Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Септември 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Go down 
+100
bibe85
anence
Minamina
kalipso
bile2
Damjana
kiki-riki
NONE-BT
aneta23
marijat
Zvezdicka
Emily
elena-d
Misticia
smisjana
vecki
valentina123
Vesna Blazevska
lela
Velkova Stojka
emilija nestorova
xxx
obicna
Mimi Petreska
viktorija26
eli
Julija_24
CeceM
Ina Sk
Biljana
marina_daniel
butterfly
Mama Ane
pepa
sanja83
kara
delfin76
BaMbYnA
Sanja ss
nova
Natalija
Mami4ka
bica
Sara
karolina
Nine
Dragana
radmia
Mirka
Emilija
Julijana87
nnatasa
winnie the pooh
Ale83
sofi47
emilija poposka boshevska
kokice
Diana
Pravnicka28
OLGICA
ElenaJo
macush88
Anjuska08
marina_m
Arnaudova Milena
lola
beti 24
mimka
mamalina
bella*
lila_mk
avanturistka
Ilince
Svetlana
Sandra
Lili
Kinky
tanjaaa
sonja
betavitevit
desi
biljanag
mama
bibi
viktorija
sunshine
aleksandra
Freya
vesna83
sanja_
TINA
mamicka211
Silvija
moja Ina
rich_bitch1
Big Sister
STAR *
Goca
Emi
Juni08_Andrea
104 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28961
Registration date : 2009-01-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty14.07.09 17:41

Biljana mozam da kazam deka vcera i denes nekako pocna mnogu aktivno da stanuva pa sega duri mi e cudno ne sum naviknata zosto se se zalev deka slabo go osekam,tuku mnogu me stiska kako jaka bolka pod desnata grada dali na nesto pritiska ne mi e jasno mnogu jako mi se zatega tamu mesoto i me boli, dali nekoj ima slicno iskustvo.
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 44
Локација : Veles
Поени : 29515
Registration date : 2008-10-02

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty14.07.09 17:44

jas prv pat ne se sekavam tocno koga go pocuvstvuvav bebeto,no znam deka bese mn rano i toa prvo kako struja,kako da ti krkorat crevata,pa ne znaev dali e toa sigurno.Potoa procitav deka e tocno bas taka.Od togas Mia ne prestana da mrda,sega e mn zivo i temperamentno dete.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 30334
Registration date : 2008-05-03

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:06

mene deneska mi rekoa deka imam mnogu plodova voda i zatoa nemozam da gi osetam dvizenjata na bebeto inaku se uredni deneska koga me gledaa na eho tolku mrdase krugcinja pravese vnatre doktorkata ja brkase flower ama za nekoja nedela ke pocnam da go osekam taka rece doktorkata.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 42
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 31344
Registration date : 2008-07-19

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:14

Znaci imas nesto ubavo za iscekuvas, prviot boks. Wink Samo neka si napreduva cuce malo.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:31

E mene tocno taka mi bese boks. Jas so rakata na stomak i vikam cekaj da vidam mi mrda li ova moevo ili ne, koga eden silen udar i rakata ce mi odnesese. A bese rano nautro vo krevet, koga sum skoknala i mm go ispoplasiv. E i sega mnogu cesto znae da kloca silno, pa mu vikam na mm deka na bebevo nesto sum mu zgresila bidejci me tepa od vnatre...Smile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 42
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 31344
Registration date : 2008-07-19

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:42

Natalija saka da ti kazi dosta lezis, setaj me. Wink Ima li odredeni nedeli koga vikat trebalo za prv pat da se oseti ili kaj sekoj razlicno?
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:46

Pa kako sto citav jas literatura, kaj sekogo e razlicno. Ama glavno posle 16 nedela postojat teoretski sansi da pocne veke da se cuvstvuva. Na tie sto im e prvo dete moze da ne go custvuvaat do 20 nedela, ednostavno poradi toa sto ne znaat sto da ocekuvaat, ne prepoznavaat. Posle 20 nedela sekoj bi trebalo da go pocustvuva.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29854
Registration date : 2008-11-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:49

Ме изнасмеа Наталија со постот, ме потсети пред некој ден така му викам на мм стави ја раката,обично кога ќе се размрда да осети и он се радува, и обично чека некое време додека клоцне, ама овојпат само што ја стави раката толку силно клоцна, мислам излезе од стомакот, мм толку се исплаши што стана да бега од креветот, јас се утепав од смеење, викам што се плашиш хахаха.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:55

Moevo ne saka da ragovara so nego. Ce koloca i taman koga ce mu recam da ja stavi rakata, od bebevo ni trag ni glas. Sirot mm se frustrira.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29854
Registration date : 2008-11-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 11:59

Хаха нека биде потрпелив, кај мене некогаш се случува ептен да прета, ја викам како зајак во котел хахаха, и тогаш нема промашај, инаку најчесто го осеќам на страна кога лежам сега, дали му го намалувам просторот па мрда се буни незнам, ама навечер ми е малце шубе кога спијам како на коски да спијам,ептен го осеќам сега веќе е големо, ама се надевам дека е добро заштитено во матката и обвиткано во водичка па не го смачкувам.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty15.07.09 12:02

Sara isto i jas si iamm premisla dali mu e dovolen prostorot na bebeto vo meseto, bidejki jas sum malku polnecka i imam salce i sekogas koga ke legnam na strana go osekam ama vaka vo sedecka polozba ili stoenje mnogu retko. Se nadevam deka s eke bide vo red
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty17.07.09 9:53

Mene nesto mi se izmeni. Porano go custvuvav mnogu intenzivno preku den, osobeno nautro i navecer, a noke ne. Sega mnogu poslabo mi mrda. Ne znam sto e rabotava. Citav deka sega vospostavuvaat ciklus na budnost i spienje, ama ova izgleda spie pa se budi pa spie pa se budi, e ne saka taka. sto ubavo ce bese kako pred toa i taka da pravese koga ce se rodi. Noke so mene spie, preku den e budno.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 30334
Registration date : 2008-05-03

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty17.07.09 22:25

Јас почнав да го осекам бебуш, и тоа како нежни удари не е ниту вибрации ниту пеперутки туку, како кога ми кркорат цревата и по некој удар доле под пупакот ама не силен мислам дека е бебуш и мислам дека прави колут напред и назат во мешето flower
Вратете се на почетокот Go down
Velkova Stojka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 34
Локација : kocani
Расположение : super
Поени : 27760
Registration date : 2009-07-18

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 0:17

jas pocnav da go osekjam na sredinata od cetvrtiot mesec.. sega sum vlegnata vo sestiot mesec i mrda mnogu.. go osekjam najveke navecer koga ke si legnam toa kloca mnogu.. i mislam deka ovie momenti nema da gi zaboravam nikogas..
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 14:19

Koga citav tuka nekoja od bremenite zeni da pisuva deka slabo go custvuva bebeto ja sovetuvav deka ne e nisto strasno i navistina mislev taka. Sto ima vrska kolku zenata go cusvuva bebeto vo stomakot, vazno toa da si se razviva. Arno ama nesto poslednive denovi i jas mnogu slabo go custvuvam i se vozdrzuvam za da ne pocnam i za toa da se grizam. Ama kaj i da e ako prodolzi vaka, navistina ce pocnam i da grizam i togas vistinski ce gi razberam tie sto na ova se zalea pred mene. Ne znam moze mu e zesko pa stanuva mrzlivo, isto kako mene. Ajde uuste malku sum na kontrola pa ce si go vidam moeto sonce.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 42
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 31344
Registration date : 2008-07-19

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 15:31

Natalija pred nekoj den kupiv kniga kaj sto 3 parovi kazuvat kako im bilo na zenite i na mazite u bremenosta i isto taka soveti od ginekolozi. Za ova pisuva deka bebeto ima periodi kaj sto mnogu mrdat i periodi kaj sto se pomirni. Ima i period kaj sto se pomirni i povejke spijat zs rastat. I zavisi kako bebeto e namesteno u stomakot. Nekad i placentata moze da e namesteno taka za da ne se osejka od nea. Posle nedela 24 moze da se osejka nekolku pati na den. Ako se sekirate gi sovetuvat u knigata da se stisne malce na stomak, da se napijat nesto, pustanje muzika ili sl. Ako epten vi e griza sovetuvanjeto e da se javete na doktor. Nekad moze i da e signal deka nesto ne e dobro. No kako sto nie sme razlicni taka i bebinjata. Ako nekoj znae nesto drugo neka pise.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29854
Registration date : 2008-11-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 15:32

Наталија тек после 28 недела воспоставуваат некоја рутина и тогаш треба да се загрижиш ако не го чувствуваш секој ден, не е битно дали е поактивно или не, битно да го осеќаш.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 15:35

Natalija ne se sekiraj bez pricina bidejki dokolku doktorot gleda na toa kakvi se dvizenjata na fetusot i ke ti kaze sto i kako. Jas sum edna od tie sto mnogu retko go cuvstvuva bebeto ama doktorite na toa 4d eho gledaat deka dvizenjata na fetusot se uredni i nemalo mesto za panika. Od druga strana namaleni dvizenja na fetusot e druga rabota toa ke se vidi na ehoto, zatoa ne se sekiraj bez potreba bidejki nervozata e golem neprijatel. Jas isto taka se nervirav za milion raboti za vreme na ovaa vtora bremenost i sega imam problem site merki odgovaraat na GN samo AC obemot na stomaceto e nanazad (znaes veke pisuvav vo drugite temi na forumov)
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 42
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 31344
Registration date : 2008-07-19

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 15:40

Sto e toa GN i AC? Go gledam niz nekolku postovi i neznam za sto e kratenka...
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 15:41

GN - gestaciska nedela
AC obem na stomak

taka mi rece vo petokot doktorkata
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 42
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 31344
Registration date : 2008-07-19

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty19.07.09 15:46

Fala ti mnogu Biljana. Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 610361
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty20.07.09 10:13

Dobro e sega. Eve vo momentov me rastura od klocanje. Vcera cel den go drzev stomakot, zabelezuvam dvizenja, ama najverojatno ne udiralo na matkata pa jas da gi custvuvam kako udari. Sigurno i toa ima razlicni udari nekogas samo se prevrtuva vo vodata pravi akrobacii, a nekogas si tropa po zidovite na matakata so race, noze i glava.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 42
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 31344
Registration date : 2008-07-19

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty20.07.09 12:31

Eh vidis, pa i to vikendski da si se odmori. Wink
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty18.08.09 10:30

Devojki kazete mi dalis te pocustvuvale vakvo cudno dvizenje. Kako casovnik da mi cuka, a stomakot mi podripinuva, taka pravi edno 15 minuti pa se smiruva. Taka povna koga vlegov vo 27 nedela i ottogas vaka mi pravi nekogas na dva dena, a nekogas dva pati i vo den. Sto moze da bide toa, srceto da mu go custvuvam e nevozmozno bidejci posporo e cikanjeto. Da kloca tolku ritmicki, pa ne e baletan neli?
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 32207
Registration date : 2008-09-14

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty18.08.09 10:32

Mozebi e fudbalerce pa si igra deteto fudbal,si puca golcinja. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: