Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се справувате со (не) јадењето?

Go down 
+48
emilija nestorova
Anjuska08
tanja_sr
OGNEN
sofidavid
babysara
sunset
Dragana
sani-sandra
Rozetka
Pipolino
taina
BiljanaM
obicna
silvana
lidija29
Juni08_Andrea
taci
bubamara
sashka26
Marta
kavadarcanka
marina_pp
Sandra_Anja
mamazako
verce
Anika
sneze
Mama Ane
tanja_simon
sonja colakova
avanturistka
Svetlana
Ilince
mamicka Ana
mad bluestar
sonjamfk
Emilija
biljanag
sunshine
мама Биби
Emi
moja Ina
STAR *
vecki
eli
Freya
vesna83
52 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 0:08

sin mi ednostavno go mrzi da jade.Ke kasne 2-3 zalcinja i tolku sekako sum probala i so igra i so trcanje po nego se za gabe posle pola saat pak isto i taka cel den i mislam deka nikogas ne e najaden. KAKO POMINUVATE VIE???:cook: palacinki :mie: hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29175
Registration date : 2008-06-06

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 0:17

I jas imam loso iskustvo so jadenjeto i so dvete kerkicki,non stop sme so molbi, so igri, so zalazuvanje, aj sega edno zalce za mama, aj sega za tato...I jas mislam deka nikogas ne se najadeni i mnogu se nerviram, i non stop trcam so jadenjeto po niv.Probav da ne gi molam i da vidam dali ke si pobarat sami......i se iznacekav, ne im teknuva na jadenje i ajde pak stara pesna.Smile
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29619
Registration date : 2008-05-03

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 0:27

Мислам дека темава не е за тука треба да биде во деца-исхрана а не во кафе пауза.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30715
Registration date : 2008-05-05

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 0:29

ваков проблем немам но затоа го има мојата другарка секој ден јадењето кај мене го носи да ги нарани децата дома не јадат не било убаво а моето е поубаво
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 9:43

temata po greska ja staviv vo kafe pauza.A toa da go cekam sam da pobara mislam deka nikogas nema da docekam
:sorry:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 9:46

Со играчки околу него, у последно време највеќе се радува на пари , го занимавам со тоа, му зборам , го занимавам и крајна солуција затнување на носе , успева , се само да е најаден како што треба.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 9:48

nema sansi koga ke rece ne ni so loso ni so dobro uspeva a sto e najtragicno vo gradinka sedi i ja jade cela porcija bez problem dali se zgleduva od drugite deca ili ???
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29589
Registration date : 2008-02-24

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 10:08

Ма која мака ја имам и јас со јадењето. Имаме цел ритуал околу хранењето и дури некогаш и тоа не успева. Го пуштаме Тоше , мама игра и скока околу неа за да ја натерам да се насмее и додека и е отворена устата и го пикам лажичето внатре. Ретко кога сама ќе ја отвори устата и да касне ко дете.
ПС. Изгледа има договор со татко и да ме вратат во форма hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 10:32

Хехехехе ама ме насмеа , види ја ти Ина паметна
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 11:01

Со Милена до скоро немав проблем за јадење ама малава збесна овие две недели, ја лажам со смоки или некоја дрга грицка, она ке зине за смоката а ја ке брцнам моркови хихихи многу се лути бидејки ја лажам ама што да правам, цел ден само сок и овошје може, а да седне да руча шанса нема.
Кога е тука татко и јаде, ама едвај пола....
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 11:20

izgleda deka site imame problem so ova jadenjevo.Marko e taman ne ni debelo dete ni slabo.barem mislam deka debelinata od najrana vozrast ke se odrazi mnogu rano po zdravjeto na deteto jas imam edno dete vo komsii ima 4 godini i ima 30kg toa mislam deka e preterano sto mislite za debelinata na decata??? Како се справувате со (не) јадењето? 554260
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 12:23

Milena ima 10kg ama dosta e visoka, nema vrska debelinata, bitno e da e zdravo deteto, nedaj boze da e anemicno....a kolku jade tolku, pa i na nas sekoj den ne ni se jade isto.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 14:36

emi a kolkava e milena kaj mene marko ima 12.500kg ama i on e taka sredno visok inace ima 22mes. dobar e za vozrasta a debelinata ima i toa kakva vrska mnogu zavisi za razvojot na koskite moze da dojde do iskrivuvanje na nozete i red drugi problemi a debelo dete ne znaci i zdravo dete
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 14:45

Се согласувам со Весна дека дебело дете не значи и здраво дете , син ми има 11 кг а е 16 месеци. Не изгледа полничко, баш така ни слабо ни дебело.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 14:58

isto i sin mi dobar e ama sto nejade kako sto treba vise nervi izgubiv pa zgora na se saka i sam da jade mu davam ama bas ne mu odi ama ako neka se uci
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 15:03

Мене моево синче ме изненадува , му давам патлиџан со солца малку и го јаде , малку се мршти ама нема гајле пак сака да грицне, исто почна и краставици да јаде, баш ќе пробам да му сомелам и да му ги давам така за да не се мачи со џвакање. Исто каде и кајсии срцка моја, 2, 3 гриза ама пак добро е .
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 15:07

Zasto da mu gi meles??pa toj i vaka si gi jade neli??
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 15:23

treba decata uste od najmala vozrast da se ucat na gvakanje se razbira ako deteto e sposobno a za toa treba majkata da si oceni ne gi razbiram majkite koj na 3god im davaat uste melena hrana ili cicaat (jade skara i mamo daj da cicam)
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 15:25

е па затоа после нејадат, сакаат се на готово
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 15:30

bez gvakanje cvrsta hrana ni zbite mozat da rastat zdravo a da ne pravam moabet sto ke se sluci so zeludnikot koga ke preminat na cvrsta hrana
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Почетник
Почетник
мама Биби


Female
Број на мислења : 84
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 29181
Registration date : 2008-05-15

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 16:10

Да чукнам во дрво сега за сега Јана добра е сака да јаде,понекогаш забушава, ама и јас понекогаш не сакам да јадам нели.
Количински не јаде многу,ама ме радува тоа што сака да јаде зеленчук и овошје, така да не ја ни силам да јаде премногу.
Не е дебела не е ни слаба, мислам дека има околу 15-16 кила а сеа ќе наполни 3 год. ваљда е добро тоа, а и доста се извиши у последно време па ми делува послабичка од порано.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29095
Registration date : 2008-05-31

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty10.06.08 16:23

kolku i da se trudime da gi hranime nasite deca zdravo ne mozeme bidejki ovosjeto i zelencukot sto gi kupuvame se prskani so otrovni pesticidi koj sto navleguvaat vnatre pa gabe ni e kolku i da gi mies taka da ako se ima nesto da se najde domasno e najdobro
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29579
Registration date : 2008-03-25

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty11.06.08 16:23

Јас секогаш го седнувам Дамјан да јаде во неговото столче за хранење и обично раскажувам некоја приказна или пејам песнички или му давам некоја сликовница да разгледува и така хранењето не ни трае долго. Брзо ќе си го испразни тањирчето и после бара да стане. Сега практикувам кога јадеме ние и него да му исечкам парченца патлиџанче, краставичка, маслинки, сиренце и така он ги зема сам и си јаде салата (мези дечкото)
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty12.06.08 9:27

Јас мислев да ми ја измелам краставицата зашто нешто успева да голтне , а тоа што му е тешко да го џвака на крај ќе го плукне, а јас сакам се да изручка.
Инаку почнавме и со праска , лупена и едната половинка сам си ја грицка, џвакањето е историско ама барем јаде свежо овошје.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29589
Registration date : 2008-02-24

Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty12.06.08 11:34

Браво за Адријан. :bravo: Тој веќе научил и сам да грицка. Јас откако се испожалив од ина таа ме демантира. Овие два дена што убаво си јаде мерак да ти е да ја нараниш. Е имаме уште еден проблем аме не не страшно. Несака ниту во количка, ниту во столчето за хранење, ниту на кревет да јаде. Ја легнувам на земја пред твhihi со играчките за исправување и пуштен некој цртан и така кркаме hihi
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се справувате со (не) јадењето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   Како се справувате со (не) јадењето? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се справувате со (не) јадењето?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: