Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Go down 
+75
m.elena
saligrem
bile.k
Janaxxxx
kiki-riki
fibimk
kalinche70
Gordana Natovska
svetle s
zamislen
daniela
Emi
Rocka
bordan
pepa
Sanja ss
rainbow
MamaMaja
marina_m
Goca
ZeleniCka
Monika
smisjana
najmila
sneze
delfin76
lavce
monabombona
Damjana
Viki J.N.
lila_mk
Barbie
Mama Ane
jasmina,mina
borjanka
Ana.b
DijanaP
bubamara***
makresanska
Sandra_Anja
milena p
sunshine
EckaGj
Kat
Misticia
Kinky
radost
adi
Simona's mom
Natalija
Vesna Blazevska
eli
Nine
bubamara
Ance-J
kika
baby24
biljanag
Sandra
BaMbYnA
Candy
Vale74
BiljanaM
butterfly
Dara
Ilince
lida
Mama Vase
Ves
tanjasofija
Dzena
delfinka
Mila87
vecki
Macence
79 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Macence
Прваче
Прваче
Macence


Female
Број на мислења : 105
Age : 37
Локација : Macedonia
Поени : 29388
Registration date : 2008-04-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:34

Јас ке правам свадба за 20 дена и сум во дилема околу една работа, дали на поканите за свадба да написам Поклон во плик или не?Што мислите вие во врска со тоа, како е покултурно, сакам да ги слушнам вашите мислења, стварно многу ке ми помогнат околу мојата одлука?Ве молам за помош, веке ми се ближат деновите и ке треба да ги писшувам поканите.Дали сте ЗА или ПРОТИВ да стои на поканата Поклон во плик?Поздрав до сите

Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30715
Registration date : 2008-05-05

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:38

mene iskreno mnogu mi e glupo takvo nesto
kako prvo vo ova denesno vreme narodot nema pari i site sme na kreditni kartici jas eve sega sum na svadba i poklon ke kupuvam na rati a sto da mi kazat pari od kaj da najdam
a drugo e koga svojte najbliskite ke te prasaat sto sakate dali pari dali poklon
ova e moe razmisluvanje a ti kako sakas taka
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28409
Registration date : 2009-02-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:39

Вака на мене тоа не ми изгледа баш најдобро, но сепак имам видено вакви покани, можеби коментираа луѓето но, сепак однесоа таков поклон и на крај младоженците задоволни, а гостите заборавија што пишуваше на поканата(секое чудо за три дена). Според мене како ти чини така прави, кога веќе имате се што би можеле да ви донесат, нема потреба да се трубате со непотребни ствари. Поздрав
Се сложувам и со vecki но сепак повеќето купуваат поклони до 1000-1500ден (да бидеме искрени), освен поблиските. А сепак и тоа е пара која ќе ја искористиш да купиш нешто што ти треба
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28921
Registration date : 2008-10-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:43

i jas ke pravam naskoro svadba veke go predadov pokanite i od iskustvo na nekolku svadbi nanazad kade sto stoese na pokanite podarok po moznost vo plik,posakav i jas da napravam taka(a i najmnogu mi odgovara,nemozam podarocite da gi nosam do germanija)
dolgo razmisluvav i iskreno se vrativ so mislite kako mi bese koga jas go prcitav toa,malce mi zvucese neubavo
kako ej pari sakame......
tie sto planiraat pari i taka i taka ke donesat pari plus na pobliskite mozam da im go kazam toa i usno,neli obicno prasuvaat so sakas,pa zatoa jas ne napisav,no toa neznaci deka ne ja opravduvam postapkata
Вратете се на почетокот Go down
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27622
Registration date : 2009-04-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:45

Јас лично сум против ова затоа како што и сама пишуваш „НАРЕДБА“. Види вака: значи никој од нас не прави свадба заради пари или заради поклоните , меѓутоа ДА добро доаѓаат понатака во животот.Тоа можеш да им го кажеш на некои поблиски и тоа доколку те прашаат барем јас така направив. А сега од друга страна па јас како гостинка некој да ме покани со таква покана не знам, ама не сакам ТИЕ да ми кажуваат што јас да им однесам. Може во моментот сум видела некоја супер стварчица и баш мислам дека е за тие луѓе правата работа.А од лично искуство многу повеќе им се радував на некои такви поклони што ги добив за мојата свадба што можеби никогаш самата немаше да си ги купам а еве сега ги имам и за тие работи стално ќе си памтам дека тоа и тоа ми е од тие луѓе. Но сепак одлуката си е твоја и сама реши си, ова беше само мое гледање.
Вратете се на почетокот Go down
tanjasofija
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 88
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 27804
Registration date : 2009-02-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:45

Jas pravev svadba pred 2,5 godini i na pokanite pisav poklon vo plik,jas sum ZA toa a sekoj si ima svoe mislenje i svakanja, so mm odlucivme da bite taka,a imav i pokloni od strana na najbliskite.So parite ke kupis sto ti fali, a mozebi nekoi raboti ke ti bidat doneseni isto i treba da ti stojat a da trosis pari za toa sto go nemas.Toe e moe mislenje a ti procitaj i dr mislenja i odlucete vie pozz vesela i srekna svadba
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29417
Registration date : 2008-09-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:46

Дефинитивно Да , не знам зошто на некои луѓе ова се уште им е непријатно или чудно ама според мене најпрактично и за двете страни .
Гостите се поштедени од барање , купување , носење поклон а и младоженците секако со добиените пари од сите заедно си купуваат баш она што сакаат и што им треба.Исклучок се кумови, старосватови -тие секако се договараат со младите што би сакале /можеле .
На нашите покани јас инсистирав да пишеме Поклон во плик , подоцна и мм се согласи и најдобро што беше така , кој колку се чувствува дека може , сака , си дава , на сите младенци им се многу подобредојдени готови пари , отколку грнци, вазни, ламби , слики , сервиси па какви и да се .
Замислете само колку такви нешта добивме на честито кога идеа гости одкога се веривме , ако и на свадба добивавме незнам што ќе ги правевме.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28929
Registration date : 2009-03-17

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:50

ideata e super,ama za na drugo mesto i drugo vreme.
ednata pricina ti ja pisa vecki,vtorata koja ne e tolku vazna e toa deka nema glava da dignes od zborenje po narodov.kolku i da si imun,sepak ke te stavat na maki.
inaku da ne bese besparicava,nema podobar poklon od toa.

vo italija bevme na svadba i koga dojde vreme za poklon,ne upatija mladite vo edna stokovna kuka.tamu na priemno im kazavme deka sme gosti na taa i taa svadba,i ni izvadija spisok so naracki od mladite.na spisokot poveke od pola raboti bea veke precrtani,znaci kupeni.se odlucivme za edna stolna lamba koja kostase 75 eur.
znaci na spisokot ima pokloni vo vrednost od 50-100 eur.ni poveke ni pomalce.kako doagaat pokanetite vo stokovnata si biraat sto da zemat od spisokot.

i nikoj ne pravi problem ako nekoj zel vo vrednost od 55 eur. ili 99 eur.
standardot im e jak i za niv se toa malku pari.
ili davaat vo kovert.
ama kaj nas e druga prikazna.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28236
Registration date : 2009-02-05

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty11.09.09 23:56

vo vakvo vreme na ziveenje mislam deka ne e ubavo na nekoj da mu nametnuvas sto da donese kako poklon moze so najbliskite da si razgovaras ama za dr stoznam glupo e malce na kraj pa ti ne gi vikas gostite zaradi poklonite ili..?ja sdobiv i pari poklon i od dvata vida na polonsi bev zadovolna a najveke si bev srekna sto svadbata mi bese super i ne se optovaruvav so toa sto ko kolku mi dal si sakav veselba so bliski i dragi luge a koj kolku mozel donel
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28409
Registration date : 2009-02-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 0:12

Женски според мене никој не прави свадба заради поклоните, но сите знаеме дека кога одиме на свадба се носат поклони. Мене лично не ми се симпатични ваквите покани(што не значи дека кога ќе ми дојде време нема да размислам на оваа тема), но сепак има луѓе кои купуваат нешто колку да се каже дека купиле, зошто таквите да не ти стават 1000ден во плик и самата невеста да си купи тоа што и треба на неа.
Точно е дека е лошо време, и за тие што прават свадба е кризата и за тие што одат на свадба.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29388
Registration date : 2008-07-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 0:16

kaj moja drugarka na eden agol na pokanata so sitni bukvi pisucvase:dokolku ste vo moznost podarokot da bide finansiski....znaci koj kolku mozi i ako mozi...jas obicno preferiram vo posledno vreme pari i mirna glava...ama pak ke recam sekoj si e gazda na gebot
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27533
Registration date : 2009-06-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 0:17

se slozuvam..zenski vo kontekst na temata eve eden vic..
Dobiva nekoja zena vakva pokana i zagrizeno mu vika na mas i:
"Auuu,mazu jas veke go kupiv poklonot,ama kako servis za kafe da piknam vo pliko? hihi
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30715
Registration date : 2008-05-05

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 0:19

haha dobar e vicov e da vi kazam eden primer ideme vo krusevo na svadba kaj na mm rodnini i oni imaa pisano poklon po moznost vo plik i sto se slucuva nevestata kazuva imav deset plika so po 100 den vnatre i eden prazen . vazno sobrala plika za pisma ke i se najdat
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28048
Registration date : 2009-04-12

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 0:22

Јас не би напишала такво нешто на поканата.Јас кога ја правев свадбата ги канев луѓето што ги сакам и почитувам и воопшто не ми беше гајле за поклони.Со тие пари нема да се збогатам а за некои работи кои ми требаат.....? Па луѓе животот е пред нас ако неможам да ги купам сега ќе ги купам по некое време.Јас во принцип кога одам на свадба секогаш ставам поклон во плик и за мене така е најубаво да не му ја мислам ама има луѓе што сакаат да бидат на свадба а немаат во моментот доволно пари па купуваат на рати,како на пример за мојата свадба мојата комшика знам дека нема пари и одвај се снајде за поклон од 1000 денари да ми донесе кој притоа беше земен на рати,а што ако јас барав поклон во плик?тогаш не требеше да ја рачунам дека ќе дојде,зошто нема...
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28448
Registration date : 2009-01-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 0:25

Dara напиша:
se slozuvam..zenski vo kontekst na temata eve eden vic..
Dobiva nekoja zena vakva pokana i zagrizeno mu vika na mas i:
"Auuu,mazu jas veke go kupiv poklonot,ama kako servis za kafe da piknam vo pliko? hihi

hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27715
Registration date : 2009-06-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 1:26

Мое мислење е дека во последно време претежно се носи поклон во плико, тоа го приметив од мои блиски луге кои правеле свадби. Значи без да го нагласат тоа, и собраа на мое изненадување убава паричка. И јас практикувам пари за поклон, некаде повеке некаде помалку, зависно од тоа колку се блиски, но сепак најблиските прашуваат што ти треба.Значи ти од нив ке добиеш што сакаш, а останатите нивна желба. Јас немам добиено таква покана, но сега скоро видов кај сестрами и искрено не ми беше баш симпатично, зашто знам во каква финансиска ситуација е сестрами моментално, а сепак мора да одвои кеш. Тоа е добро за младите да, но за гостите...
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26925
Registration date : 2009-09-11

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 1:32

Vo posledno vreme i onaka se nosat poveke pari otkolku dr.pokloni. Nekako i polesno e da stavis vo plik otkolku da setas po prodavnici i da se mislis sto da kupis. Stavas vo pliko i mirna glava. Nemam protiv tie sto go naznacuvaat ova na pokani. Jas toa ne go napraviv.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29311
Registration date : 2008-05-04

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 3:18

Jas koga pravev svadba nemase pisano poklon vo plik Smile se razbira nemozam jas poklonite da gi Zemam vo aus Smile pa zatoa imav i dosta servisi za kafe i sl pa sveki i gi ostaviv da se sluzi i sto vikaat kaj nas da zatne dupka( da go odnese i ona nekade za poklon ) inaku vo aus da imam dobieno pokana so spisok da odis vo stokovna i da odberes sto sakas od toa mladite sto odbrale no sepak ... vo mk e malku neizvodlivo Smile mada i logicki da mislis jas nema sansi da gi zemam poklonite so mene , no sepak dosle ...a sigurna sum deka i im bilo nezgodno znaat deka nemozam da go zemam poklonot so mene Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29266
Registration date : 2008-07-22

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 10:07

Мене лично воопшто не ми се допаѓа таа идеја.
Гостите треба да си одлучат што ќе донесат на свадба, а вака испаѓа дека свадбата ја правиш исклучиво заради поклоните (парите), и дека тие се најбитни во целата приказна.
Сепак има различни размислувања и тоа е Ок, а ако ми донесат таква покана ќе ја почитувам желбата на младенците.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30492
Registration date : 2008-01-27

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 10:22

нема ништо поглупаво од оваа ’’наредба’’ според мене!
не се сите исти џебови па да ви дадат пари да се разбереме како да му кажам вака на некој кој одвај крпи крај со крај како ке стави тој пари во плик од кај да ги најде од срам најмалку ке стави 1000 денари а како што кажа некој може веке има поклон дома што ке ти го подари
кога ние правевме и ме прашуваа што сакам ми беше глупаво да им кажам ова или она ми личеше како да ги искористувам па ова ми фали и слично затоа дипломатски им кажав дека правиме односно реновираме еден дел каде ке биде дневна и кујна за понатаму ке видиме што друго па така тие што прочитаа меѓу редови ни дадоа пари и така а другите кој што можел или сакал па имаше и такви тањирчиња за кикирики

еве и една случка: на некој доктор му се собирале бомбоњери па тој им ги давал на чистачките арно ама кога им завршил работа на некои пациенти несакал поклон пари па тие решиле да му дадат бомбоњера а во неа и 100 евра ама тоа така завиткано завршило кај чистачката а таа била поканета на свадба па ја искористила бомбоњерата да ја однесеа уз тоа скрпила да им купи на младите јорганче или кебенце не ме факајте за збор и така знаејки дека нема пари чистачката родителите на младоженците рекле аман кај си купила јорган бомбоњера зашто си ставила и пари? а чистачката на ова останала само со еден куп ?????????????????????? да си ги земела парите полна капа ке закрпи некоја дупка а она
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29098
Registration date : 2008-07-29

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 10:23

Nitu mi e cudno nitu neobicno za vakov vid na pokana bidejki vo poslednive 4 god na site svadbi kade sto sme bile sme im dale na mladite poklon vo plik iako ne bilo naglaseno taka.E sega zosto e toa taka prvo jas se spasuvam od makata da trcam i da baram so da im kupam vtoro veke smesno mi e na svadba da nosam kako porano so bilo servisi za rucanje ,lampi,mikseri,setovi za kafe mislam koj vo denesnicava go nema seto toa i so sega za da dojdam na svadba ke ti kupam bilo so kolku da imam so da donesam a tebe dali ke ti zavrsi rabota ili posle ke trcas da go menuvas za neso dr bidejki takov poklon si dobila uste od pet dusi toa mene ne me interesira.Znaci stvarno e glupo i jas poradi toa se soglasuvam so toa da bide poklonot vo plik ,stvarno e besparica ama poubavo tie pari so ke gi dades za da kupis nesto stavi gi vo plik makar bile i 500 den bidejki sigurna sum nikoj ne kupuva pokloni za 150 den pa eftino da projde ,em ke im zavrsi golema rabota na mladite i plus site zadovolni.Moeto mislenje e ova,sega sekoj za sebe ama jas ova go kazuvam od iskustvo bidejki za mojata svadba imav milion servisi,4 mikrobranovi pecki duri 6 pravosmukalki obicni i 2 na voda i uste red drugi sitni raboti so se dupliraaa i jas sega so trebase da im pravam da si gi cuvam a toa sto stvarno mi trebase go nemav i morav site ovie raboti da gi menuvam sto e poloso pa moras da imas fiskalna pa nekoi ne gi stavile vnatre vo poklonot pa neznaes od kogo ti e abe zaebancija kolku sakas,Vaka cista rabota ni jas se zamaram ni oni.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29266
Registration date : 2008-07-22

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 10:50

И јас сум ЗА да се даде пари наместо поклон, тоа е најпрактично, ама некако ми е премногу на самата покана да пишува поклонот да биде во плик!
Барем јас не би напишала.
Вратете се на почетокот Go down
kika
Прваче
Прваче
kika


Female
Број на мислења : 138
Age : 38
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 27555
Registration date : 2009-05-07

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 11:04

i mene ne mi se dopaga vakva idea bidejki nikoj ne ni gi znae doma finansiite kako sto velite denes site sme na kreditna a vo plik sigurno pomalku od 1000 nemozes da stavis bid e sramota i kako ke pojdis na svadba ?Jas mislam deka denes e takvo vremeto i deka poveketo i bez naredba nosat pari i mislam deka obicno site prasuvaat sto da vi donesat pa togas mozete da im kazite deka sakate pari.Ednostavo e glupavo da mu naredis na nekoj sto da ti donese Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? 529419
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28863
Registration date : 2008-09-05

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 11:45

и јас сум против наредби од кај да знам може во моментот луѓето немаат пари и после ќе се осеќаат незгодно и двете страни,затоа кој што може нека си носи..
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29623
Registration date : 2008-06-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty12.09.09 11:48

Мене не ми се допаѓа идејата..многу од тие луѓе, што прават вакви покани, забораваат на колку свадби биле претходно и однеле поклон кој не бил во вид на пари, и уште и чинел многу малку, а сега за возврат очекуваат нив сите гости да им донесат пари..а ако носиш пари е малку поинаку одколку поклон, со поклон некој ќе се "одсрами". Јас во секој случај практикувам кај блиските луѓе да носам пари или да им исполнам некоја желба со поклонот, а верувај, тие што планираат да донесат пари ќе си донесат и вака и така, а тој што не може, на крај од незгодно, веројатно нема ни да дојде на свадба...Јас лично  правев свадба пред 3,5 години, добив секакви поклони, и практикувам соодветно на тоа што сум годобила да однесам и јас...А некој што кај мене дошол со поклон изваден од подрум и стѕоен 10 години, може само да сонува дека од мене ќе добие поклон во плик..од принцип едноставно.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: