Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Go down 
+64
Dragana
Candy
monabombona
Natalija
nnatasa
kalinche70
Dali
Mama Vase
danielaval
Lana
katica
Vale74
tanjasofija
moja mama
bordan
beti.liz
mamalina
jasmina,mina
babysara
butterfly
X_Sandra
katenm
Mimi22
Sandra_Anja
sneze
mirecv
Daniela Mladenovska Lazar
Mama Ane
macush
analazarevska
avanturistka
Rocka
Viktorija78
Ilince
sonja colakova
Ves
Vesnicka
Kinky
Kikic
Juni08_Andrea
magi
Misticia
Dadi
Darky
Mimi
desi
Ben10
elena petkovik
sashka26
Lili
Emilija
sonjamfk
daniela
viktorija
vecki
ZZ
mamicka211
wisna
STAR *
rich_bitch1
Cogswell
Goca
Emi
Big Sister
68 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5
АвторПорака
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty10.07.09 1:45

Еве да се навратам на темава.Сега од 1 јули му реков на мм дека децата до септември нема да одат во градинка, (така и лани летото му направив) а тоа значи бидејки тој работи сменски и е дома по 3-4 дена во неделата најголемиот товар за чување ке му припадне нему. И така сега од 5 раб. дена тој ги чува 3 дена. Е сега се случува понекогаш кога ке дојдам од работа да го видам нервозен ( бргу му поминува), и ке ми каже се степале, му правеле проблем за јадење и сл. Ама ич не ми е гајле, нека се снаога и друго што е добро не наогам многу растурено, садови скоро секој ден измиени и му викам,, да не имаш нешто мерак во новата кујна,, и се смее.Најмногу што ми помагаше кога беа бебиња беше ноќе што ме оставаше да поспијам, зашто многу се будеа и плачеа, тоа само ако едната се разбудеше, а кога ке беа и двете тогаш и двајцата бевме будни и, друго што најмногу се секираше беше кога ке беа болни, а многу често се разболуваа. Јас на работа несмеев многу да излегувам а па боледување нема шанси, е тогаш тој со мајка ми по лекари по болници ма секој ден, во Козле на инфузии, на инхалации, јас ни пола не видов од тоа. Па и сега ги носи сам на лекар. Едната секогаш кога ке настине, ја боли и уво, тој станува без проблем и става капки, уклучува пегла и и става топли облоги.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty10.07.09 9:11

Vo golema mera si zavisi i od rabotnite obvrski koi gi ima mazot, t.e. tatkoto ,MM mnogu raboti pa mislam deka zatoa stana taka malku ponemaren doma,no za decata sekoj bi trebalo da si najde vreme , i eden saat vo denot da e ,toa e uzivanje.
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27545
Registration date : 2009-05-14

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty10.07.09 9:30

Претежно јас се грижам за малиот. Мм некако е зафатен со работата многу, но кога ке се врати од работа си поигрува со малиот ако не е многу заморен. Но целокупната грижа е моја.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27174
Registration date : 2009-09-25

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty27.09.09 10:49

Celokupnata griza okolu decata e moja...izgleda mnogu e razmazen Smile
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29183
Registration date : 2009-01-14

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty28.09.09 10:39

sto vidov vikendov edno "novo" semejstvo... Ne mu dala da cica a edvaj vo osmi vlegla i ja porodile... sreka, detule - ronce, dobro e sega napreduva. Ne mu dala bre da cica - a imala mleko... dan i se rasipele cickite?! ?! ?!

tatkoto se pravi... mleko topli, vlece torbite so sisnjata... ja vlece malata vo race, ja cuva koga e prva smena... gotvi... za cistenje ne sum sigurna ama nemase da se iznenadam i to da pravi, poso ja obozava "golemata" princeza...se ubavo sto ja saka... ama cickive povazni od bebuleto sto edvaj prezivea...uzas... site bile majki...
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29042
Registration date : 2008-08-30

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty28.09.09 10:43

Mojov se plasi deka ne e podgotven. Koga mi izlegoa nekoi problemi mu vikam deka ima sansi predvreme da se porodam,a toj a ama kako, pa sega? Celiot zbunet. Kako da imase da me zadrzi doma, da ne odam vo bolnica, za da ne se porodam. Go razbiram i mene ne mi e lesno, ama jas sum resena sto saka neka bide. Toj sega samo e uplasen ama sigurna sum deka ce bide dobar tatko, kako gi cuva vnucite, odlicen e.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-16

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty28.09.09 23:10

nnatasa напиша:
sto vidov vikendov edno "novo" semejstvo... Ne mu dala da cica a edvaj vo osmi vlegla i ja porodile... sreka, detule - ronce, dobro e sega napreduva. Ne mu dala bre da cica - a imala mleko... dan i se rasipele cickite?! ?! ?!

tatkoto se pravi... mleko topli, vlece torbite so sisnjata... ja vlece malata vo race, ja cuva koga e prva smena... gotvi... za cistenje ne sum sigurna ama nemase da se iznenadam i to da pravi, poso ja obozava "golemata" princeza...se ubavo sto ja saka... ama cickive povazni od bebuleto sto edvaj prezivea...uzas... site bile majki...
eeeeeeee Nate koga tatko mi i pomagase na majka mi dedo mi (tatko na majka mi )mu velese so ironija:eeeeeee zete ima mazi na svetov...kao demek mazot ne treba da raboti toj bil gostin vo kukava...uf se zgrozuvam od samava pomisla...oti i kaj nas vladee takvo mislenje....deneska mm mi vika daj zemi nesto nauci go detevo ...bukvi ,brojki itn...a jas cel den ne sednata na g..z i mu vikam pa aj ti zemi...i na ova mi sledese odgovor...pa zar mislis jas ke rabotam so nego koga ke trgni na uciliste....cccccc....e toa e vospituvanje od majkite....
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27370
Registration date : 2009-06-29

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty30.09.09 0:40

ММ многу ми помага со малата и таа повеќе по него се радува. Јас кога сум на работа исклучиво тој ја чува, јадење, пиење, заспивање, се. Дури понекогаш и садови испрани ќе си најдам, и алишта ако имало ќе ги собере. Инаку малата со него научи да бои, со него ми правеше честитка за 8 март со водени боички ( и што е најважно, јас не приметив дека се работело со водени, а можам да замислам каков хаос направиле), со него оди се шета наутро во сабота, за мама да поспие итн. Само кога е болна, повеќе мене ме бара, а и тој е понервозен, инаку се супер тандем. Кога беше многу малечка, мене ми се укочи кичмата и тој се правеше сам, така да си го фати редот Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 393907
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29692
Registration date : 2008-09-03

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty30.09.09 1:39

Da pisham i jas tuka ?
Treba da se zalam i da se falam sam, ne e fer Smile


Moja obvrska e ucenjeto so marija, ako i treba pomos, posebno vo matematika, ili nesto da se nacrta, nekoj proekt da se napravi.... mama ne ja biva za toa mnogu Very Happy
I angliski, mnogu mi e merak sto uspeav da ja naucam uste od mala. Ja ucam od 2 godinki, sega koga gleda filmovi ne i treba prevod. Vo skolo i e dosadno na chas po angliski Smile
Ponekogas si zboruvame po doma na angliski, ja ogovarame mama a nea i krivo i e sto ne ucela koga trebalo Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-11

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty30.09.09 14:52

Mojot soprug pomaga vo se. E ne menuva pampers sakase da proba ama baven bese i aj begaj jas Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Icon_flower Za se doma pomaga za cistenje Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 543418 za kapenje na maliot za druzenje so nego SUPER E
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty06.10.09 23:51

Rocka напиша:
Da pisham i jas tuka ?
Treba da se zalam i da se falam sam, ne e fer Smile


Moja obvrska e ucenjeto so marija, ako i treba pomos, posebno vo matematika, ili nesto da se nacrta, nekoj proekt da se napravi.... mama ne ja biva za toa mnogu Very Happy
I angliski, mnogu mi e merak sto uspeav da ja naucam uste od mala. Ja ucam od 2 godinki, sega koga gleda filmovi ne i treba prevod. Vo skolo i e dosadno na chas po angliski Smile
Ponekogas si zboruvame po doma na angliski, ja ogovarame mama a nea i krivo i e sto ne ucela koga trebalo Very Happy

Браво бре Роцка -со вака грижливи и креативни татковци треба да имаме Ден на Таткото и во Македонија !
Кога само повеќето мажи би посветувале повеќе време на домот и децата наместо на Face Book и пред Тв
еееех , некогаш мразам што сме опкружени со техника , животот бавен ко магаре знаел да биде тежок ама цело семејство си поминувале повеќе време заедно кога се слободни da ziveeme .
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty08.10.09 22:31

Mene mm mi pomaga,znaci uste otkako e roden ke zemese pravosmukalka da zacisti ,isto otkako e roden Nikola toj e zadolzen za kupuvanje i pazarenje(osven koga sme si raspolozeni pa si trojcata izlezeme da se pocastime po nesto).Porano Nikola bese mnogu privrzan za mene sega veke e pogolem i mm znae da go odnese na stadion,ili ke go iznese samo na prosetka po ulica i li so kolata koga odi po plin(vo drug grad )obavezno i nego go vodi.E koga bese do godinka i go uspivase sega nedava Nikola se naucil za kosa da me drzi a tato skroz kratka i nesaka.Imam golema pomos i navistina sum blagodarna,znae koga dojde od rabota vednas da go kaci na skuter pa da go vozi,ili igraat kocki,crtaat(skrtaat) i red dr,raboti.Sega za sega e odlicen i dosta vreme ni posvetuva i nemu i mene.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty09.10.09 16:41

ММ е оној што го крева гласот кога мора. За среќа што е голем па кога ќе грмне нема трте-мрте. Некогаш мора и тоа.
Иначе е срашна помош, се прави со децата. Сега од кога пристигна бебушот со поголемите е повеќе, пред се ги шета ги анимира секако да се изморат и да огладнат. Ги храни, ги бања. Е успивањето е мое. Дури и бебето го шетка, бања и успива понекогаш.
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27157
Registration date : 2009-08-04

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty09.10.09 20:05

Да се пофалам и јас мм многу ми помага во одгледувањето на нашиот син ,го капи понекогаш кога сум на работа а понекогаш и кога не сум му дава да јаде го легнува да спие шета со него а понекогаш знае и да му подвикне него повеќе го слуша од мене со него син ми поминува повеќе време отколку со мене затоа што јас одам 1 и 2 смена на работа а тој оди само 1,пишуваат домашна заедно кога сум јас на работа се на се заедно се тандем
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty12.11.09 19:58

Mnogu mi pomagase vo se,meneje peleni,go uspivase,prikazni mu kazuvase,mu peese,go kapese.
E za vospituvanjeto poveke sum jas zatoa sto Filip po cel den e so mene pa mozam da go sovetuvam za se sto e dobro,a sto ne od toa sto go pravi
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27045
Registration date : 2009-09-29

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty12.11.09 20:04

ми помагаше во менување пелени хранење на децата бањање, ама воспитувањето е 100% моја обврска место тато да биде строг мама да е добрата кај нас е обратно, најмногу е авторитативен за децата кога ќе викне СЕГА ЌЕ ЈА ВИКНАМ МАЈКА ТИ-само тогаш го слушаат Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 69779
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty17.11.09 17:15

И мм истото го прави со Алексеј и мене коса ми се крева ко ќе му рече "аха еве ја иде мама" или "немој таму да фаќаш мама ќе се љути". Па татко си или комшија мајку му, не се вади на мене, створи си сопствен авторитет кај детето, мама не е плашило па ајде ќе го плашиме со "иде мама мисли му ја".
Јас сум 24/7 со Алексеј и добро знам во која ситуација што да кажам и како да се поставам за да ме послуша а мм по неколку саати дневно го гледа и мислам дека сеуште учи. Алексеј па го има сфатено некако као на смешка и постојано му контрира, го тестира, се што ќе каже мм него му е смешно а тој па се нервира зашто не го сфаќа сериозно, маѓепсан кругSmile).
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27045
Registration date : 2009-09-29

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty17.11.09 17:25

Кинки нашиве се само да ги пратиме на *курс за авторитет* ако постои таков Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 69779
Вратете се на почетокот Go down
ivan jovanov
Почетник
Почетник
ivan jovanov


Male
Број на мислења : 12
Age : 48
Локација : gradsko
Расположение : odlicno
Поени : 26401
Registration date : 2009-11-24

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: ivan jovanov   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty27.11.09 20:31

:)eve jas sum tatko i jas koga sum doma ponekogas m ugo mejnam pampersot i ne gledam nisto loso vo toa i nese pravam moderen tatko deka mejnavajne na pampers nee na tatkoto rabota ponekogas i ciniite gi mijam samo sto ne peram za toa imame peralna.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty27.11.09 20:38

ivan jovanov напиша:
:)eve jas sum tatko i jas koga sum doma ponekogas m ugo mejnam pampersot

мм е како тебе само е многу е интересен зошто ја пресоблекува со голем ќеф, играат пеат по дома
и убаво црта и симона го тера да и црта везден напишиме пиле напишиме коњ и цел ден цртаат кога се заедно
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty27.11.09 20:42

kiki-riki напиша:
ми помагаше во менување пелени хранење на децата бањање, ама воспитувањето е 100% моја обврска место тато да биде строг мама да е добрата кај нас е обратно, најмногу е авторитативен за децата кога ќе викне СЕГА ЌЕ ЈА ВИКНАМ МАЈКА ТИ-само тогаш го слушаат Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 69779

Еднаш на слава кај мајка ми братучед ми им вика „ние ќе вечераме, вие како што ви викат мајка ви“
тој нема авторитет ни ден денес, снаа ми е страв и трепет Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата   Улогата на таткото во одгледувањето на децата - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Улогата на таткото во одгледувањето на децата
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: