Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Go down 
+75
m.elena
saligrem
bile.k
Janaxxxx
kiki-riki
fibimk
kalinche70
Gordana Natovska
svetle s
zamislen
daniela
Emi
Rocka
bordan
pepa
Sanja ss
rainbow
MamaMaja
marina_m
Goca
ZeleniCka
Monika
smisjana
najmila
sneze
delfin76
lavce
monabombona
Damjana
Viki J.N.
lila_mk
Barbie
Mama Ane
jasmina,mina
borjanka
Ana.b
DijanaP
bubamara***
makresanska
Sandra_Anja
milena p
sunshine
EckaGj
Kat
Misticia
Kinky
radost
adi
Simona's mom
Natalija
Vesna Blazevska
eli
Nine
bubamara
Ance-J
kika
baby24
biljanag
Sandra
BaMbYnA
Candy
Vale74
BiljanaM
butterfly
Dara
Ilince
lida
Mama Vase
Ves
tanjasofija
Dzena
delfinka
Mila87
vecki
Macence
79 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28976
Registration date : 2008-10-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 14:25

jas od razgovori so drugarki imam cuen deka ama bas niedna prvata nok ne vodela ljubov so soprugot,koja spiela koja otvarala podaroci.......
vikaat cel den pod stres,dali se ke izleze dobro nema sansi na kraj da se s.x..me,na koja cevli ja stegale,nakoja noze otekle i uste iljada pricini
a inace okolu temava za podarokot moeto mislenje go kazav na pocetokot a za pominuvanje na nevestata po masi mislam deka i ne e taka strasno i mizerno kako sto nekoj mislat
naprimer bev na dosta svdbai koga mladozencite zaedno so nekoe detence pominuvaa davaa kartickite za vecera i voedno se slikaa so gostite sekoj posebno,pa taka indirektno im davaa ari
no mislam deka toa se sitni i smesni sumi,(neznam sto bi mozele da kupat so tie pari)i zatoa ovaa situaciaj ne mi izgleda kako da baraat pari
jas licno nemozam da go napravam toa od smava pomisla sto ja citam tuka a i imama cueno dosta komentari po svadbite odposle deka se sobirale pari
svasta
Вратете се на почетокот Go down
Macence
Прваче
Прваче
Macence


Female
Број на мислења : 105
Age : 37
Локација : Macedonia
Поени : 29443
Registration date : 2008-04-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 14:29

      Женски сте вие сте најголеми СРЦУШКИ и многу ми е драго што секоја од вас си има свој став и што слушнав повеке размислувања, тоа многу ми помогна.Јас веке ја имам мојата одлука, која е истата како и пред да го поставам прашањево, а гледам дека и мнозинството од вас така размислува, значи дефинитивно нема да напишам Поклон во плик-така одлучивме со мм, а вашите размислувања ми помогнаа да го отстранам и оној мал процент од 10% околу мојата дилема дека треба да напишам така, и сега сум апсолутно сигурна дека не сакам да напишам такво нешто.Ке си оди само поканата за свадба со некој убав текст и тоа е се, бидејки јас дефинитивно не правам свадба заради поклони и само сакам да ми дојдат сите мои драги луге кои сум ги поканила и таа вечер да биде најубавата во мојот живот, да бидам весела и срекна а све остало ми е "мање битно", па ако некој нема пари во моментот не мора ни да ми носи поклони, само ми е битно да ми дојде и да ми ја збогати веселбата Smile)      
      Ги ценам мислењата на секоја од вас, и ви благодарам што бевте искрени и секоја си го кажа својот став.Јас не ги осудувам лугето што пишуваат така на поканите, секој си има право на сфакање и начин на живот, би отишла на таква свадба и ке ставам во пликот колку што имам но ке гледам да си ја платам барем порцијата, како што кажа и некој погоре, но на мене лично не ми се допага тоа, стварно делува невкусно, нареднички и од интерес и затоа јас нема да напишам така на мојата покана.Ви балгодарам уште еднаш на сите кои ми дадовте сугестии, совети, идеи...е сега ако некоја од вас има некој убав љубовен текст да го напишам на поканата, сакам нешто уникатно, нешто ново....лугето што ке ни ги прават поканите имаат некои текстови ама сите се шаблонски, а јас сакам нешто новоSmile)Ако има некоја од вас некој убав текст нека ми го напише.Однапред ви благодарам на сите.Поздравче и големо бакнжче за ситеSmile))
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 14:38

lila_mk напиша:
i drugo sto ako dvajca neizmerno se sakaat megutoa zaradi finansiski pricini ne se vo moznost da naprvat svadba, dali toa znaci deka tie dvajca cim ne napravile svadba ne ja krunisale svojata jlubov???
Bas taka, pa duri i se smeta deka ne ni zasluzuvaat poklonce da dobijat za cestito...edno pepeljarce na primer Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 94333
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 14:42

delfinka напиша:

no mislam deka toa se sitni i smesni sumi,(neznam sto bi mozele da kupat so tie pari)i zatoa ovaa situaciaj ne mi izgleda kako da baraat pari
Pa i ne e taka mala suma, stavi 300 gosti po minimum 50 denari i dobivas suma od 150 000 denari ili 2500 evra, pa sega ti vidi

macence dusicke so sreka neka ti e flower
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 14:46

300 x 50 =15.000 scratch
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 14:48

he he he mala utka de, rabotm pisuvam i toa ti e :shame: bez razlika ne vredi blamazata za 15 000 denari i sepak ne se malku pari, pogotovo sto koga odis na svadba davas poklon ili pari i ne ja razbiram svrhata na tie dopolnitelni 50 ili 100 denari
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28976
Registration date : 2008-10-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 15:03

hahaha ako bea 2500evra ne samo so ke pominev po masa tuku i race ke im bacev Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 69779
ama sepak tie 5oden ne se nisto od covek,so se vika nema ni da gi osetat
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 15:23

delfinka напиша:
hahaha ako bea 2500evra ne samo so ke pominev po masa tuku i race ke im bacev Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 69779
ama sepak tie 5oden ne se nisto od covek,so se vika nema ni da gi osetat
Pa bas deka se nisto nema ni potreba od pominuvanje, koja e poentata na toa, ima familii po 4 po 5 luge pa i site davaat pari a ne samo eden. I na kraj 50 za ova, 50 za drugo se sobiraat, da ne zboruvam za trosokot da se oblecis za na svadba pa na frizer da otides...mislam ne e trosokot za gostiite kupi poklon i tolku samo.Zatoa velam nema potreba od toa, si dobivaat pokloni na pocetok fakticki gi daruvas taka da nema potreba pak da se daruvaat nevestata i zetot

Taka na edna svadba na nasi bliski, kaj se ostavaa pari na vrata, pa nevestata pomina so tasnata i uste svekrvata ja terase da zeme i so bombonjera da pomine po masi, na toa se pobuni majkata na nevestata posto stvarno sramota bese toa, se ispokraa i ne pomina so bombonjerata...kraen rezultat majkata ne smeese da odi kaj kerka i na gosti
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 15:30

Jас мислев дека тоа одење по маси за да собереш пари е искоренето. Ние правевме свадба пред 11 години, не ни помислив на тоа а камоли да го направам, баш тогаш полека почна тој „адет„ да се исфрла. Но се изненадив сега, пред скоро две недели беше јатрвами на свадба и баш ми кажа дека невестата идела од маса на маса.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 15:34

Одењето по маси мислам дека не е искоренето во помалите градови, а тука во Скопје ретко кој го прави тоа. Ми текнува за мојата свадба која ја правев во Прилеп пред 7 год им беше чудно на гостите што не сум поминала по маси.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty17.09.09 15:43

Овде е оффтопик тоа, секако дека пречи.


На темава: мислам дека не е лошо ако се напише дека посакувате поклон ПО МОЖНОСТ во плик. Значи тоа нема да биде наредба дека МОРА да бидат пари, но ако е некој во можност да ви донесе пари. И не се сложувам дека: ако некој планира да донесе пари, со секако ќе донесе. Тој ќе донесе, но оној кој се двоуми, кој не би знаел што и како ќе има решена дилема кога ќе прочита.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty18.09.09 18:57

Се извинувам вака што ќе упаднам со постот, но доста сум испровоцирана да го напишам.
Значи во оваа тема во 90% од постовите пишува "не правиме свдба заради поклони, туку поради гостите, и да си поменеме најубаво", додека во темата "Што правевте првата брачна ноќ", во 95% од постовите пишува "броевме пари". Не сакам на навредам НИКОЈ, но за сите што се размислуваат да напишат вакво нешто на поканите, и кои примаат покани од ваков тип, треба да го знаат ова. Е сега не коментирам ништо повеќе, само самите младоженци и гостите нека размислувааат. Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 897427
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty18.09.09 20:55

bravo mila87 i jas go imam istoto mislenje neznam zosto nekoj se srame da priznea......nema nisto sramno vo otvaranje pokloni i plika so pari a tie koi ja pravat svadbata kao bozem za svoja dusa, od ljuvov neka napisat bez poklon doagajte hihi
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty18.09.09 20:56

Никогаш не би напишала такво нешто,едноставно тоа за мене е дрско,наредувачки и навредливо,со години наназад не се пишувало„ве молиме поклон тостер„ или „ве молиме поклон бела техника„ или како веќе.... а на свадбата пак ќе се однесе поклон затоа јас сум да не се пишува а луѓето да одлучат што ќе однесат,на сите ни е јасно дека парите најмногу завршуваат работа па можеби и без пишување на поканите повеќе од поклоните ќе бидат пликоа со по некое денарче внатре....е сега кажувањата од типот што ќе ми се толку чаши,толку пегли и др.ми се малку безобразни па никој не може да ги задоволи нашите желби и точно да предвиди што ни треба,зар тие што прават свадба го прашуваат посебно секој гостин што сака за ручек,што музика сакаат да им свири......
...и само уште нешто на ова што го поставува како прашање Мила89 а што да прават да ги остават парите да стојата со денови,да ги буткаат незаинтересирано во фиоки оти рекле дека свадбата ја прават за луѓето а не за парите и поклоните? па се разбира дека најпрво свадбата е за малдоженците,фамилијата,пријателите а потоа поклоните и парите но тие се пропратен дел од церемонијата и не треба да се правиме на удрени дека постојат...но што ќе ти се тешки пари ако невестат не се качи на маса Very Happy т.е не се направи џумбус на свадбата...
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty18.09.09 23:05

vo sekoj slucaj parite se odlicni kako poklon i jas prvo gi prebrojav parite ama ne se nisto pomalku vredni i poklonite , muabetot e dali d ase " naredi" sto poklon da se donese kazav i prethodno mnogu nevkusno deluva, kako da gi iznuduvas lugeto za poklon na kraj parite se trosat poklonite ostanuvaat... a da... i jas ja pravev svadbata za SVOJA DUSA a ne za pokloni , poklonite si se sostaven del od koja bilo veselba bilo za povojnica ili za imenden , rodenden i sl
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 9:12

jas ne sum protiv ova da se napise ama za mojata svadba tatko mi ne dade da napisam a inaku sakav da napisam dokolku ste vo moznot poklon vo plik. ama za moja sreka bliskite site me prasaa sto sakam pa taka da skoro sve bese vo pari dobiv i nekolku poklkoni ama ne mnogu dupli:)
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 9:30

Goca напиша:
е сега кажувањата од типот што ќе ми се толку чаши,толку пегли и др.ми се малку безобразни па никој не може да ги задоволи нашите желби и точно да предвиди што ни треба,зар тие што прават свадба го прашуваат посебно секој гостин што сака за ручек,што музика сакаат да им свири......

Никој не те прашува затоа што тоа е свадба на МЛАДОЖЕНЦИТЕ и затоа тие се прашуваат што ќе се јаде, пие и свири Smile Нема тоа врска со муабетов. А тоа за дупли поклони не се сложувам со тебе затоа што подобро да ми напише некој да му однесам пари ако имам, отколку да му се натрупаат 6 исти поклони како мојот и да биде пропала инвестиција.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 10:00

Svadba kako pojava mi e nesto najglupavo sto postoi.
Posle toa i naredbata poklon vo pliko.

Ne sum ja pravela poradi toa, se nadevam deka i moite deca ke bidat
pametni da im dademe pari i da si otidat nekade da uzivaat sami, na
nekoe ubavo mesto vo svetot, namesto da pravat svadbi.

Ete Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 10:30

ZeleniCka напиша:

 А тоа за дупли поклони не се сложувам со тебе затоа што подобро да ми напише некој да му однесам пари ако имам, отколку да му се натрупаат 6 исти поклони како мојот и да биде пропала инвестиција.
Па ако имаш такво размислување, значи, заклучокот е дека не треба да ти пишуваат дека сакаат поклон во плик..и ти како гостин кој се грижи да не се поклопат поклоните, ќе си прашаш..врти сучи доаѓаме цело време до истата поента, дека тој што сака да носи пари, не мора да му се нагласува, а тој што планира поклон без оглед на поканата, може само да се осеќа непријатно.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 11:40

ZeleniCka напиша:
Никој не те прашува затоа што тоа е свадба на МЛАДОЖЕНЦИТЕ и затоа тие се прашуваат што ќе се јаде, пие и свири Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Icon_smile Нема тоа врска со муабетов. А тоа за дупли поклони не се сложувам со тебе затоа што подобро да ми напише некој да му однесам пари ако имам, отколку да му се натрупаат 6 исти поклони како мојот и да биде пропала инвестиција.
Драга ова навистина нема врска со муабетов,односно со темата,но беше напишано како илустрација дека неможат сите желби да се задоволат,и вистина дека свадбата е на младоженците ама гостите се ГОСТИ и природно е,културно да се пречекаат пристојно,барем јас сум така воспитана...свадбата е на МЛАДОЖЕНЦИТЕ но ретко кој прави свадба на која се поканети само младоженците, мислам,тоа веќе не е свадба,и велиш младоженците се тие кои одлучуваат што ќе се јаде,пие,слуша па зошто тогаш да се ускратуваат гостите со таа можност,самите да одлучата што ќе однесат за поклон......да се повторам за да не избегам од темава,за мене покана со текст па дури со ситни минијатурни,“страмежливи“ букви,„поклон во плик“ е ДРСКО и наметнувачки а овие особини не ми се соодветни за мојот начин на размислување,кој милува бујрум нека повели но затоа што тој смета дека така е најправилно а не ради тоа што секоја 3 покана е пишана така т.е е тренд...а за муабетот дупли поклони,пропатната инвестиција несакам ни да коментирам тоа ми е ниско,безобразно...кој нејке дупли поклони најарно ќе биде да покани 20-30 луѓе и нека им нареди што да донесат па сите страни задоволни...
и на крај само да кажам дека потполно се сложувам со мамаМаја,свадбата е најглупавата инвестиција.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 11:51

јас често велам да ми е овој памет тие пари ќе ги потрошев за поинакви цели отколку за свадба flower или барем би направила помала свадба а не со 420 гости со сите салтанати што се вели!ама тогаш како родителиве повеќе да размислуваа за нас од ,,чаталење,, што би се рекло,мм бил единец па сакале свекор ми и свекрва ми голема свадба им било мерак па моиве ај да им парираат па уште толку гости колку и они поканија,не велам дека не беше убаво,весело и дека не си поминавме убаво,но навистина од оваа дистанца денес после 8 години поинаку размислувам!моите потрошија отприлика некои 13.000 марки тогашни :tup: е тука сестра ми испадна многу попаметна,си направи свадба со 60 гости од нејзина страна а со останатите пари кои и беа предвидени за свадба(колку за мене толку за неа) со зет ми вложија по пола средства и си купија многу убав плац!сите најблиските и дадовме пари но не пишуваше на поканите ,поклонот во плик! flower
пак ќе кажам тој што сака ќе си даде пари а тој што нема пари нема ни да ти дојде ако му се постави услов ,,поклон во плик,,
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 11:56

bubamara напиша:
Па ако имаш такво размислување, значи, заклучокот е дека не треба да ти пишуваат дека сакаат поклон во плик..и ти како гостин кој се грижи да не се поклопат поклоните, ќе си прашаш..врти сучи доаѓаме цело време до истата поента, дека тој што сака да носи пари, не мора да му се нагласува, а тој што планира поклон без оглед на поканата, може само да се осеќа непријатно.

Бубамара, не секој гостин е близок со младоженците да може да ги праша што сакаат за поклон. Јас веќе кажав дека ако идам на свадба кај некој подалечни, полесно ќе ми биде ако напишат да им однесам пари отколку да им купам пегла и после да се осеќам безвезе затоа што добиле уште три пегли и џабе ќе им стои мојата (пример зборам).

А како што читам повеќето пишавте: практикувам да носам пари ако имам, но дрско ми е ако прочитам на поканата дека сакаат пари. Тоа ми е па ептен глупаво, ем свесни сте ем нејќите да ви напишеле. Малку ми сте двосмислени и не ми е јасен вашиот став.


Goca напиша:

Драга ова навистина нема врска со муабетов,односно со темата,но беше напишано како илустрација дека неможат сите желби да се задоволат,и вистина дека свадбата е на младоженците ама гостите се ГОСТИ и природно е,културно да се пречекаат пристојно,барем јас сум така воспитана...свадбата е на МЛАДОЖЕНЦИТЕ но ретко кој прави свадба на која се поканети само младоженците, мислам,тоа веќе не е свадба......да се повторам за да не избегам од темава,за мене покана со текст па дури со ситни минијатурни,“страмежливи“ букви,„поклон во плик“ е ДРСКО и наметнувачки а овие особини не ми се соодветни за мојот начин на размислување,кој милува бујрум нека повели но затоа што тој смета дека така е најправилно а не ради тоа што секоја 3 покана е пишана така т.е е тренд...а за муабетот дупли поклони,пропатната инвестиција несакам ни да коментирам тоа ми е ниско,безобразно...кој нејке дупли поклони најарно ќе биде да покани 20-30 луѓе и нека им нареди што да донесат па сите страни задоволни...
и на крај само да кажам дека потполно се сложувам со мамаМаја,свадбата е најглупавата инвестиција.

Од друга страна, Гоца, споредбата не ми ја сфати кога ти реков дека младоженците се важни затоа што нивна свадба. Гости има 100, 200, 300, а младиженци 2, па од тука и последично дека свадбата е нивна и повеќето нивни желби ќе бидат исполнети. Јас не мислам дека ако напишеш во поканата дека сакаш пари дека тоа значи дека непристојно си ги пречекал гостите (мислам пак ќе речам, не ми е јасна поврзаноста на муабетов со темава).

Друго, тоа да поканат 20-30 луѓе зашто нејќат дупли поклони ми е глупав муабет. Ти правеше свадба? Доби дупли, тродупли, петдупли поклони? И што направи со нив?


А дека свадбата како чин е пропадната инвестиција, сум ЗА, но тоа не е тема на разговор тука.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 13:51

Бидејќи целава расправија се врти околу тоа дали ќе се добиеле дупли поклони или не, јас само ќе ве потсетам дека во животот има многу прослави, не е само свадбата. Со ова размислување испаѓа дека и за младенци, и за крштевки па и за родендени треба да бараме да добиваме пари. Зарем не ви се случило да добиете поклон за роденден кој не ви треба или не ви се допаѓа, па да си помисиете еј да ми ги дал парите јас ќе си купев...ама нема логига. Во тоа е поентата на поклонувањето, некој да излезе во град, да помисли на вас и да купи нешто што го потсетува на вас, а се вклопува во неговата финансиска рамка. Значи, уште еднаш ќе ве потсетам, кој мислел пари да даде ќе даде, а написов на пликоата се однесува за оние кои планираат да дадат околу 1000 па до 2000. А инаку јас моите поклони од свадба кои не ми се допаднаа, или ми беа дупли си ги заменив за нешто што мене ми се допаѓаше, а богами и дел дадов на мајка ми и свекрва ми.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 14:38

Арно ќе беше да купуваа сите поклони што ги потсеќаат на младоженците, ама не е така. Искрено кога сестра ми доби за свадбата 9 различни пегли, стварно беше глупаво чувство. Ај една на мајка ми една на свекрва и една на овој оној... ама 9 се бре луѓе! А башка што јас како гостин носам поклон за младите и не би сакала да го раздаваат по други, тоа е за нив. Но ок, тоа е мое мислење.


А еве од друга страна да го погледнеме случајов... Братучед ми кој после свадбата замина во странство што требаше, да не пишува на поканите дека би било пожелно поклонот да е во плик? Како ќе ги однесе сите свои поклони во странство? А башка што пари му беа потребни, за многу работи.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty19.09.09 15:17

Mislam deka se podrazbira deka ako mladozencite zaminuvaat vednas vo stranstvo ne im se kupuvaat gabaritni pokloni posto nema kako da gi nosat, zatoa nema potreba da se naglasuva poklonot vo plik, sekoj razumen covek znae deka ne moze da im podari usisivac ili microbranova pecka
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: