Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Несредени фамилијарни односи

Go down 
+214
Vesnicka
Lide
Dzena
Girl*****
bubamara
kiki-riki
borjanka
nata
ketim
profesorce
karolina
acka
denica
Nebo
stefimama
ance
marina****
iskrena
Viki J.N.
mirjanka
bile2
monabombona
kalinche70
rainbow
adi
Macence
Vale74
Kat
NatasaK26
majuvce
Лејди
lida
Sun_shine
nikolija
happy mama
kateee
eva31
VASILICA
Mila87
SOS
NONE-BT
Stefani Vasilkova
Ananastasija
anastasia
kika
beti.liz
bubamara***
Natasa2000
Dara
bibic
mama
Kitty
Janaxxxx
Biljana
bibip
Snezana O.
macana
Gabi*
vesnica
avon
Winki
moon
jasmina,mina
katica
Mami4ka
Deni
jeca
mama X
josifana
Vesna Blazevska
D-r Lidija Pazdrijan
Sestricka
Daniela.Ilijoska
marina_daniel
pepa
ripce
Pravnicka28
butterfly
Anika
BILE-ENA
Lidija Nedelkoska
soledad
Mimi Petreska
caci
petra26
maria
sasa
Rozetka
sneze
nnatasa
makresanska
Damjana
Mama Vase
fibimk
naivnna
ирена
ari
kavadarcanka
lela
sonja vasilevska
lila_mk
mama viki
marija*
delfin76
Kinky
Labuda
irena bozinoska
natali
Dragana
sunset
KATIC
MamaMaja
BiljanaM
mina32
Maja
margarita
Pipolino
lidija29
Sanja_Ivana
female*
mama i nikola
Ance-J
LoL
juli i nina
Mimi22
Пандорче
Laura
jana_aerodrom
Oci
svetle s
kiki22
mirecv
Biljana795
Sara
avanturistka
Denicija
tanjaaa
taci
рипче
Lidija Angelevska
macush
winnie the pooh
nafi
mamazako
jasmina i ace
KAJA
marina_pp
bica
Mama Ane
marina_m
Cece Miloskovska
mamicka
verce
milena p
Svetlana
sonja 35
Kiki
sonja colakova
Ves
Kikic
elena-d
vdovica
mac@
hormonce
mamaada
Ilince
Vicky
kara
Jovana's mom
Sandra_Anja
SonjuS*
peperutka
Simona's mom
Zvezdicka
Sister
mad bluestar
veki22
magi
solzicka2
vecki
Dadi
mamalina
mamicka211
baby24
marijana
desi
sonjamfk
vesna velkova
STAR *
Emilija
TINCE
aneta
marija.talevska
мама Биби
aleksandra
Lence
BaMbYnA
Lana
Bu_Bi
rich_bitch1
Lili
Juni08_Andrea
Freya
petrusevavesna
Goca
natasast
viktorija
sanja83
biljanag
Emi
daniela
sashka26
Big Sister
Irena Trajkovska
218 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Next
АвторПорака
Gabi*
Полуматурант
Полуматурант
Gabi*


Female
Број на мислења : 621
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 28127
Registration date : 2009-03-13

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty10.07.09 14:49

Da vi kazam nekogas si velam imam sreka sto mas mi e edinec, ke nemam vo zivotov problemi so zolvi ili jatrvi, malku e mamina maza ama popoleka pocnuvam da go obrabotuvam, mislam deka ke go opravam. Vo sekoj slucaj super mi e za sega. PUPUPU da ne se urocam.
Inace brat mi e pomal od mene i ima 4 godisna vrska, so negovata devojka dosega super se slozuvame, koga ke stane snaa doma (mada i sega po cel den e kaj moite doma) nemozam da kazam kako ke bide. Mene mi e mnogu vazno sto mm i brat mi odlicno se soglasuvaat, kako braka se.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty10.07.09 15:28

Несредени фамилијарни односи - Page 18 343920 Очи, знам, во тек сум со твојава судбина пошто ме заинтересира.... Несредени фамилијарни односи - Page 18 94333 Мислам дека ќе ти биде досадно ако останете сами со мт. На толку случки со таа твоја золва дома, наеднаш во мир и слога Несредени фамилијарни односи - Page 18 121539 не е лесно Несредени фамилијарни односи - Page 18 635908 Леле, дај боже да ви се откачи од глава, ама до тогаш ич да не и ќутите, двајцата заедно да и се с‘снете и тоа редовно, секојдневно, па ваљда ќе се оправи малце. Вака сама борба водиш и се нервираш, а мт само повремено ускокнува колку да се рече- како што те сватив.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty10.07.09 15:37

Па не е трагично што го разбираш мт- си го сакаш а и ти си човек и имаш срце, знаеш дека за своите секој омекнува- факт е. Според мене само со договор и одредени правила (кој што, колку, што нервира, што да се пази, колку да се плаќа...)можете да функционирате, иначе Несредени фамилијарни односи - Page 18 163602
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30269
Registration date : 2007-11-16

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty10.07.09 16:06

Deni напиша:

Гоца, постов твој ме инспирира да се обратам на сите золви на светот, а и на себе за во иднина- золвите се ‘гости‘ кај братот, ‘комшии‘ ако се во исти двор со братот, а ‘непоканети гости‘ се ако не ги поканиле или не се најавиле! А колку добредојдени ‘гости‘ и колку сложни ‘комшии‘ ќе бидат, тоа зависи од сите, ама ова се свати- на сите ќе им биде полесно- и на снаите и на золвите и на БАТЕ. Да ни биде на сите јасно- БАТЕ наш кога ќе се ожени- никогаш повеќе не е исто во таа куќа, тој веќе е МАЖ нечиј и се што сте имале заеничко можете да го негувате но према обврските, правилата и интимата на новоформираното семејство. Дури и ако живеат со нашите мама и тате, сепак друго е со братот и жена му таму, нема веќе- дада се влече по троседи во скинати пижами, нема веќе улетување во негова соба, нема веќе- ај заврши ми една работа- и така стално. Сега тој има обврски кон жена му (и дете ако има) и убаво би било ако дада си ги завршува работите сама или си има некој што ќе и ги завршува Neutral . Претходното семејство кај што биле мама, тате, дада и бате....веќе не е исто, се сменило, настанале нови семејства и така природно си се редат работите. Е сега кај нас што неможат младите природно да се одвојат па да си идат едни кај други на гости и со тоа да се сложуваат убаво- тоа не зае...ува.
Дени добро што сум те инспирирала за да напишеш вака уште поинспиративен текст,но нема потреба од телевизии и јавни дебати, hahahaha многу добро знаеме кај ни е местото со едно превртување на очи на нашите снаа и при само една обична прегратка со нашиот БАТЕ,при посесивно тргање за рака на НАШЕТО внуче само поради една прегратка....и навистина не сакав да влегувам во дебата посебно не за ваква тема оти и јас сум снаа како што напоменав која живее во заедница па знам горе долу кои се проблемите во заедница и потребите од привтност и почитување на туѓата интима,и најмалку сакам да ги бранам старите а и некои золви,напоменав секој збори од своето искуство...но Дени препрочитај го твојот текст и ќе си речеш е што убаво ги разјаснив работите,но каде е тука емотивноста па зар сакаш да ми кажеш дека јас со брат ми треба да ги негувам само спомените кои сме ги стварале јас и тој и повеќе да не створуваме сега кога и тој и јас имаме семејстава?зар сакаш да ми кажеш дека треба да ми биде свеедно како му е нему ?нормално без мешање во интимата,зар сакаш да ми кажеш дека треба да ме откачи ако му побарам помош или некоја моја обврска да ја заврши? само поради фактот дека се женил.......верувај многу добро ја знам границата и најпрво БАТЕ треба да си ја гледа новата фамилија и да гледа со нив да му биде убаво,но не треба да си ја заборава ни старата фамилија оти јас и Бате секогаш ќе бидеме БРАТ И СЕСТРА а додека со сопружниците сега сме маж и жена,а утре Боже мој кој знае можеби стари познаници....а и ова што ми го разјаснуваш за комшии,непоканети гости инт.само го потврдува она што сакав да го кажам дека за сите е најдобро настрана,значи неможе јас да бидам непоканета гостинка во куќа која сум живеела 24 години само поради фактото што татко ми и мајка ми имаат снаа,тоа мора да се расчисти,се додека се живи тие а потоа така е како што обајсна ти...значи не сакам да генерализирам има многу злобни луѓе,млади и стари,золви,снаа и ,јатрви инт,затоа е многу битно како деца родителите какви фамилијарни,семејни вредности ќе вградат во децата...Јас Дени не можам да замислам да не ги видам моите 2 внучиња,да ги изгушкам,да си поиграм со нив,.да им подарам нешто,да ги искарам,не можам да замислам да не направиме муабет со снаа ми како,што со воспитувањето на нивните деца (а сега и на моето дете) ,давам и примам совети.....можеби за тебе е тоа мешање но фала Богу не и за мојата снаа,ја почитувам и сакам покарај нејзините маани а и таа исти така мене, покарај сите мои маани(а ги имам многу),и во тоа е големината и живеачката...поздрав и малку ми е смешно ова што се ставив во нечија одбрана или пак подршка затоа што јас навистина немам проблеми со мојата снаа...а за темава золва не е се така црно бело и не треба само менталниот склоп на золвите да се менува туку треба да се менува општо,на сите.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 13:04

Цитат :
[quote="Goca"..но не треба да си ја заборава ни старата фамилија оти јас и Бате секогаш ќе бидеме БРАТ И СЕСТРА а додека со сопружниците сега сме маж и жена,а утре Боже мој кој знае можеби стари познаници....
[/quote]
Се друго во постов твој можам да разберам, има тука нијанси разни, секој со своја глава, искуство и среќа.....ама овој дел е убиствен за многу брачни односи- верувај ми! Оваа изјава ја имам чуено само од јатрва ми и золва ми (со таа мисла го задојуваа нивниот Бате стално па мислам дека една од причините е зашто тој има еден неуспешен брак зад себе а и вториов му се клати), а самите они- едната се разведува а другата ееееедвај се омажи и тоа со безгласна буква. Можеш ли да насетиш што зборам? Ако не си осетила, веројатно- не, ама ме чудиш од каде ги знаеш превртувањата на очи на снаите и тргањето на рачето на внукот ако си толку добра со снаати???
п.с. некои изјави мои грешно си ги сватила и сосема непотребно ми ги оспоруваш, ама тоа сега не ми е важно колку ова погоре што сакам секоја золва и снаа да го прочита и размисли....и полека, внимателно со перчење на силата на брат-сестра врската, освен растурени бракови има и расипани братско сестрински односи по светов. Не го сакаме тоа- нели? Епа тогаш треба секој да си пази малце.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30269
Registration date : 2007-11-16

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 15:22

Дени,знаеш постојат и други снаи на светот освен мојата со кои контактирам,па сум ги видела тие погледи а можеби во одредена мера и јас така сум постапила,значи во заблуда си ако мислиш дека јас самата себе си се идеализирам или пак моите семејни односи,ова што го имаш цитирано можеби за тебе или тм е убиствено но не и за „сите батиња и сестри на свет„(смешно),тебе фактот дека твојот маж и неговата сестра ќе бидат секогаш тоа може многу ти смета,ама тоа е тоа,факт..а со тој мој став не значи дека тоа треба на братот или сестрата да му претставува закон,ни на сон не помислувам со таа изјава да му се заканувам или манипулирам со брат ми и поради тоа да има проблеми со снаа ми,со тоа сакав да кажам дека не треба целосно отуѓување и за се с,снување на сестрата туку разумно,нормално живеење ..... јас мислам дека за еден брак да не успее не е само семејството на мажот,драга ако гледаш дека бракот ти го уништува золвата,свекрвата,јатрвата,брзо што понастарна од нив ако треба и заборчете се до гуша а ако бракот ви се клати поради вас двајца,ни милиони км не ве спасуваат.
Дени,гледам дека навистина имаш проблем со „твоето„ семејство и препукувањето со мене овде ништо нема да ти помогни,најдобро би било твојата енергија,макар тоа што е негативна,да ја насочиш кон вистинскиот проблем а тоа сте вие,твојата золва,па можеби и ќе ти се потсредат некои работи.

И за крај до сите други женски слободно коментирајте и жалете се на темава,сулудо би било од моја страна да тврдам дека золвите се најпрекрасните суштества,но Дени очигледно мојот претходен став го свати премногу лично,а немаше потреба но не има разни
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 15:52

А само да те прашам како би се осетила ти ако некој те смета за ‘пролазна ствар‘ во животот на твојот маж(така ми звучи цитатот што го ставив) - човекот на кого си му се ветила за секогаш, на кого си му родила дете? Па сто пати нека му е сестра- ќе ми смета тоа гледање. Демек- она е константна пошто е сестра (крвна врска), а жените сме пролазни (пошто можда ќе се разведе од неа)- катастрофа! Па со сестра му ли ќе го проаѓа животот, со неа ли ќе ги дели маките, со неа ли ќе ги расте децата, ќе има непроспани ноќи кога се болни, ќе гради куќи и други материјални добра...? Не, него таа ќе си ја свие опашката кај мажот, а братот може да си остане сам...
Аман бре луѓе, ни тука човек не може да си каже личен став без да го етикетираат дека има личен проблем, па да ми изиграва некој психијатар! Гоца, ова ти е низок удар, на што ти личи анализата на моето семејство без да побарам помош или потреба јас за тоа? Па зошто сме на форумов, за да се фалиме колку ни е арно? Па да, имам проблем со золвата, истиот како претходно со свекрвата (исти ков се), и во куќа ми е, и се жалам на форумов за да прочитаат сите што се залажувале дека постојат супер золви и свекрви. Според мене, само дистанцата и почитта кон новонастанатото семејство ( гледањето своја работа- јас би рекла) може да биде безбедно. Ама не ме сваќај лично- ти си можда супер, не знам....јас зборам за мојана золва- осет нема, на врат ни е стално, ја има таа парола ‘дека сестра е за навек а жената е пролазна‘, го масира брат и пошто си е навикната од порано така.....и уште си мисли дека е ОК- што е најтрагично.
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27564
Registration date : 2009-04-09

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 16:13

abe luge ova epten otislo daleku kakvi debati-a ne vi se cini deka losata svekrva za nekogo e dobra majka-losata snaa za nekogo e super kerka- losata zolva za nekoj e super kerka i super sestra so koja nekoj delel 20 god i dobro i loso itn itn itn.Sega pred nekoj den bev svedok na edna strasna fam. kavga posle koja jas kako zolva bev strasno povredena iako ne direkno zasegnata-snaata doaga i mu vika na nejzinata zolva koja veruvajte nikako ne dala povod za toa-ti sakas da gi ostavis moite deca siraci i sakas da go umris mojot soprug-zamislete nejziniot soprug koj ako razmisli nekoj e nejzin brat pa ajde ve molam koj e toj sto posakuva takvo nesto na svojot brat i od kade nea pravo da go kazi toa -uzas-jas velam ako lugeto ne gi delime na moi i negovi rodnini podobro ke bide za site
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 16:28

Абе секј за себе си кажува, а сигурно има зошто. Јас лично се изнервирав кога прочитав една парола што ја употребува золва ми која мене ми смета страшно, ме навредува и повредува и како жена и како мајка, и секогаш ќе реагирам кога ќе чујам некого да рече- сестра е за навек а жената е менлива работа- денес ја има а утре можда не. Сите што сте мажени пробајте да си замислите каво е чувството кога така ве третираат- менлива работа. Другото не го ни коментирав. А тоа кој што кому рекол.....ехееее имам и јас да раскажувам. Тоа кој на кого му бил добар- нека си биде пак добар, ама се зависи со мене како ќе се постави- така ќе го третирам, што ако некому е добар, ако кон мене- не??? Не разбирам?
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27564
Registration date : 2009-04-09

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 16:32

jas iskreno mislam deka za se e vinoven mm bilo koja kavga megu negovata sopruga i zolvata ili svekrvata ili jatrvata se dolzi na negovata ramnodusnost kon se da ne obvinuvame nikoj ako mm gi postavi granicite koj do kade mozi da odi togas sigurno ne bi imala problem so bilo koj
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30269
Registration date : 2007-11-16

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 16:43

Deni напиша:
А само да те прашам како би се осетила ти ако некој те смета за ‘пролазна ствар‘ во животот на твојот маж(така ми звучи цитатот што го ставив) - човекот на кого си му се ветила за секогаш, на кого си му родила дете? Па сто пати нека му е сестра- ќе ми смета тоа гледање. Демек- она е константна пошто е сестра (крвна врска), а жените сме пролазни (пошто можда ќе се разведе од неа)- катастрофа! Па со сестра му ли ќе го проаѓа животот, со неа ли ќе ги дели маките, со неа ли ќе ги расте децата, ќе има непроспани ноќи кога се болни, ќе гради куќи и други материјални добра...? Не, него таа ќе си ја свие опашката кај мажот, а братот може да си остане сам...
Аман бре луѓе, ни тука човек не може да си каже личен став без да го етикетираат дека има личен проблем, па да ми изиграва некој психијатар! Гоца, ова ти е низок удар, на што ти личи анализата на моето семејство без да побарам помош или потреба јас за тоа? Па зошто сме на форумов, за да се фалиме колку ни е арно? Па да, имам проблем со золвата, истиот како претходно со свекрвата (исти ков се), и во куќа ми е, и се жалам на форумов за да прочитаат сите што се залажувале дека постојат супер золви и свекрви. Според мене, само дистанцата и почитта кон новонастанатото семејство ( гледањето своја работа- јас би рекла) може да биде безбедно. Ама не ме сваќај лично- ти си можда супер, не знам....јас зборам за мојана золва- осет нема, на врат ни е стално, ја има таа парола ‘дека сестра е за навек а жената е пролазна‘, го масира брат и пошто си е навикната од порано така.....и уште си мисли дека е ОК- што е најтрагично.

Хелоооу...!?!?! каков психијатар?какво мешање на во семејните односи,зар и јас непозната личност,никој и ништо во твојот живот ти се мешам?какви ниски удари?и навистина во кој пост кажувам дека ти или било кој друг не смее на форумов да си ја каже маката?и јас се има жалено на форумов и веќе напоменав не го идеализирам мојот живот,читај што пишува а не што сакаш да прочиташ .....мој искрен совет,лоцирај го вистинскиот проблем и концентрирајсе на тоа....позадрав и крај.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 17:17

О боже, јас па држам ниво! Абе се губи смислата на форумов вака луѓе. Дај читајте ги постовите и целите муабети а не само делови. Па ме мрзи да земам да вадам цитати од постови да се чуете само како звучите! Ќе си го лоцирам јас мојот проблем ама тешко на снаите со вакви самоуверени золви! А зашто па не си отворите нова тема ‘А снаа имате?‘ па таму и ние малце да видиме каде грешиме, а не вака све во едно, топ тан. Искрено се надевав дека некои сестри ќе се замислат од најразлични искрени коментари на снаи пошто сигурно дома во очи ова нема да го чујат што овде ќе го прочитаат. И јас би сакала да прочитам што на золвите им смета од нас. Ама не вака измешано- не се знае кој што збори! Ајде ви се молам, се повлекувам од темава, ова изгуби смила. Можда треба само постови со една реченица да има како ‘јас немам золва‘ или ‘имам золва и супер ми е со неа‘- и сите среќни да бидеме,а? Абе форум е ова!
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29040
Registration date : 2009-02-05

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 18:08

Jas samo edno ke kazam : imam zolva a i jas sum zolva loso od niednata nemam videno a veruvajte i oni od mene.
Prvo kako moze da mi preci doaganjeto na mojata zolva kaj majka i t.e.vo nasata kuka, toa znaci deka i moeto prisutvo i preci na mojata snaa jas koga odam kaj majka mi.Ili jas mozam mnogu mi e gajle dali ke se luti snaa mi ama zolvami nemoze jas sum tuka snaa gluposti zivi gluposti.Vo red e da ne se preturuva na pr.jas sum mnogu povnimatelna i normalno jas koga odam tamu deka sum gostinka nemozam jas da kazuvam koe kade sepak taa e veke tamu domakin i moeto veke pominalo jas tamu sum gostinka i nisto drugo.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 44
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30442
Registration date : 2008-01-27

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty11.07.09 21:29

епа кај мене е поинаку по се изгледа со золва ми сум како со сестра овие неколку месеци само нешто си разменуваме де она ми купи влечки па сандали јас и купив кошулче секоја недела идеме едни кај други скари си правиме се дружиме ама ке кажам иедна тајна сопругот односно брат и е многу важен во сево ова како он ми ги престави сите негови роднини така јас ги гледам
Вратете се на почетокот Go down
Snezana O.
Почетник
Почетник
Snezana O.


Female
Број на мислења : 75
Age : 45
Локација : Ohrid
Поени : 27193
Registration date : 2009-07-03

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Однос снаа-свекрва   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty12.07.09 16:30

Mojot odnos so svekrvata e uzasen,na ratna noga sme.Kazete gi vasite iskustva.
Вратете се на почетокот Go down
bibip
Прваче
Прваче
bibip


Female
Број на мислења : 297
Age : 39
Локација : под климата... :)
Расположение : весело!!!
Поени : 28120
Registration date : 2009-01-13

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty12.07.09 18:14

Ја и свекрва ми имаме супер однос,можеби зошто немала ќерка ми помага кога ке дојде и сл.само малку на почетокот и беше криво што не и викам мамо ама се помири и супер ни е .
Вратете се на почетокот Go down
http://biba-dora.webs.com
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28113
Registration date : 2009-05-04

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty12.07.09 18:57

na pocetokot se bese ok tolku mnogu se cuvavme i se sakavme cudo bese, ama koga dojde jatrva mi ludnica nastana, sega ona e super snaa jas sum histericna za na doktor
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28693
Registration date : 2008-11-02

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty12.07.09 18:58

Pa sega za sega ni e dobar odnosot mnogu ne se gledame daleku sme a za ponataka neznam ke vidime!
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27208
Registration date : 2009-06-24

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty12.07.09 19:05

jas so svekrvata nemam nekoj poseben odnos ama sekoj si ja gleda svojata strana i nema nekoi problemi ,Dosega se nemame skarano ako nekogas mnogu mi idi na nervi.
Ako nemozam da ja trpam nekogas se pravam deka imam rabota za odma da se simni dolu na spratot.Apomos od nea sum nemala nikogas.Na muabet se prai dobra ama ne e samo na usta dobra treba da se pokazi i na delo da pomogni nesto ,ama nejze kako da ne i teknuva ili taka se pravi deka ne i teknuva .Nikogas nemozam definicija za nejze da kazam.
I si mislam poarno sto i nastrana si stoi oti ako fati nesto odma nesto belja ke napravi ne si ja biva mnogu.Ama za da se dotera mnogu ja biva,sekoj mesec po nesto si kupuva.Pa od tamu pomislata deka i ne e bas nekoja naivka.Za pomos ja nema a za doteruvanje i setanje prva e.Pa taka dragi moi jas vi kazuvam deka se naviknav na toa .
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27880
Registration date : 2009-01-22

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty12.07.09 19:06

super odnos sekoj na svoja strana i sekoj si gleda svoja rabota.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 51
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31442
Registration date : 2008-09-14

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty13.07.09 7:55

Mojot odnos so svekrvami e super,ne ziveat so nas,ne se mesaat,ne pravat kavgi,ne doagaat cesto a sedat na 5-10 min.od nas.Ako mozat da pomognat rado toa bi go napravile,ako ne ne ni odmagaat.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29040
Registration date : 2009-02-05

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty13.07.09 8:35

Sega za sega odnosot ni e super nemozam da se pozalam zaedno ziveeme i super e.Mozebi bidejki e i pomlada pa sfakanjata i se normalni ne e starovremna zena pa zatoa i si odgovarame
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty13.07.09 8:56

Цитат :
makresanska напиша:
Imam snaa moja generacija e i voglavno dobro se slozuvame.Gledam voopsto da ne go pikam nosot tamu kaj sto ne mu e mesto dali se karale so brat mi ili so majka mi voopsto toa nesakam da znma i ne me interesira zosto ako se umasam i jas veruvam deka ke bidam kriva a neskam da si se ispokaram so nea.Normalno mene majka mi e e majka ama na nea i e svekrva i svakanjata i gledanjata na nestata se razlicni i zatoa ne sum na nicija strana nivna kuka sto saka neka si pravat jas odma na gosti i tolku.Gledam na mene odzakot pravo da mi dimi a za drugi ne me interesira si imam svoja kuka maz svekor svekrva i gledam tuka da mi e ubavo a oni ke se skaraat ke se smirat normalno vo ista kuka se a jas ako se umaseam moze da ispadne poloso i zatoa sekogas sum na strana.
Несредени фамилијарни односи - Page 18 207962 Секоја чест за размислувањево Макресанска, уф камо и мојта золва вака да размислува! Јас ќе имам снаа, а од кога се омажив и станав снаа нормално си го измоделирав мислењето за што подобро да ми оди со мојата. Спрема мојата претходна фамилија и куќа се однесувам отприлика како што опиша Макресанска и имам една девиза- ако сакаш да ти почитуваат дома, тогаш почитувај и ти еднакво.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty13.07.09 9:07

Имаш право РБ, ај оладено да си раскажеме. Еве на пример мојана золва ми е на спартот под мене кој е од нејзините останат на брат и (за неа има стан) ама она седи тука дур е татко и жив (што не ми смета) а од станот си лапа кирија она, ние моравме да доградуваме горе за да имаме мир, и пак го немаме пошто сака да си дојде горе кога ќе и текне без да зазвони, без ништо, чисто си доаѓа кај братот како да е ова ноговата соба од детството и вика дека е ова нивна куќа! Јас што сум таму? Смеам ли гола да шетам по дома без некој да ми се нацрта на врата? Можда сакам секс со маж ми во било кое време...или треба да трчам да заклучам пред да почнеме??!! Каде грешам, се прашувам??
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29040
Registration date : 2009-02-05

Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty13.07.09 9:08

Ama taka e Deni jas tamu sum gostinka i nisto drugo nemozam jas da kazuvam sto kako se iznervirav ednas koga mi rekoa toa e sepak tvoja kuka a bre luge kakva moja kuka tamu imam brat snaa vnuka kakva moja kuka kavi moi pravila sto saka neka si pravat.Jas da odmana gosti si gi gledam site zivi zdravi i toa moze majka mi ke se pozali od snaa mi i snaa mi ke se pozali od majka mi ama toa ostanuva tuka ne sum jas taa sto ke im barama care ako oni samite ne mozat da si go najdat.Da vo red e mojte da ziveat sami brat mi na edna strana togas i ke se custvuvam pokomptno ama vka u nikoj slucaj pa ako mi veruvate jas koga odam friziderot sama ne go otvaram bre kako nekoj domakini a jas gazda boze pazi.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 18 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Несредени фамилијарни односи
Вратете се на почетокот 
Страна 18 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: