Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јули 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+117
BiljanaKK
Sanja_Ivana
rainbow
Lemate
beti.liz
Nataly
elkicka
mamacaci
Damjana
nnatasa
lela
Eci-Peci
Biljana
mamicka
Dara
prettygirl
bile2
Daki
delfinka
Jovana_Skopje
emilija nestorova
sonjamfk
makresanska
bordan
EckaGj
Dali
eli
Lili
biljanag
mami29
Annabel
nata
kiki-riki
smisjana
monabombona
Dragana
redsonja
Janicka
elena-d
strk
mamaAnita
vasidora
Tifani
Maja
Ninicka
Mama Vase
Monika
Sandra_Anja
bubamara
Ves
mama
Elicka
tetovcanka
Majsi
Viki J.N.
Ostoun
Bliznaci
Arhangel
kalinche70
DijanaP
adi
Vesna Blazevska
Kat
obicna
Лејди
Kate77
Kikic
Zvezdicka
Sister
sunset
marina_daniel
Deni
danielaval
bibip
katica
rich_bitch1
baby24
mina32
Ilince
Winki
avanturistka
Misticia
jasmina,mina
Ance-J
Juni08_Andrea
delfin76
MamaMaja
hormonce
macush
Janaxxxx
Lana
Elisaveta
butterfly
soledad
Mama Ane
Јосиф Ф.
Pipolino
magi
Eva Marija
vecki
Anika
kavadarcanka
BILE-ENA
anetapp
Dzena
Emi
Vesnicka
Mila87
Goca
lida
D-r Lidija Pazdrijan
fibimk
ripce
Sun
KATIC
mama X
sneze
121 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Next
АвторПорака
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30384
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 14:06

да знам дека ги имаше и капсулите мислам на некоја наша фармацевтска куќа беа!Да си прашаш по аптекиве!Инаку јас откако јадам лук ппотоа пијам турско кафе или џвакам магдонос и на крај Орбит и се неутрализира миризбата
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28060
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 14:08

ама не заради миризбата Јасмина толку и не ми е гајле, многу ми е тешко во стомакот после, а баш ќе побарам по аптекиве и ќе ви пишам
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 14:55

Abe dobro luge ke mi odgovori nekoj na moeto prasanje ili??????
Znae li nekoj kolkavi se decata na koja vozrast tie 7 sto se hopitalizirani?
Nekoj spomna deka se pomali od 36 meseci ova e tocno od sigurni izvori ili na baftanana e kazano od rekla kazala...........
Znaci na koja vozrast se decata vo bolnica?
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 42
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29700
Registration date : 2008-06-14

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:01

mislam deka procitav vo Vreme deka decata se na vozrast do tri godini,ama dobro se custvuvaat.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30384
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:05

сега разговарав со снаа ми која е професорка и баш таа ми кажа дека повеќето од учениците кои го прележаа вирусот се чувствуваат супер и се враќаат на настава!Дека го прележале како најобична вироза со Т!ете и една охрабрувачка вест да не испадне дека само паничариме Свински грип !! - Page 36 267988 Свински грип !! - Page 36 231435 Свински грип !! - Page 36 231435


Последната промена е направена од jasmina,mina на 21.11.09 15:06. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:06

Pa stramota e togas nema nikakvi informacii nisto ni kazuvaat ni pisuvaat.Sedum tolku mali decinja se hospitalizirani i ni aber ni glas.....barem da kazat deka se OK deka se stabilni abe nisto...... Свински грип !! - Page 36 412106 dali idele vo gradinka ne idele nikakvi informacii.......
Pa ni drzava ni mediumi ni nisto ne funkionira kako treba.
I kaj nas kako vo stranstvo da si kazuvaat se na TV mislam deka lugeto nema da imaat pogolema panika tuku ke imaat jasna slika za sto se raboti i taka ke bidat kolku tolku posmireni a vaka od eden na drug koga se doznavaat rabotite pa uste od sekoj covek po dodaten zbor i ete ti PANIKA........
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 42
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29700
Registration date : 2008-06-14

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:08

Дечињата не оделе во градинка.Хоспитализирани се најверојатно заради фактот дека се малецки па недај боже да дојде до компликации.Најважно е што пишуваше дека добро се чувствуваат.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 29028
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:10

Jas da vi kazam koga bev mala imav 10 god dobiv takov grip sto imav 4 dena 40 Tem. i lezev 15 dena vo Kozle od koj 10 dena imav infuzija bez prestan i primav inekcii na sekoj pola saat, i toa od sezonski grip kako so se vika! Toa znaci deka dali od svinski dali od obicen grip covek moze da dobie isti simptomi i da bide ili so lesna klinicka slika ili epten tesko! Grip e Grip i kaj sekoj covek razlicno se manifestira se zavisi od imunitetot starosta itn. Taka da jas ve sovetuvam da ne panicite ama navistinia ne e tolku starsen gripv kako se se zboruva! Sto pati sum napisala sto poznavam eden kup deca od 5 do 15 gdoini sto bea bolni i sega se potpolno zdravi site go prelezaa gripov kako naj obicen grip! Zivejte poslobodno i setatjte na cist vozduh!
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27269
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:12

Mama toa e se OK daj boze decinjata da si se super ama sakam da kazam deka se informaciite sturi i nikakvi vo nasata ni ubava drzavicka Свински грип !! - Page 36 Icon_neutral
A i ete doniranite vakcini od Turska pa sega ke stignale i od Izrael......lugeto ne gi stavaat tamu pa ajde tuka kaj nas zosto ide tuka se buta se i sesto-daj sto das rabotava Свински грип !! - Page 36 412106
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28060
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:29

Мајси јас слушнав на канал 5 пред три дена објавија дека децата се под три годишна возраст па затоа и јас прашував дали и мајките се со нив како е тоа регулирано па тие се толку малу души златни само да се добро. Отвори Канал 5 тв влези во нивната архива би требало да стои како вест од пред 3 дена може беа и два се веќе ми се испомеша.
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaKK
Почетник
Почетник
BiljanaKK


Female
Број на мислења : 11
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 27125
Registration date : 2009-08-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 15:33

И јас размислував многу околу тоа дали треба да се вакцинираме од свинскиот грип, посебно бидејќи се крена многу голема паника на светско ниво околу можниот број жртви од истиот. Сепак последните резултати се навистина охрабрувачки и многу официјални институции ги намалија значително бројките на прогнозирани смртни случаи од свински грип.
Исто така мислам дека има земји кои не прифатија да се вакцинира нивното население со вакцина која не е доволно испитана.
Што се однесува до мене јас после сурфањето на интернет и пробраните информации нема да се вакцинирам ниту јас ниту некој од моето семејство. Но сепак тоа е одлука која секој треба да ја донесе индивидуално врз основа на расположивите информации. Нормално нашата држава треба малку повеќе да се потруди околу обезбедување на валидни и проверени информации кои ќе бидат достапни до сите (иако знаејќи ги овдешните ситации тоа е малтене само пуста желба).
Подолу е линк со говор на министерот за здравсто на Полска околу нејзината дилема како лекар за потпишување на договор за купување на вакцини.

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/11/19/Major-Victory-with-Swine-Flu-Scandal.aspx
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28521
Registration date : 2009-02-05

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 23:29

na drugarka mi malata krenala vcera temp 39 ama samo temp ima nisto drugo odisla kaj maticniot toj deka sabota ne bil narab ja prepratile vo bukurest vo bukurest ne ja primile so obrazlozenie deka sega odkako e rabotava so gripot pregleduvaat samo deca sto se lecat tamu, ja prepratile na klinika detska tamu gungula na edna strana cekaat deca so temp na druga bez i semale krv i mokraca i se videlo deka e viroza ama i crveno grlo ne i dale nisto i irekla da sledi kako e do ponedelnik ako usteima temp pravo na infektivno, e sega ne mi e jasno detevo ne e etolku bolno za da mora odma na infekrtivno neli vikaat na televizija najprvo so maticniye da se konsultira a tie nigde gi nema Свински грип !! - Page 36 412106 moze stvarno e samo viroza i sega sto op odna infektivo neznam sto da mislam
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27299
Registration date : 2009-09-27

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 23:32

Нели матичните требаше да се дотапни 24 часа, како што изјавија од МЗ?
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28694
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty21.11.09 23:54

Eve link za mutacijata na virusot, ne lici tolku strasno kako sto kazaa na TV.
Vika deka uste deluvaat lekovite i vakcinite.

http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091120/en/index.html



Koj ne razbira Angliski, eve na makedonski tuka na sledniov link neka klikne:

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=mk&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.who.int%2Fcsr%2Fdisease%2Fswineflu%2Fnotes%2Fbriefing_20091120%2Fen%2Findex.html&sl=en&tl=mk
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29214
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 0:05

sitel koga pocnuvaat so vesti sekogas prva vest e sg.i toa e taka tragicno i strasno mislis kraj na svetot e.za razlika od drugite tv.

sega mutiral,utre glava i pet race ke mu izlezat.sto e sledno?
vidoa deka vakcnite ne im odat pa udri sega na panika i strav.gluposti.
na pocetokot vikaa deka bil mnogu stabilen virus nemozel tukutaka da mutira.a sega se predomislil.

nemozam veke da gi slusam.a i najiskreno na um sum veke temava da ne ja citam.
pa idat ubavi praznici,ke se spremame za kitenje,pazarenje,zimovanje.
se nerviram mnogu namesto energijata i pametot da si gi nasocime vo nesto poubavo,popametno...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30946
Registration date : 2008-11-06

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 1:30

Јас ја читам темава редовно и денес дури и вести изгледав и сеуште сум мртва ладна во врска со свинскиов грип.. Вчера гтц полн со луѓе (па толку да се плашеа, немаше толкава гужва да има низ дуќаниве) Незнам дај боже да ме држи цела зима овој став во врска со грипов...
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29908
Registration date : 2008-06-02

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 2:02

И јас се размислував да престанам да ја читам темава, од причина што веќе се оптеретив и физички и психички, и почнав право хипохондриски да се понашам, само умишљам симтпоми на мене и на луѓето околу мене, а фала Богу здрави прави сме. И гледам денеска, во конверзација со неколку луѓе, колку помалку се информирани, толку по супер им е..а јас како проповедач некој, им ги обзнанувам новите факти и моите теории hihi
Искрено и се запрепастив колку скоро сите се кул..алал да им е..
Како и да е надежта дека ќе чујам некоја нова, ама добра вест, ме тера да ја читам темава и понатака Smile
Денеска не гледав вести, ама читам на телетекст на А1, министерот за здравство им дал предимство на другите да се вакцинираат од министерството, а и тој ќе се вакцинирал одкако ќе се вакцинирале граѓаните.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29214
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 2:11

Цитат :
И јас се размислував да престанам да ја читам темава, од причина што веќе се оптеретив и физички и психички, и почнав право хипохондриски да се понашам, само умишљам симтпоми на мене и на луѓето околу мене, а фала Богу здрави прави сме. И гледам денеска, во конверзација со неколку луѓе, колку помалку се информирани, толку по супер им е..а јас како проповедач некој, им ги обзнанувам новите факти и моите теории hihi
Искрено и се запрепастив колку скоро сите се кул..алал да им е..
ete kako jas da sum pisuvala.samo sto ne sum hipohonder.ova e mislam radi forumov,site mi vikaat od kade tolku info za se?
ete i forumov za nesto da ne cini
p.s. ane ke me izvinis Свински грип !! - Page 36 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30076
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 9:21

Majsi напиша:
I kaj nas kako vo stranstvo da si kazuvaat se na TV mislam deka lugeto nema da imaat pogolema panika tuku ke imaat jasna slika za sto se raboti i taka ke bidat kolku tolku posmireni a vaka od eden na drug koga se doznavaat rabotite pa uste od sekoj covek po dodaten zbor i ete ti PANIKA........

Majsi ovde vo germanija veke nekolku dena voopsto nisto ne se spomnuva za gripot na udarnite vesti. Samo komercijalnite televizii kako RTL sat1 i zoltiot pecat kako Bild i slicno prenesuvaat vesti za gripot. I toa e ona sto gi diga tenziite, no za sreka ovde lugeto se mnogu po prisebni.
Smetam deka no news is a good news.

P.S aj drago mi e sto se olabavuvate site po malku Smile I vreme bese, kolku i da e/ne e strasen gripot prvo sopstvenoto zdravje psihicko i fizicko da si go gledate. Se sotanato ke dojde i ke projde Smile
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27335
Registration date : 2009-09-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 10:28

од вчера имам главоболка, затнат нос со нагласени боли од деснастран, температура37.6 и многу ме боли грлото
дали ова е сг, немам концентрација да ги барам симптомите
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30384
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 10:46

не би требало да е свински грип,бидејќи Т е скоро секогаш над 39 кај свинскиот грип!и обично нема затнат или растечен нос!Вчера свекрва ми се сретнала со еден пар доктори се двајцата на клиника маж и жена,и тие и рекле дека преголема фама се дигнала околу грипот и дека нивното дете прележало на со многу благи симптоми а знаеле дека е свински бидејќи веднаш направиле анализи и се покажало дека е тоа!Им дале Тамифлу но докториве рекле дека се строго против Тамифлу и дека не го дале па за три дена им се опоравило детето!Погоре пишав дека и децата кои прележаа од средните училишта веќе се назад вратени и поминале баш онака како класична вироза,тоа ми го кажа моја снаа која е патем професорка во едно од средните училишта каде што имаше заразени! flower
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27335
Registration date : 2009-09-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 11:22

фала, баш ми олесна, страв ме фати, утринава, ама сигурно е настинка
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28694
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 13:16

kiki-riki напиша:
од вчера имам главоболка, затнат нос со нагласени боли од деснастран, температура37.6 и многу ме боли грлото
дали ова е сг, немам концентрација да ги барам симптомите

kiki-riki напиша:
фала, баш ми олесна, страв ме фати, утринава, ама сигурно е настинка

Kiki riki, nastinka ne postoi, postojat virusi i bakterii, pak ke kazam.

I tecenje na nos E simptom na SG.


Najčešći simptomi su:

* Povišena tjelesna temperatura
* Respiratorni simptomi kao što su kašalj ili curenje nosa
* Grlobolja
* Te drugi simptomi kao što su:

Bolovi u tijelu (osobito bolovi u mišićima)

Glavobolja

Zimica (groznica)

Slabost

Povraćanje ili proljev (nije tipično za gripu ali prijavljeno u slučajevima zaraze novim tipom virusa gripe)


Ne e deka te plasam, ama najlesno covek se bori protiv nesto, ako znae koj mu e neprijatel.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30384
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 13:21

кики-рики ова е одлична табела но е многу страни наназад па обично не ја читаат членовите,па не е лошо да ги погледнеш симптомите овде!Во неколку медиуми вчера ј аимаше истата само во скратена верзија и мислам дека нема потреба да се секираш според она што го опишуваш како симптоми!Ако не се согласуваат модераторите да ја има повоторно табелата и на оваа страна нека ја избришат!


elkicka напиша:

Симптоми

Настинка

H1N1 грип

Висока температура

Настинката
е ретко пропратена со температура.


80% од сите случаи се проследени со висока температура. Висока
температура во времетраење од 3 – 4 дена се поврзува со
H1N1.

Кашлање

Отсечна,
продуктивна (влажна) кашлица е чест симптом на настинка


Непродуктивна, сува кашлица е карактеристична за H1N1

Болка

Настинката
може да биде проследена со слаби болки на телото


H1N1 е проследен со јаки болки на телото.

Затнат нос

Затнатиот
нос е вообичаен симптом на настинка и обично заздравува во рок од една недела


Затнатиот нос не е карактеристичен за H1N1

Грозница

Грозницата
не е карактеристична за настинката


60% од луѓето кои имаат H1N1 имаат грозница

Замор

Заморот
е умерен кога станува збор за настинка.


Заморот е умерен до силен кај H1N1

Кивање

Кивањето
е често присутно кај настинката.


Кивањето не е карактеристично за H1N1

Ненадејни симптоми

Симпотимите
на настината се развиваат во текот на неколку денови


H1N1 настапува рапидно, во рок од 3-6 часа.
Грипот удира јако и вклучува ненадејни симптоми како висока температура и
болки.


Главоболка

Главоболката
е невообичаена за настинката


Главоболката е многу чест симптом за H1N1, присутна кај 80% од случаите.

Болно грло

Болното
грло е карактеристично за настинката


Болното грло не е карактеристично за H1N1

Потешкотии во дишењето

Потешкотиите
во дишењето се благи до умерени кај настинката


Потешкотиите во дишењето се често интензивни кај H1N1.
flower
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28694
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty22.11.09 13:30

Jasmina mina ocigledno tabelava e izvadena koj znae od koj nas sajt koj pravel pausalen prevod.

WHO vika:
What are the signs and symptoms of infection?


Signs of influenza A(H1N1) are flu-like, including fever, cough, headache, muscle and joint pain, sore throat and runny nose, and sometimes vomiting and diarrhoea.

Кои се знаци и симптоми на инфекција?

Знаци на инфлуенца А (H1N1), се слични на грипот, вклучувајќи треска, кашлица, главоболка, болки во мускулите и зглобовите, болно грло и течење на нос, а понекогаш повраќање и дијареа.


Еве го и линкот до WHO (СЗО)
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/frequently_asked_questions/about_disease/en/index.html

Мислам дека ова е тоа што треба да се гледа и да се водиме према него, нели?



И уште нешто она што ние го нарекуваме народски настинка, а мислиме при тоа дека тоа не е заразна
состојба, каде нас ни било ладно, па ете ни тече нос и све не боли и слично, уствари е вирусно
заболување и еве што вика Википедија за тоа:

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0

Давам на српски, пошто македонската верзија е многу подолга и пообемна.


Последната промена е направена од MamaMaja на 22.11.09 13:36. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Sponsored content





Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 36 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: