Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Деновите пред породувањето

Go down 
+161
anence
mama i ana
mirjanka
M A M I
Annabel
kiki-riki
vasidora
stefimama
mama caci
adi
Pipolino
Zvezdicka
borjanka
Mimi Petreska
Anika
Nebo
Kinky
babysara
biljana_m
Emily
Blagica davitkovska
makresanska
bubamara
Vesna Blazevska
Radmila
Sanja ss
kara
radmia
Mami4ka
anastasia
Gabi*
obicna
maci
lavce
Snegulka
D-r Lidija Pazdrijan
natali
NatasaK26
karolina
saska -kk
Gabriela Stojanovska
marina_daniel
Mirka
Dzena
bisera
Ivana-Lila
Sandra
Biljana
jasmina,mina
beti.liz
Mama K
lida
zence
Rozetka
Sara
kateee
KarolinaXP
Isidora
Eni
Diana
pepa
mami29
mis
lila_mk
nade-sase
Berta
brigi4e
Mimi22
Ananastasija
lidija29
Pravnicka28
Mama Ane
marijajovanova
sofidavid
bordan
anegor
Natalija
mirecv
ANI78
macush
Cece Miloskovska
sanja-ve
taci
NatalijaS
Bela
Anjuska08
ElenaJo
bibic
Dragana
marina_m
Mimi
Ance-J
sneze
Maci***
tanja_simon
dina
Nene
Girl*****
okce
winnie the pooh
Sun
Kikic
sonja colakova
verce
temelkova irena
bella*
tanjaaa
maskoe
avanturistka
*angelce*
Ves
mamalina
iskra
Lili
hormonce
Misticia
Ben10
Svetlana
ivi
ZeleniCka
Ilince
desi
baby24
magi
Jovana's mom
Sister
beti 24
Emilija
kavadarcanka
Alexandra_d25
TINCE
bibi
radmila11
mama
biljanag
Big Sister
sanja_
ZZ
eli
STAR *
aleksandra
sunshine
BaMbYnA
Maja
Emi
vesna83
daniela
rich_bitch1
Lana
sashka26
Bu_Bi
moja Ina
мама Биби
Goca
Freya
sanja83
mamicka211
vecki
betavitevit
lola
Juni08_Andrea
165 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Next
АвторПорака
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:07

Kolku se isplasiv. Pocna stomakot da me boli. I si rekov bebusot doagja a jas ne sum podgotvena. Ama bolkite mi bea kontinuirani. Pa si vikam ajde mozebi se od drugo, mozebi mi se za odenje vo WC i otkako otidov sega nemam bolki. Ama strav mi e da ne me fatat pak. Ova e nevidena rabota. Em sakam da si go gusam bebusot, em se preplasiv deka dosol denot za poragjane. I kaj vas li bese taka? Mi e strav i da ne mozebi ne prepoznaam sto se porodilni bolki i si sedam taka doma,
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:14

Natalija, ne se sekiraj, ke prepoznaes, retko koj taka se porodil bez da oseti, daj boze da bese taka lesno i da ne osetevme. Деновите пред породувањето - Page 26 Icon_smile Normalno e da imas lazni kontrakcii, koga ke stanat redovni i ke se zasiluvaat, togas se vistinski. Ti samo psihicki i fizicki spremaj se za poroduvanjeto i nemoj da panicis, da vikas mnogu, samo ke gubis sila taka.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:26

NatalijaS milo mi e sto te sretnav na forumov, bas sakav da prasuva kade si. Ti blagodaram za utesnite zborovi. I jas si vikam pa sigurno ce prepoznaam koga ce me fatat neizdrzlivi bolki. Ama pak, mnogu mi e strav i navistina ne se custvuvam psihicki i fizicki podgotvena. Ne znam kako da se podgotvam? Деновите пред породувањето - Page 26 121539
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:26

Генерацијо, Натали, па јас сега овде гледам дека ти веќе си влегла во 9-ти месец душиче... немој да се плашиш... не си на породилно веќе? ајде, па и да сака да дојде бебушот, нели е добредојден? не се паничи, толку помина, сега уште за малце, ќе издржиш. Кога ти е терминот, уште колку време имаш? Макар што тоа не треба да значи ништо. Мене ми е 1 декември, а може ќе се породам до 15 ноември со царски рез, и што треба сега жива панична да бидам цело ова време? Ајде, смири се, полека малце. Ако дошол моментот, дошол. Почекај до вечер и ако пак те боли стомакот, обавезно јави се на твојот гинеколог. Ако е потребно да те прегледа, тој самиот ќе ти каже. Каде ќе се пораѓаш, имаш ли одлучено? Поздрав душо и опушти се, собирај сила зашто верувам дека ќе ти треба за понатака. Деновите пред породувањето - Page 26 40907
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:35

Natalija напиша:
NatalijaS milo mi e sto te sretnav na forumov, bas sakav da prasuva kade si. Ti blagodaram za utesnite zborovi. I jas si vikam pa sigurno ce prepoznaam koga ce me fatat neizdrzlivi bolki. Ama pak, mnogu mi e strav i navistina ne se custvuvam psihicki i fizicki podgotvena. Ne znam kako da se podgotvam? Деновите пред породувањето - Page 26 121539

Наталија мислам дека ниту една од нас овде на форумов сегашна или идна мајка, кога дошол моментот за раѓање, поготово на прво дете, не се чувствувала подготвена ниту за самиот чин на раѓање ниту за отпосле тоа за чување на бебето. Ама пак, кој е тој што се родил научен? Па се се учи. единствено нешто во што ти лично имаш удел да се подготвиш е тоа да се смириш психички за најсреќниот момент кој доаѓа, и да си ги подготвиш личните ствари за тебе за во болница (торбица со пижами, улошки и се тоа што е потребно, има во друга тема се изнапишано до детал), и торбичката за бебето со стварите за него за во болница и за изнесување од таму. Дома можеш да си го спремиш креветчето, испери ја постелнината и алиштенцата кои ги маш купено за бебуш, испеглај си ги и стави си ги на страна да си стојат. Друго не можеш ти ништо да направиш. Кога треба, тогаш ќе се случи. Сето тоа си е во рацете на Господ. Немој да си ствараш паника ниту било каков притисок. Полека, почни со подготовка на овие работи и ќе си го насочиш вниманието кон тоа, наместо да мислиш што и како ќе биде. Ајде, не сме ни први, ни последни. како ппоминале сите пред нас, така и ние. Со лесно само да биде. Деновите пред породувањето - Page 26 Icon_flower Едвај чекам да си го гушнам и бакнам син ми и да му ги видам тие прекрасни најсјајни очиња. Си мислам на тоа а не како и дали дошло време. Ако дошло, добредошло во секое време. Нели е така?
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:40

Taka e Kara... I jas edvaj cekam da si go gusnam sinceto, znaci ne se plasam od toa deka sega ce se porodam, 9 mesec sum tuku se plasam od cinot na poroduvanje. Se plasam i za dve raboti, procistuvanjeto na crevata i sreduvaneto na "taa" dole.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:43

што конкретно ти е страв кај прочистувањето на цревата? нела ставаат чепче и си одиш по вц најнормално само што се празниш максимално... тоа е добро... а за средувањето на таа доле, не разбирам, се средуваш од дома и одиш на породување... нема што таму да те чепкаат... или се плашиш од тоа ако е потребно да те шијат отпосле? и за тоа има лек... знам дека ставале анестезија во препоните и нема да осетиш ништо...
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:48

Od sreduvanjeto se plasam bidejci ne mozam da si ja vidam za da si ja sredam. Dosega ne sum bila ne depilacija pa mi rekoa deka bremenosta ne e nastan za prv pat da pocnam so depilacija bidejci ne znam kako ce mi reagira kozata. Dosega mi bese lesno bidejci mi e mnogu retka si koristev nozici. Pa se prasuvam dali moze samo da bide isissana ili mora celosno da se otstranat vlaknata. Se izvinuvam ako sum preotvorena so prasanjeto, pa nekomu ne mu zvuci ubavo, ama mene veruvajte ne mi dava mir da spijam.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 13:53

Будалче едно, не се замарај. Вака направи. Оди си во спална пред огледалото, ќе си постелиш некој пешкир, земи си легенче и вода и сапунче. Бричот, и полека постепено. Од напред без проблем ќе се фатиш, а за отпозади може да ти помогне и тм. Ништо не е срамно. Па зарем е подобро таму со нивните бричеби-жилети во болница да те средуваат. И после, откако ќе завршиш работа, под туш, ќе си се измиеш убаво и готово, завршена работа. Леле, будлче едно од што се исплашила. Ајде, пробај и да ми пишеш што направи.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 14:08

Kako sto mi kazuvas kosava mi se kreva. Kako li ce go izvedam toa. Mora ednas proba da napravam, za da se usovrsam na denot na poroduvanjeto. Znaci mora da bide celosno izbricena? A ako se isecam? lele majko.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 14:22

ајде, не се плаши, не е болка за умирање....
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 14:59

Ајде нека кажат и мајкиве на форумов свои искуства, дали така треба да се направи пред породување ( средување дома) и како тоа сте го направиле. Мислам дека имаше некаде во некоја тема, ама не можам да ја најдам. Сепак и ова е дел од подготовките пред породување и мора да се направи. И дали на истиот начин се средивте и вие кои се породивте со однапред закажан царски рез?
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 15:04

Јас дента кога добив болки пробав сама да се средам но во болница ме поминаа уште еднаш со жилет, ми рекоа дека таква е процедурата и дека мора секое влакненце да го избричат. Наталија ако ти не успееш сама дома, не се секирај, во болница ќе го направат тоа за тебе посекако.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 15:41

Mislam deka samo na drzavno se takvi cepidlaki. Jas se porodiv totalno neocekuvano 5 nedeli pred vreme, znaci ni depilacija ni bric imav vreme da udram. Srekja vo nesrekja bev 2-3 nedeli pred toa depilirana tasma i mi bea podrasnati vlaknenca nekoi si 1-2 mm. Vo Re Medika kaj sto se poragjav gi prasav sestrite dali treba bric, mi se nasmeaja, kakva tasma za poragjanje apsolutno nema potreba. A inace mene mm me bricese koga trebase i isto za poroduvanjeto on ke me izbricese. Za klizmata ne se sekiraj Natalija, kupi si cepcinja Bilax ili nekoi drugi koi procistuvaat i ako se poragjas na drzavno kazi im deka ne sakas klasicna klizma deka si nosis cepcinja, sama ke si namestis edno, posle pola saat se ke bide gotovo.
Za bolkite isto nemaj gajle, ili ke ti prsne vodenjak koj nema sansi da go utnes, tece voda kako od casa, a ako ne ti prsne, bolkite (kontrakciite) se jaki i intenzivni i isto taka nema sansi da gi pomesas so golema nuzda, nastinka ili nesto treto. Ednostavno ke znaes deka e toa - toa.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 17:20

I jas najverojatno pred porogaj ke se sreduvam doma sama.... I kako so rece Natalija, od stomakov ne mozam da si ja vidam, ama pa na kjoro pred nekoj den poleka poleka se srediv. A za da ne se isecis nema da zemis ti od najeftinite bricevi, nego ke si zemis eden saglam bric, jeste da se malku pokaspi ama traat i bricat perfektno. Pa sega pred porogaj kako ke se bricam Bog znae, najverojatno mm ke go teram da me sreduva Smile))) I mene kosa mi se kreva koga ke pomislam deka imam uste 2 meseci, ama toa e....
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 17:26

мноогууу гадно искуство имам со првото дете во поглед на тоа грозно бричење на ГАК!иако бев средена дома пак ме поминаа лелееее а замислете ги видов дека само во некоја прозирна течност 5 секунди го измија бричот а Бог знае која претходно ја бричеле!подоцна баш на тоа место кај што ме поминаа добив некаква инфекција која за среќа помина набрзо,но траумата ми остана од тоа нивно ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПОМИНУВАЊЕ СО НИВНИОТ БРИЧ! Деновите пред породувањето - Page 26 412106
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty20.10.09 18:44

a jasmina vo koja bolnica se poragase? Деновите пред породувањето - Page 26 266477
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 14:00

Јас само што влегов 36 недела се издепилирав - не за друго туку цело време ме паничеа дека ќе се породам порано, ама доле не ме издепилираа скрос - многу ме боли туку малце ми остави депилаторката и она сама ми предложи да ме избричи сама и јас си донесов брич и ме среди, после тоа ако дојдеше момент полесно ќе беше со огледалце ќе се снајдев некако да се поминам пак.
Арно ама пројдоа 3 недели јас уште не породена а веќе почнаа да растат тоа влакништата - за нозете се поминав сама и со помош на мајка ми со машинка за депилирање а за препони - отидов пак на депилација, дента кога ми пукна водењакот само се забричив малце доле кај што ми беа оставени - и нормално се исеков малце - во таа паника тешко да останеш при здрав разум, и пошто секој ден те прегледуваат доле а ти си само по улошка многу попријатно ми беше дека сум средена. За закажан царски - како мене мислам дека на стомакот ме поминаа уште еднаш со брич во болница иако бев депилирана - мора све да биде чисто при операцијата.
А за клизмата ми ставија тоа цревцето со вода - ама мислам дека за помалце од минута ме спотера во вц хахаах, иако сабајчето бев отидена во вц и немав јадено ништо - само вода излезе од мене.
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 27099
Registration date : 2009-08-12

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 15:05

Леле луѓе и јас за тоа бричење се замарам уште сега,баш пред некоја ден му викав на мм дека ќе треба он да ме средува,јас нема шанси сама да се избричам,уште сега не можам а до тогаш....ама имам време уште,се трудам да не се замарам со тие работи.

Деновите пред породувањето - Page 26 202162a61fДеновите пред породувањето - Page 26 As1cF220g411110MTAwMzVsfDIwN2xzfFZvIGJyYWsgc21l
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 15:28

Toa izgleda samo kaj nas bricat pred poragaj. Jas ovde nemam slusnato za takvo nesto!
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 18:27

Cel den si zamisluvav, ako vi teknuva, na tie edni starski bricevi na vremeto sto se bricele mazite, kako go dezinficira vo alkohol 2 sekundi i posle toa me bricat ... brrrr :S koshmariiii ! Ne znam sto ke se pravi, ali ne im davam da mi ja inficiraat so nivni bricevi. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 19:32

Ade mimi ne si pravi kosmari bezveze Smile
Veruvam deka koa ke dojde momentot nema ni da primetis... iako i ponatamu ne mi e jasno zosto kaj nas go praktikuvaat biricenjeto?
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 19:35

Sara напиша:
Јас само што влегов 36 недела се издепилирав - не за друго туку цело време ме паничеа дека ќе се породам порано, ама доле не ме издепилираа скрос - многу ме боли туку малце ми остави депилаторката и она сама ми предложи да ме избричи сама и јас си донесов брич и ме среди, после тоа ако дојдеше момент полесно ќе беше со огледалце ќе се снајдев некако да се поминам пак.
Арно ама пројдоа 3 недели јас уште не породена а веќе почнаа да растат тоа влакништата - за нозете се поминав сама и со помош на мајка ми со машинка за депилирање а за препони - отидов пак на депилација, дента кога ми пукна водењакот само се забричив малце доле кај што ми беа оставени - и нормално се исеков малце - во таа паника тешко да останеш при здрав разум, и пошто секој ден те прегледуваат доле а ти си само по улошка многу попријатно ми беше дека сум средена. За закажан царски - како мене мислам дека на стомакот ме поминаа уште еднаш со брич во болница иако бев депилирана - мора све да биде чисто при операцијата.
А за клизмата ми ставија тоа цревцето со вода - ама мислам дека за помалце од минута ме спотера во вц хахаах, иако сабајчето бев отидена во вц и немав јадено ништо - само вода излезе од мене.

Саричка, а да те прашам и за царски закажано кога е породувањето, пак треба да си избричена целосно, така? И зошто на стомакот те поминуваат со брич? Па јас немам влакна на стомакот, а ако ми направат така да ме избричат, после ќе ми се појават влакна таму и тоа поцрни и поцврсти? Деновите пред породувањето - Page 26 121539 И ова сакам да ве прашам, дајте подетално објаснете ми како се избричивте на задникот (помеѓу). Таму јас немам баш влакна, ама и не знам дали и како ќе успеам да ги избричам. Може е смешно, ама кога ми е прв пат, што да правам не знам, затоа и си прашувам се и сешто Деновите пред породувањето - Page 26 231435
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 19:46

aman be kara sto majka baras kaj zadnikot , tamu ne te cepkaat a mislam deka nema potreba ni ti da se cepkas (barem jas ne se cepkav Smile )
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty21.10.09 19:53

Не треба ли, вистина? Јас си мислам дека и таму треба, зашто на пр. кога те депилираат, те депилираат и таму ништо да не остане. Па не знам, ако не треба, ок тогаш, уште подобро.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Деновите пред породувањето - Page 26 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 26 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Деновите пред породувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 26 of 29Отиди на страна : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: