Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+117
BiljanaKK
Sanja_Ivana
rainbow
Lemate
beti.liz
Nataly
elkicka
mamacaci
Damjana
nnatasa
lela
Eci-Peci
Biljana
mamicka
Dara
prettygirl
bile2
Daki
delfinka
Jovana_Skopje
emilija nestorova
sonjamfk
makresanska
bordan
EckaGj
Dali
eli
Lili
biljanag
mami29
Annabel
nata
kiki-riki
smisjana
monabombona
Dragana
redsonja
Janicka
elena-d
strk
mamaAnita
vasidora
Tifani
Maja
Ninicka
Mama Vase
Monika
Sandra_Anja
bubamara
Ves
mama
Elicka
tetovcanka
Majsi
Viki J.N.
Ostoun
Bliznaci
Arhangel
kalinche70
DijanaP
adi
Vesna Blazevska
Kat
obicna
Лејди
Kate77
Kikic
Zvezdicka
Sister
sunset
marina_daniel
Deni
danielaval
bibip
katica
rich_bitch1
baby24
mina32
Ilince
Winki
avanturistka
Misticia
jasmina,mina
Ance-J
Juni08_Andrea
delfin76
MamaMaja
hormonce
macush
Janaxxxx
Lana
Elisaveta
butterfly
soledad
Mama Ane
Јосиф Ф.
Pipolino
magi
Eva Marija
vecki
Anika
kavadarcanka
BILE-ENA
anetapp
Dzena
Emi
Vesnicka
Mila87
Goca
lida
D-r Lidija Pazdrijan
fibimk
ripce
Sun
KATIC
mama X
sneze
121 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40
АвторПорака
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29443
Registration date : 2009-01-14

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 19:44

Ves напиша:
Eve golem natpis stoi na A1-Najnova vest!!!!Vakcinite protiv noviot grip se opasni !!! Vo 19 h. ke se zboruva poopsirno na vesti. Inaku Kanada otkazala 170 000 vakcini poradi toa sto predizvikuvaat nus pojavi .Mi se tresat race dur pisuvam , drugarka mi vo London ja primila pred nekolku dena , bremena e 5ti mesec. Se molam da bidat dobri , tolku vreme posakuvase da zabremeni .

... i nisto ne kaza bujarce, toj e vo soglasnos so szo...

fala bogu pocna nesto konkretno da se zbori... i kolega moj ja primi vakcinata, pretpostaven... i go mislam tolku kolku sto toj misli na mene i na kerka mi sto raste samo so mene... ic!
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28664
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 19:47

kalinche70 напиша:
во целава несрека,среќа или како сакате наречете ја,бидејќи децата ми се алергични на јајце,пердуви и пилешко месо воопште не се замарам со вакцината,како да не постои-за мене проблем помалку затоа што ќе полудам инаку,еве го не оди во школо до понеделник ќе се чуваме домче зошто во едното одд.само едно дете било денес,во другото 8

Toa ti e neorganizirana drzava...

Vakcinata na Baxter ne e opasna za lugje so alergija na kokosli produkti, posto ne e odgleduvana na toj nacin.
Treba da se nabavi i del vakcini takvi za alergicni.

Ves напиша:
Eve golem natpis stoi na A1-Najnova vest!!!!Vakcinite protiv noviot grip se opasni !!! Vo 19 h. ke se zboruva poopsirno na vesti. Inaku Kanada otkazala 170 000 vakcini poradi toa sto predizvikuvaat nus pojavi .Mi se tresat race dur pisuvam , drugarka mi vo London ja primila pred nekolku dena , bremena e 5ti mesec. Se molam da bidat dobri , tolku vreme posakuvase da zabremeni .

Navistina ne mi e jasno koj ginekolog preporacal da se vakcinira trudna zena?
Jas trudna koga bev ne sum ispila Panadon, a ne nesto drugo...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
yarre
Прваче
Прваче
yarre


Male
Број на мислења : 212
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 29254
Registration date : 2008-07-30

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 20:15

Ves напиша:
Eve golem natpis stoi na A1-Najnova vest!!!!Vakcinite protiv noviot grip se opasni !!! Vo 19 h. ke se zboruva poopsirno na vesti. Inaku Kanada otkazala 170 000 vakcini poradi toa sto predizvikuvaat nus pojavi .Mi se tresat race dur pisuvam , drugarka mi vo London ja primila pred nekolku dena , bremena e 5ti mesec. Se molam da bidat dobri , tolku vreme posakuvase da zabremeni .

Еве го линкот до веста на А1

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116698

Синдромот Жилан Баре, го напаѓа нервниот систем и предизвикува парализа на нозете и рацете. Во извештајот се вели дека досега немало фатални случи. Дописот е испратен до министерствата во сите држави.
Од комисијата за пандемски грип велат дека нема причина да се сомневаме во квалитетот на вакцината, бидејќи секоја вакцина може да предизвика вакви несакани реакции, таа е дадена на 65 милиони луѓе.
„Тие навистина ако се јавиле, како што не се сомневам дека е така како резултат на давањето на вакцините, нема потреба од било какви паники, ниту потреба од укинување, односно прекинување на кампањите за вакцинирање, од проста причина што, толкавата стапка, или зачестеност на ваквите трагични, несакани дејства, е во рамките под очекувањата. Секако ние сме во постојан контакт со СЗО, и имајќи предвид дека таа ги следи на планетарно ниво случувањата, ќе постапуваме онака како што ќе бидат препораките од таа агенција“, вели Драган Даниловски, епидемиолог.
Канада стопираше цела серија на вакцината против новиот тип на вирус А Х1Н1, откако кај шест луѓе се појавила силна алергиска реакција. Јавната агенција за здравство на Канада побарала од шест канадски провинции да повлечат од употреба 172 илјади дози на спорната вакцина која е произведена од компанијата Глаксо Смит Клајн.
Свински грип !! - Page 40 Vakcina
„Производителот Глаксо Смит Клајн побара од нас да не ја користиме вакцината во овој момент “ изјави др. Џоел Кетнер, оддел за здравство на Манитоба.
„Тоа е сериозна работа. Може да предизвика и смртни последици. За среќа засега е релативно ретка појава“, рече др. Нил Раб.
Според канадските власти сите шестина пациенти претрпеле сериозен анафилактичен шок, кој може да заврши исо сериозни последици и смрт. Светската здравствена организација потврди дека е известена за овој потег на канадските власти. Македонија порача вакцини од компанијата Новартис за кои експертите тврдат дека е безбедна.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30046
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 21:22

MamaMaja site ginekolozi vo Germanija preporacuvat vakciniranje na trudnicite.ne e nisto taka cudno. Postoi i vakcina za sezonski grip specijalno napravena za trudnici.

Jas ja primiv sezonskata minatata nedela. Vakcinata protiv svinskiot grip na 1vi dekemvri.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29753
Registration date : 2008-07-20

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 21:32

Од сите медицински лица со кои имам разговарано во врска со вакцината за свински грип, имам добиено негативен одговор. НИКОЈ нема да ја прими ни под разно!
Не ја препорачуваат оваа вакцина вакцина,а нити пак таа за сезонскиот грип.
А кога му поставив прашање на еден стар искусен доктор дали се плаши од свинскиот грип, тој само ми се насмевна и ми рече: Повеќе се плашам од сезонскиот Smile
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29443
Registration date : 2009-01-14

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 21:34

Zvezdicka напиша:
MamaMaja site ginekolozi vo Germanija preporacuvat vakciniranje na trudnicite.ne e nisto taka cudno. Postoi i vakcina za sezonski grip specijalno napravena za trudnici.

Jas ja primiv sezonskata minatata nedela. Vakcinata protiv svinskiot grip na 1vi dekemvri.

ne da ti se mesam ama ne mislis deka e mnogu?

jas ni paracetamol ne se napiv dodeka bev trudna...
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30046
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 21:37

nnatasa mnogu sto?
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29443
Registration date : 2009-01-14

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 21:39

vakcini vo bremenost
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30046
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty24.11.09 21:41

Smetam deka se neophodni.
Rizikot od komplikacii od gript ne mi e prifatliv
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30299
Registration date : 2008-01-11

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty25.11.09 0:40

Do sega panika za gripot sega panika za vakcinata.Poznavam moi bliski luge koj ja primile vakcinata i dobri se,fala bogu zdravi i zivi.Znaci sekoj si resava kako sto misli deka e najdobro za sebe.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30970
Registration date : 2008-05-05

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty25.11.09 0:43

iskreno jas ne palniram da ja primam vakcinata nitu do sega sum primala ni jas ni decata ni pa sega ke ja primime
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28998
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty25.11.09 0:54

Ovde bese taa panika so vakcinata i pomina tie sto sakaa se vakciniraat ama poveketo vikaat nema sansi! Nikoj ne znae sto se moze da ni se sluci od taa vakcina ne mora odma moze i po nekolku godini pa togas ke se cudime so ne snaslo!
Inaku vakcinata od sezonskiot grip se koristi mnogu mnogu godini unazat i na bremeni i na zdravi i bolni luge i dosega nema nikakvi stetni posledici prijaveno!
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30970
Registration date : 2008-05-05

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty25.11.09 0:59

tocno taka jana vakcinata za sezonski grip se prima mnogu godini unazat a ovaa za s.g. e nova i ne e dovolna ispitana .bas i vecerva na vestite kazaa deka i personalot odbiva da se vakcinira
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28998
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty25.11.09 1:04

Pa i kaj mene na rabota pred da dojdat vakcinite pisuvase morame drn drn ako ne treba maskirani da rabotime iiiiiii nikoj nejke samo 50 dusi se vakciniraa od 6000 personal!
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28664
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty25.11.09 1:28

Zvezdicka напиша:
MamaMaja site ginekolozi vo Germanija preporacuvat vakciniranje na trudnicite.ne e nisto taka cudno. Postoi i vakcina za sezonski grip specijalno napravena za trudnici.

Jas ja primiv sezonskata minatata nedela. Vakcinata protiv svinskiot grip na 1vi dekemvri.

Site ginekolozi?
Ne sum bas sigurna, ama pak ke kazam, vkacinata eve i SZO ja proglasi za nesigurna.
I ti ladno ke odis de se vakciniras?
Vo sred epidemija?

Sekoj nosi odluki za sebe i svoite deca.
Jas nosev tri deca, i sto vika Natasa, a jas go kazav i predhodno,

nnatasa напиша:

ne da ti se mesam ama ne mislis deka e mnogu?

jas ni paracetamol ne se napiv dodeka bev trudna...

ne sum se napila Paracetamol glava koga me bolela.

Site epidemiolozi preporacuvaat megju vakcinata za sezonski i za H1N1 da pominat najmalku tri nedeli za zdravi lugje,
a tek za trudnici...
Baska sto ne se ni preporacuva vakcinacija na trudnici so vakcina za sezonski grip, ama ajde..

I uste edna rabota, vrzana za trudnici.
Mnogu mal broj na deca se imaat rodeno od trudnicite koi primile vakcina.
Uste e rano, posto vakcinata e nova.
Toa znaci deka nema dovolno podatoci, osven teoretski, deka vakcinata ne vlijae na plodot.
Kako togas imas merka sto nosi pogolema steta a sto pogolema korist?




Procitajte go kratkioto intevrju so Velo Markovski, covek koj e infektolog dolga niza godini
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A3F85621635B2F46851B79095B547DD6
Ubavo covekot kazuva realno za nekoi raboti, posebno na krajot za vremeto potrebno za testiranje na vakcinata.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30046
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty25.11.09 7:42

I jas pak ke kazam, vo sostavot na vakcinata za SG nema nisto novo osven antigenot - antigenot e sekoja godina razlicen i za sezoskiot grip.Normalno bidejki virusot se menuva.
Po sostav dvete vakcini koji gi/ke gi primam se identicni - mozete da se cudite kolku sakate. Mnogu malku od vas ovde koi diskutirate voopsto ste trudni vo momentov a i tie koi se ne se vo ista situacija kako i jas. Znaci perspektivata ni e razlicna.

Od druga strana ne najdov dovolno argumenti protiv a logikata mi nalaga da razmisluvam na nacin - ako sostavot e ist a toj sostav veke 13 godini se dava na bremeni zeni - argumentot deka ne e ispitana ne mi drzi voda.
Drugi argumenti pak voopsto ne sretnav.

-------

https://roditeliideca.macedonianforum.net/viewtopic.forum?t=4674

-------

https://roditeliideca.macedonianforum.net/viewtopic.forum?t=4766
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Свински грип !! - Page 40 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 40 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 40 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: