Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Go down 
+75
m.elena
saligrem
bile.k
Janaxxxx
kiki-riki
fibimk
kalinche70
Gordana Natovska
svetle s
zamislen
daniela
Emi
Rocka
bordan
pepa
Sanja ss
rainbow
MamaMaja
marina_m
Goca
ZeleniCka
Monika
smisjana
najmila
sneze
delfin76
lavce
monabombona
Damjana
Viki J.N.
lila_mk
Barbie
Mama Ane
jasmina,mina
borjanka
Ana.b
DijanaP
bubamara***
makresanska
Sandra_Anja
milena p
sunshine
EckaGj
Kat
Misticia
Kinky
radost
adi
Simona's mom
Natalija
Vesna Blazevska
eli
Nine
bubamara
Ance-J
kika
baby24
biljanag
Sandra
BaMbYnA
Candy
Vale74
BiljanaM
butterfly
Dara
Ilince
lida
Mama Vase
Ves
tanjasofija
Dzena
delfinka
Mila87
vecki
Macence
79 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty19.09.09 15:26

ZeleniCka напиша:
Арно ќе беше да купуваа сите поклони што ги потсеќаат на младоженците, ама не е така. Искрено кога сестра ми доби за свадбата 9 различни пегли, стварно беше глупаво чувство. Ај една на мајка ми една на свекрва и една на овој оној... ама 9 се бре луѓе! А башка што јас како гостин носам поклон за младите и не би сакала да го раздаваат по други, тоа е за нив. Но ок, тоа е мое мислење.
Nie dobivme 16 vatrostalni kompleti (tava so posluzavnik i kapak)Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Icon_smile))), 4 pegli, 2 mikrobranovi, 3 usisivaci, 6 kompleti tanjiri...Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Icon_smile
16 vatrostalni puta minimum 1000 denari, 16 000 denari - imase da gi blagoslovuvam:)))), a vaka gi razdadov po rodnini i prijateli koj mi pobara.
Pak mislam deka ne e ubavo da se procita na pokanata "poklon vo plik", ama gi razbiram tie koi go pisuvaat toa. Ne znaat site gosti deka mladite ke patuvaat vo stranstvo, neli:). Toa samo pobliskite znaat.
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Прваче
Прваче
rainbow


Female
Број на мислења : 340
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 27535
Registration date : 2009-05-30

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty19.09.09 15:39

секако дека е пожелно пари да се добие но јас лично не сум за тоа да се напише на поканата. да се каже на најблиските дека се потребни пари да , меѓутоа подалечни роднини,колеги, комшии ,пријатели нормално дека ке си поминат со помалце ако не е нагласено во пари да биде поклонот.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja ss
Прваче
Прваче
Sanja ss


Female
Број на мислења : 127
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Mi bilo i podobro
Поени : 27737
Registration date : 2009-03-26

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty19.09.09 15:48

I nie koga pravevme svadba imavme ista dilema i odlucivme da ne pisuvame POKLON VO PLIK i se pomirivme so toj fakt deka ke ni se dupliraat mnogu pokloni i deka ke imame sekakvi kineski servisi. Pobliskite sto ne prasaa sto ni treba najotvoreno im kazuvavme pari e imase i takvi sto mnogu sakale poklon da donesat i ne mozes da im naredis ako ne ja pocituvaat tvojata zelba. I na kraj dobivme 3 mikrobranovi od koi samo edna bese podobra drugite dve gi zameniv vo prodavnica za raboti sto mene mi se svigaat, nekoi tengjerinja kineski i tanjiri ama sreka sto poveketo ni donesoa pari pa ne mozam da se pozalam. Inace jas mislam deka ne treba da se napise na pokanata nisto sekoj treba da bide svesen deka e najdobro da ti donese pari osven nekoi inaeti luge sto ke ti donese bez vrska nesto i uste nema da se potpise pa da se mislis koe od koj ti e. Zosto da frlam pari za nesto sto ke zavrsi vo podrum koga mozam da stavam pari bez razlika kolku i ke znam deka se iskoristeni za nesto potrebno. I na kraj koga ke vidis zamerki ima sekogas pa najubavo napisi si poklon vo plik osobeno tie sto planiraat pogolemi svadbi.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30314
Registration date : 2007-11-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty19.09.09 17:56

ZeleniCka напиша:
Од друга страна, Гоца, споредбата не ми ја сфати кога ти реков дека младоженците се важни затоа што нивна свадба. Гости има 100, 200, 300, а младиженци 2, па од тука и последично дека свадбата е нивна и повеќето нивни желби ќе бидат исполнети. Јас не мислам дека ако напишеш во поканата дека сакаш пари дека тоа значи дека непристојно си ги пречекал гостите (мислам пак ќе речам, не ми е јасна поврзаноста на муабетов со темава).

Друго, тоа да поканат 20-30 луѓе зашто нејќат дупли поклони ми е глупав муабет. Ти правеше свадба? Доби дупли, тродупли, петдупли поклони? И што направи со нив?
А дека свадбата како чин е пропадната инвестиција, сум ЗА, но тоа не е тема на разговор тука.
Зеленичка читам на темава дека се ти е глупаво и тоа е во ред,твое право...сакав да одговорам зошто ми се постави прашање,ние правевме свадба со 100 тина поблиски,лично јас и сопругот не сакавме,сакавме само венчавка и свечен ручек со нашите родители, ама направивме за кеиф на мајка ми која многу,многу инсистираше на тоа,и сега не ми е криво што и ја исполнавме желбата....дупли поклони добивме но верувај ич не размислив на тоа да беа пари и искрено им се заблагодарив и сеуште сум им благодарна...а што направив,некои поклонив,некои користам а некои чекаат ред за користење или поклонување....и многу,многу не му ја мислам за тоа..
....минатиот месец бевме поканети на свадба,младоженците живеат странство на поканите немаше наредба „поклон во плик„ но многу логично дека однесовме пари а како што видов и повекето поклони беа пликоа.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29618
Registration date : 2008-06-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty19.09.09 18:14

ZeleniCka напиша:

Бубамара, не секој гостин е близок со младоженците да може да ги праша што сакаат за поклон. Јас веќе кажав дека ако идам на свадба кај некој подалечни, полесно ќе ми биде ако напишат да им однесам пари отколку да им купам пегла и после да се осеќам безвезе затоа што добиле уште три пегли и џабе ќе им стои мојата (пример зборам).

А како што читам повеќето пишавте: практикувам да носам пари ако имам, но дрско ми е ако прочитам на поканата дека сакаат пари. Тоа ми е па ептен глупаво, ем свесни сте ем нејќите да ви напишеле. Малку ми сте двосмислени и не ми е јасен вашиот став.
Јас веќе нема да се натегам на темава, ама пак ќе ти го поставам истото прашање. Зошто и на тие, што ти се подалечни, не им однесеш пари? Зарем мора да ти напишат? И како тоа, далечни ти се за да ги прашаш што сакаат поклон, а од друга страна блиски испаѓа дека се, штом се дрзнуваат да ти напишат такво нешто..Не си ми јасна..
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty19.09.09 22:15

pa ajde nekoja sredina da se fati.
na pr. da se napise ,,ve molime doklolku sakate i ste vo moznost, podarokot da bide finansiski,,

znaci ne nareduvam,ne te obvrzuvam,ne ti pravam da ti bide nezgodno i plus ti davam dve opcii za poklon.moze za nekoj parite ne se problem ama saka nesto konkretno da odnese.a i za onie sto nemozat da si dozvolat pari vo plik, da mozat da odnesat podarok.
znaci fino zamoluvam,prasuvam i kazuvam jas sto sakam a ostavam na gostite da odlucat.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty19.09.09 23:24

Искрено ни слушнав муабети , а кој колку можел толку подарил , баш колку што би дал за сервис , ламба , било што.
Инаку ама баш секој втор пар кому на свадба му носеле се и сешто отворено си кажува дека се нервира што да им прави на толку нешта , така да ние сегде поклонуваме во плик пишувало или не .
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty20.09.09 9:34

Mama Vase напиша:
pa ajde nekoja sredina da se fati.
na pr. da se napise ,,ve molime doklolku sakate i ste vo moznost, podarokot da bide finansiski,,

znaci ne nareduvam,ne te obvrzuvam,ne ti pravam da ti bide nezgodno i plus ti davam dve opcii za poklon.moze za nekoj parite ne se problem ama saka nesto konkretno da odnese.a i za onie sto nemozat da si dozvolat pari vo plik, da mozat da odnesat podarok.
znaci fino zamoluvam,prasuvam i kazuvam jas sto sakam a ostavam na gostite da odlucat.

Pa jas ova go napisav prethodno, ako nekoj me procita. Ne se povtoruvam veke, kazav sto mislev.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28659
Registration date : 2009-01-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty20.09.09 13:17

Goca напиша:
и на крај само да кажам дека потполно се сложувам со мамаМаја,свадбата е најглупавата инвестиција.
I jas se priklucuvam tuka vo razmisluvanjeto, iako pravev svadba.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty20.09.09 13:36

za mene e glupav terminot ,,investicija,, koga se raboti za svadba.bez razlika mala,golema,tradicionalna ili vo zurka fazon.voopsto ne go sfakam kako davanje pari za nesto sto ponataka nema da ti se vrati.i neli nikoj ne pravi svadba poradi parite,pa i od tamu moeto razmisluvanje.
i jas nesakav klasicna svadba ama pod pritisok na site okolu mene,se soglasiv.i ne zalam voopsto za nisto,bez razlika sto tvrdev deka tie raboti mi se seljacki.ama nikogas ne veli ne.
Вратете се на почетокот Go down
bordan
Прваче
Прваче
bordan


Female
Број на мислења : 306
Age : 45
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 28860
Registration date : 2008-09-06

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty20.09.09 20:00

Svadba da,no nemora so 300-400luge.nie so mm ne sakavme svadba da pravime nekoi ceremonii adeti roditelite se lutea sakaa svadba pa vaka pa taka...ama nie teravme po nase i zatoa otidovme so mm vo sk si zakazavme vo crkva i maticno i vo restorant imavme 70luge gosti i trubaci muzika i super si pominavme bogato i veselo.Potoa za mladenci samo mladi bratudzedi i drustvata gi viknavme.Ne deka pomalku pari ke potrosis vo sekoj slucaj gi kupuvas site raboti sto trebaat na nevesta mladozenja darovi itn ..tuku poarno ke si pomines se ke ima na masa.A spored mene koj misli svadba da pravi i da smeta deka nema da mu se isplati poradi poklonite nemora da pravi ili pari vo plik-toa ne mi se dopaga.Denes i poveketo rodnini i drustvata ne kupuvaat pokloni tuku stavaat pari taka da ne bi pisala nikogas.Barem nie taka pravime
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28916
Registration date : 2008-10-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty22.09.09 16:38

bi sakala da ve prasam nekoi od vas zosto smetate deka svadbata e najglupava rabota?ne ve razbrav dobro?!
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Прваче
Прваче
rainbow


Female
Број на мислења : 340
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 27535
Registration date : 2009-05-30

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty22.09.09 16:48

јас сметам дека е трошење пари премногу и ако имам избор сигурно нема да правам свадба традиционална туку некоја мала вечера со најблиските,според мене поважна е венчавката во црква ама дечко ми не се согласува со мене сака голема свадба со сите можни роднини и пријатели па не знам има време можи ке го премислам.а не верувам дека е најглупава работа се е тоа индивидуално кој како размислува.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28659
Registration date : 2009-01-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty22.09.09 20:31

delfinka напиша:
bi sakala da ve prasam nekoi od vas zosto smetate deka svadbata e najglupava rabota?ne ve razbrav dobro?!
Ne vikam deka moeto razmisluvanje e vo red, medjutoa eve da odgovoram za sebe. Pravev svadba po inercija na nestata, zatoa sto taka e red, ne deka nesto mnogu sakav svadba, ama ne i deka vo tie migovi imav nekoj cvrsto izgraden stav deka nejkam svadba. Da ne recam mi bese maltene seedno. Samo sto normalno i mene me fati euforijata vo poslednite nedeli, pa duri togas da me prasavte ke kazev sigurno da, da, sakam svadba. Ama sega posle recisi 6 godini dijametralno go promeniv razmisluvanjeto. I sega da mozam da go vratam vremeto ne bi pravlea svadba. Najbitno e toa sto ke dojde posle svadbata, covekot do koj ke se budis, so nego da ti e ubavo, taa edna vecer ne znaci nisto ako ova drugoto ne e pogodeno. Mene licno svadbata me oddaleci nekolku cekori od osamostojuvanjeto, zatoa sto mnogu pari potrosivme koi ke gi investirav (investicija vo vistinska smisla na zborot) vo stan, pa namesto da se vselam vo nas stan posle skromna vencavka jas se vseliv kaj sveki posle raskosna svadba. podocna uvidov deka prvata varijanta bila podobra. A dali ke imam 50 ili 500 gosti na svadbata nema da mi vlijae na toa kako ke mi bide utre vo brakot, kolku ke se sakam so onoj sto sum go odbrala, kako ke ziveeme... Toj del mi e mnogu pobiten. Barem vo moj slucaj taka bese. Sega ubavo e i svadba da se napravi ama da imam ne znam kolkavi moznosti pa da si gi teram site kejfovi svadba, pa svadbeno patuvanje, pa sopstven stn, pa ubavo platena rabota, sekoj svoja kola... A ne vaka raspolagas so ograniceni sredstva se trudis da zastanes na noze i i toa sto ti go davaat kako zasteda go davas za svadba. A utre posle svadbata? Ne znam devojki, moze navistina ne sum u pravo, ne deka mojot stav e ispraven, ama realnosta na zivotot me natera da si gi promenam svakanjata i zatoa gi pisuvam i ovie redovi. Pozdrav do site
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty22.09.09 23:21

Пепа јас колку што те сфатив, ти збориш дека си можела место свадба, стан да добиеш со тие пари, само незнам стварно како, сепак за стан е потребно многу многу повеке пари, нема споредба.
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28916
Registration date : 2008-10-24

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty22.09.09 23:29

ok mislam deka svadba e eden prekrasen moment,den za pametenje za cel zivot
se ostanato moze da se povtori
naprimer za stan ,moze da se sobira pari i da se investrira vo bilo koj del od zivotot isto i za avtomobil
no smetam deka svdbata ne e voopsto glupava investicija
taa moze da se realizira so kolku gosti sakame dali poveke ili pomalce toa e izbor licen
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29618
Registration date : 2008-06-02

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty22.09.09 23:31

Јас искрено во ниту еден момент не се покајав што направивме свадба, имавме одприлика 180 гости вкупно, имавме мнооогу млади кои се журкаа супер и дадоа посебен драж на свадбата, ја поминавме со сите адети (зимање невеста и такви ми ти ствари) и иако ми беше најзаморниот ден (или денови) во животот, јас ич не се каам. Од материјален аспект нормално дека е трошок, и тоа голем..јас викам, не е толку порциите што ќе ги платиш, колку што ќе ти отидат пари за музика, за бовчи, за сите пропратни нешта..ама е незаборавен ден, барем за мене. И споредувајќи со луѓе од мое непосредно опкружување, што правеа само журка за млади, есапот не испадна нешто WOW поголем..гостите беа задоволни, ние уште позадоволни..
Инаку ако збориме за некој си фидбек, ако веќе анализирам колкав трошок ми била, бев на позитивна нулаSmile)) добивме поклони машина за перење, фрижидер, телевизор, шпорет, значи малтене све..а од поклоните во пари, си ја направивме кујната од соништатаSmile) и си купивме некои други поситни ствари за дома..
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29692
Registration date : 2008-09-03

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty23.09.09 0:06

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?


Toa beshe temata ?

Hm...... vo red e da baraat oni, nivno pravo, no ne znam kako kje mi go sobere turskiot toster vo pliko ? Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 729853
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty23.09.09 0:14

bi mi bilo neprijatno da dobijm takva pokana, od pricina sto mozebi planot mi bil drug za taa svadba, ako odam kaj bliski sekako pari ke odnesam, ama sega kaj primer komsika, drugarka...ke pominam i poskromno spored moznostite, a mozebi i pak pari ke odnesam ama sto treba..daj da izracuname kolku e porcijata puta dva i tolku da stavime??
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30089
Registration date : 2007-11-20

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty23.09.09 0:20

Да Еми така и најчесто викаат барем порцијата да си ја платиш,инаку го делам истото мислење за поклонот во плик .Малку е глупо да биде нагласено пари во плик ,а на пр. друго сум планирала,мене лично кога правев свадба пред 13год.ми донесоа толку дупли поклони што и дене с некои ми стојат неупотребени во подрум.
Вратете се на почетокот Go down
zamislen
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 21
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 26714
Registration date : 2009-09-23

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty23.09.09 8:29

daniela напиша:
Да Еми така и најчесто викаат барем порцијата да си ја платиш,инаку го делам истото мислење за поклонот во плик .Малку е глупо да биде нагласено пари во плик ,а на пр. друго сум планирала,мене лично кога правев свадба пред 13год.ми донесоа толку дупли поклони што и дене с некои ми стојат неупотребени во подрум.

Баш ради тие дупли и тродупли поклони у денешно време,пишат поклонот да е во плико.За сестра ми ко праевме свадба исто имаше еден куп дупли работи,кои никогаш у живот нема да ги употребиш.Иначе се сложувам и јас дека е глупо да се бара поклонот да е во плик,иако тоа е подобро решение.
Вратете се на почетокот Go down
svetle s
Прваче
Прваче
svetle s


Female
Број на мислења : 240
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 28195
Registration date : 2008-12-17

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty23.09.09 9:04

Секаде каде што сме биле на свадба сме носеле пари, мислам дека така е најубаво, а кога на поканата ќе прочитам ПОКЛОН ВО ПЛИК малку ме иритира, без резлика што однапред сме се договориле да носиме пари.Ние кога правевме свадба добивавме и поклони и пари во плик, а сепак немавме напишано на поканите.Според мене најубаво е на свадба да се однесат пари па младите да си купат тоа сакаат и тоа што им треба, но секој според можностите.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30314
Registration date : 2007-11-16

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty23.09.09 9:54

Малку ќе ја утнам темава ама ај да си напишам зошто и јас сум една која мисли дека свадбата е најглупавата инвестиција,работа, како сакате.....јас ни како чупе,ни како девојка значи никогаш не сум сонувала,размислувала за мојот ден-мојата свадба,едноставно сум таков тип,не тоа нешто што сум го посакувала... а имав другарака која од како знам за неа сонуваше и ја планираше својата свадба и си направи свадба на која таа беше највесела,најсреќната,едноставно си го оствари сонот....значи се е индивидуално,не значи ако некој нешто сака,мора сите да го сакаме...некои работи ни ги наметнува опшеството,блиските па под притисок попуштаме....значи јас несакав ЈАС да правам свадба а уживам да гледам убави свадби,невестински фустани,сали,украси и сите пропратни работи што одат со денешната свадба....уште еднаш изинете за офтопиков Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 5285
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29306
Registration date : 2008-05-04

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty24.09.09 3:53

А еве од друга страна да го погледнеме случајов... Братучед ми кој после свадбата замина во странство што требаше, да не пишува на поканите дека би било пожелно поклонот да е во плик? Како ќе ги однесе сите свои поклони во странство? А башка што пари му беа потребни, за многу работи.[/quote]

Za zal ... ne e taka pisav i predhodno ..site znaat deka sum od aus i deka se vrakam so momceto Smile no za zalost imav tanjiri viluski umetnicki sliki pepeljari Smile i servisi duri vo selo gi imame so riba skusa Smile na niv taka da .. nekoj znae da no sepak saka da ti dojde na svadba a ... vo toj moment nema pari ili pak ete se potrosil a navistina saka da ti dojde ke donese bilo sto .. i fala im mi znaci premnogu sto dosle a sto donele Smile sveki im go bere gajleto sega nis plakari Smile hihi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty24.09.09 8:48

И ние пред да правиме свадба сите знаеа дека нема да живееме во Македонија (така тогаш планиравме). Не напишав на пликот, ама повеќето носеа пари. Добив и сервиси и шољички за кафенце и дупли поклони. Единствено не добив фрижидери, машини, телевизори (нели тоа блиските го купуваат, од нив добив пари ) Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?   Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба? - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: