Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Деновите пред породувањето

Go down 
+161
anence
mama i ana
mirjanka
M A M I
Annabel
kiki-riki
vasidora
stefimama
mama caci
adi
Pipolino
Zvezdicka
borjanka
Mimi Petreska
Anika
Nebo
Kinky
babysara
biljana_m
Emily
Blagica davitkovska
makresanska
bubamara
Vesna Blazevska
Radmila
Sanja ss
kara
radmia
Mami4ka
anastasia
Gabi*
obicna
maci
lavce
Snegulka
D-r Lidija Pazdrijan
natali
NatasaK26
karolina
saska -kk
Gabriela Stojanovska
marina_daniel
Mirka
Dzena
bisera
Ivana-Lila
Sandra
Biljana
jasmina,mina
beti.liz
Mama K
lida
zence
Rozetka
Sara
kateee
KarolinaXP
Isidora
Eni
Diana
pepa
mami29
mis
lila_mk
nade-sase
Berta
brigi4e
Mimi22
Ananastasija
lidija29
Pravnicka28
Mama Ane
marijajovanova
sofidavid
bordan
anegor
Natalija
mirecv
ANI78
macush
Cece Miloskovska
sanja-ve
taci
NatalijaS
Bela
Anjuska08
ElenaJo
bibic
Dragana
marina_m
Mimi
Ance-J
sneze
Maci***
tanja_simon
dina
Nene
Girl*****
okce
winnie the pooh
Sun
Kikic
sonja colakova
verce
temelkova irena
bella*
tanjaaa
maskoe
avanturistka
*angelce*
Ves
mamalina
iskra
Lili
hormonce
Misticia
Ben10
Svetlana
ivi
ZeleniCka
Ilince
desi
baby24
magi
Jovana's mom
Sister
beti 24
Emilija
kavadarcanka
Alexandra_d25
TINCE
bibi
radmila11
mama
biljanag
Big Sister
sanja_
ZZ
eli
STAR *
aleksandra
sunshine
BaMbYnA
Maja
Emi
vesna83
daniela
rich_bitch1
Lana
sashka26
Bu_Bi
moja Ina
мама Биби
Goca
Freya
sanja83
mamicka211
vecki
betavitevit
lola
Juni08_Andrea
165 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 29  Next
АвторПорака
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty09.03.09 13:20

jas utre vo 8 sabalje sum na kontrola.Bev vo sabotata na CTG nema nikakvi kontrakcii a na pregledot doktorot mi rece deka grloto e zrelo ama ne e otvoreno ...taka da ke si pocekam
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty09.03.09 13:46

mis a koj doktor te porodi vo cair? zadovolna li si od tamu posto gledam deka skoro si porodena 3 meseci
Вратете се на почетокот Go down
mis
Прваче
Прваче
mis


Female
Број на мислења : 200
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 27939
Registration date : 2009-02-23

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty09.03.09 14:08

lila i za dvete deca se porodiv vo cair.Prviot pat bese vo granicite na normalata pristojni ne me macea na boksot koga gi izgubiv bolkite vednas mi dadoa provokacija i vednas se porodiv bez da me macat.Bese dosta necisto ama toa e normalno kaj site drzavni porodilista.megutoa za vtoroto imase nekoi slucuvanja so dr.Karpusovski koj sakase carski bez da ima pricina ili indikacija za toa.Bremenost imav solidna bez nikakov problem,dovolno plodova voda mlecna dobra postelka a on vika carski no fativ vrski i dobro pominav dodeka ne se sluci vidi na slednava strana da ne se povtoruvam https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f32/topic-t2534.htm
Ne sakam da uplasam nikoj takvi raboti se slucuvaat megutoa doktorite od brzanje nekogas pravat takvi greski i na ehoto treba da gi zabelezat.Lezev 10 dena vo cair i vidov razni iskustva i razni dr.Imam dobro iskustvo so Dr.Stanka Dimitrova,DR. jegeni(direktorot) e odlicen ginekolog toj me vodese mene. Dr petrov begaj podaleku zenkar i vrskazija mene za prviot pat mi zema bris a mi naplati 1500 den bez beleska i zboruva na pamet.Dr trajcevski e dobar ginekolog a isto i dr kirovski e odlicen toj me porodi prviot pat a vtoriot pat dr. nezipi
Ovaa e moe iskustvo nemora da se sovpadne so drugite.Bez navreda nemam nisto licno so nikoj koj veke gi nabrojav.
Вратете се на почетокот Go down
mis
Прваче
Прваче
mis


Female
Број на мислења : 200
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 27939
Registration date : 2009-02-23

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty09.03.09 14:16

Posle se sto se sluci jas pak bi otisla vo drzavnite bidejki takvo nesto i vo privatnive moze da se sluci.Samo sreka da se pogodi nekoj dobar dr bidejki toa e uslov za se da bide ok a ne kade si se porodil.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty09.03.09 15:51

Marija da ti e zivo i zddravo bebenceto, golemo da raste
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty09.03.09 18:24

времето си минува, и лили и илинче се при крај а потоа и јас , само здравје со убаво да си миниме сите, а инаку марија честито за бебушката да ти е живо и здраво
Вратете се на почетокот Go down
Diana
Полуматурант
Полуматурант
Diana


Female
Број на мислења : 691
Age : 39
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 28403
Registration date : 2009-02-15

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty11.03.09 16:57

Леле колку е убаво да се чита за некој што при крај е со терминот или веке поминал и си го видел бебушот а јас имам уште 12-13 недели и само се мислам како ке биди како ке поминам итн....Но сепак одвај чекам да дојде тој ден!!!

Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty13.03.09 10:10

leleeee luge eve ja teram poslednata nedela i me faka malku panika ..kako ke se snajdam na poragaj??????
tuku i mn mi etesko da vi kazam,se me boli se mi smeta nemozam da se namestam nikako.....
a aj ve molam kazete koga ve fakaa bolki kako i kadse gi setivte najprvo vo polovonata livo stomakot...?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty13.03.09 10:12

Леле Лилиии ајде лесно да поминеш. Јас со првото немав болки ми пукна водењакот, а со второво во кичма имав болки, како со нож некој да ме боде Smile Не се секирај, ќе ги препознаеш со тоа што ќе се случуваат на одредени временски интервали
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty13.03.09 10:20

Ех Лили и на тебе дојде редот да исчекуваме новости,е браво Бога ми,како брзо си помина времето...јас само да ти посакам среќа и со лесно да си поминеш,иначе за болките незнам да ти ги опишам,но сигурна сум дека ќе ги препознаеш и ќе се снајдеш на пораѓајот...среќно!
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27958
Registration date : 2009-02-14

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty13.03.09 15:09

mene i prviot pat eve sega i za vtorovo bolkite mi bea samo vo stomakot kako silni grcevi ili predmenstrualni bolki od prvo na neceli 10 minuti a pokasno se pocesto,toa se e individualno ama i jas se soglasuvam deka sekoja zena ke go prepoznae koga doslo vremetp
Вратете се на почетокот Go down
Eni
Прваче
Прваче
Eni


Female
Број на мислења : 171
Age : 38
Локација : Macedonia
Поени : 28281
Registration date : 2008-12-08

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty13.03.09 20:19

Лили ајде со лесно, нека не те фаќа паника се ќе помине за брзо.
Мене прво ми пукна водењакот а болки после едно 5 саати добив ама нема шанси да не ги препознаеш личат на предменструални болки , јас и цела се препотував ама тоа од возбуда hihi
Вратете се на почетокот Go down
Isidora
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27771
Registration date : 2009-03-05

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty19.03.09 20:06

pa zenski jas veke edna nedela imam bolki vo kicmata,imam uste 2 nedeli do terminot i me faka uzasen strav....[/img][/u]
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty19.03.09 20:39

Исидора, немој да се плашиш, не е ништо страшно, запамети го ова: колку и да мислиш дека боли - не боли до толку за да неможеш да издржиш, па нели и депилацијата боли па одиме на депилација, ваденјето заб исто боли па одиме и на забар...така да верувај во ова што ти го кажувам и потоа и сама ке увидиш дека не толку страшно-нека те водат позитивни мисли
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty20.03.09 10:19

Еве и јас да ви се пофалам, се породив на 5 март и си родив керкичка.... Поради тоа што бебето беше постојано успано на ЦТГ ме задржаа на 4 Март на паталошка и на вагиналниот преглед ми пукна водењакот, па така да одма ме пратија горе во родилна....
Важно се помина и сега си уживаме по дома. Поздрав до сите и не се плашете, само опуштено и без паника, а кога ке стигнете таму не заборавајте на дишењето и не трошете енергија на викање, стварно нема потреба.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty20.03.09 13:59

cestitki anastasija nek at e ziva i zdrava kerkickata
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty20.03.09 19:50

Фала многу мама Ане и Марина_м...
Марина ти усте малце ке станес мама, па ти посакувам само со лесно да си поминеш. Деновите пред породувањето - Page 16 427437
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty20.03.09 21:52

Neka ti e ziva i zdrava kerkickata anastasija, golema da raste
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty20.03.09 22:35

golema da raste kerkickata anastasija i se najubavo
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty24.03.09 20:21

jas se plasam deka nema da gi prepoznaam bolkite,ili pa dali ke gi dobijam voopsto,sve mi pominuva niz glava,....me faka depresija pa raspolozenie haos sum nesto denovive neznam zosto, torbite mi se spremni a sve mislam mi fali uste nesto....
Вратете се на почетокот Go down
mis
Прваче
Прваче
mis


Female
Број на мислења : 200
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 27939
Registration date : 2009-02-23

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty24.03.09 20:53

Нема шанси да не ги препознаеш болките.не се секирај тие тебе ќе те препознаат.Болки во половината.Како менструални болки,грченје во стомакот.А најважно е да се јавуваат на пример болка па пауза на почетокот и по 30 мин па пак пауза и се така се додека не се зачестат.Оние најголемите се јавуваат на секои 3-5 мин.А ако си и отворена веднаш на бокс.Така беше кај мене првиот пат, а вториот без болки ми пукна водењакот и веднаш почнаа болки на 5 мин интензивни.Поздрав и среќно за сите трудници.
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty24.03.09 20:57

fala ti, pa ke raskazuvam
Вратете се на почетокот Go down
KarolinaXP
Почетник
Почетник
KarolinaXP


Female
Број на мислења : 45
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 27916
Registration date : 2009-02-14

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty25.03.09 20:45

На сите мајки со новородени дечиња им го честитам од срце мајчинството , а на оние како мене кои очекуваат принова со лесно да си поминеме и да си дочекаме да даде Господ детски
плач и солзи радосници.
И едно ГОЛЕМО предупредување, ВЕЛАТ ПРАШАЈ ПАТАЛЕЦ, А НЕ ГАТАЛЕЦ,...НЕ ЧЕКАЈТЕ ГИ ПОСЛЕДНИЅЕ ДЕНОВИ...ако терминот ви е 10 ти во месецот , ве молам , не чекајте го 20 ти!
Не им верувајте на прогнозите од докторите,Вие најдобро си знаете дека е време , не штедете ги парите да направите 3D ехо кое многу прецизно ке ви каже колкаво е детето и дали е спремно да се роди.Барајте посовршени ехо дијагностики.Денес постојат многу методи од епидурална анестезија,провокации,вештачко пукнување на водењакот,царско породување кои треба да се користат и НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЧЕКА!
Наполни ли девет месеци детето е спремно тие плус две недели т.е.14 дена се ОПАСНИ! Видете го линкот подолу за преносеност.
И се ќе ви биде јасно.
Значи усте еднаш осигурајте се за точниот термин и право на бокс креветот без одложување...дојдете утре-дојдете задутре! НЕ!
Одете веднаш во друга болница, ви посакувам се најубаво.
Со лесно и со Господ напред , нека ни се родат уште многу дечиња , нашето најголемо богатство!

http://www.trudnoca.net/tekst.php?id=112&podrubrika=Vodic%20kroz%209%20mjeseci&rubrika=2
Вратете се на почетокот Go down
mis
Прваче
Прваче
mis


Female
Број на мислења : 200
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 27939
Registration date : 2009-02-23

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty25.03.09 21:16

Jas go nadnosiv Stefan 15 dena pa dacunam vo drvo zdravo pravo.
Вратете се на почетокот Go down
KarolinaXP
Почетник
Почетник
KarolinaXP


Female
Број на мислења : 45
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 27916
Registration date : 2009-02-14

Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty26.03.09 6:01

Pred da cukneme vo drvo , a i ne daj Boze da treba da stanuvame sueverni podobro e da otideme na poroduvanje navreme.
Denes e tolku moderno i sovremeno vo svetot da go planiraat duri i polot na bebeto , a da ne zborime za poroduvanjeto.
Sigurna sum deka znaete i za poroduvanje vo voda???Koe se smeta za najbezbedno i najbezbolno.Kako i da e moeto
mislenje ne go menuvam i kako sto postojat tie plus nedeli , denovi kako sakate taka postojat i minus dve nedeli???
Dali ste se zaprasale kolku tocno znaete koga TOCNO ste zabremenile?Ne!Nikoj toa tocno od nas majkite ne go znae,
moeto predupreduvanje nesakam da isplasi nekoja idna majka, bas naprotiv da ja predupredam i upatam na faktot deka
doktorite ne se "svetci" i deka neznaat sekogas tocno se...Deka treba nie da bideme posigurni vo sebe i da znaeme deka
stom prokrvarime, otvoreni sme dva-tri prsta NEMA STO DA SE CEKA! Toa znaci deka poragajot pocnal i deka treba da
i se pomogne na idnata majka sto pobrzo i polesno da se porodi, a ne da gi vrakaat doma ili da gi stavaat vo patoloski sobi
i da cekaat.Mozat so toa samo da ja iskopliciraat bremenosta i da dojde do najstrasnoto.
Ako doktorot-kata se sposobni i resitelni bez kompromisi i cekanje i moja preporaka posebno navreme najdete si doktor-ka koi ke se angaziraat okolu Vas uste vo sedmiot mesec, so Bozji blagoslov , ako ne postojat drugi komplikacii , ke bide se vo red.
Vo naseto makedonsko zdrastvo postojat mnogu propusti koj saka neka priznae koj ne saka i nemora , voopsto ne mi e vazno,
sega koga znam mnogu raboti kako pominuvaat niz prsti , nemoze NIKOJ da mi kazuva kako e vo SISTINA,REMEDIKA ili DRZAVA I CAIR...Ginikolog,pedijatar se najblagorodnite profesii na planetava i teba da bidat doktorite-kite sekogas spremni za nas idnite majki...ako se zamoreni, bolni ili bilo sto i tie se luge vprocem neka si pobaraat zamena...Zatoa sto bebeto vo stomakot neznae
da ceka,...a i ponekogas vo denesno vreme sekogas im treba pomos da se RODAT.Nema veke majki koi sami se poragaat toa vreme
e pominato i retkost.

Idni majki bidete resitelni i hrabri dokolku imate bolki, krvarite(kafena sluz) i ste otvoreni NE CEKAJTE!


Neka bideme so blagoslov i se ke bide vo red.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Деновите пред породувањето - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Деновите пред породувањето   Деновите пред породувањето - Page 16 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Деновите пред породувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 16 of 29Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 29  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: