Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?

Go down 
+103
karolina
Gordana Natovska
katica
maci
Snezana O.
marijanamir
Mila89
Mimi Petreska
Dara
Sun_shine
jasmina,mina
Mama Vase
nnatasa
Lana
BILE-ENA
bordan
Stefani Vasilkova
makresanska
nata
moja mama
elena-taci
mamaina marija
josifana
butterfly
marina_daniel
Dragana
kika
ирена
kavadarcanka
marija*
sani-sandra
Pipolino
D-r Lidija Pazdrijan
sasa
lila_mk
delfin76
rich_bitch1
Sun
natashan.
lidija29
Mama Ane
MamaMaja
Пандорче
sanja_
Laura
taci
mirecv
BiljanaM
STAR *
svetle s
Mimi22
sanja-ve
Bela
Anjuska08
jasmina i ace
Mimi
winnie the pooh
daniela
Ance-J
Stefanija S.
sonja colakova
Simona's mom
Freya
tanjaaa
magi
mamalina
Sister
ZeleniCka
biljanag
Juni08_Andrea
Big Sister
baby24
sunset
Jovana's mom
verce
Viktorija78
Misticia
macush
sashka26
Dadi
Nate_David
Kikic
SonjuS*
vecki
Emi
Ves
Goca
sonja28
Zvezdicka
avanturistka
mama
bella*
mamicka211
hajdi
Svetlana
Berta
Monika
sonjamfk
Emilija
lola
Ilince
Kinky
lela
107 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
АвторПорака
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-20

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty01.08.09 11:40

Najcesto nesakam da repliciram ili da objasnuvam.Sekoj si go zivee zivotot onaka kako sto misli deka e ispravno i go cenam toa.Jas ja pocituvam tradicijata vo normalni granici.
Nikoj nikogo ne prisiluva na nisto i netreba da se voznemiruva co necie mislenje.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29183
Registration date : 2009-01-14

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty01.08.09 15:23

Majka mi rodena Smile me ubedi deka 40 dena doma da sedam mlekoto da ne go izgubam Smile nema veze sigurno, ama kako mi rece ic nesto ne se osuduvam po temno nadvor da izlezam, i veruvale ili ne, 20dena doma sedam... sega veke od sube... ama denski izleguvam kolku e mozno, raboti da zavrsam, a inace mi odgovaraat 40te dena deka ima napasti sto uste odma ke mi se tropnea...
Ima edna, kerka i malku ne e dobra, sega jas ja razbiram deka e vrzana so devojceto ama pa ic da se nemalo oset! Kaj mene ne se dojdena ama se ostrat posle 40 dena. Sedat po 3-4 saati, majkava ot sto i e dosadno po cel den so ne, za da posedat poveke i veli, odi u wc, ti se odi...?! a ovaa ima plus problem so bubrezite, odi vo wc lugje i sedi na soljata edno 15 min... neznam sto da im pravam koga ke mi dojdat mene... kerka i, jas uste trudna mi rece ednas aj rodi pa da go gnjavime bebeto...?! molim??? ke go isklucam zvonceto i ne odfgovaram na obicniot...
Вратете се на почетокот Go down
Stefani Vasilkova
Почетник
Почетник
Stefani Vasilkova


Female
Број на мислења : 40
Age : 33
Локација : Kocani
Поени : 27572
Registration date : 2009-04-10

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty01.08.09 22:56

da i mene mi go velea toa navecer ne izleguvaj za mlekoto da ne ti prestane,i alistata na malata i na mene do 40 dena pred da zajde sonceto da se soberat da ne prenokevat nadvor za mlekoto.....a toa nema veza ako imas mleko ke imas i da spies nadvor hihi a ako nemas ke namas i 80 dena doma edi dzabe e neli.....pozz flower
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29183
Registration date : 2009-01-14

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty01.08.09 23:02

ma da... majka mi inace e od kocani... sega mi e jasen adetov kocanski Smile
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29065
Registration date : 2008-08-24

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty01.08.09 23:14

jas se trudam da ne se nerviram poveke okolu ovaa tema,ali svekrva mi me otru so babini devetini do 40 dena koga ke zajdese sonceto site roletni i prozorci mi gi zatvarase nadvor nikako itn... i koga me fati mene depresija ke umrev samo si placev od nisto sekoj den,aaaa si vikam me zafrkna ti sega ama za vtoroto nekes bogami, i sto ako jas so seto ova, Andrej usta ne otvarase za cicanje nikako ne sakase da cica edvaj do 2 meseci,vrska nema babini devetini,a sto da kazat onie sto ziveat sami treba li dete od i do radinka da se odnese,treba li do prodavnica?...
Вратете се на почетокот Go down
bordan
Прваче
Прваче
bordan


Female
Број на мислења : 306
Age : 45
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 28860
Registration date : 2008-09-06

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty02.08.09 22:50

spored mene tie 40 dena se za majkata da si dojde vo normala od stresovi kako ke pomine na poragaj,od poragaj ednostavno i treba vreme da odmori a za bebeto malku da porasne jas edna nedela izdrzav da sedam doma ama veke od vtorata pocnav da izleguvam mi velea da ne isprakam gosti mleko ke nemam da ne izleguvam nadvor,da ne davam od raka nisto....seto toa go imam napraveno pa eve mleko imam i sega taka da mislam deka od stres i nervoza ima poveke sansi mleko da snema otkolku od se drugo.Ove e moe veruvanje poz
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty02.08.09 23:39

E lugje i jas ko nezdrava sedev doma 40 dena,se sutkav od eden kraj na stanot do drugiot i sto Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 121539 Gluposti i tesko praznoverie.Da nemav tolku golema terasa so cekinja ke se custvuvav ko vo domasen pritvor(spored krivicniot zakon na RM hahahaha hahahaha )....No zatoa sestrami poucena od mojata glupost,se zdrobi od setanje so dvete deca uste vo prvite deset dena po poroduvanje.Nikogas nema da zaboravam koga ja vidov so 15 dena staro dete(vnukami Anastasija) kako si kupuva raboti vo Okaidi(Ramstor) a bebusot uziva vo kengurce...I bas nisto ne i fali...Moj sovet:setajte i voopsto ne se zamarajte so starinski gluposti flower flower
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29055
Registration date : 2008-09-29

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty02.08.09 23:42

lele sega koga ke mi tekne se smeam na toa.
Detiste ke gi slusam site i mleko nemav i mi pravea incizii na gazot i sto se ne me snajde a se si slusav.
E zatoa so Martinka ne gi fermav ni dva posto
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty02.08.09 23:42

женски за 40 дена има посебна тема Smile
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f16/topic-t3176.htm?highlight=40+%e4%e5%ed%e0
тоа е битен момент Smile
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty02.08.09 23:47

Ma nema vrska mama Ane,odgovaraat i dvete temi...Mislam deka od 40 dena pocnuvaat glupavite soveti i potoa samo trajat...Ko vo reklamata:vkus koj trae...... hihi hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 0:47

Да , најмногу од советите се во тие 40 дена , На свеки моја бизнисот и трпеше тогаш , ништо од куќа не даде да се изнесе , ама затоа пак мене секогаш кога ќе си го пофалам детето тоа ми го спомнува како и зошто сум имала млеко Neutral .
Ех еден бисер последен од млада мајка што слушнав, како му ги сечеш ноктите , си останало од стари да не се сечат нокти до годинка -ќе го фателе кога ќе краде hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 0:50

nemozam da sfatam sto e fintata so pruzenjeto alista na terasa dodeka e den?
nikogas nisto ne sum slusala.ni za prvoto,ni za vtoroto.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 0:52

а дали некој знае зашто не смее да се гледа бебето од страна на главата? Од горе?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 0:55

кога си дојдовме дома со Војдан јас дигнав Т 40 степени и морав ноќе да одам до ГАК на преглед и што да правев да чекав да се раздени?нема шанси,а млеко имав до 13 месеци цицаше
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29055
Registration date : 2008-09-29

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 0:57

a mene mi vikaa ako veke moras da izlezes od doma nemoj da pominuvas preku most
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 1:01

lele kraj nema na glupostive.
ova so mostot e vrv.
si baram nekoja logika vo sevo ova,ama bre luge nemozam da najdam.
ili jas ne kontam.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 1:14

или дека циганка не смеела да го види бебето до 40 дена.А како не!па Атиџе 30 години чисти кај свекрва ми и веќе ни е како член дома.Тоа ми го кажа една комшика.а моја Атиџе и ми ја бањаше Елеонора првите денови,ма не сум гледала никакви адети.Среќа што свеки уште повеќе од мене не верува,жената си е современа па не сака ни да слуша такви работи а камо ли да ми соли памет
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 1:22

Kikic напиша:
a mene mi vikaa ako veke moras da izlezes od doma nemoj da pominuvas preku most

ova mi go potenciraa koga davavme zbor, preku most nikako da ne sme projdele i pred polnok doma da sme bile, a nie ........hihihihiih se pribavme doma pred polnok a posle fino lepo si izlegovme hihi
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-30

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 1:47

Kikic напиша:
a mene mi vikaa ako veke moras da izlezes od doma nemoj da pominuvas preku most
a ako treba nedaj boze na lekar da se pojde a toj istiot e preku most? neee nikako preku most a? ...
nemozam da poveruvam vo sto se lugjeto veruvaat.......Bratucetka mi e doktorka ..vnukami imase 7 dena ja setase niz biser na 3 nedeli i davese i voda i caj.....i nisto ne i fali..najnapredna e vo cela familija najpametna...
Majkata e taa so znae najubavo za svoeto dete..
na edna drugarka tatko i pedijatar.....i filmovi sea dubalceto povisoko krenato demek na prsti deteto da odelo ne smeelo na cela noga..e zatoa sea noktinjata mu se celi vo prsteto p anemoze da mu se oblecat kondurcinjata i se zali auff nodzeto me boli...
iznapisav trista raboti ama samo sakav da dojdam do slednovo:
Majkata e taa so znae najubavo za svoeto dete..
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 12:50

Sun_shine напиша:
Kikic напиша:
a mene mi vikaa ako veke moras da izlezes od doma nemoj da pominuvas preku most
a ako treba nedaj boze na lekar da se pojde a toj istiot e preku most? neee nikako preku most a? ...
nemozam da poveruvam vo sto se lugjeto veruvaat.......Bratucetka mi e doktorka ..vnukami imase 7 dena ja setase niz biser na 3 nedeli i davese i voda i caj.....i nisto ne i fali..najnapredna e vo cela familija najpametna...
Majkata e taa so znae najubavo za svoeto dete..
na edna drugarka tatko i pedijatar.....i filmovi sea dubalceto povisoko krenato demek na prsti deteto da odelo ne smeelo na cela noga..e zatoa sea noktinjata mu se celi vo prsteto p anemoze da mu se oblecat kondurcinjata i se zali auff nodzeto me boli...
iznapisav trista raboti ama samo sakav da dojdam do slednovo:
Majkata e taa so znae najubavo za svoeto dete..

Многу јасно и точно. Секој доктор и педијатар со своја научна т.е . едукативна подготвеност , асекоја мајка сосвој инстинкт и своја логика .
Да спомнам за алишта ноќе , јас не ги оставам ноќе оти гледам добро да ги исуши сонцето дење ,да ги стерилизира кога е жешко , а преку ноќ ништо од тоа , можесамо ветерот да помогне , ама ќе донесе и прав и некои инсекти ќе прошетаат по нив , па од таа причина .
А за мостот - Еве јас немам избор , ама буквало по сите патишта од нашата улица да појдеш неизбешно е да поминеш преку мост , и што сега , со хелихоптер преку планина ама што и тогаш преку мост треба да се прелета .ЕЕ што сме смешни. Само едно да ве прашам , малку ми е шубе , оти ама баш секој ми приговара за тоа . Дали сите не перете на големи празници , оти мене и на Велигден кога морам морам ,и перам и пружам , па од толку зборење мака ме фаќа?
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty03.08.09 13:25

Jas mislam deka ne e golem grev,no gledaj da izbegnuvas barem na takvi golemi praznici da ne peris i peglas.
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27528
Registration date : 2009-06-26

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty05.08.09 22:51

Koga ostanav bremena vo vtoroto dete,seuste go doev prvoto.Doma site gi fati panika.Ne cinelo da mu davam na deteto poveke da cica.Greota bilo,nekoi odea i do tamu deka mlekoto bilo otrovno.Po dva-tri dena otidov do pedijatarot, a toj mi rece deka ako saka deteto da cica da mu davam.Na izleguvanje,me ispraka sestrata sto raboti kaj pedijatarot i mi sepnuva:"podobro odbij si go deteto".Jas prodolziv da go dojam uste dva meseci.Doma negoduvaa ama se pomirija.
Koga se rodi vtorata kerka vednas imaa odgovor zosto nisto ne se slucilo.Pa sestra na sestra dava-mi velea.Sum imala "sreka"oti bilo zensko! hihi
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28012
Registration date : 2009-04-14

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty07.08.09 14:13

Sum slusnala za poveketo od prikaznive okolu 40te dena. Najsmesno mi bese toa so cigankata! Smile) Mislam deka seto ova ostanalo od generacija na generacija, od usta na usta, i sto na kraj rasipan telefon. nikoj pojma nema TOCNO zosto 40 dena treba doma da se sedi so bebeto. Jas pa imam cueno deka bebeto e uste malo i da ne fati nekoja bolest, ili infekcija, pa dodeka da porasne da sedi doma. sto znam, babini davetini.
Ili koga ke sme se vratele od bolnica, moral nekoj drug da mi go kapi deteto i da mi pomagal okolu mene(i toa bez da me prasa ili da se konsultira so mene, so sila nametnuvanje)? Ako navistina mi treba pomos, ke prasam dali moze da mi pomognes ili da go izbanjas ako epten ne mozam. sto znam, ne gi razbiram tie, kako da gi narecam, selski ili starski "obicai"....
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29493
Registration date : 2008-07-20

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty07.08.09 14:19

Пишува во библијата што значат тие 6 недели или 40 дена.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty07.08.09 17:39

Da ne bide pak deka vo se ja mesam i napadjam svekrva mi , ama eve so toa banjanje kako pominav ednas. Se toa pa toa i bese tesko sto jas i mm go banjame bebeto kako sto mi rekle od bolnica a ne kqako sto taa saka ,vo potopla voda , so rastrijuvanje so istegnuvanje , ne znam sto.
Po krstevkata site mi velea daj i nejze neka go banja ne biva mjka da go banja . Aj vikam neka bide , spremivme topla voda se , vikam dobro taa dur go soblece dur go stvi v voda ke se doizladi i pomlaka ke bide . Eh lugje koga go spusti v voda -si trebalo topla , vresna deteto , nozinjata , gazeto, ( mi se placese ama mm rece ko virsla e vcrveneto ) i kako da postapi covek , da se vodi po devetini , obicai ili da gleda realno sto e za nekogo , toplo , ladno, soleno, luto, bajato , ostro, stetno.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?   Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата? - Page 12 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали ве нервираат глупави совети во врска со децата?
Вратете се на почетокот 
Страна 12 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: