Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Деновите пред породувањето

Go down 
+161
anence
mama i ana
mirjanka
M A M I
Annabel
kiki-riki
vasidora
stefimama
mama caci
adi
Pipolino
Zvezdicka
borjanka
Mimi Petreska
Anika
Nebo
Kinky
babysara
biljana_m
Emily
Blagica davitkovska
makresanska
bubamara
Vesna Blazevska
Radmila
Sanja ss
kara
radmia
Mami4ka
anastasia
Gabi*
obicna
maci
lavce
Snegulka
D-r Lidija Pazdrijan
natali
NatasaK26
karolina
saska -kk
Gabriela Stojanovska
marina_daniel
Mirka
Dzena
bisera
Ivana-Lila
Sandra
Biljana
jasmina,mina
beti.liz
Mama K
lida
zence
Rozetka
Sara
kateee
KarolinaXP
Isidora
Eni
Diana
pepa
mami29
mis
lila_mk
nade-sase
Berta
brigi4e
Mimi22
Ananastasija
lidija29
Pravnicka28
Mama Ane
marijajovanova
sofidavid
bordan
anegor
Natalija
mirecv
ANI78
macush
Cece Miloskovska
sanja-ve
taci
NatalijaS
Bela
Anjuska08
ElenaJo
bibic
Dragana
marina_m
Mimi
Ance-J
sneze
Maci***
tanja_simon
dina
Nene
Girl*****
okce
winnie the pooh
Sun
Kikic
sonja colakova
verce
temelkova irena
bella*
tanjaaa
maskoe
avanturistka
*angelce*
Ves
mamalina
iskra
Lili
hormonce
Misticia
Ben10
Svetlana
ivi
ZeleniCka
Ilince
desi
baby24
magi
Jovana's mom
Sister
beti 24
Emilija
kavadarcanka
Alexandra_d25
TINCE
bibi
radmila11
mama
biljanag
Big Sister
sanja_
ZZ
eli
STAR *
aleksandra
sunshine
BaMbYnA
Maja
Emi
vesna83
daniela
rich_bitch1
Lana
sashka26
Bu_Bi
moja Ina
мама Биби
Goca
Freya
sanja83
mamicka211
vecki
betavitevit
lola
Juni08_Andrea
165 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Next
АвторПорака
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27045
Registration date : 2009-09-29

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty01.11.09 10:37

немој да се плашиш, мисли на убаво, како ќе биде кога ќе ја гушнеш за прв пат, се ќе биде добро
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29160
Registration date : 2008-10-02

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty01.11.09 19:17

edvaj cekam veke da se olesnam....
Вратете се на почетокот Go down
mama caci
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : konecno vo moite pregratki...od 25.10.09
Поени : 27192
Registration date : 2009-06-19

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty09.11.09 17:48

hello na 25 ovoj mesec go dobivme naseto soncence LUKA.Patem vecerta koga me fatija bolkite vi pisavza sovet posto me fati panika zasto imav bolki na 5 minuti i gi izdrzav do 3 sabajleto od nekade pred 11 me fatija bolkite mi bea samo vo stomacniot del kicmata ic ne me bolese nezz zasto ,zasto znam vikaat kicma bolelo mene naprotiv ne samo vo dolniot del na stomakot imav jaki bolki....otidovme vo 3 odsabajle a e porodiv vo 10 i 35a.m.najubavo custvo e koga si majka.....pozzzz do site
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27289
Registration date : 2009-09-17

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty09.11.09 22:21

mama caci cestitki za Luka. E sega jas site taze porodeni gi zmoluvam vo forumot poroduvanje da go opisat podetalno cinot na poroduvanjeto, sekako dokolku sakaat.
pozz
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 14:23

Дали е нормално бебето на крај од бременоста (јас сум од утре 38 недела) да мрда помалку? Претходно многу беше активен во одредени термини од денот, па и навечер. А сега еве веќе неколку денови приметувам некако не ми мрда многу, денес на пр. само сабајлето кога станав клоцкаше малце и толку. Се плашам да не нешто не е во ред со него, и дали тоа може да биде како последица на мојот покачен притисок? Дали има место за паника да одам на лекар уште денес, или да си почекам до понеделник кога имам закажано цтг? Благодарам однапред.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30624
Registration date : 2008-07-19

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 15:06

Kara kako sto se blizi vremeto za poraganje bebeto si raste i ima pomalce mesto za mrdanje. Ako se sekiras javi se i prasaj dali moze da te primat, samo smireno, si stavas povejke stresovi sto najmalce ti treba sea so visok pritisok. Srekno.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 18:47

Не сакам да се паничам, ама ме знам дали ова има врска со притисокот што ми е висок и поради тоа да не мрда бебушко. До сега денес мрдна само три пати и тоа по малце, и не така снажно како што тој знае друг пат. Ми е стр
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27009
Registration date : 2009-09-27

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 18:52

Кара, при крајот на бремемноста и помалку се чувствуваат движењата на бебето зашто и просторот за движење им се смалува заради нивната големина. Јас Ива ја родив во 36-та недела и не кажувам од искуство, ама така имам читано...
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 19:01

Ајде, белки е така. И јас така си велам постојано. Од тоа што е сега поголемко, нема место доволно да си клоцка, па затоа е така. Ама пак ме гризе нешто, ова со притисокот да не има нешто врска.
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27009
Registration date : 2009-09-27

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 19:06

Кара, потполно ја разбирам твојата загриженост. За тебе да ти е полесно на душичката најубаво е да си се слушнеш со твојот гинеколог, или консултирај се со гинекологот на форумчево. После тоа сигурна сум дека ќе се опуштиш и ќе си ги уживаш последните недели во бременоста.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 19:10

Анабел, имаш право. Ќе се јавам на матичниот лекар, да видам што
е ми каже. А во понеделник одам на цтг и ехо и се надевам дека се ќе биде ок. Во вторникот цтг беше супер, и ехото исто така. Не знам колку имам причина да се грижам....
Вратете се на почетокот Go down
mama caci
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : konecno vo moite pregratki...od 25.10.09
Поени : 27192
Registration date : 2009-06-19

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 19:24

Vasidora blagodaram na cestitkata za Luka....sonce ne baraj detalno da ti se opise cinot za poroduvanje....kaj sekogo e razlicno na primer ako ja ti ja kazam mojata prikazna koja traese 2 saata ke reces....BOZE....samo ke ti kazam deka ne e nisto strasno treba samo da se sorabotuva so doktorot i sestrite okolu nego(posto ja bev golem panicar i moraa da bidat okolu 10 sestri sose doktorot se razbra za da me smirat)..samo ne se panici opusti se i se ke bide.Jas radi mojot pamet za malku ke si go ugusev Luka.znaci samo OPUSTENO a se drugo nervoza panika i sl.svedi gi do granica.pozzz i kis4inja od mene i luka.
Вратете се на почетокот Go down
mama caci
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : konecno vo moite pregratki...od 25.10.09
Поени : 27192
Registration date : 2009-06-19

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty14.11.09 19:31

kara zdravo,istiot sucaj go imav i jas...vo 38 nedela pocnav poslabo da gi custvuvam dvizenjata...i na posledniot den od 38 nedela meseto mi se ispolni skroz mi se napravi kako kocka od site strani potponeto i kako da nemav mesto vise vo nego i denta dobiv bolki...utredenta se porodiv...taka da mozebi treba da si se pripremas....bez gajle ke vidis na pregledot sto ke kaze doktorot...pozzzz
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29584
Registration date : 2008-03-25

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty01.12.09 22:57

Кара , Ели, арма каде сте, ајде пишете како сте овие денови пред породување! Деновите пред породувањето - Page 28 580151
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26668
Registration date : 2009-10-31

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty01.12.09 23:11

navistina ja nema podolgo vreme KARA.kade si?da ne ima nesto novo a nie ne znaeme.. Деновите пред породувањето - Page 28 121539
Вратете се на почетокот Go down
mirjanka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 19
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 26920
Registration date : 2009-08-14

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty02.12.09 18:16

mene mi ostanaa mnogu malku denovi do krajot megjutoa nisto ne custvuvam nikakva bolka pa makar i lazna se mi izgleda deka jas ke go prenosam,inaku voopsto ne razmisluvam za samiot cin na poroduvanjeto mnogu sum opustena pa ke vidime kako ke pominam
Вратете се на почетокот Go down
mama i ana
Почетник
Почетник
mama i ana


Female
Број на мислења : 24
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 26395
Registration date : 2009-11-28

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty02.12.09 18:28

Да знаеш дека е најбитно да си опуштена до самиот крај, кога ке те фатат болки ако останеш опуштена ке останеш и концентрирана, нема да губиш енергија на паничење и истата ке си ја искористиш за туркање и ке поминеш многу полесно Деновите пред породувањето - Page 28 592735
ај со лесно на сите што се при крај
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28012
Registration date : 2009-04-14

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty05.12.09 13:56

Me fakja panika... tamam ke se relaksiram i nema da mislam da porogaj, ke me stegnat strasni bolki dole i vo grbot i si vikam: lele gotovo, eve go momentot, kako li ke ja izdrzam bolkata? Dosta cesto dobivam lazni bolki i si vikam: od kade ke znam deka tie se vistinski ili lazni? Ne znam sto ke bide..... Najverojatno seto ova ke mi deluva smesno otkako ke se porodam, ama do togas...... pametov 300 na saat ke mi leta.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty05.12.09 14:06

Ajde Mimi opusti se ,koga ke fatat vistinskite bolki i te kako lesno ke gi prepoznaes.Tie ne pominuvaat tolku brzo kako lznite,u ostalom moze ke imas pknat vodenjak ili krvce sto e znak deka procestot e otpocnat.Vo sekoj lucaj uzivaj ne misli.

Eve eden sovet za site: So rakata prestisnete poleka najgore od stomakot do rebrata ako vi propaga rakata t.e e meko nema nisto tvrdo odozdola znaci bebeto e skroz spusteno i vo sekoj moment ke se porodite.Ova e mnogu tocno probajte ke vidite.
So lesno neka im e na site.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27302
Registration date : 2009-06-13

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty05.12.09 14:37

i mene da vi kazam neznam zosto, koga obicno pred da ostanam bremena sekogas si vikav lelel kako , sto ke bide sega koga sum veke pri kraj aber nemam bre od panika sto mi stanalo?
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29160
Registration date : 2008-10-02

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty05.12.09 15:23

Jas voopsto ne se panicev,edvaj cekav da se porodam.Duri i predolgi mi bea denovite vo iscekuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27557
Registration date : 2009-05-16

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty06.12.09 19:29

jas denovite pred poragaj celo vreme si mislev:lele kako ke bide? kako ke pominam na poragajot? dali se ke bide vo red?i na kraj se izleze kako sto trebaama stravot bese pogolem od mene
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29614
Registration date : 2008-05-03

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty09.12.09 16:12

Девојки ме интересира нешто мене ми рекоа дека пред порагај бебињата се многу мирни и не мрдаат ама ова моево не да си мрда хахаххаха значи ке си чекам јас уште многу ?
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28012
Registration date : 2009-04-14

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty09.12.09 16:14

Mozno e kako i obicno sekoj da si e svoja prica. Ne se sekiraj, mozno e da te iznenadi... A koj ti go rece inace toa? Moevo ni traga ni glas veke 2 dena.... :(
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29614
Registration date : 2008-05-03

Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty09.12.09 16:18

Па така сум слушнала од жени еве нека кажат искуство нашиве женички, Мими а ти да идеш на цтг да видиш што е работата да не треба да те задржат, а ич не го осекаш?????
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Деновите пред породувањето - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 28 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Деновите пред породувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 28 of 29Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: