Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?

Go down 
+103
karolina
Gordana Natovska
katica
maci
Snezana O.
marijanamir
Mila89
Mimi Petreska
Dara
Sun_shine
jasmina,mina
Mama Vase
nnatasa
Lana
BILE-ENA
bordan
Stefani Vasilkova
makresanska
nata
moja mama
elena-taci
mamaina marija
josifana
butterfly
marina_daniel
Dragana
kika
ирена
kavadarcanka
marija*
sani-sandra
Pipolino
D-r Lidija Pazdrijan
sasa
lila_mk
delfin76
rich_bitch1
Sun
natashan.
lidija29
Mama Ane
MamaMaja
Пандорче
sanja_
Laura
taci
mirecv
BiljanaM
STAR *
svetle s
Mimi22
sanja-ve
Bela
Anjuska08
jasmina i ace
Mimi
winnie the pooh
daniela
Ance-J
Stefanija S.
sonja colakova
Simona's mom
Freya
tanjaaa
magi
mamalina
Sister
ZeleniCka
biljanag
Juni08_Andrea
Big Sister
baby24
sunset
Jovana's mom
verce
Viktorija78
Misticia
macush
sashka26
Dadi
Nate_David
Kikic
SonjuS*
vecki
Emi
Ves
Goca
sonja28
Zvezdicka
avanturistka
mama
bella*
mamicka211
hajdi
Svetlana
Berta
Monika
sonjamfk
Emilija
lola
Ilince
Kinky
lela
107 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 7:07

Aman be Nate_David zarem ti veruvas kako sto gore procitav,ako go baknuvas bebeto po nozina ke mu bidi strav da premine preku most.Pa toa e cist biser vo more od drugive biseri.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 8:02

Jas na tv gledav ednas deka bebe ne smee da se "frla" vo vozduh, ko sto se pravi, go krevaat visoko i naednas ke go spustat a toa se smee. Bilo stres za srceto. Toa ne e babina devetina.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 8:16

Dobro toa e drugo veke.Ama ona so mostot e za 5
hahahaha .
Вратете се на почетокот Go down
Dadi
Почетник
Почетник
Dadi


Female
Број на мислења : 48
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 28880
Registration date : 2008-07-26

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 8:42

Се изнасмеав читајќи ги народниве мудрости и воедно се присетив на неколку на бабами што и ги препорачуваше на мајка ми кога бевме мали. Еве неколку:
- детето не смее навечер да моча под стреа - ќе му дојделе самовилите да го плашат
- не смее навечер да гледа во сенките на ѕидот - ќе се моча во кревет
- ако децата бацат муцка од мртва свиња нема да се плашат кога ке грми -хахаха закон, и траума за некого
- ако им ја миеш косата со шампон со мирис на јаболко ке добијат вошки - ова од едни комшии е
- ако дојдат луѓе со плави очи скриј го детето ќе го урочат, а баба ми имаше плави очи хаха
не ми текнуваат други а од претходниве најако ми е со мостот и тоа со каблите и со папочната врвца ааа да и со машината за перење боже, боже!
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 9:09

ne ne naprotiv ne si me razbrala ubavo LELA jas ne veruvam vo takvi gluposti i sekogas koga ke mi recat me faka nervoza i se raspravam za tie raboti oti se glupi za slusanje ne pa za primenuvanje.... ama velam nekogas potsvesno kako nekoja misla da ne jadi oti sme porasnale so takvi glupavi misli i nie duri ne znaeme sto da mislime ne znam dali me razbiras....
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 9:12

da Kinky isto i ne smee malo bebe da se frla oti mozi da dobie izliv nezni mu se nervite vo glavceto i vretceto i ako djdi do prekrsuvanje mozno e toa da se sluci ne daj boze.. i jas sum go citala toa toa ti e isto kako ona so treseno bebe...
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 9:14

Nate_David напиша:
da Kinky isto i ne smee malo bebe da se frla oti mozi da dobie izliv nezni mu se nervite vo glavceto i vretceto i ako djdi do prekrsuvanje mozno e toa da se sluci ne daj boze.. i jas sum go citala toa toa ti e isto kako ona so treseno bebe...
Da, i ova e tocno.
I ne se udiraat po racinjata od istata pricina.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 11:31

Kinky напиша:
Nate_David напиша:
da Kinky isto i ne smee malo bebe da se frla oti mozi da dobie izliv nezni mu se nervite vo glavceto i vretceto i ako djdi do prekrsuvanje mozno e toa da se sluci ne daj boze.. i jas sum go citala toa toa ti e isto kako ona so treseno bebe...
Da, i ova e tocno.
I ne se udiraat po racinjata od istata pricina.

e ovi raboti mi gi kazala babami a sega vikate ste procitale sigurno toj sto go napisal mu kazala babamu hihi
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 11:39

Jas go slusnav toa od lekar pedijatar. Ako nego mu go kazala baba mu, neka ja frli diplomata vo kanta za gjubre.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 11:55

Sve i svasta ke slusnam, mene ne mi sugerirale ne pravi vaka ili taka, osven ednas koga malata imase alergija i svekrva mi i rece da ja odnesam na bajacka od "alanguzi"(citaj ne znam ni sto se ni dali pravilno gi napisav), mnogu jasno deka ne ja poslusav, za na kraj da se ispostavi deka deteto ima alergija.
Ama ne mozam da ostanam ramnodusna na sovetite od tipot ne gi peri alistata so prasak, ili toa so mostot...non sens hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 12:19

Poveketo babini devetini(ne site) imaat logicno objasnuvanje samo sto toa nasite babai si go kazuvaat na svoj jazik. A nase e da li ke razmislime ubavo za da ja svatime poentata ili ne.E sega ima i nekoi epten gluposti na koj i ne treba da se obrnuva vnimanie.A toa da ne se perat alista so prasok mislam deka i ne e babina devetina,kozata na novorodence e mnogu cuvstvitelna i moze da dojde do alergii zatoa ili da se pere so sapunce ili alistata dobro da se ispiraat od prasokot,i sekako se da se pegla radi dezinfekcija.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 14:25

Za prasokot se sogalsuvam so masush, so pravot ne znaev deka ima posebni prasoci so poblaga formula za bebinja i perev so ariel i toa ubavo gi plaknev , lele luge gavolot na vrat si go zakaciv koga se isfli celiot od glava do peti , kozata luspi mu se stori mislam potoa ne smeev da pomislam na Ariel a kaj nas prasok za bebinja ne ni mozev da najdam pa rendav bebeski sapun i nego go stavav u masina mesto prasok duri ne podporasna.I den denes ariel ne koristam.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 20:19

објективно гледам на она што ми го кажуваат ама ретко тие да се во право а мојот инстинкт да лаже................ некогаш половично ќе прифатам некои работи колку што мислам дека е добро за неа...........некогаш ќе се сменам јас........ некогаш некој ќе се запне за нешто без врска пример ако јадело морков ќе пожолтело како морков и не смее моркови никогаш да јаде и тука ако се изнервирам и да не си му во кожата на тој/таа што ме нервира зошто имам сарказам што се памти
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 20:24

Kinky напиша:
"i mene taka mi pravele, pa nisto ne mi fali". Toa mi e vrv.

и мене ми е врв! нека јаде лижавчиња ти што си јадела што ти фали? а замислете еден заб здрав немам на 28 имам 3 порцелански мене што ми фали? или цели генерации искривени во ’рбетите или мм што има алергија на јајца од тровче се гуши - од давање јајца предвреме или премногу тоа си го носи цел живот ама според свекрва ми ништо не му фали
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28635
Registration date : 2008-09-13

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 20:31

Se smejme i smesno e, ama tesko ako koj si ima doma takov sovetnik. Svekrvata ne mojata najdobra drugarka e PROFESORKA, i zamislete so i vika : ne go strizi deteto do 1 godina kasno ke
prozbori, koga go cesaat zbcinjata da go cesas so maliot prst dolu, a so pokazalecot gore, za da ne mu se izmesaat zabite,gore mali, dolu golemi. E sega sama se smeam!
A za grubi igri so decata ,kako sto e frlanjeto, sum mnogu protiv i arno kazale nekoi babi. Imam citano deka moze da dojde do povreda na mozokot, krvavenje,i moze da se povredat ocite, t.e.mreznicata ili optickiot nerv.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 20:36

Mene takvite soveti ne me nerviraat vo opsto ne gi stavam na misla iako nekogas nesto od toa ima vistina.Gi slusam a dali ke gi prifatam e toa samo ja si znam hahaha.Kaj mene svekrvami i majkami se sovremeni zeni i ne me zamarat so gluposti ,tie i sami znata po nivnite deca deka toa nema vrska.Od sredinata ke slusnam nekoi soveti ama retko ke gi primenam koga jas samata ke svatam deka nisto ne me kosta da go primenam ili deka ima nesto vistina vo toa.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 21:01

vecki напиша:
nemojte da me svatite pogresno celo vreme citam svekrvata vaka rece komsikata onaka me interesira dali vasite majki imaat i snai pa im delat vakvi soveti i nie ke bideme eden den na nivno mesto .nema smisla grevota se zenite se otepaa od stucanje hihi hihi hihi

мајка ми уште нема снаа ама кога ќе ја има Бог да си ја чува а јас секогаш ќе и помагам - мајка ми е терсене се прави да го изнервира човека и да се покаже паметна
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 21:36

Kinky напиша:
Jas go slusnav toa od lekar pedijatar. Ako nego mu go kazala baba mu, neka ja frli diplomata vo kanta za gjubre.

леле ама се насмеав, Кинки ала да ти е, а зашто не се удира дете по раце, пример милена кога ќе фрли нешто кога јаде, пример многу бара леб да држи го јаде и после го фрла на земја и бара пак, милион пати ќе повторам не, не не неенененненееееееееееееееееее а она се смее и пак, а јас ќе ја шлапнам по раце...не смеам?
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 21:43

јас сум чула за деца што имале после проблем со користењето на рацете - да е далеку од сите рацете им биле како млитави и родителите мака мачеле да ги донесат во ред пак- дали оштетени нерви дали психички страв добиваат незнам
а можеби и тоа е претерано и пресилно тепање а не како ти што викаш - тоа и јас го правам на мони кога чепка кабли
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 22:32

Eve ovde sum blagodarna sto procitav deka "frlanje "na decata visoko e loso i za vratce i za srce. Sum gledala deka decinja pocrvenuvaat pri toa vo liceto ama ete ne sum znaela kolku e loso .Znaci strogo ke im go grabam od race na onie koi poagaat so ona Goooleem da porasnes i go frlaat deteto na koe navidum mu e zabavno .
Da se vratam na moeto potsmevanje na onie babini devetini - Da ne se kreva deteto vo vozduh od igranje ke go fatat uroci (koi jas gi narekuvam vozbuda) -Tuka mislev " simbolicno krevanje vo vozduh " od igranje .
A za udiranje po racinja i obravcinja , edno e nezno da se cukne koga ke gi premine site granici, pa drugo e silno da se izudira .
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty29.10.08 22:36

мм ја фрла така милена, не ми се свиѓа ич, ќе го натерам да прочита
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty30.10.08 9:45

Misticia напиша:

и мене ми е врв! нека јаде лижавчиња ти што си јадела што ти фали? а замислете еден заб здрав немам на 28 имам 3 порцелански мене што ми фали? или цели генерации искривени во ’рбетите или мм што има алергија на јајца од тровче се гуши - од давање јајца предвреме или премногу тоа си го носи цел живот ама според свекрва ми ништо не му фали
Tocno taka. Nikoj ne umrel od jadenje lizavce, ama dolgorocno gledano, golema steta se pravi za zapcinjata. I da ne kazuvam deka im se rasipuva rucekot/vecerata ako jadat lizavcinja i slatki nekontrolirano, zatoa sto "nisto nema da im fali". Ili za "hranlivosta" na slicnite slatki.

Emi, ke spomnam eden strasen primer za udiranje na detence po race, da ne dade Gospod nikomu...(((
Tatkoto go udril 5 godisnoto detence po gorniot delo od dlankata zatoa sto jadelo juvki so race, i toa ostanalo na mesto mrtvo. Skraja da e:(

Na povrsinskinskiot sloj na kozata se naogja mreza od veni i kapilari, niz koi cirkulira krvta. Kaj decata taa mrezicka e mnogu, mnogu tenka, i dovolno e mal pritisok da napravi prekin vo snabduvanjeto so krv do mozokot i srceto. Ishodot e fatalen.
Mojot primer e ekstremen i mnogu redok, no ete se slucilo. Decata si igraat, pagjaat, se povreduvaat, i fala Bogu prodolzuvaat kako nisto da ne bilo, no eden nezgoden udar na nezgodno mesto moze da bide fatalen. Zar malku gledame na vesti bebinja koi umrele od kjotek, i toa vo Makedonija? Tatkoto mu udiral samari na 9 mesecno bebe zatoa sto mnogu placelo. Se sekjavate sigurno:((

Na temava i dadovme drug pravec so sueverijata, a mislam deka Lela prvobitno ja postavi zaradi site onie soveti koi vrska nemaat so zdraviot razum, koga starite im se mesaat na mladite vo vospituvanjeto i odgleduvanjeto na decata, i nivnata reakcija na toa mesanje.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty30.10.08 12:09

Emi напиша:
леле ама се насмеав, Кинки ала да ти е, а зашто не се удира дете по раце, пример милена кога ќе фрли нешто кога јаде, пример многу бара леб да држи го јаде и после го фрла на земја и бара пак, милион пати ќе повторам не, не не неенененненееееееееееееееееее а она се смее и пак, а јас ќе ја шлапнам по раце...не смеам?
Uste nesto da ti kazam:).
Citav deka decata i bebinjata ne se udiraat po prstinjata. So niv ja ispituvaat okolinata, i toa e udar po nivnata radoznalost, koja e povrzana so razvojot na idnite socijalni odnosi i razvojot na inteligencijata.
Oni se na vozrast na koja ne mozat da razberat zasto se kazneti, ama ke ja zapamtat bolkata od udarot na mama ili tato.
Isto taka, del od razvojot e i frlanjeto predmeti:), taka da bidi spremna sto pati na den da i podades nekoja igracka sto ke ja frli. Aleksej ja prazni cela ogradica, edna po edna igracka, i gi gleda koja kade ke padne i ke se strkala:)), i posle bara da mu gi vratam nazad, za pak od pocetok da pocne da gi frla:). Toa im e igra, zatoa Milena se smee:).
A za hranata, ne i dozvoluvaj da si igra so lebot. Ja sednuvas na stolce, ti ja hranis, cim se najade masata se raskreva i kraj, nema igranje so jadenjeto. Ili, postoi opcija da ja ostavis, pa posle sekoj obrok da usisavas:))).
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty30.10.08 12:46

Мене и не ме нервираат совети од баби, вујни, тетки, свекрви...., туку ме вадат од такт совети од млади мајки што имаат дечиња ,а се сметаат за супер- идеални мајки, па ќе почнат совети од типот: не ја држи во раце ќе ја разгалиш; или, не ја држи по 2-3 саати на градите, таа си игра со тебе, ти ги третира градите какао цуцла- лажалка, подобро дај и цуцла за да можеш (замислете) да си фатиш нешто работа низ куќа Smile)))); или не ја бакнувај толку, ќе ја разгалиш и ќе ја научуш да ти е „привезок“па нема да можеш ни во WC да отидеш...е вакви „совети“ ме нервраат и не можам да се воздржам, па често одбрусувам дека тие си ги изгледале нивните како знаеле, а сега да ме остават јас да се грижам за моето како знам и умеам!
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty30.10.08 13:06

Jovana's mojm i ubavo im odbrusuvas!
Nemam deca ama nikogas ne bi se drznala na nekoja druga majka da i popuvam za nejzinoto dete.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: