Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Несредени фамилијарни односи

Go down 
+214
Vesnicka
Lide
Dzena
Girl*****
bubamara
kiki-riki
borjanka
nata
ketim
profesorce
karolina
acka
denica
Nebo
stefimama
ance
marina****
iskrena
Viki J.N.
mirjanka
bile2
monabombona
kalinche70
rainbow
adi
Macence
Vale74
Kat
NatasaK26
majuvce
Лејди
lida
Sun_shine
nikolija
happy mama
kateee
eva31
VASILICA
Mila87
SOS
NONE-BT
Stefani Vasilkova
Ananastasija
anastasia
kika
beti.liz
bubamara***
Natasa2000
Dara
bibic
mama
Kitty
Janaxxxx
Biljana
bibip
Snezana O.
macana
Gabi*
vesnica
avon
Winki
moon
jasmina,mina
katica
Mami4ka
Deni
jeca
mama X
josifana
Vesna Blazevska
D-r Lidija Pazdrijan
Sestricka
Daniela.Ilijoska
marina_daniel
pepa
ripce
Pravnicka28
butterfly
Anika
BILE-ENA
Lidija Nedelkoska
soledad
Mimi Petreska
caci
petra26
maria
sasa
Rozetka
sneze
nnatasa
makresanska
Damjana
Mama Vase
fibimk
naivnna
ирена
ari
kavadarcanka
lela
sonja vasilevska
lila_mk
mama viki
marija*
delfin76
Kinky
Labuda
irena bozinoska
natali
Dragana
sunset
KATIC
MamaMaja
BiljanaM
mina32
Maja
margarita
Pipolino
lidija29
Sanja_Ivana
female*
mama i nikola
Ance-J
LoL
juli i nina
Mimi22
Пандорче
Laura
jana_aerodrom
Oci
svetle s
kiki22
mirecv
Biljana795
Sara
avanturistka
Denicija
tanjaaa
taci
рипче
Lidija Angelevska
macush
winnie the pooh
nafi
mamazako
jasmina i ace
KAJA
marina_pp
bica
Mama Ane
marina_m
Cece Miloskovska
mamicka
verce
milena p
Svetlana
sonja 35
Kiki
sonja colakova
Ves
Kikic
elena-d
vdovica
mac@
hormonce
mamaada
Ilince
Vicky
kara
Jovana's mom
Sandra_Anja
SonjuS*
peperutka
Simona's mom
Zvezdicka
Sister
mad bluestar
veki22
magi
solzicka2
vecki
Dadi
mamalina
mamicka211
baby24
marijana
desi
sonjamfk
vesna velkova
STAR *
Emilija
TINCE
aneta
marija.talevska
мама Биби
aleksandra
Lence
BaMbYnA
Lana
Bu_Bi
rich_bitch1
Lili
Juni08_Andrea
Freya
petrusevavesna
Goca
natasast
viktorija
sanja83
biljanag
Emi
daniela
sashka26
Big Sister
Irena Trajkovska
218 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 25 ... 33  Next
АвторПорака
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29020
Registration date : 2008-08-24

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty04.05.09 14:35

sto ste se ispozalile site od zolvite,ne vi se vo kuka ili kaj i da e ke si otidat, a jatrvi da imate?..jas imam duri 2 zolvi postari od mm, i nemam los zbor za kazuvanje,si gi vikam na spienje koga sum sama,kako drugarki mi se ama mnogu sum realna so niv i ne im pravam lice,duri ako zacesea porano dodeka bevme vo zaednica znaev i da im go kazam toa
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30309
Registration date : 2009-03-04

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty05.05.09 11:06

E mene mi e najubavo.Jas mojata zolva da ja sretnam na ulica, garant nema da ja poznaam.Sto znaci-srekna sum flower
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28290
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty05.05.09 13:49

Mene prviot brak mi propadna od edna takva ludacha, aj sto bivsiot ko mule nekoe kjutese pred nea, trebase i jas da kjutam, ali eden den koga ja nacekav kako mi brca vo veshot....luge se zaprepastiv, ne znaev sto da i kazam, butnata u spalna u plakar i rovari po mojot dolen vesh, shok!!! i koga me vide, uste luta mi se vrti i mi vika imas 30 para gaki, sin mi samo za gaki ke raboti?????Mi kradese kremi za lice, shamponi, mleka za telo, fenot....rabotite samo isceznuvaa, nikoj ne znae kade, sega ko ke se setam smesno mi e, najdov posle kutija u podrum, se bese tamu. I bivsiot si odbra da si zivee tamu so nea, ne sakase pod kirija...kolku i da ne mozev da poveruvam deka si ja odbra majka mu a ne mene i sinot, se razdelivme prijatelski i mirno. Od togas mi stana jasno: za da se skluci edn brak potrebno e da se slucat 2 razvodi-da se razvede zetot od roditelitei da se razvede nevestata od roditelite. Se dodeka se mesaat svekrvite, svekorite, babite i dedovcite nema mir u kukja. Sega sum vo vtor brak, no kako vikaat, da sum pak nevesta znam kako da guveam. Ponastrana od site i koja ne e omazena neka pazi da ne si zeme nekoj Edipovec kako mojot bivsi, poomalovazuvacko cuvstvo nema....si ja slusase on majka mu Smile))))
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28614
Registration date : 2009-01-02

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty05.05.09 14:13

Arma mnogu mi e zal za toa sto si go doziveala, sto da kazam kojznae i mojata kolku kopala po garderobata i po se drugo, jas ja nacekav nekolku pati kako sedi kaj mene vo soba, a ednas gi imase otvoreno site plakari i gledase ko neasalna. Kojznae sto pravela vo momentite koga jas ne sum bila doma. Eh, sto se trpi ovaa zemja
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 27998
Registration date : 2009-04-12

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty05.05.09 14:18

izgleda site se isti.i jas koga ziveevme zaedno so mojata imav primeteno deka mi cepka po rabotite,pa zatoa pocnav da si gi zaklucuvam sobite koga ne sum doma.pa posle se lutese zosto sum zaklucuvala ,pa sto majka bara tamu koga jas ne sum doma nemase nisto nezino.
i sega koga ide sekade saka da zirne ,da vidi abe ko nekoe duskalo e .ama polesno e na moja teritorija!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28290
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty05.05.09 19:34

gadno e cuvstvoto da ti dise nekoj u vrat...sum se osekjala kriva ako si kupam nesto za oblekuvanje, posto ne rabotev....luge, godini posle razvodot sonuvav kako ja tepam krvnicki Smile)....vazno se spasiv.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29367
Registration date : 2008-09-16

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty06.05.09 1:16

Mene pak iako nemam perde na usta sepak mi e sram da pisam vaka javno sto mi rece i kako vsusnost sama si kaza za toa okolu cepkanje po alista....sramota. Ne mi e tolku maka sto taka se ponasa sprema mene kolku sto me nervira ona ligavenje i umilkuvanje pred drugi. I majka mi ne e fina kon snaata , ako mi e majka ne ja opravduvam ama barem ne pravi lice , ne se mazni i nikomu ne dava pa da prekoruva.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27676
Registration date : 2009-04-20

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty12.05.09 17:17

Ima sega dever mi edna kokona,uste nedojdena pocna da deli pravda vo kukava i si pokaza deka e dvolicna...
Ama ako,barem sega znam na sto sum i ja bataliv,samo dragi moi se cudam kako ke im odam na svadba,mi se losi na pomislata...
Вратете се на почетокот Go down
Oci
Прваче
Прваче
Oci


Female
Број на мислења : 231
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28522
Registration date : 2008-10-10

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty15.05.09 10:55

Se budam na sabajle, uste spijam.. i kako i site nie - prvo idam do WC..
i.. sto da vidam??!?!! Gospogicata, se "razvrednila" nesto.. zemala poprskala so solna kiselina i domestos i sredstva za cistenje, vo wc-soljata kako i vo labavoto.. abe nasekade... voda i jaka mirizba.. - abe sum imala Ekpresno BUDENJE Smile))))) Tuku aj toa, nemozev da idam u wc (a mocam na 5 min so ova E-coli i 100 l caj) i morav da Cistam prvo, pa posle da se izmijam i sredam neli, nautro kako sekoj normalen covek :( a ona spremna za na rabota, mu vika na mm : samo pusti voda vo soljata i gotovo! Vi se veruva li???
I jas lepo-fino, od 7:30 si pravev generalka na wc-to.. :(
Vi se desilo na vas vakvo nesto??? Da ne veruvam!!?? :(
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Полуматурант
Полуматурант
mama X


Female
Број на мислења : 524
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 28090
Registration date : 2009-02-03

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty15.05.09 11:13

Oci hihi поради твојата золва ме натера да ја прелистам целата тема за да видам што се случува со неа ... Ме изнасмеа hihi само незнам зошто не мислиш позитивно на целата работа - Имаш трагикомедија секој ден кај тебе дома и сето тоа го гледаш бесплатно ? hihi
Леле извини ти си на мака а јас фаќам сеир :glup: , незнам каков совет да ти дадам освен што побрзо да успееш да ја натераш нејзе или дечкото да се омажи и да ти замине од куќа, само прво распрашај се дечкото дали има стан или куќа за да не ти се тупнат двајцата домазетовци hihi :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28059
Registration date : 2009-02-07

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty15.05.09 11:35

Lele lele oci, tesko tebe, samo nema drugo care osven da pocnes da gledas pozitivno i da i se smees na glupostite, normalno ako mozes. Pa so normalen ke se dogovoris, ama vaka.....auuuu aj da se nadevame deka zetceto se zaljubilo, pa da go usrekite
Вратете се на почетокот Go down
jeca
Почетник
Почетник
jeca


Female
Број на мислења : 94
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 27428
Registration date : 2009-05-08

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty15.05.09 16:23

oci imas sreka sama e, mojata koga dojdov pa skoro dve godini sekoj vikend od petok do nedela doagase so cela familija (maz i dve deca) i se odnesuvaa kako da se gazdi: na tv se gleda oni sto sakaat, nemozes da pustis klima na decta im duvalo, ke otidat na gosti i koga ke se vratat se odesuvaat kako nikoj da nema vo kukata bez razlika dali ti spies ili ne
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28047
Registration date : 2009-02-26

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty16.05.09 7:53

jeca напиша:
oci imas sreka sama e, mojata koga dojdov pa skoro dve godini sekoj vikend od petok do nedela doagase so cela familija (maz i dve deca) i se odnesuvaa kako da se gazdi: na tv se gleda oni sto sakaat, nemozes da pustis klima na decta im duvalo, ke otidat na gosti i koga ke se vratat se odesuvaat kako nikoj da nema vo kukata bez razlika dali ti spies ili ne


potpolno i kaj nas bese istiot film,kaj doagase zolva mi familijarno, pa i dever mi familijarno,(non stop bea i preku nedela i za vikendi, doma si odea samo za spienje) gungla nevidena bese kaj nas
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty08.06.09 11:54

Абе кој не осетил, не знае- не за џабе велат. Јас имам золва, морав да ја ставам на дистанца за да добијам малку приватност, интима и почитување како мајка на син ми, иначе мислеа дека дојдов нив да им го разонодам животот и дека само ќе почитувам нивни правила, а свои како да си немам! Не ги разбирам јас таквите луѓе....мислат дека на улица сме најдени, дека ние не сме нечии деца или сестри туку само они, дека немаме ставови, свои навики, дека се мажевме за да се претопиме во нивниот калап???
Море, среќа што сега сме спрат погоре, иако еден ден ќерка ми би ја советувала ниту тоа да не го прифати ако баш не мора. Над глава си им- знаат во секој момент што правиш, кога си дома (па бум- на врата, па се чудеа што сум почнала да заклучувам ..), и секогаш мора да им пројдеш како на пасошка контрола во двор и одма грабање за детето па ти дали брзаш...нема везе. А за детето да не зборам- јас претерувам, јас презаштитнички сум била настроена, па не сум им го давала... а они може да ми идат настинати апла, може да го бацуваат- шлапаат во образи кога е најисфрлан со брунки, и во рачиња кога одма ги пика во уста, да не го пуштат од раце дур не им речеш- и тогаш со префрлање, да му зборат како =мама и тато ништо не знаат и дека тета ќе го научела све само да порасне и да може само да си доаѓа= Несредени фамилијарни односи - Page 17 121539 .... Јас не се карав ама со мм си имам расправии пошто он ги знае моите ставови, се согласува со поголемиот дел од нив ....ама ништо не им вика нив кога ќе згрешат, ги гледа и ќути!!! Тоа е како да ги одобрува, нели? Не знам него како да му докажам дека треба да си каже он, а не да ме остава јас во огин да се печам и стално ЈАС да сум лошата? А за дете богами не толерирам....демек ај ќе им пројде!
Е сега и золва ми се омажи ама пошто беше стара мома и едвај чекаше, сега све од кај него прифаќа оберучке, само да ја сакаат, да е фина! Ама среќа што и се далеку, па не и се одби од глава тоа што мене ми се случуваше, него лесно проаѓа- со еднаш неделно гости, и тоа одење таму. Ај здравје, дете кога ќе им дојде, ќе разбере! Златно правило- физички одвоени (не во ист двор :shame: ), помирна глава и поголема слога!!!
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27600
Registration date : 2009-05-10

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty25.06.09 12:50

Jas imam zolva edna godina pomala e od mene i sega za sega super si se slazeme...Za ponatamu se nadevam na dobro Smile

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Z4a2e3220b8a8d

pregnancy week by week
Вратете се на почетокот Go down
katica
Почетник
Почетник
katica


Female
Број на мислења : 88
Age : 41
Локација : berovo
Поени : 27209
Registration date : 2009-06-19

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty01.07.09 21:11

jas imam zolva ama e mazena vo Stip pa taka retko se gledame (a od sekogas sum sakala da imam jatrva)
Lilypie - Personal pictureLilypie
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30269
Registration date : 2007-11-16

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty02.07.09 0:00

Читам и се повеќе и повеќе се осигурувам дека надобро и за старите е сами,за да можат ќерките(золвите во случајов јас-золва) да си отидам кај мама и тато,туп,кога сакам,да си правам муабет што сакам без да се стегам дали снаа ми ќе ја нервирам или навредам,се разбира ненамерно,сакам да ручам, супер на никој не му смета.....јас да повторам за среќа имеме супер однос со снаа ми,но спрема ова што го читам што се ни смета сигурна сум дека во одредена мера сум и засметала само икулирала во моментот....да се разбереме,и јас живеам во заедница и имам кога помали кога поголеми проблеми претежно со свекрва ми,но некако мислам како премногу да сме станати себични и блиските луѓе,во случајов золвите ги гледате како туѓинци,комшии,натрапници,непоканети гости инт.....значи не сакам никого да го критикувам или пак солам памет,секој си знае низ што поминал па затоа си го кажува искуството на темава-золва.....затоа како што сите рековме сами и понастарана за сите е најдобро.
Вратете се на почетокот Go down
svetle s
Прваче
Прваче
svetle s


Female
Број на мислења : 240
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 28150
Registration date : 2008-12-17

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty02.07.09 0:26

Nikoj kako mene-jas imam tri zolvi!!!Dvete se mazeni, atretata e bliznacka so maz mi i zivee so nas(bidejki sme vo zaednica so roditelite na mm) i najiskreno kazuvam deka so site tri ziveam mnogu ubavo i site tri mi se kako sestri, megutoa najbliska sum so bliznackata na mm.So site imam iskren odnos, sto mi e mnogu vazno i mnogu gi cenam i pocituvam zatoa sto se super licnosti.Ete taka jas si gi ispofaliv moite zolvi koi mnogu si gi sakam Несредени фамилијарни односи - Page 17 610361
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30049
Registration date : 2008-07-29

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty02.07.09 0:51

да Светле навистина ти се супер золвите flower сите три!случајно живеевме на иста улица а намерно растевме заедно и едноставно не се двоевме.Златни се и многу ми недостигаат тие времиња кога по цели денови се дружевме.Но и тие тебе те сакаат и почитуваат.Одамна не сме се сретнале и да ми ги поздравиш многу,многу! :kis heart: :kis heart: :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
moon
Почетник
Почетник
moon


Female
Број на мислења : 16
Age : 43
Локација : skopje
Расположение : cool
Поени : 27161
Registration date : 2009-06-17

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty02.07.09 12:15

ja imam zolva i nemate prestava kolku dobro se slozuvame i pokraj faktot sto taa e 10god postara od mene pa ponekogas si vikam so ne mi bese svekrva hihi hihi poso ona i svekrva mi se dva razliciti poima
Вратете се на почетокот Go down
Winki
Почетник
Почетник
Winki


Female
Број на мислења : 74
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : супер
Поени : 27232
Registration date : 2009-06-15

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty03.07.09 15:25

Имам золва на моја возраст е ама воопшто не сме блиски. се гледаме само кога одиме кај неговите а не се слушаме воопшто. Доаѓа кај нас на кафе многу ретко (еднаш годишно) ако подолго не отидеме за да го види малиот или кога е болен. И некогаш се случува да седиме сами и да не правиме муабет пола саат. Не сме се карале никогаш ниту сме се замериле. Ама таков карактер е чуден таква е и со нејзините дома. Фала богу што не сме дошле до конфликт тоа е највазно пошто не би сакала да губам нерви за тоа. hihi
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27208
Registration date : 2009-06-24

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty04.07.09 9:40

jas nemam zolva imam jatrva,ama jas sum zolva .Izbegnuvam da odam kaj sanaami i brat mi za da ne dojdeat nekoi konflikti.Dsega se e super.koga odam kaj niv ne im se nametnuvam ili davam nekoi pravila za toa se slagame so snaata.Koi saka da mu kazuvas sto da pravi ili kako da se ponasa kolku sto i jas nekam nekoj da mi diktira sto da pravam.Kolku ponastrana toa podobro,i ne samo so snaite tuku i so svekrvite jatrvite,sto mozi podaleku toa podobro i za dvete strani.Sekoj si ima stvoreno familii i neka si gleda sekoj za doma. :cool!:
Вратете се на почетокот Go down
vesnica
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 25
Age : 43
Локација : gevgelija
Поени : 27248
Registration date : 2009-05-30

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty05.07.09 17:09

jas imam zolva i koga ziveevme so starite bese kaj nas od sabajle do vecer so dvete deca i mazot .ludnica.sega uopste ne sme bliski ama si ziveeme vo stan sami so mazot mi.imav mnogu problemi od nea i starite.bog da cuva kakvi luge ima
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29620
Registration date : 2008-04-08

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty10.07.09 13:37

Goca напиша:
Читам и се повеќе и повеќе се осигурувам дека надобро и за старите е сами,за да можат ќерките(золвите во случајов јас-золва) да си отидам кај мама и тато,туп,кога сакам,да си правам муабет што сакам без да се стегам дали снаа ми ќе ја нервирам или навредам,се разбира ненамерно,сакам да ручам, супер на никој не му смета.....јас да повторам за среќа имеме супер однос со снаа ми,но спрема ова што го читам што се ни смета сигурна сум дека во одредена мера сум и засметала само икулирала во моментот....да се разбереме,и јас живеам во заедница и имам кога помали кога поголеми проблеми претежно со свекрва ми,но некако мислам како премногу да сме станати себични и блиските луѓе,во случајов золвите ги гледате како туѓинци,комшии,натрапници,непоканети гости инт.....значи не сакам никого да го критикувам или пак солам памет,секој си знае низ што поминал па затоа си го кажува искуството на темава-золва.....затоа како што сите рековме сами и понастарана за сите е најдобро.
Гоца, постов твој ме инспирира да се обратам на сите золви на светот, а и на себе за во иднина- золвите се ‘гости‘ кај братот, ‘комшии‘ ако се во исти двор со братот, а ‘непоканети гости‘ се ако не ги поканиле или не се најавиле! А колку добредојдени ‘гости‘ и колку сложни ‘комшии‘ ќе бидат, тоа зависи од сите, ама ова се свати- на сите ќе им биде полесно- и на снаите и на золвите и на БАТЕ. Да ни биде на сите јасно- БАТЕ наш кога ќе се ожени- никогаш повеќе не е исто во таа куќа, тој веќе е МАЖ нечиј и се што сте имале заеничко можете да го негувате но према обврските, правилата и интимата на новоформираното семејство. Дури и ако живеат со нашите мама и тате, сепак друго е со братот и жена му таму, нема веќе- дада се влече по троседи во скинати пижами, нема веќе улетување во негова соба, нема веќе- ај заврши ми една работа- и така стално. Сега тој има обврски кон жена му (и дете ако има) и убаво би било ако дада си ги завршува работите сама или си има некој што ќе и ги завршува Neutral . Претходното семејство кај што биле мама, тате, дада и бате....веќе не е исто, се сменило, настанале нови семејства и така природно си се редат работите. Е сега кај нас што неможат младите природно да се одвојат па да си идат едни кај други на гости и со тоа да се сложуваат убаво- тоа не зае...ува.
Вратете се на почетокот Go down
Oci
Прваче
Прваче
Oci


Female
Број на мислења : 231
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28522
Registration date : 2008-10-10

Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty10.07.09 14:41

hahaha... da bas smesno :(
svekrva "oficijalna" nemam pocinata e (Bog da ja prosti), ama svekor i makea na mm imam :( imam 2 zolvi, od koi mojata "omilena" zivee so nas, a drugata e uste malecka... Koga ke soberes 2+2 ke vidis kako mi e :( Edvaj cekam konecno da dojde den da sum sama so mm..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 17 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Несредени фамилијарни односи
Вратете се на почетокот 
Страна 17 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 25 ... 33  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: