Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јули 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+117
BiljanaKK
Sanja_Ivana
rainbow
Lemate
beti.liz
Nataly
elkicka
mamacaci
Damjana
nnatasa
lela
Eci-Peci
Biljana
mamicka
Dara
prettygirl
bile2
Daki
delfinka
Jovana_Skopje
emilija nestorova
sonjamfk
makresanska
bordan
EckaGj
Dali
eli
Lili
biljanag
mami29
Annabel
nata
kiki-riki
smisjana
monabombona
Dragana
redsonja
Janicka
elena-d
strk
mamaAnita
vasidora
Tifani
Maja
Ninicka
Mama Vase
Monika
Sandra_Anja
bubamara
Ves
mama
Elicka
tetovcanka
Majsi
Viki J.N.
Ostoun
Bliznaci
Arhangel
kalinche70
DijanaP
adi
Vesna Blazevska
Kat
obicna
Лејди
Kate77
Kikic
Zvezdicka
Sister
sunset
marina_daniel
Deni
danielaval
bibip
katica
rich_bitch1
baby24
mina32
Ilince
Winki
avanturistka
Misticia
jasmina,mina
Ance-J
Juni08_Andrea
delfin76
MamaMaja
hormonce
macush
Janaxxxx
Lana
Elisaveta
butterfly
soledad
Mama Ane
Јосиф Ф.
Pipolino
magi
Eva Marija
vecki
Anika
kavadarcanka
BILE-ENA
anetapp
Dzena
Emi
Vesnicka
Mila87
Goca
lida
D-r Lidija Pazdrijan
fibimk
ripce
Sun
KATIC
mama X
sneze
121 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Next
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30659
Registration date : 2009-03-04

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 0:09

Свински грип !! - Page 33 577496 Свински грип !! - Page 33 577496 lele mamaMaja epten e dobar postov od FB Свински грип !! - Page 33 10380 Свински грип !! - Page 33 10380
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31351
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 0:27

lele majko se ispomesa rabotava ko nikad i sto da ocekuvas bree drzavava nie katastrofa
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30399
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 0:30

Еми само Господ да не чува зошто по се што видовме по телевизииве во врска со грипот од страна на ,,компетентните доктори,,инфектолози,епидемиолози останува само на Господ да се молиме да не го закачиме вирусов инаку маф ни е работата!Нивните збунети фаци не ветуваат многу,ептен затечени се од ситуацијава,ептенн...
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31351
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 0:33

mene mi bese smesno izjavata moze da ima temperatura ama ne mora, moze da kasla ama ne mora..moze ova ama i toa nemora...i sega sto e SG ustvari znaat li da kazat ubavo ili samo ne motkaat i zbunuvaat
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30399
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 0:43

или кога имаше апел и дома да се лекуваме со парацетамол и витамини ако имаме симптоми,е има ли посмешна изјава,апел од оваа!А после кога ќе се јави човек на лекар веднаш во категорија на оние со тешка клиничка слика,бог да чува бе!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29229
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 0:50

epa istite ovie lugje ni vikaat da se vakcinirame i deka vakcinata e bezbedna.tie so gripov nemozat na kraj da izlezat,neznaat-nemozat a kamoli so vakcinata.za da kazat takvo nesto prethodno treba da znaat so sto si imaat rabota.a ocigledno neznaat.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30399
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 0:56

а бе кога го прашаа Миленковиќ на Канал 5 што мисли дали е безбедна вакцината?направи една бледа фаца,несигурна и со подгризана уста,,да да безбедна е,,!Жими мајка безбедна,ма се е катастрофа во моментов пак ќе речам!Баш читав во Време д-р Гордана Адамова професорката строго е против тоа вакцината да се дава на бремени жени како неиспитана во поглед на тоа како ќе делува на плодот,апсолутно е против!
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28709
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 1:10

Ама ја не разбирам уште една работа кај ова нашиве доктори...

Ако се раболи, с краја да е, дете до 36 месеци, одма у болница
го сместуваат?
Зар само ќе лежи таму?
Мајката ако лежи со него, го нахебала, има да се разболи и она,
неа кој ќе ја лекува?

Прочитајте го овој текст на еден млад татко кој имал (не)среќа
да им се случи токму тоа сценарио.
А и она од предходната страна со купувањето лекови и бркање
упати и се и сешто!

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=896577


И уште една важна работа, во Германија умртеле 7 лица после
вакцинирањето, од кои едно 21-месечно бебе :(

Цитат :
а бе кога го прашаа Миленковиќ на Канал 5 што мисли дали е безбедна вакцината?направи една бледа фаца,несигурна и со подгризана уста,,да да безбедна е,,!Жими мајка безбедна,ма се е катастрофа во моментов пак ќе речам!Баш читав во Време д-р Гордана Адамова професорката строго е против тоа вакцината да се дава на бремени жени како неиспитана во поглед на тоа како ќе делува на плодот,апсолутно е против!

За цело време додека они правеа муабет у студио јас чекав на линија, вклучена после тој
што у отворена емисија прашуваше кога да ги земел резултатите...
И имав еден куп белешки пред мене како да му поставам едно прашање бво кое се содржани
дузина, ама ете не вклучија више гледачи :(
Што е голема среќа за Миленковиќ, во секој случај Свински грип !! - Page 33 69779
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30399
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 1:24

како беа насмеани пред само една недела,,нема место за паника вирусот е слаб,послаб и од сезонскиот итн....,,а сега богами сериозни им се лицата а тоа создава дополнителна паника


Последната промена е направена од jasmina,mina на 20.11.09 1:29. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29923
Registration date : 2008-06-02

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 1:27

Уште еден податок, изворот ми е ФБ, мене ми е непорверена информацијата, ама изворот ми е поузданSmile
Во Америка умреле до сега 3.900 луѓе после вакцинирањето?! Преголема бројка.....:(((((((
Сега ќе тврдат дека не е од вакцината, ама бројкава е огромна, па и 10% нека се како последица на вакцината починати.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30399
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 1:42

нели дечково беше од Тетово а еве овде пишува дека е од Скопје
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=E9A97196771AC2458B25CAB5F3FD5DB0
друга работа,пишува дека три дена го лечел матичниот лекар!Па така и се очекуваше нели матичните лекари неризичните пациенти да ги лечат со парацетамол и витамини,а сге вината врз матичниот и она што кажавме пу пу не важи!леле луѓеее,хаос,ова е мизерија буквална Свински грип !! - Page 33 981783
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29259
Registration date : 2008-12-07

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 8:21

Mene od vcera mi e nearno. Imam T 37.3 i celo telo me boli kako pretepana. Nisto dr. simptom nemam, ne kaslam, ne mi tece nos ... neznam so da mislam sea. A Damjana oseka deka ja izbegnuvam i mi se pika :(
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29390
Registration date : 2009-02-05

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 9:09

Inace bidejki nie bevme na klinika so mm bese mnogu bolen ni dadoa Tamiflu i besplaten e ne plativme nisto
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28709
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 9:15

makresanska напиша:
Inace bidejki nie bevme na klinika so mm bese mnogu bolen ni dadoa Tamiflu i besplaten e ne plativme nisto

Abe besplatno e na klinika, ama ne mozat site sto ke zabolat da odat na klinika?
Treba da e besplaten za site, a ne taka...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29390
Registration date : 2009-02-05

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 9:22

Neznam dali znaes i kolku znaes nie bevme vo nedelata so mm i ni rekoa rezultati vo sreda uste ni gi nema i vcera bevme so mm dadademe upat abe tamu bese ludnica koe povraka koe kasla abe horor.I ni vikaat za deneska da odime od novo das go pregledaat zosto gi nema rezultatite i mm nejke vika ajde be tamu zdrav da otides ke se razbolis i eve doma sme inace on e veke super
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29390
Registration date : 2009-02-05

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 9:27

inace rezultatite od krvta odma bea gotovi uste vo nedelata i gi
odnesovme kaj maticnata i ona ni rece so ovaa krvna slika on nema sansi
da ima SG toa mu e samo mnogu jaka nastinka
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28075
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 13:06

[quote="MamaMaja"]Ама ја не разбирам уште една работа кај ова нашиве доктори...

Ако се раболи, с краја да е, дете до 36 месеци, одма у болница
го сместуваат?
Зар само ќе лежи таму?
Мајката ако лежи со него, го нахебала, има да се разболи и она,
неа кој ќе ја лекува


И јас ова не го разбирам има ли некој информација дали дечињата што се на Инфективна се со мајките таму, а и ако не се како ли недај боже да оставиш дете до три години во оној хаос
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28075
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 13:09

Ќе ве замолам да не го сваќате постов како кревање паника само сакам да сум спремна и да знам со што си имам работа за недај боже
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28075
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 13:46

Свински грип !! - Page 33 PrintСвински грип !! - Page 33 Pdf
СЗО негира дека новата вакцина против свински грип усмртила 41 лице
Автор: Сашо Таневски

16:38 | 19 ноември 2009

Свински грип !! - Page 33 Get
Женева


Светската
здравствена организација(СЗО) во четврток ги отфрли тврдењата дека
новата вакцина против свински грип предизвикала смрт кај 41 лице.

„Иако
во тек се уште неколку испитувања, резултатите што се објавени и
проследени во СЗО покажаа дека вакцината не е причина за смртта“,
изјави на прес конференција во Женева Мари-Пол Киени, претставник на
СЗО за истражување на вакцини.

Бројот на смртни случаи е многу мал со оглед на тоа дека се поделени 65 милиони дози од вакцините.

Киени прецизирала дека на 10.000 вакцини е забележан еден случај со несакани ефекти. /крај/б/ст

Мислев да го споделам ова со оние кои размислуваат да примат вакцина и јас сум се повеќе за.



Свински грип !! - Page 33 Lg-share-en
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30399
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 13:52

кај мм на работа ги фатило паника,еден од вработените дошол со Т на работа и грозница и го пуштиле дома да си оди!На лекар му слушнале пневмонија со стетоскоп и го препратиле на снимање во 14.00 ч,а и ќерка му дома се лечела три дена со температура била!За среќа е подобра сега но пак плаши фактот дека можно е да прележуваат свински грип бидејќи девојчето учи во Средно угостителско-туристички водич! Свински грип !! - Page 33 412106 инаку и мм си е во контакт со него секој ден и свекор ми и свекрва ми!А бе овие работи и се очекуваа ако не сега подоцна бидејќи имаат контакт со безмалку цел град!Само нека не чува Господ сите
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29349
Registration date : 2008-11-21

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 13:57

Дали секоја година ќе треба да се вакцинираме против свивскиот грип како за сезонскиот или само еднаш?
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28075
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 14:00

и јас велам се очекуваше, ама ова како почна брзо да се шири се мислам дека ситуацијата на надлежните им бега од контрола, и од таа причина почнав да размислува и за вакцинација (ама за жал нема кај нас) па зар до пролет ќе живееме со овој страв.Во СЗО велат дека вакцината не е опасна, луѓе јас морам да почнам да верувам некому, а повеќе верувам на СЗО отколку на нашиве инфектолози недај боже да дојдеме до таму.
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27314
Registration date : 2009-09-27

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 14:10

Додека стигнат вакцините пола народ ќе прележи СГ. И вакцината, откако ќе се прими, треба да помине одреден период за да се створи имунитет.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28075
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 14:17

Знам се Аннабел, ама овие тек најавуваат дека ова ќе се шири, замисли до пролет-лето со страв да се движиш секаде, ај ние а децава душички ни да ти дојде дете ни да отидеш некаде.
Вчера баш колешка моја правеше роденден во игротека детево полнеше 7 години дојде сабајле разочарана само 2 деца дошле па која фрустрација за детето е тоа, па подобро не правам ама и тоа не е тоа незнаеш од кај те демне ова чудово
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27645
Registration date : 2009-06-22

Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty20.11.09 14:29

Поздрав друштво. Стасаа првите вакцини
*************************************************
Денеска стасаа пристигнаа првите 5.000 вакцини против новиот грип од типот А/Х1Н1 од производителot „Новартис“. Вакцините се донација од Турција.
Од утре почнува вакцинацијата на лекарите и медицинските сестри на Инфективната клиника кои најмногу се изложени на контакти со заразени лица, а во наредните денови ќе биде вакциниран и другиот медицински персонал низ државата.
- Целта на оваа мерка е да се направи се што е во наша можност да ги заштитиме лекарите и медицинските сестри кои потоа треба да ги лекуваат граѓаните. Очекуваме многу брзо да пристигне поголем контингент вакцини со што ќе продолжиме со вакцинацијата на останатите ранливи групи кои се препорачани од Светската здравствена организација и Комисијата за пандемски грип, изјави министерот за здравство Бујар Османи.
Според највновите информации од СЗО, вакцината е безбедна исто колку што е безбедна и вакцината против сезонскиот грип. Треба да ја примаат оние кои се целосно здрави, контраиндицирана е кај лица алергични на јајца бидејќи во процесот на производството се користат јајца. Вакцините ќе се чуваат во Градскиот завод за здравствена заштита.
Министерот Османи рече дека би сакал да се вакцинира со вториот контингент вакцини кога ќе дојде за да се остави, како што рече, овие вакцини да ги земат оние кои се директно изложени на новиот грип.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Свински грип !! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 33 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 33 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: