Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Деновите пред породувањето

Go down 
+161
anence
mama i ana
mirjanka
M A M I
Annabel
kiki-riki
vasidora
stefimama
mama caci
adi
Pipolino
Zvezdicka
borjanka
Mimi Petreska
Anika
Nebo
Kinky
babysara
biljana_m
Emily
Blagica davitkovska
makresanska
bubamara
Vesna Blazevska
Radmila
Sanja ss
kara
radmia
Mami4ka
anastasia
Gabi*
obicna
maci
lavce
Snegulka
D-r Lidija Pazdrijan
natali
NatasaK26
karolina
saska -kk
Gabriela Stojanovska
marina_daniel
Mirka
Dzena
bisera
Ivana-Lila
Sandra
Biljana
jasmina,mina
beti.liz
Mama K
lida
zence
Rozetka
Sara
kateee
KarolinaXP
Isidora
Eni
Diana
pepa
mami29
mis
lila_mk
nade-sase
Berta
brigi4e
Mimi22
Ananastasija
lidija29
Pravnicka28
Mama Ane
marijajovanova
sofidavid
bordan
anegor
Natalija
mirecv
ANI78
macush
Cece Miloskovska
sanja-ve
taci
NatalijaS
Bela
Anjuska08
ElenaJo
bibic
Dragana
marina_m
Mimi
Ance-J
sneze
Maci***
tanja_simon
dina
Nene
Girl*****
okce
winnie the pooh
Sun
Kikic
sonja colakova
verce
temelkova irena
bella*
tanjaaa
maskoe
avanturistka
*angelce*
Ves
mamalina
iskra
Lili
hormonce
Misticia
Ben10
Svetlana
ivi
ZeleniCka
Ilince
desi
baby24
magi
Jovana's mom
Sister
beti 24
Emilija
kavadarcanka
Alexandra_d25
TINCE
bibi
radmila11
mama
biljanag
Big Sister
sanja_
ZZ
eli
STAR *
aleksandra
sunshine
BaMbYnA
Maja
Emi
vesna83
daniela
rich_bitch1
Lana
sashka26
Bu_Bi
moja Ina
мама Биби
Goca
Freya
sanja83
mamicka211
vecki
betavitevit
lola
Juni08_Andrea
165 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Next
АвторПорака
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty21.10.09 20:01

kara te bricat samo tamu od kaj sto izleguva bebeto .jas sum si idela sredena od doma ogledaloto pred mene i gotovo resen problem
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty21.10.09 20:03

Jas ednas si go imam udreno bricot dole i bog da cuva bese posle... koga pocnaa da rastat vlaknata taka uzasno i npeprijatno me peckaa da mislev deka ke poludam... pa zar toa ne e dodatna nelagodnost posle poroduvanjeto?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty21.10.09 20:06

mene voopsto ne mi precese poveke mi precea koncite sto bea ostaveni da strcat po edno 3-4 cm .dodeka mi padnaa mi idea na nervi mislev deka sama ke gi otkornam
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty21.10.09 20:10

vecki напиша:
kara te bricat samo tamu od kaj sto izleguva bebeto .jas sum si idela sredena od doma ogledaloto pred mene i gotovo resen problem
Ти благодарам Вецки. Истото ќе го сторам и јас кога ќе дојде време.
Отидов јас луѓе, Шехерезада почна Деновите пред породувањето - Page 27 133239 Чао!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29093
Registration date : 2008-07-29

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty21.10.09 20:18

Dobro ne mi e jasno zosto se bricite pa poloso e taka nekoja infekcija ke zakacite pred poragaj ,otidete na depilacija sredete se i kraj cel mesec e pred vas i nikoj nema da ve cepka po bolnicive makar so vo remedika ne bricat a vo sistina neznam koja od zenskive pisa deka ve depiliraat ako ne ste sredeni ,kakov bric nema sansi,jas si se srediv dve nedeli pred poragaj komplet so se stomakot i nemase nikakov problem.Ajde dosta se opteretuvate so toa koga ke dojde vreme za raganje ke mislite kako da kidnete od bolnica a ne za toa dali ste sredeni dolu hihi barem jas na toa mislev
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty22.10.09 9:57

Бабу24, и јас многу би сакала да се издепилирам, ама ужасно ме боли и не можам да трпам откако останав трудна не се депилирам... пробав два пати, абе плачев од што толку сум осетлива и ме болеше... затоа сега се бричам и сигурно нема така да одам на породување... од дома несредена... затоа и ссе распрашуваме околу бричењето, бидејќи има многу идни мајкички како мене кои во бременоста не можат да истрпат депилација... поздравче...
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28012
Registration date : 2009-04-14

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty22.10.09 16:05

Baby24, site ne sme naviknati na vosok... Деновите пред породувањето - Page 27 Icon_smile i mnogu od zenite koi ne se depiliraat, koga ke se izdepiliraat imaat infekcija od voskot (kako jas na pr.) iskreno, vo zivotov 2pati sum se izdepilirala od koj ednas 4ti mesec vo bremenost Деновите пред породувањето - Page 27 Icon_smile nekako ne se osekav spremna za depilacija ama aj si vikam, koga ides na odmor, ne ke ides so bricot vo raka. Luge, Gospod po pidzami go vidov! Деновите пред породувањето - Page 27 Icon_smile)) Mislam deka za 2 sekundi mozev vo nesvest da padnam! hahaha Pa si vikam vo 9ti mesec nema sansi da idam (ili ako nekoj EPTEN me ubedi deka e podobro da se izdepiliram), kraen slucaj sinoka so mm diskutiravme, konecno prifati toj ke me sreduva pred porogaj! Деновите пред породувањето - Page 27 Icon_smile))))) hahahahahah vika, tebe neka ti pukni vodenjakot ili neka ti dojdat bolki za porogaj, jas ke trcam po tebe da te sreduvam! Деновите пред породувањето - Page 27 Icon_smile) sam si se smeese kutricok i si vika, da te vidam bidi maz i sredi si ja zenata! hahahah
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29042
Registration date : 2008-08-30

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty24.10.09 19:49

Jas se srediv, t.e mm me sredi i sega cekam. Ama ova cekanjevo me izluduva. Sekoja bolka vo stomakot si vikam, vreme e.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27171
Registration date : 2009-08-31

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty24.10.09 20:40

Pa za depiliranje razmisluvav ama poveke mi bese sram otkolku strav,a i veke go aktivirav bricot,a za depilacija treba da ostavam nekoe vreme dodeka da porasnat a vo meguvreme moze da dobijam bolki,taka da se resiv da ostanam na bricot,so ogledalo i zavrsiv rabota,a i mm e tuka i nema nisto protiv da me sredi toj Wink
Вратете се на почетокот Go down
mama caci
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : konecno vo moite pregratki...od 25.10.09
Поени : 27192
Registration date : 2009-06-19

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty24.10.09 21:47

zdravo na site...ve molam za sovet...vaka sega sum 38nedela vo bremenosta(prva bremenost)i denes se osekam ko da nema mesto za moeto bebe vo mojot stomak premnogu mie tesko i koga se dvizev ovoj den i od 16 casot pa eve do sega imam pocesti bnolki vo dolniot del na stomakot (nesto slicni ko menstrualnite)i posto sum so prvo neznam dali e toa taka bidejki sum pri krajot uste 2 nedeli ili deka treba da se podgotvam za nekoj den.ke cekam uste sega ako ima nekoj da mi pise kakvi se tie bolki pred poroduvanje.vi blagodaram odnapred ve pozdravuvam i baknuvam site
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29134
Registration date : 2008-11-10

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty25.10.09 13:21

Кара незнам дали мора да си целосно избричена доле за царски јас за секој случај се средив, ти кажувам нон-стоп ќе те проверуваат после операција дали крвариш и слично секој ден и тоа по неколку пати и мене некако попријатно ми беше така средена да сум, а за стомакот ако имаш и малку влакненца мислам дека ќе те поминат таму тој дел кај што ќе те сечат т.е. тоа веќе не е стомак туку препони.
Инаку и на опеарција си скрос гола како од мајка родена - па затоа и поубаво ми беше да сум си средена. За некој тоа не е битно, ама јас така си се чувствував.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29042
Registration date : 2008-08-30

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty30.10.09 19:32

Jas mnogu loso se custvuvam. Imam proliv i mnogu se potam. Cela nok samo se presoblekuvam. Krvnata slika pokaza pokaceni leukociti. Pijam lekarstva ama mnogu mi e strav od kade dojde ova. Mi vikaat moze da e od stomacen virus. Bebevo nema aber za izleguvanje.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty30.10.09 21:41

Sara напиша:
Кара незнам дали мора да си целосно избричена доле за царски јас за секој случај се средив, ти кажувам нон-стоп ќе те проверуваат после операција дали крвариш и слично секој ден и тоа по неколку пати и мене некако попријатно ми беше така средена да сум, а за стомакот ако имаш и малку влакненца мислам дека ќе те поминат таму тој дел кај што ќе те сечат т.е. тоа веќе не е стомак туку препони.
Инаку и на опеарција си скрос гола како од мајка родена - па затоа и поубаво ми беше да сум си средена. За некој тоа не е битно, ама јас така си се чувствував.

Сара, а кога си со царски рез, од доле крвариш исто како и другите породени нормално? Не ми е јасно како доаѓа до прокрварување од доле кога нити се отвораш за породување, ниту те сечат долу, ни ништо. И дали е ист интензитетот на крварење во однос на спонтано породените?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty30.10.09 22:32

kara, pa krvaris od odeluvanjeto na postelkata od matkata posle dodeka se zarasne vnatre i se vrati na svoe mesto.
Postelkata se deli od matkata se edno kakov poragaj imas. Otvaranjeto na cervixot isto ne krvari posebno.
Intenzitetot e verojatno ist bidejki duri i da ti napravat epizotomija ranata se zasiva i potoa ne krvari.
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 45
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26589
Registration date : 2009-10-27

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty30.10.09 22:55

Bez razlika krvaris dole i so carski rez,pa mora od negde matkata da se procisti,a intenzitetot e razlicen zavisi do organizmot.I za carski mora da si sredena i dole i stomakot da e pista,taka trebase za carsi i za laparoskopija.Poubavo sreden od doma nego da te bricat tamu so isto bikce site.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29134
Registration date : 2008-11-10

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 15:03

Натали држи се уште малце пиј лекарства јас до последен ден пиев антибиотик баш поради покачени леукоцити околу 16-17 ми беа.
Кара крвариш најверојатно исто како и кај вагинален пораѓај едно 2-3 недели дур се исчисти матката, после операцијата кога ќе си дојдеш дома почни да носиш мидер да се истисне крвта - почни со не премногу тесен папостепено намалувај го бројот.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 17:07

Благодарам на советот Сара. А дали исто така користеше од оние волшки со вата или можеш нормални какви што си користиш обично? Ова прашувам за да знам какви да си купам, зашто од оние со вата мислам дека не би морало зашто доле немаш рана кога си со царски рез и не е важно какви се влошките, за разлика од спонтаниот пороѓај, каде овие влошки се пожелни заради побрзо зараснување на раната. Совет?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29134
Registration date : 2008-11-10

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 17:18

Јас користев од тие памук во мрежа ВИР, и така ми рекоа дека само такви смеам да користам, а и онака ќе бидеш без гаќи па незнам како ќе се снајдеш со другите улошки, инаку со мене во соба што беа девојчињата со царски не користеа такви, користеа Она Бони ама пак од тие најобичните никакви крилца или мрежа на улошките.
Инаку набави си за почеток 2-3 паковања а ќе ти требаат повеќе сигурно - ама ќе ти донесат од дома дополнително, јас мислам дека потрошив околу 5 паковања и тоалет хартија обавезно.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 18:29

Ти благодарам Сара, ќе си купам и од двете, Вир и Она, кои ќе ми одговараат повеќе, тие ќе си ги користам. Здравје боже само, сега останува само да чекаме да си дојде времето кога ќе се случи големиот момент и господинот ќе посака да дојде на свет. Ме фаќа паника, ужасно ми е страв со ова што ми се случува со високиот притисок деновиве. Да не му наштети сето тоа на бебето. Читав во темата за притисок многу страшни искуства и се прашувам колку ќе чекаме вака со овој притисок, абе главава ми е хаос од прашања.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29134
Registration date : 2008-11-10

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 18:40

Е да сакав да ти кажам и мене последните денови ми се качуваше притисокот од низок што е за мене нормално ми беше 140/90. А дома ми се смируваше до 120/80. Во болница кога ми го измерија пред пораѓај ми беше 150/100, докоторот ме зезаше ти фуфка а? хаха
Инаку јас поради тоа на неколку пати проверував протеини во крв и мокрача за да се изолира прееклампсија - имав и отоци, и тоа во болница кога ќе ме видеа одма ме праќаа да проверам, ако не си проверила - провери си, чисто да си бидеш раат. А дома ми се смируваше до 120/80.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 19:17

Сара, испитував и мокрача, немам протеини, немам ништо... и крвната слика ми е ок... хемоглобинот исто супер... само ова притисокот, ама еве мерам три дена наутро и навечер и се покажува 120/80... највисок што измеривме беше синоќа 130/85... ама па и што треба да очекувам, јас сум крупна и не сум некоја слаба жена па да имам низок притисок... и тежината си прави свое... ама ме испаничи др. за никаде сум деновиве од што се преплашив од се што ми изнакажа тој... патолошка бременост, човече... не е нормален...
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 19:42

Kara samo poleka draga, pritisokot e mnogu po opasen za tebe odkoku za bebeto. Kolku sto mozev da procitam do sega, bebceto e ok i se e na prav pat. Samo ti smiri se, so pritisokot ne si pravi dodatni stresovi bidejki ke treba toa bebce uste cel zivot da go tintras Smile znaci treba da bides zdrava i od oga ke rodis Smile
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 19:49

Да, Звездичка, фала му на Господ, бебето е во ред, освен што малку е намалена плодовата вода. А за притисокот, да не одам оф топик, пишував веќе во темата Притисок- Здравје во бременоста.
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27289
Registration date : 2009-09-17

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 21:33

kara jas cel zivot imam pritisok 130/80. Mislev deka toa e normalen pritisok.
ustvari sekoj covek si e sam za sebe i ako na edniot ovie brojki mu se normalni na drug mu se visoki itn...
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27171
Registration date : 2009-08-31

Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty31.10.09 23:51

Bidejki vo ovaa tema se zboruva za denovite pred poroduvanjeto,da vi kazam deka veke pocnuva da me faka trema i po malku strav.Denes bev na kontrola i se e vo red,no mene nekako navistina pomalku mi e strav....no se nadevam se ke bide dobro. Деновите пред породувањето - Page 27 506937
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Деновите пред породувањето - Page 27 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 27 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Деновите пред породувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 27 of 29Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: