Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Go down 
+100
bibe85
anence
Minamina
kalipso
bile2
Damjana
kiki-riki
NONE-BT
aneta23
marijat
Zvezdicka
Emily
elena-d
Misticia
smisjana
vecki
valentina123
Vesna Blazevska
lela
Velkova Stojka
emilija nestorova
xxx
obicna
Mimi Petreska
viktorija26
eli
Julija_24
CeceM
Ina Sk
Biljana
marina_daniel
butterfly
Mama Ane
pepa
sanja83
kara
delfin76
BaMbYnA
Sanja ss
nova
Natalija
Mami4ka
bica
Sara
karolina
Nine
Dragana
radmia
Mirka
Emilija
Julijana87
nnatasa
winnie the pooh
Ale83
sofi47
emilija poposka boshevska
kokice
Diana
Pravnicka28
OLGICA
ElenaJo
macush88
Anjuska08
marina_m
Arnaudova Milena
lola
beti 24
mimka
mamalina
bella*
lila_mk
avanturistka
Ilince
Svetlana
Sandra
Lili
Kinky
tanjaaa
sonja
betavitevit
desi
biljanag
mama
bibi
viktorija
sunshine
aleksandra
Freya
vesna83
sanja_
TINA
mamicka211
Silvija
moja Ina
rich_bitch1
Big Sister
STAR *
Goca
Emi
Juni08_Andrea
104 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
АвторПорака
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29784
Registration date : 2008-03-25

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty08.10.09 9:50

Исто и јас Ноне, тие движења ги осеќам ниско, под папокот! Мало е, и тие движења што ги прави се ептен нежни....
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29986
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty08.10.09 10:07

Jas sum pak vo nedoumica .... veke nekolku dena osekam sporadicni kako blagi natiskanja pod papokot. Nekogas na strana nekogas po sredinata na stomakot. definitivno ne se grcevi (tie bea po jaki)

Mozno e bebco da mrda veke taka jako? Jas inace em sum prvorotka em sum si debelicka, pa po site knigi so gi procitav uste e rano za mene da gi osekam dvizenjata...??
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Прваче
Прваче
NONE-BT


Female
Број на мислења : 230
Age : 42
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 27589
Registration date : 2009-06-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty08.10.09 10:17

dusicinja, pocnaa da ozivuvaat i da se javuvaat deka ke dojdat na svet za 4-5 meseci. drugarka mi se porodi pred 15 dena i bas vcera mi velese uzivaj duri si turdna posle ke bidis hronicno nenaspana i ke ti se smaci od mrdanjeto i placenjeto. zdravje, teski sekoj da ima takvi slatki maki Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
xxx
Прваче
Прваче
xxx


Female
Број на мислења : 106
Age : 49
Локација : home
Расположение : majcinsko,prekrasno,vozbudeno
Поени : 28123
Registration date : 2009-02-07

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty10.10.09 16:00

naj ubavo custvo,ne znam kako e kaj nas no tuka posle 28 nedela ti davat kako kalendar da se vodi evidencija kolku pati vo rok od 12 casa ke mrdni bebencevo normalno bilo od 6-10 pati,moevo samo sutira ljubi ga majka izgleda fudbaler ke e Smile)))
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29282
Registration date : 2008-08-31

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty10.10.09 16:26

незнам дали ви кажав, ама по сите изгледи дека сум премногу слаба го осетив мрдањето во 14та недела
прво благо, после осетив дури и ноџе како коленце во долниот дел на стомакот се испупчи и го снема
овие знаци беа ретки и сега не го имам осетено неколку дена
едвај чекам да ме клоцне пак ама страв ме фаќа што го нема
сигурна сум дека беше бебето не беа мускулите

а симона ја осетив дури во петти месец
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29282
Registration date : 2008-08-31

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty10.10.09 16:28

Zvezdicka напиша:
Jas sum pak vo nedoumica .... veke nekolku dena osekam sporadicni kako blagi natiskanja pod papokot. Nekogas na strana nekogas po sredinata na stomakot. definitivno ne se grcevi (tie bea po jaki)

Mozno e bebco da mrda veke taka jako? Jas inace em sum prvorotka em sum si debelicka, pa po site knigi so gi procitav uste e rano za mene da gi osekam dvizenjata...??

исто исто и кај мене
само порано некоја недела
го припишувам тоа што осетив толку рано на тоа дека бебето е во нормален раст а јас сум коска и кожа не можам да кренам килажа уште
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29282
Registration date : 2008-08-31

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty10.10.09 16:31

Natalija напиша:
Seriozna sum, planiram da odam na lekar pa da prasam. Ako nekoj pocustvuval vakvo nesto da me utesi, a ako ne togas sigurno odam na lekar.

хах симона правеше така и клоцаше наизменично во едната страна од стомакот и по една секунда во другата и после триесетата недела како да не мируваше скоро никогаш и рачиња ноџиња се познаваа на стомакот понекогаш како поголеми или помали џумки што се движат

уште е немирна секогаш и кога спие Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29986
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty23.10.09 15:12

Vaka, veke nekolku dena cuvstvuvam kako blago golickanje vo stomakot tocno tamu kade sto e bebco. Nesto kako vibracii ama ne se mnogu silni. Poveke kako da me golicka nesto od vnatre. Ne e redovno i najcesto posle jadenje i navecer.
Da ne se sepak crevcata moi?? ili bebcoto ojacalo pa se ritka po meseto?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29986
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty25.10.09 22:31

Nikoj nema da mi kaze da ne sum greska? Smile
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30910
Registration date : 2008-05-05

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty25.10.09 22:34

bebceto e zvezdicka toa si mrtka
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29523
Registration date : 2008-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty25.10.09 22:42

Tocno e se soglasuvam so Vecki bebeto e toa Zvezdicka,I mene taka mi mrdkase bebeto kako golicanje ili koga ti mrda muskul nekoja vibracija.I mislam deka voopsto ne ti e rano.A najcesto se oseka posle jadenje(poradui sekerot sto ke se vnese vo organizmot toa reagira) ,nasabajle i navecer (koga miruvas).
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29986
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty26.10.09 18:25

Ama denes nesto slabo se javuva ... koga treba redovno da klocka? T.e koga se ocekuva da pocnat da se brojat pokreti na bebeto?
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29265
Registration date : 2008-08-24

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty26.10.09 20:33

mene Andrej voopsto ne mi mrdase dodeka bese vo stomak ama skoro ic i jas ne se zamarav da brojam kolku pati vo denot ili na saat mrda, ama zatoa segaaaaa lele zivec ne zastanuva
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29461
Registration date : 2008-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty26.10.09 20:59

Рано е сеуште за броење на покрети, мислам дека тоа се прави кон крајот на бременоста, а мене пак не ми кажаа воопшто да бројам.
Инаку нормално е на почетокот многу малку и ретко да го осеќаш.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30049
Registration date : 2008-08-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty27.10.09 15:02

Звездичка, твоето бебе сега тежи околу 300 гр. и долго е околу 25 цм, прилично е големко и верувам дека тоа што го осеќаш е неговото башкарењеКога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Icon_smile.
Ни јас никогаш не мерев ниту броев движења, лекарот не ми кажа а и Алексеј беше толку активен, ме растури од клоцање и вртење до последен ден па не се грижев многу.
Очекувајте после 30. недела како напредува бременоста, помалку да мрда затоа што му се тесни просторот за маневрирањеКога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Icon_smile.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29986
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty27.10.09 16:20

Fala na site na odgovorite Smile Po ona sto go citav nekako mi se cinese deka broenjeto dvizenja kao mora da se pravi Smile
Ali cuvstvoto e neverojatno kako nekoj da te golicika od vnatre Smile Se mislam deka me ceska nesto hihih
Inace 25cm ne e malku.. (bas gledam vo lenjirceto pred mene:) ) Edvaj cekam da dojde cetvrtok da vidime dali toa mrda princezicka ili princ na mama:)
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30856
Registration date : 2008-11-06

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty27.10.09 21:59

леле јас преска го почуствував сонцето на тета, како да осеќаше дека го допирам стомачето и се изврте ме испопоздрави, акробатче мало, сонце Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 610361 на тета
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27245
Registration date : 2009-09-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty27.10.09 22:59

ej ova go imam slusnato (ama otkako se porodiv pa nemozam da go potvrdam) koga prv pat ce go pocuvstvuvas mrdanjeto na bebeto ke lici na onoj koj go gledas vo momentot (na tebe ako slucajno si pred ogledalo)
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30049
Registration date : 2008-08-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty28.10.09 14:58

Sakas da kazes, ako vo momentot gledam vo komsijata, deteto na nego ke mi lici? Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 69779
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30856
Registration date : 2008-11-06

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty28.10.09 14:59

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 69779 среќа што во мм сум погледнала Smile ќе имаше кавги..
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29154
Registration date : 2008-12-07

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty28.10.09 15:11

c c c sto ne ke slusnam
Jas gledav TV, ne sum razmislila na koja glumica lici hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27245
Registration date : 2009-09-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty28.10.09 18:03

Kinky напиша:
Sakas da kazes, ako vo momentot gledam vo komsijata, deteto na nego ke mi lici? Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 69779

па добар начин жената да се оправда ако се случи вакво нешто Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 69779
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29986
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty28.10.09 21:59

eee ama zabegavte od temata.. . Smile
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27440
Registration date : 2009-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty30.10.09 14:37

i jas cuvstvuvam kako nekoe golickanje vnatre vo stomakot koga nad koga pod papokot koga od strana znaci naizmenicno i mislam deka e bebceto asamo ne mi e jasno koga i maz mi moze da go pocuvsvuva so rakata zosto celo vreme samo me gali i jas ke kazam ejj mi mrdka ama on ne oseka nisto :( dali nekoj znae od koga moze da go pocuvstvuvas klockanjeto na bebceto so rakata ?,a toa za koga prv pat ke mrdne bebeto vo koj ke poglednes na toj ke lici se zivi gluposti!! ve guskam site i ve molam odgovorete mi ako znae nekoj mwaaaaa
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29986
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty30.10.09 15:37

bile rano e uste za da se pocuvstvuva od nadvor. Pokasno koga ke ojaca poveke i koga ke podporasne pa ke ima pomalku mesto vo meseto togas ke pocne da se cuvstuva od nadvor Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: