Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Go down 
+75
m.elena
saligrem
bile.k
Janaxxxx
kiki-riki
fibimk
kalinche70
Gordana Natovska
svetle s
zamislen
daniela
Emi
Rocka
bordan
pepa
Sanja ss
rainbow
MamaMaja
marina_m
Goca
ZeleniCka
Monika
smisjana
najmila
sneze
delfin76
lavce
monabombona
Damjana
Viki J.N.
lila_mk
Barbie
Mama Ane
jasmina,mina
borjanka
Ana.b
DijanaP
bubamara***
makresanska
Sandra_Anja
milena p
sunshine
EckaGj
Kat
Misticia
Kinky
radost
adi
Simona's mom
Natalija
Vesna Blazevska
eli
Nine
bubamara
Ance-J
kika
baby24
biljanag
Sandra
BaMbYnA
Candy
Vale74
BiljanaM
butterfly
Dara
Ilince
lida
Mama Vase
Ves
tanjasofija
Dzena
delfinka
Mila87
vecki
Macence
79 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 9:47

Јас сум голем противник, до сега не сум добила таков плик и незнам дали би отишла на таа свадба од причина што најмногу мразам некој нешто да ми наметнува Smile или па ако ептен треба да одам тогаш за инает ќе однесам поклон, и да сум мислела претходно пари Smile
Денеска мислам дека и поретки се тие што купуваат поклони, барем што сум гледала до сега, најчесто се подарува плик..
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 9:52

потпис Ане,не отидовме и ние,искрено ме изреволтира сета таа потенцираност на нештата,и ние правевме свадба со 420 гости како и вие,зарем мене не ми требаа пари има ли таков на кој не му требаат ама едноставно како да пишам такво нешто кога половина и повеќе од гостите на татко ми од Источна Македонија во тој период останаа без работа а ми се многу драги,едноставно ми значат да се присутни на мојата свадба и сега што немате пари не ми требате,мислам ве молам :mad:
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 10:44

Epa za da ne se dobivaat plasticni casi i pegli ne mora da se kanat site komsii i rodnini do 5 koleno koi se videle samo ednas, kanete gi najbliskite i ke si dobiete dobri pokloni. Samo da prasam stoa ako nekoj vi e mnogu drag i nema pari da vi dade pari ili kupi skap poklon?! ima na primer bas palsticni casi ili posluzavnik koj go kupile pred vreme...zarem nema da go pokanite? Zarem svadbite se pravat samo za pokloni i pari? Kade e tuka zelbata da ja spodelis srekata i radosta so najbliskiot pa i bez poklon ako treba Znaci bitno se zboruva koj sto dal na svadba, a sto ponudile mladencite na svadba nikoj ne spomnuva...jas licno sum bila na svadbi kade sto imalo eden ordever na masa za 12 luge, da ti e sram da bocnes nesto ...bitno se pravat svadbi za 400 luge samo za da se dobijat sto poveke pari i pokloni...bezveza. Ili bliski a siromasni rodnini se stavaat na posledni masi posto se znae deka nemaat pari ama od sram se kanat, a nekoj sto e poln kes se stava vednas do glavna masa iako e viden samo 5 pati vo zivotot. Spored mene cist materijalizam se svadbive nisto drugo
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 27527
Registration date : 2009-06-12

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 12:18

Jas sum protiv toa na pokanite za svadbi da pisuva Poklon vo plik.Mozebi nekoj nema pari vo toj moment koga treba da se odrzi svadbata i planiral da kupi poklon kojsto cini 1000 denari pa bi mu bilo sram da stavi tolku pari vo plik.Toa Poklon vo plik mi izgleda kako da gi kanat gostite samo za da im donesat pari na mladencite.Dosega ne sum dobila takva pokana.I da dobijam bi razmislila dali da otidam,iako dosega na site svadbi sme davale pari kako poklon(osven na edna zatoa sto maldozenecot mi e 2 bratuced i ne kontaktirame mnogu).I da pisuva na pokanata Poklon vo plik,pak ke ima gosti koisto ke donesat poklon.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 17:01

bubamara*** напиша:
Epa za da ne se dobivaat plasticni casi i pegli ne mora da se kanat site komsii i rodnini do 5 koleno koi se videle samo ednas, kanete gi najbliskite i ke si dobiete dobri pokloni. Samo da prasam stoa ako nekoj vi e mnogu drag i nema pari da vi dade pari ili kupi skap poklon?! ima na primer bas palsticni casi ili posluzavnik koj go kupile pred vreme...zarem nema da go pokanite? Zarem svadbite se pravat samo za pokloni i pari? Kade e tuka zelbata da ja spodelis srekata i radosta so najbliskiot pa i bez poklon ako treba Znaci bitno se zboruva koj sto dal na svadba, a sto ponudile mladencite na svadba nikoj ne spomnuva...jas licno sum bila na svadbi kade sto imalo eden ordever na masa za 12 luge, da ti e sram da bocnes nesto ...bitno se pravat svadbi za 400 luge samo za da se dobijat sto poveke pari i pokloni...bezveza. Ili bliski a siromasni rodnini se stavaat na posledni masi posto se znae deka nemaat pari ama od sram se kanat, a nekoj sto e poln kes se stava vednas do glavna masa iako e viden samo 5 pati vo zivotot. Spored mene cist materijalizam se svadbive nisto drugo
Јас како сватив по претходните постови, ти не си правела свадба, ама не можеш да генерализираш дека сите останати што правеле свадба, ја правеле за да добијат материјална корист. Знаеш ли колкав торшок е свадбата, посебно за невестата? Не се само гостите во прашање, пропратните трошкови се многу поголеми. Нормално има свадба и свадба, некој поскромно, некој никако, некој со сите салтанати ќе ја направи,  и за најубавата може да се чуе мана (како бива кај нас за све). Не ми е јасно твоето размислување дека некој кани 400 луѓе само за да собере пари, кога порција испод 10-11 евра не постои.  И нормално дека има поклони и поклони, без да ја гледаме нивната материјална тежина, има поклони донесени од мерак што коштаат ич пари, а има поклони како и што спомнав веќе еднаш, извадени од подрум. сосмрдени и со прашина и бубачки. Па за ваквите секој има право да се осети увреден и да коментира, ама тоа не не води до заклучок дека тој човек сака само да се обогати со свадбата?! Јас секако си стојам на ставот дека ич не ми се допаѓа идејата да стои пишано ПОКЛОН ВО ПЛИК, навистина звучи невкусно..
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 18:06

jas pak mislam deka toa e dosta iskreno od strana na mladozencite, yes da zvuci drsko na ovie nasi prostori no pak znaete kako e vo germanija, holandija, angklija, tamu mladozencite imaat spisok so raboti koi mu se potrebni : pramosmukalka, fen za kosa, masina za sadovi, televizor, masina za perenje, kola.....i sekoj si odbira spored moznostite. jas mislam deka e ok stavi ako imas i 500 den ama barem znaes deka nema da otidat so poklon od 99 den od onie kineskine 4 cleno semejstvo. sekoj zest za tie koi mozat taka da napisat. jas iskreno ne bi mozela no zatoa pak na site bliski bi mu kazala. a veke i ne naucija deka prebendisuvame i da vi kazam iskreno za se ni davaat pari. hihi
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 18:31

Jas si stojam na moeto mislenje deka ne bi napisala nesto takvo na pokana,no isto taka i ne mi precat takvite pokani od prosta pricina sto: prvin zosto site tolku ozbilno ja svakate rabotava so parite, znaci ako mladencite smetaat deka ne e ponizuvanje,ucena,naredba ili bilo kakva druga smisla za toa sto pisale POKLON VO PLIK,zasto pokanetite gosti bi se navredile,koga na pokanata ne pisuva SO PARI VO PLIKO MOZES DA DOJDES AKO NE NE NI DOAGAJTE,gluposti zivi, toa e za onie sto se vo moznost da donesat a ne obavezno za site,a i bolje nego li da dobiva po2-3 raboti isti.A ako nekoj doziveal da bil vraten od svadba kade sto bile pobarani pari slobodno neka mi go porekne muabetov.Eve licno jas dobiv pokana takva, no nemozev pari da dadam i si otidov so podarok,pa pak super si pominav-i nikoj nisto ne mi rekol od mladencive,i ne bev edinstvenata sto bese so podarok i pak mladencite si bea zadovolni i nasmeani cel den.Pozz i macence ako ti mislis deka taka poveke ti odgovara slobodno pisi si, i da si pomines najubavo toj den so site sakani sto ke ti bidat na svadbata. Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 295931
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 19:13

Mene lichno ne mi smeta da stoi na pokanata poklon vo plik i ne go smetam toa za naredba.Ine go smetam ni za navreda toa go svakam taka na pr.site si imaa chinii chashi doma a za svadbata ke gi dobijat vo ushte pogolem broj i najchesto nikogash nema ni da gi upotrebat.Jas go zastapuvam toa mislenje poarno 200-300den vo plik otkolku nekoj bez veza poklon,i koga da vidish od ovoj 200den. od onoj 300d.go kazuvam ova kako primer ke si kupish neshto shto navistina ti treba.A mi imaat kazuvano deka na takvi svadbi naogale i przni plikovi i koga da vidish ima se na svetot...
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 19:14

bubamara напиша:

Јас како сватив по претходните постови, ти не си правела свадба, ама не можеш да генерализираш дека сите останати што правеле свадба, ја правеле за да добијат материјална корист. Знаеш ли колкав торшок е свадбата, посебно за невестата? Не се само гостите во прашање, пропратните трошкови се многу поголеми. Нормално има свадба и свадба, некој поскромно, некој никако, некој со сите салтанати ќе ја направи,  и за најубавата може да се чуе мана (како бива кај нас за све). Не ми е јасно твоето размислување дека некој кани 400 луѓе само за да собере пари, кога порција испод 10-11 евра не постои.  И нормално дека има поклони и поклони, без да ја гледаме нивната материјална тежина, има поклони донесени од мерак што коштаат ич пари, а има поклони како и што спомнав веќе еднаш, извадени од подрум. сосмрдени и со прашина и бубачки. Па за ваквите секој има право да се осети увреден и да коментира, ама тоа не не води до заклучок дека тој човек сака само да се обогати со свадбата?! Јас секако си стојам на ставот дека ич не ми се допаѓа идејата да стои пишано ПОКЛОН ВО ПЛИК, навистина звучи невкусно..

Tocno, ne pravev svadba iako ni bese zakazana, od opravdani pricini ne ja napravivme i vecno ke zalam za toa. Jas planirav da imame maksimum 150 luge na svadba i toa maksimum, bas zaradi toa da izbegnam pokolni reda radi, a imav planirano za mene dragi luge za koi znaam deka nemaa pari da mi dadat poklon i sigurno ke izvadea nekoj od vizba ama toa ne mi bese bitno. Ne velam site ama fakt e deka mnogu luge pravat svadbi od alcnost, znaci kanat kogo bilo samo pokloni da dobijat ili pari a potoa se naogaat uvredeni koga dobivaat gluposti.
Pak ke kazam poveke mi se dopaga idejata da ima vo prodavnica spisok so raboti koi im se svigaat na mladite pa jas da odlucam sto da im kupam odnosno da si go izmenadziram budzetot, so vakva pokana te stavaat vo nebrano i zatoa nemam namera da odam na takvi svadbi.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty15.09.09 19:51

Jas ne se slozuvam so taa moda da se pisuva bilo sto za podarokot. Jas ne pravam svadba za podarocite ili pari, ako nekoj ne moze i ic nisto neka ne nosi. Jas kanam zatoa sto toj i toj sakam da mi prisustvuva na svadba ... ne za da mi donesat podaroci. Koj kolku moze, zdravje boze ako nemoze. Ako pa ne mi pokaze vnimanie (soglasno moznostite) , isto tolku ke dobie. Ne e kraj na svetot svadbata, ima i dr priliki ponataka.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28652
Registration date : 2008-10-11

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 13:54

Јас колку шт можам да заклучам читајќи ги постовите тие што носат пари во плик ќе ги донесат и вака и така, а тие што немаат пари пак ќе си донесат поклон.
Тогаш која е поентата да се пишува Пари во Плик на поканата???
Стварно не ми е јасно????
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:02

Epa poentata e vo toa sto moze nekoj planiral poklon ama ti koga ke pises POKLON VO PLIK ke mu dades doznanie, i toj ako e vo moznost ke ti donese pari.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:30

a ako ne e vo moznost ke mu bide sram
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:34

Od sto da mu bide sram, aj te molam objasni mi.Posto i ti samata rece deka ne bi otisla vo toj slucaj na svadba, pa taka da bi mozela da mi objasnis.
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:39

DijanaP напиша:
Epa poentata e vo toa sto moze nekoj planiral poklon ama ti koga ke pises POKLON VO PLIK ke mu dades doznanie, i toj ako e vo moznost ke ti donese pari.
Никој којшто планирал да даде повеќе пари или барем некоја пристојна сума не би купил поклон, затоа што не сака да ризикува да фрли поголема сума на пари за нешто што нема да им се допадне на младенците. Обично оние кои купуваат поклон се подалечни роднини или пријатели кои мислат да потрошат онолку пари колку што се обично порциите. Е, сега таквата забелешка на поканите, обично се однесува на нив. Но, кога младенците ќе нагласат дека преферираат пари (а никој не ни мисли дека е поинаку, туку поклонот го има веќе од своја свадба, или планира да потроши до 1000), тогаш гостинот е во небрано. Да се разбереме, двајца на свадба со 1000 не им е пријатно да отидат (а и ќе ги зборат, од типот ни порцијата не ја платиле), па ќе му се мислат уште колку да додадат итн. Мислам дека гостите ги каниме затоа што сакаме да допринесат во нашата веселба и затоа што ги почитуваме, а вака ги ставаме во небрано да стават пари во плико. И плус, не може ние да бараме пари во плико, ако нашите родители или ние не сме го правеле истото (ставале пари во плико) Така да секој најубаво си знае како му се поставени работите по дома и кон роднините и пријателите, па секој одлучува сам за себе. Инаку една случка која ми ја раскажа една пријателка - на таква покана неколку роднини од револт одговориле со непотпишани пликоа од по 500 ден. и напишале -епа по толку имавме- (нели обично родителите на младенците објаснуваат, колку имате толку, ама на младите пари им требаат.
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:40

Lichno jas, 100 zivoti da ziveam vo nieden ne bi napishala na pokanite ,, poklon vo plik,, podobro ne pravam svadba ako imam finansiski problemi i ako ochekuvam so parite od poklonite da si ja isplatam svadbata....svadbata ja dozivuvam kako veselba za najbliskite, so onie koi sakam da spodelam sreka i ne ochekuvam nishto za vozvrat, a ako mi donesat samo chinii ili mikrovalni (poveke od 1) ili bilo shto shto mene ne mi treba, ke gi dadam vo dom za deca bez roditeli da si ruchaat od niv ili nekomu komu mu treba i ke napravam edno dobro....sekako deka e ubavo da se soberat pari i da se potroshat na ona shto nam ni e zelba, no nikako ne bi nametnala nekomu uslov da mi dojde zaedno da go proslavime noviot pochetok...........
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:46

mislam deka e mnogu nevkusno na nekogo na denesno vreme da mu nalozis da ti donese poklon vo plik
ne bi go napravila toa
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:47

Monanbonbona za slucai kako sto ti spona primer sram im e da dadat zosto nemaat dovolno, ili imaat podarok od svojata svojata svadba,pa normalno deka ke go dadat toj-i jas istoto bi go napravila.No sepak toa e stvar na mislenje, i sekoj si ima svoe razlicno svakanje.No jas smetam deka toa e samo davanje na doznanie za ONIE KOI MOZAT DA PRUZAT pari, a ne za site obavezno a najmalku pak ucena,ali aj mislam kako sto rekov sekoj razlicno si svaka.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:51

Се согласувам со насловот. Подобро да добијам 500 ден. во плико отколку чинии или чаши или што уште не. А ако немам ни толку јас да дадам за некоја свадба тогаш не ни одам.
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:55

sneze напиша:
Се согласувам со насловот. Подобро да добијам 500 ден. во плико отколку чинии или чаши или што уште не. А ако немам ни толку јас да дадам за некоја свадба тогаш не ни одам.
:cool!: te poddrzuvam sneze bolje 500 den pa mladencite da odvojat za nesto sto ima e niv potrebno, nego li raboti sto nema da im vrsat rabota, a uste poveke se soglasuvam za toa ako nemam ni 500 den. ic ne idam togas na svadba Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 592735
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:56

Па незнам баш дали ќе ви биде пријатно и со 500 да одите, јас лично со толку пари ни у сон не би отишла на свадба.
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 14:57

A koga nekoj ke ti dojde so casi, kolku cinat tie casi?Inaku muabetov ne se odnesuva za nekoj blizok.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 15:00

Епа Дијана, токму тоа се дискутира, вајда ја свати понетата на дискусијата. Јас лично ако треба и ќе се позајмам ако немам, и ќе одам со саглам поклон, или пари, ама тој што и вака и така нема, нема да се засрами да дојде со чаши, а ќе се засрами да дојде со 500 денари. 
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 15:01

znaete sto ako sum resila da odnesam poklon ne na plikoto i na vlezna vrata u hotelot neka pisuva polkon pari jas nema da odnesam.A veke 90 % na svadbite se nosat pari taka da nema potreba da se brukaat roditelite bidejki tie se sto baraat od gostite a ne mladite bidejki na maldite im e sram (ke se slozat poveketo so mene veruvam).I drugo sto sakav da kazam moze nemam pari da im dadam vo gotovo ama ko sto rece nekoj pogore na kredit mozam i masina za perenje da im kupam ama ne razmisluva sekoj taka.Jas samo ke se povtoram roditelite si gi ocrnuvate taka po obrazot a ne vie da znaete.
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty16.09.09 15:09

Kako i da e ocigledno a i mnogu jasno siti imame razlicni mislenja stavovi i svakanja taka da samo se vrtime u krug so muabetov, i namesto na macence da i ja oslesnime rabotava, moe mislenje e deka samo poveke ja zbunuvame, mislam deka e najubavo ponatamu site da si ostavaat sto tie bi napravile i zosto, a ne edni na drugi megu sebe da si objasnuvame,e vaka e , e ne onaka e, e kako da ne.......Zosto ja si stojam na svoeto mislenje, i ti bubamara isto i site drugi. uzivanje
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: