Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Деновите пред породувањето

Go down 
+161
anence
mama i ana
mirjanka
M A M I
Annabel
kiki-riki
vasidora
stefimama
mama caci
adi
Pipolino
Zvezdicka
borjanka
Mimi Petreska
Anika
Nebo
Kinky
babysara
biljana_m
Emily
Blagica davitkovska
makresanska
bubamara
Vesna Blazevska
Radmila
Sanja ss
kara
radmia
Mami4ka
anastasia
Gabi*
obicna
maci
lavce
Snegulka
D-r Lidija Pazdrijan
natali
NatasaK26
karolina
saska -kk
Gabriela Stojanovska
marina_daniel
Mirka
Dzena
bisera
Ivana-Lila
Sandra
Biljana
jasmina,mina
beti.liz
Mama K
lida
zence
Rozetka
Sara
kateee
KarolinaXP
Isidora
Eni
Diana
pepa
mami29
mis
lila_mk
nade-sase
Berta
brigi4e
Mimi22
Ananastasija
lidija29
Pravnicka28
Mama Ane
marijajovanova
sofidavid
bordan
anegor
Natalija
mirecv
ANI78
macush
Cece Miloskovska
sanja-ve
taci
NatalijaS
Bela
Anjuska08
ElenaJo
bibic
Dragana
marina_m
Mimi
Ance-J
sneze
Maci***
tanja_simon
dina
Nene
Girl*****
okce
winnie the pooh
Sun
Kikic
sonja colakova
verce
temelkova irena
bella*
tanjaaa
maskoe
avanturistka
*angelce*
Ves
mamalina
iskra
Lili
hormonce
Misticia
Ben10
Svetlana
ivi
ZeleniCka
Ilince
desi
baby24
magi
Jovana's mom
Sister
beti 24
Emilija
kavadarcanka
Alexandra_d25
TINCE
bibi
radmila11
mama
biljanag
Big Sister
sanja_
ZZ
eli
STAR *
aleksandra
sunshine
BaMbYnA
Maja
Emi
vesna83
daniela
rich_bitch1
Lana
sashka26
Bu_Bi
moja Ina
мама Биби
Goca
Freya
sanja83
mamicka211
vecki
betavitevit
lola
Juni08_Andrea
165 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 29  Next
АвторПорака
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27958
Registration date : 2009-02-14

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 12:04

bas ti fala mis za iscrpniot odgovor,pred dve nedeli ispituvav se nemam nikakva infekcija a imam bezboen sekret,eve pred 2 saati si dojdov od kontrola doktorkata mi rece ke pocekam uste nekolku dena pa ke vidime kolku ke bidat,inaku koga ke procitam vaka deka polesno ste pominale za vtorata bremenost se tesam i jas posto i mene mi e vtoro zosto poveketo mi vikaat deka sekoj sleden poragaj bi trebalo da bide polesen.Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 12:46

jas vcera mislev deka ke ragam ...me unistija bolku vo stomakot!Polovonata ne em bolese togas ama mn me bolese mesetoi toa nekoja cudna bolka kako da mi tezi stomakot kako da me vlece nadole!i posebno od levata strana!Posle mi stivnaa,pa pocna da me boli polovonata i sega eve imam blago cuvstv na gusenje nekako i kako da mi se oi vo wc,a ne mi se odi!,a inace terminot mi e na 19 mart,samo vo 32-33 nedela mi se spusti stomakot i se predpostavi deka ke se porodam porano!Ama sepak,neli e najdobro da si go donosam do kraj!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:39

Луѓе мене ме фаќа паника.... Постелакта ми е презреана а бебево е се помалку активно,стана многу мрзливо :( Треба секојдневно да идам на ЦТГ! Има ли некоја од вас вакво или слично искуство?[/img]
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:40

anastasija a do koga ti e terminot
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:43

Lili напиша:
jas vcera mislev deka ke ragam ...me unistija bolku vo stomakot!Polovonata ne em bolese togas ama mn me bolese mesetoi toa nekoja cudna bolka kako da mi tezi stomakot kako da me vlece nadole!i posebno od levata strana!Posle mi stivnaa,pa pocna da me boli polovonata i sega eve imam blago cuvstv na gusenje nekako i kako da mi se oi vo wc,a ne mi se odi!,a inace terminot mi e na 19 mart,samo vo 32-33 nedela mi se spusti stomakot i se predpostavi deka ke se porodam porano!Ama sepak,neli e najdobro da si go donosam do kraj!!!!!
moze a i nemora da znaci.Pojdi si na lekar mozebi ke jademe mekici
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:45

Во среда Вецки, утре пак ке идам на ЦТГ, се надевам дека барем ке биде малку по активно....
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:46

Ајдеее со лесно Анастасија, и јас идев секој ден на ЦТГ 17 дена, Мекици ќе јадемееее многу месецов Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:47

Zemi kasni cokolado i ke vidis dali ke se razdvizi.Jas ednas koga otidov na Ctg me pratija da jadam nesto blago i da povtorat ctg zasto bebeto bilo uspano.
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:50

Мама Ане и ти имаше таква постелка?
Дај боже да биде се во ред, затоа што сум сега престрашена...
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:52

Mimi22 напиша:
Zemi kasni cokolado i ke vidis dali ke se razdvizi.Jas ednas koga otidov na Ctg me pratija da jadam nesto blago i da povtorat ctg zasto bebeto bilo uspano.


Јадам ја чоколади, најадена напиена идам таму, ама ко за беља изглед тогас заспива, незнам, предходно многу реагираше на овошје, сега прави само некои минимални движења скоро и неосетливи...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:53

Да само мене докторката не ми викаше презреана, туку престарена Smile, ама ми напомена дека не е во стадиум кога би имало место за паника. Движи се, излези прошетај до утре ти ќе се породиш Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty02.03.09 13:55

Mama Ane напиша:
Да само мене докторката не ми викаше презреана, туку престарена Smile, ама ми напомена дека не е во стадиум кога би имало место за паника. Движи се, излези прошетај до утре ти ќе се породиш Smile



Фала ти многу Мама Ане на подршката, убаво е кога има некој да те охрабри, фала ви на сите за подршката, па дај боже што поскоро да јадеме Мекици.....обавезно ке ви пишам што сум направила... ФАЛА
Вратете се на почетокот Go down
mami29
Прваче
Прваче
mami29


Female
Број на мислења : 350
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 28872
Registration date : 2008-09-26

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 5:28

Здраво женски, знае ли некој дали е нормално стомакот да ми е толку тврд и да ми се грчи? Тамам ке ми омекни 5 мин и пак ми се грчи. Два дена не можам око да склопам, а и ме боли многу долу кај препоните.
Во петокот бев на ЦТГ супер беше. Незнам дали се контракции, ама не се последователни.
Едвај чекам да излези бебушот многу ми е тешко не можам ни да лежам ни да седам.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nagradniigri.com.mk
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 9:15

mami toa e veke pred poroduvanje!Znaci bidi spremna,koga togas ke izleze tvoeto bebence!

A mee nekni me fati taka silna bolka so mislev gotovo da odam vo bolnica,ama posle mi pomina !Vcera se javiv kaj vujna da ja prasam i da i kazam i mi rece deka toa se lazni bolki so minat,a vistinskite ke se povtoruvaat pak i pak i se pocesto!
inace me faka mn strav!
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 9:17

Лили и ти стигна до крај, колку брзо минува времето. Немој да се плашиш, ако се плашиш може само полошо да направиш. Како си дошла ти на свет така ќе пристигне и твојот бебуш. Без паника, тоа е природен процес :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 9:22

Prosto ne mi s everuva kolku brzo pomina vremeto ni mene!Kako vcera da bese koga sedev kade so sedam sega i mizev dodeka vo raka go drzev testot,se plasev da poglednam da ne se razocaram po....neznam koj pat!
duri se plasev da pisam na forumov od strav od so ne bev sigurna i nekni raskrevav nest i gledam deka sum napravila nad 10 testovi sum gi ostavila vo edna tasna site...:-).
A sega eve kaj da e za nedela dena ke bidam so bebence vo racete!
i navistina da vidite,kakov nagon za cistenje dobivam denovive,celo vreme samo brisam cistam redam.....da mu bide na srcenceto se cisto i sredeno ;-)!
Вратете се на почетокот Go down
marijajovanova
Почетник
Почетник
marijajovanova


Female
Број на мислења : 88
Age : 39
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 28923
Registration date : 2008-08-01

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 9:24

zdravo na site eve i jas da se pofalam se porodiv na 28februari i nisto strasno osven sto imav bolki okolu 6h poroduvaweto traese celi 10min.taka da bidete srekni sto ke stanete majki a otkako ke se porodis ke ja zaboravis bolkata vednas
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 9:28

Ајде нека ти е живо и здраво..
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 9:46

marijajovanova цестито големо да расте бебцето
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 9:47

да ве прашам каде се иде на ЦТГ и од која недела се почнува? дали се зема упут за секое ЦТГ од матичниот или не? и каде поточно ако е на клиника во која соба , се чека ли многу?
Вратете се на почетокот Go down
mis
Прваче
Прваче
mis


Female
Број на мислења : 200
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 27939
Registration date : 2009-02-23

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 10:41

marija neka e zivo i zdravo bebenceto kakvo i da e na tebe da e ha,ha,ha
lila jas na CTG prv pat otidov posle edna nedela otkoga vlegov vo devetti mesec.Sledniot pat otidov posle dve nedeli posle sekoja nedela a otkako go pominav terminot na dva dena i na kraj sekoj den bidejki se porodiv 15 dena posle termin.Na CTG odev vo cair tamu i se porodiv..Za ctg tamu ic ne se ceka.Od maticniot se vadi uput i vazi za toj tekoven mesec a ako pomine mesecot za sledniot vadis drug uput.A za klinuka ne znam ne sum bila tamu.Pozdrav i so lesno na site trudnici.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 10:49

Јас одев на клиника исто две недели секој ден на ЦТГ. И за на клиника важи тоа со упут за тековниот месец и најубаво да си одиш некаде на пладне или после пладне, зашто тогаш има најмалку гужва. Насабајле е невиден хаос. На главната капија на ГАК, после 100 метри, веднаш спроти продавницата десно, мислам дека тука е приемно, врска немам ама јас таму идев. Се надевам помогнав малку Smile
Вратете се на почетокот Go down
mami29
Прваче
Прваче
mami29


Female
Број на мислења : 350
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 28872
Registration date : 2008-09-26

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 12:54

Марија да е живо и здраво бебенцето, баш ми е мило што си поминала лесно.
А за моите болки сигурно се лажни пошто еве успеав дури 4 сати да поспијам и сега ѓи немам, но едвај чекам да ме фатат вистински и да се породам.
Во право си Лили, мислам дека наеднаш помина времето и јас мислам како вчера да беше јули кога направив 3 теста одеднаш не верувајки и трк кај гинекологотSmile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nagradniigri.com.mk
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 13:03

cestitki marija ,neka ti e zivo i zdravo bebenceto.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty09.03.09 13:08

cestitki marija neka ti e zivo i zdravo detenceto
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Деновите пред породувањето - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 15 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Деновите пред породувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 15 of 29Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 29  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: