Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Септември 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Go down 
+100
bibe85
anence
Minamina
kalipso
bile2
Damjana
kiki-riki
NONE-BT
aneta23
marijat
Zvezdicka
Emily
elena-d
Misticia
smisjana
vecki
valentina123
Vesna Blazevska
lela
Velkova Stojka
emilija nestorova
xxx
obicna
Mimi Petreska
viktorija26
eli
Julija_24
CeceM
Ina Sk
Biljana
marina_daniel
butterfly
Mama Ane
pepa
sanja83
kara
delfin76
BaMbYnA
Sanja ss
nova
Natalija
Mami4ka
bica
Sara
karolina
Nine
Dragana
radmia
Mirka
Emilija
Julijana87
nnatasa
winnie the pooh
Ale83
sofi47
emilija poposka boshevska
kokice
Diana
Pravnicka28
OLGICA
ElenaJo
macush88
Anjuska08
marina_m
Arnaudova Milena
lola
beti 24
mimka
mamalina
bella*
lila_mk
avanturistka
Ilince
Svetlana
Sandra
Lili
Kinky
tanjaaa
sonja
betavitevit
desi
biljanag
mama
bibi
viktorija
sunshine
aleksandra
Freya
vesna83
sanja_
TINA
mamicka211
Silvija
moja Ina
rich_bitch1
Big Sister
STAR *
Goca
Emi
Juni08_Andrea
104 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29854
Registration date : 2008-11-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 12:53

Па најчесто го чувствувам сабајле дури ме буди накај 7-8 часот и тоа обавезно тоа време станувам за во тоалет и не знам кој кого буди хахах. И навечер е исто така многу активно накај 22 часот и покасно, ако каснам и благо преку ден чоколадо и слично е и тогаш се активира богами, овие денови некако почесто го чувствувам, знам дека сега веќе треба да се бројат ударите, и во една книга прочитав дека треба кога ќе почнеш да го чувствуваш во рок од 1 саат треба да изброиш околу 10 удари, ама јас не сум броела.
Инаку сега почесто го осеќам кога лежам на страна веќе немам празен простор, се како на коски да лежам хахах, и се шубе ми е да не му направам нешто ама па на грб нели не чини да се лежи.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 14:22

Sara vidi vaka jas go cuvstvuvam isto navecer e aktivno i sto i na sabajle ama ne tolku kako navecer a preku den ke go pocuvstvuavm najmalku periodi 3-4 pati ke tropne 1-2 pati. Koga odam na pregled doktorkata potencira sekogas deka dvizenjata na fetusot se uredni i sega neznam sto poveke da mislam ako pocnam pak da prasuvam jas se cuvstvuvam neprijatno. Sarce verojatno nema mesto za panika mnogu se plasam. Blagodaram za postot sto mi pisa
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29762
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 14:56

A sto e vazno kolku cesto kloca? Uste toa mi treba da se zamaram. Jas nekogas ne go custvuvam voopsto, nekogas kloca bezmilosno. Nautro koga ce se razbudam, preku cel den i navecer, a noke se smiruva. Nokeska bas koga se budev go custvuva po nekoj udar mi zadavase, ama drugi noki ne sum go custvuvala. A sto znaci ako ima pomalku dvizenja od 10 na eden cas?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 15:25

Natalija te molam ne se zamaraj so toa 10 udari poveke ili pomalku i ne citaj po internet bidejki moze da se seknes kako mene zatoa samo slusaj go ginekologot i prasuvaj go za se sto te interesira ako se posomnevas nesto baraj vtoro mislenje od postrucen doktor
Вратете се на почетокот Go down
Diana
Полуматурант
Полуматурант
Diana


Female
Број на мислења : 691
Age : 39
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 29063
Registration date : 2009-02-15

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:06

Mimi Petreska напиша:
se mislam da ti kazam. ovoj mi e vtor sto go menjam posto prviot bese manjak, a ovoj mi e nekako...... sto znam, cuden. na sekoe odenje kaj nego se osekam kako omalovazena zatoa sto sum bila debela. i sakam bas da prasam dali ima devojki/zeni koi sto imaat nad 75kila i se trudni?
Ова нешто прв пат го слушам,како може да не може да ти види со ехо дека си била дебела???Бог да чува!!!Јас кога забременив имав 89 килограми и стигнав до 94 или 95(за малку не ја фатив 100-ката hihi ама па затоа сега сум 79 килограми) не сум сигурна и секогаш ме прегледуваа со ехо,нема врска,оди си Мими кај друг доктор како може 17 недела и сеуште да те прегледува со ехо???
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29874
Registration date : 2008-09-01

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:09

Мими каква е таа глупост со килажата? Па јас со 95 кг. останав трудна... што има врска тоа... не се гледало на ехото. зашто имало повеќе сало...како мене ме гледа д-р..... како не... менувај го под итно тој лекар... да се чувствувам потценета после преглед! нема шанси... па сите на можеме да имаме по 50 кг. некои од нас се покрупни луѓе, некои поситни... тука нема мерило... на можам да се оптеретувам и со тоа колку сум била дебела... знам сигурно дека ќе ослабнам и дека ќе бидам послаба и од кога забременив, зашто ме уништи седењето учејќи правосуден и самата работа, постојано 90% од времето седејќи работам.... и што да направам сега, да се убијам дека имам сало/ како не бе... не ми е воопшто комплекс тоа.... не се замарај... оди си кај друг лекар... поздравче....
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29874
Registration date : 2008-09-01

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:11

П.С. Да не сте ми се смееле дека сум толку тешка... висока сум 183 см... така да не ми се познава многу... засега качив само 4 кила... успех е тоа за мене...
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29750
Registration date : 2009-02-13

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:13

i sakam bas da prasam dali ima devojki/zeni koi sto imaat nad 75kila i se trudni?

jas ostanav trudna so tolku kila i se popraviv moze 18 kila plus ama nikogas ne mi rekol nekoj doktor nesto za kilazata
smeni go , zasto da se cuvstvuvas omalovazena mimi
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:25

e sega posto ovde ima dosta "debeli" trudnici sakam da prasam dali znaete dali e presudna debelinata vo cuvstvuvanje na bebeto. mene mi rece doktorkata sum imala malku poveke salo pa zatoa ne go cuvstvuvam dovolno silno bebeto da udri, inaku dvizenjata na fetusot se uredni.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29874
Registration date : 2008-09-01

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:32

Да Билјана, дебелината е пресудна ана само во пораните месеци... верувај дека во 7 месец ќе го чувствуваш како удира и тоа многу јасно... тоа е моето мислење... нека кажат и другите свои мислења или пак искуства, па ќе знаеме посигурно...
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:34

e vaka Kara sega sum 7 mesec igo cuvstvuvam ubavo navecer koga ke legnam aktivno e znae da podigne i stomakot ama se plasam bidejki pocnav taka od 26 nedela ubavo da go osekam do togas ne tolku mnogu pa se plasam da ne ima problem
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29874
Registration date : 2008-09-01

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 21:58

Немај гајле Биле.. сега па до крај може само појасно, посилно и почесто да го чувствуваш... па тоа се повеќе ќе си расте и ќе му станува тесно во мешето, така да и има да се молиш да се смирува зашто премногу ќе го чувствуваш... што може да не е во ред... па прочитај на форумов... има мајки кои во цела бременост само два пати си ги почувствувале бебињата да клоцаат, па на крајот излегле мирни кротки бебчиња... кај секого е различно, така да мислам дека немаш причини за грижа... јас моево бебе прв пат го почувствував минатата недела и оттогаш само уште еднаш ме клоцна... и се зафркаваме со мм, ова ќе биде мирно и така флегматично бебе.. по цел ден ќе си спие и нема да има ни глас од него... hihi само да е живо и здраво... не се замарај и уживај си ги последните два месеци од бременоста... се ќе си биде како што треба... поздрав flower
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 22:00

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 267988 Kara da znaes na site postovi sto mi odgovaras najmnogu me raduvas Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 897427
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29874
Registration date : 2008-09-01

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 22:04

Баш ми е драго ако е така... морам да сум позитивна... и бебушот да ми биде таков... позитивен и оптимист... уживааај!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29880
Registration date : 2008-10-02

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty11.07.09 22:06

luge od iskustvo vi kazuvam,uzivajte nebrojte kolku ,kako mrdalo bebceto....vazno e deka e se vo red so nego. i da, ima i toa kakva vrska kakvo e vo stomak i koga ke se porodite ,ke vidite...od iskustvo vi zboram.mila dr.duri i mi ja mrdase da ja razbudi da ja vidime ubavo ,i den denes e takva spanka,neosetiv bebe deka imam .a vtoriov bebus go osekam kako vibracii nekako ,nekolku pati vo tekot na denot po malce.kolku da me pozdravi flower
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28961
Registration date : 2009-01-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty12.07.09 21:10

I moevo bebe ne e nesto aktivno kako sto citam kaj drugive,ne deka ne se javuva go osekam obicno negde okolu 14h i navecer ,eve veke sum 30 nedela i mm vcera duri prvpat go oseti i toa slucajno se najadov lubenica se potpre so glavata na stomak i go klocnalo inace prethodno i da go osetam dzabe ke go vikam dur go viknam tolku e samo ednas dvapati i kraj.ali i jas spijam na toa uvo deka ke bide mirno koga ke izleze.taka da ne se sekirajte ova se mnogu moderni bebinja ne dosagaat hahaha.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty12.07.09 22:47

MIrka i jas spijam na toa uvce deka ke bide mirno koga ke se rodi bidejki ti raspravav vo postovite deka i jas kasno pocnav da go cuvstvuvam a udarci i ne brojam pa ke se seknam so toa trebalo ovolku trebalo onolku......................
Вратете се на почетокот Go down
Julija_24
Прваче
Прваче
Julija_24


Female
Број на мислења : 357
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Najsrekno na svet!!!!!!!!!!
Поени : 28710
Registration date : 2009-04-02

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty12.07.09 22:51

Devojki i jas deneska prv pat go pocuvstvuvas moeto bebce i sigurna sum deka e toa nesto kako da mi igrase od leva strana dole.Od vreme na vreme ke pocusvuvam po ednas i tolku.Nekoj so slicno iskustvo?Jas se mislam deka mi e rano ama mi vikaat deka ima nekoj sto porano go custvuva.
Вратете се на почетокот Go down
xxx
Прваче
Прваче
xxx


Female
Број на мислења : 106
Age : 49
Локација : home
Расположение : majcinsko,prekrasno,vozbudeno
Поени : 28643
Registration date : 2009-02-07

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty13.07.09 5:29

julija isto i jas vo 12 nedela pocustvuvav nesto kako muskul da mi igra od levata strana dolu
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28732
Registration date : 2009-04-14

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty13.07.09 9:04

Fala vi na site za poddrskata. najverojatno ke idam po privatnive kliniki na 4D pregled, posto bilo vazno da se pregleda nareden pat dobro. a posto ke bidam 20/21 nedela, trebalo i organite da mu se vidat dali se dobro razvieni. A ovoj mojov "doktor' posto i onaka ne me gleda na eho, podobro ke idam privatno i imam detalen izvestaj za bebeto moe, nego da ostanam pak nervoza i nepregledana. Smile FALA vi uste ednas na site za podrskata! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty13.07.09 12:11

Mimi [etreska taka sakam da se vidam malku porazveselena i vedra so ubavi mislis i se ke bide dobro veruvaj
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28961
Registration date : 2009-01-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty13.07.09 15:39

Da da devojki samo so pozaitivni misli i se ke bide kako sto treba ,ubavata misla ne vodi niz zivotot.stanav poet hahahhha
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28878
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty13.07.09 16:23

Mirka kako si ti pocna li poubavo da go cuvstvuvas bebeto
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28732
Registration date : 2009-04-14

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty13.07.09 19:06

samo pozitivno i galkajte gi mesinjata! Smile)
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 37
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 28365
Registration date : 2009-05-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty13.07.09 19:16

Lele devojki moevo bebce mislam ke mi go rascepi stomakot i ke izleze...Znaci tolku mnogu mrda toa e edno cudo Smile Pogotovo navecer,nekogas duri ne mozam da zaspijam Smile Kako i da e mene bas mi e milo sto go cuvstvuvam tolku dobro i cesto.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Z4a2e3220b8a8d

pregnancy week by week
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: