Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јули 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+117
BiljanaKK
Sanja_Ivana
rainbow
Lemate
beti.liz
Nataly
elkicka
mamacaci
Damjana
nnatasa
lela
Eci-Peci
Biljana
mamicka
Dara
prettygirl
bile2
Daki
delfinka
Jovana_Skopje
emilija nestorova
sonjamfk
makresanska
bordan
EckaGj
Dali
eli
Lili
biljanag
mami29
Annabel
nata
kiki-riki
smisjana
monabombona
Dragana
redsonja
Janicka
elena-d
strk
mamaAnita
vasidora
Tifani
Maja
Ninicka
Mama Vase
Monika
Sandra_Anja
bubamara
Ves
mama
Elicka
tetovcanka
Majsi
Viki J.N.
Ostoun
Bliznaci
Arhangel
kalinche70
DijanaP
adi
Vesna Blazevska
Kat
obicna
Лејди
Kate77
Kikic
Zvezdicka
Sister
sunset
marina_daniel
Deni
danielaval
bibip
katica
rich_bitch1
baby24
mina32
Ilince
Winki
avanturistka
Misticia
jasmina,mina
Ance-J
Juni08_Andrea
delfin76
MamaMaja
hormonce
macush
Janaxxxx
Lana
Elisaveta
butterfly
soledad
Mama Ane
Јосиф Ф.
Pipolino
magi
Eva Marija
vecki
Anika
kavadarcanka
BILE-ENA
anetapp
Dzena
Emi
Vesnicka
Mila87
Goca
lida
D-r Lidija Pazdrijan
fibimk
ripce
Sun
KATIC
mama X
sneze
121 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 36 ... 40  Next
АвторПорака
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27299
Registration date : 2009-09-27

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 20:37

Бубамара, кажаа на вести дека од министерство за здравство веќе нема да даваат дневни извештаи за бројот на заболените, туку тоа ќе го прават еднаш неделно
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:29

Zalno za deckoto.....nema uteha za najbliskite greota.
E sega deckoto si bil zdrav megutoa se javil na lekar posle nekolku denovi od bolesta znaci od kako bolesta zemala zamav kaj nego i udrila na pluka togas deckoto se javil na lekar......kasno.Mozda da si bil odma na lekar ke bilo poinaku.
Kako i da e e zalno....
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29908
Registration date : 2008-06-02

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:32

Мајси, го кажаа тоа на вести? Јас претпоставував дека е така, во спротивно ќе беше многу страшно ако од чиста мира се искомплицирало све. Анабел, фала на информацијатаSmile Искрено едвам чекам да дојде денот кога ќе објават која е бројката..да знаеме како стојат работите.
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:40

Pa ne kazaa bas taka....no kazaa deka se javil na lekar so mnogu teska klinicka slika.E sega sigurno odma istiot den ne se vlosilo tolku sem ako ne e hronicno bolen(a ne e deckoto).
Inaku e od Tetovo i plus ne se javil tamu na lekar koga odma gi dobil simptomite tuku direkno vo Skopje.Znaci cekal garant nekolku denovi da mu stane podobro megutoa koga videl deka se vlosuva se javil na lekar........ova e samo pretpostavka koja mislam deka drzi voda.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29214
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:43

da bubamara,kasno se javil.veke bila vo epten napredna faza bolesta.a zosto e toa taka kojznae.
a vikaat lecete se doma,da ne se odi na lekar odma.moze da pominat 3 dena,pa potoa.
e aj ne odi ako imas m...
ustvari celata rabota e toa sto neznaes kako se se odviva tekot na bolesta.kaj sekoj e individualno.moze da progresira za 24h a moze i ne.zavisno od imunitetot.
zatoa vitamini neograniceno.
samo sto pocna zimava a mene mi se smaci od pravenje sokovi.raceve mi se kako na stara baba od mienje sokovnik.
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:45

Inaku bubamara sto ti kazuvav za drugarkata so dvete kerkicki sto bea na ispituvanje na infektivna.......da imaat site tri SV grip.
Bas deneska se slusnavme i sega se mnogu podobri samo sto si kaslucaat.I nemaat veke temp koja koga imale traela tri dena po 40.
Brzo im pomina samo sto si se uste po doma i ke si sedat uste dosta vreme...radi pretpazlivost.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28060
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:45

јас не верувам дека некој во ваква ситуација ќе чека денови за да се јави на лекар.Сега баш кажаа со брз прогресивен наод.
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:51

Oooo jas i te kako veruvam pogotovo ako se raboti za maz.....ma sto i da bilo tie ke cekaat prvo doma da vidat sto kako pa ako gi zatera ne daj boze poveke e togas ke se javat na lekar.
Ova ti go kazuvam od licno iskustvo....mazite se najgolemite korkaci i deca Свински грип !! - Page 32 69779
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28060
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty18.11.09 23:56

Е, да Мајси ако така ги гледаме работите и мојов е таков ама и сега ли? Па да мојов спиеше со маска два ноќи и не отиде на лекар па што се чудам јас.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30384
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 7:53

едни познаници фатиле свиснки грип,ова мајка ми го дознала преку јатрва на женава што фатила и цело нејзино семејство!им дошле гости од Бугарија кои следниот ден качиле Т!Од нив прво фатила женава,домаќинката која мноогуу тешко поминала била н аинфективна 10 дена,со гушења,со тешка пневмонија,со губење свест!потоа фатил сопругот нејзин кој бил со така така клиничка слика што се вели ни тешко ни лесно но 10 дена бил како маван со стап по цело тело,потоа постарото детенце кое поминало доста лесно а замислете најмалото од 3 години не ни фатило а било во контакт!
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30076
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 8:30

devojki pa i da se javel na lekar dodeka seuste ne bilo kriticno nasive doktori ke go pratele doma da se leci i za zal najerojatno istiot ishod bi se desil.
Maz ili ne gi hospitaliziraat samo onie koi nekolku dena po red imaat poseriozni simptomi, jas ne znam sto se cudite ...
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28742
Registration date : 2008-11-20

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 9:40

Jas kolku sto razbrav ne se znae dali bil zdrav deckoto ili imal nekakva bolest.Denes na pladne ke imalo press i ke objavele.
Bog da go prosti deckoto.
I skraja da e,so vikase babami v pusta gora da odi bolesta.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28694
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 12:00

Majsi напиша:
Oooo jas i te kako veruvam pogotovo ako se raboti za maz.....ma sto i da bilo tie ke cekaat prvo doma da vidat sto kako pa ako gi zatera ne daj boze poveke e togas ke se javat na lekar.
Ova ti go kazuvam od licno iskustvo....mazite se najgolemite korkaci i deca Свински грип !! - Page 32 69779

Maz, pa uste ako e Albanec, oni mislat deka ne jadat svinsko i ne moze da fatat SG... Свински грип !! - Page 32 Icon_silent
Sigurno docna otisol na lekar...

Samo da vi pastiram nesto sto mi stoese na status na FB nekolku dena, a sto mislam deka e skroz tocno:


Ne znam koliko ste upućeni, ali ovaj novi grip, kao i bilo koje drugo oboljenje, ima dva

osnovna pojavna oblika: muški i ženski. Elem, ženski grip, to vam je zaebancija: možete
da idete na posao, brinete o deci, kuvate, peglate i slično. Dok je muški varijetet samo
za ležanje i izdisanje. Ima izuzetaka, naravno, ali to je otprilike to. Tako da znate - nama
neće biti ništa, a oni... valjda će da preteknu Wink







Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31336
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 12:14

imam jaka glavobolka dva dena i kaslam drugo nisto, i pritisokot vcera mi bese 120 so 90, e sega ne bev na lekar ama se plasam
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28694
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 12:30

Emi напиша:
imam jaka glavobolka dva dena i kaslam drugo nisto, i pritisokot vcera mi bese 120 so 90, e sega ne bev na lekar ama se plasam

Pritisokot ti e normalen, iako nikoj ne spomna pritisok u kontekst na SG.
Glavobolka i kaslanje moze da bidat znak deka moze da e SG, po moja procenka blaga varijanta.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28060
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 12:31

Еми глава да не те боли од притисокот овој долниот како да ти е поткачен малку.
Вратете се на почетокот Go down
Lemate
Прваче
Прваче
Lemate


Female
Број на мислења : 136
Age : 45
Локација : Sweden
Поени : 26932
Registration date : 2009-10-21

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 12:45

Ova so svinskiot grip veke mi e preku glava, mediumite ziveat od ova i covek neznae veke sto da misli. Jas decava gi vakcinirav protiv SG i devojceto posle 2 dena dobi temperatura 39.5 i imase taka cel den, se javiv vo bolnica i mi rekoa deka moze da e reakcija od vakcinata da pocekam, drugata den ja izgubi temperaturata no pocna loso da kasla a inace si bese kako obicno si igra i nebese omalaksana, vcera naednas i se slosi i kaci 40 temperatura i bese premnogu bleda, kaslase i se zalese od plukata odma vecerta ja odnesovme vo bolnica i i proverija krv, rengen na pluka i normalen pregled. Go prasuvam doktorot dali e mozno da dobila SG iako ima primeno vakcina i mi rece deka e mozno posto vakcinata deluva posle 2-3 nedeli a ima 1 nedela pominato odkako ja primija vakcinata. i mu rekov da i zemat proba za SG i mi rece nemale resursi na site da im pravat test, samo na tie sto se pod respirator!!! rece deka ako e zdrava i da e SG ke si pomine samoto. Sega sme doma i se nadevam deka ke bide sve vo red. Ama koga citam za vakvi slucaevi od pamet se vadam.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31336
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 12:47

blaga ili solena toa ke da e izgleda, milena ja brkam od mene, sega e dole kaj dedo i, jas sum vtora smena ama nasabajle e pak so mene i toa me guska i mi se pika koga ke stane pravo ripa u moj krevet

mene ke mi projde valjda nema da se iskomplicira poise, mnogu kaslam od zavcera pocna vcera poise, a denes ne prestanuvam, mislam deka od mnogu kaslanje me boli glavata :(
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27660
Registration date : 2009-06-29

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 19:41

Овие податоци ги најдов на страната на а1.
Од 38. пациенти, 24 се со компликации од типот пневмонија, воспаление на белите дробови, значи воспаление на долните дишни патишта со потешка клиничка слика. До вчера на клиниката имавме 4 исклучително тешки пациенти, што беа предмет на интензивен третман“, рече Звонко Миленковиќ, директор на клиниката.
Од пациентите со потешка клиничка слика 7 се деца, а жената која е во најтешка здравствена ситуација е ставена на апарати за вештачко дишење.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30384
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 19:50

остај монабомбона и јас го слушнав докторот на пресот,до вчера сите биле со лесна клиничка слика а сега наеднаш на сите тие им се влоши состојбата и се со тешка клиничка слика!А бе не се за верување како лажат невидена работа и многу чудни беа во тоа фаците,што значи ова??тешка клиничка слика не подготвуваат за неубави вести paleне дај боже само!па и 7 деца affraid
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 23:25

Pa vakva zbrka i se ocekuvase od nasive.......znaci ni eden saglam pres nemoze da se napravi Свински грип !! - Page 32 412106 Samo go tupat so izvinenie a nisto normalno ne kazuvaat.......neli nemase tolku teski slucaevo od kaj sega ispadnaa odma tolku i plus deca 7.Zalno za decinjata daj boze da si bidat OK.Ne kazaa za kolkavi deca stanuva zbor?Abe nisto presot stur stur postur zdravje.
Ubavo si kazav jas ova ne e drzava tuku panagur-luda kuka Свински грип !! - Page 32 554260
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30644
Registration date : 2009-03-04

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 23:28

I jas go gledav presot...Lele kolku bese smesno se hahahaha hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 23:28

MamaMaja напиша:

Samo da vi pastiram nesto sto mi stoese na status na FB nekolku dena, a sto mislam deka e skroz tocno:


Ne znam koliko ste upućeni, ali ovaj novi grip, kao i bilo koje drugo oboljenje, ima dva

osnovna pojavna oblika: muški i ženski. Elem, ženski grip, to vam je zaebancija: možete
da idete na posao, brinete o deci, kuvate, peglate i slično. Dok je muški varijetet samo
za ležanje i izdisanje. Ima izuzetaka, naravno, ali to je otprilike to. Tako da znate - nama
neće biti ništa, a oni... valjda će da preteknu Свински грип !! - Page 32 Icon_wink


E ova e totalka ziva vistina Свински грип !! - Page 32 133239 Свински грип !! - Page 32 133239 Свински грип !! - Page 32 133239
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28694
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty19.11.09 23:54

Cel den se nerviram poradi ova nasa banana republika....

Pazi molim te, sega i maticnite lekari ke mozele da prepisuvaat Tamiflu, ama ke mora da si go kupime od apteka.
Tamiflu kosta 2.600 ili dokaj 3.000 ne znam tocno.

Abe sutraci, sto ako nekoj nema da dade tolku pari?
Zamisli da se razbolat site doma, 4x3.000 = 12.000 nekoj tolku plata zima bre! (ako ne i pomalce :( )

A na infektivna koj ke dojdel, nemu ke mu dadat za bez pari?
Ajde, pa site ke idat na infektivan, ne deka sakaat, tuku deka nemaat pari...
More toa da se nemalo kapacitet da se bide drzava, pa toa ti e!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29320
Registration date : 2009-02-13

Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty20.11.09 0:00

Свински грип !! - Page 32 577496 ( za postot so statusot od facebook na mama maja )

nie zenite nemame vreme da sme bolni

za zal vo poveketo slucai e taka
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Свински грип !! - Page 32 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 32 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 32 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 36 ... 40  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: