ednostavno toa ke mu stane normalno na deteto i ke jade bez problem.Barem kaj mene taka e slucaj.A onie postetnite raboti suvomesni i sl. ne i gi zabranuvam no vo umereni kolicini i gi davam zatoa sto najcesto decata sakaat toa stoim se zabranuva.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty14.05.09 0:35

До сега не сме имале проблем со чорбите, ама имаме проблем со овошјето
Среќа Милена несака ни да помириса салами, паштети и сл. освен понекогаш виршли ако има тоа за ручек, а тоа е ретко
Јас јадам манџи, мм не баш, ама во неделата сигурно 5 дена има манџа за ручек, освен кога сум преморена или касно доаѓам од раб.
Сепак мислам дека зависи од тоа како се хранат родителите, што детето се нуди да јаде, ако несака манџа тогаш нема да јаде ништо додека не дојде време за следниот оброк, а во меѓувреме не го нудите со салами и сл. така тоа и следниот пат ке ви направи, не е битно колку ке изеде туку што ќе изеде. Така мислам јас.
А тоа што некогаш повеке јадат а некогаш помалку, за мене не е проблем, па ни јас не сум секој ден исто гладна
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се справувате со (не) јадењето?
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: