Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што да се понесе во болница?

Go down 
+91
Vesna Blazevska
Misticia
Zvezdicka
D-r Lidija Pazdrijan
LiMan
Nine
Ance-J
eli
stefimama
Arhangel
nikolovska.marija
vasidora
Mama K
kara
Христина
Marija ZA
tweety
mimce
lida
Mami4ka
marina_m
Natalija
Snegulka
mirjanka
mami29
monabombona
nnatasa
lela
Sara
Biljana
karolina
emilija poposka boshevska
ana_jana
sneze
Mama Ane
Eni
Inana
bordan
Pipolino
Diana
v.violeta
Ilince
lidija29
Maci***
bibip
jana_aerodrom
desi
tanjaaa
dina
winnie the pooh
Maja
МАРКА
avanturistka
macush
Ves
Viktorija78
*angelce*
Marija Balevska
Kate77
Jovana's mom
Mimi
vesna velkova
Goca
betavitevit
baby24
kate2302
BaMbYnA
Emilija
kavadarcanka
Freya
Sanja_Ivana
bubamara
Sandra_Anja
vesna83
biljanag
sunshine
mama
moja Ina
aleksandra
vecki
Lana
мама Биби
TINA
mamicka211
Juni08_Andrea
STAR *
mamicka
Deni
rich_bitch1
Cogswell
Emi
95 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29609
Registration date : 2008-02-24

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty21.06.08 13:42

Мене ми беше подготвена уште од седми месец hihi hihi hihi
Незнаеш што може да се случи
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty21.06.08 13:44

штом за секој случај матичниот доктор ти дава упат мислам дека треба
било кој ден влезена во 9 месец може да се породиш
барем мене така ми кажаа
јас си спремив и за мене и за него кога ке дојдат да го земат
со лесно!
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty21.06.08 13:51

мене ми рече докторот дека има шанси и порано да се породам, оти бебуш ми е многу напреден, голем и спремен. Значи не е лошо јас полека полека да си ги спремам парталчињата! hihi
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty21.06.08 16:49

мене ми рекоа дека е можно во 7 да се породам, Милена се спуштила, ама после си се качи пак нагоре па чекав цело лето, затоа торбичката уште у 7 ја спремив
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty30.06.08 19:42

јас се зезнав што не си се подготвив на време!Кога ме фатија болките бев ко без памет, дека многу рано се случи тоа. Сепак сега сум спремна. Тоа ми беше генерална проба.Затоа женски спремајте се не навреме, туку предвреме!!! :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30064
Registration date : 2008-01-11

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty01.07.08 0:52

jas se imav spremnato ali od toa i tolku i ne mi bese nesto potrebno.ovde se davaat za bebeto i pampers i vlazni maramici ,peleni onie kako za povivanje sve sto e potrebno za bebeto.go oblekvaat vo benkicie i dolu samo vo pamper i posle svitkano vo peleni.isto mu stavaat tie kapce.mozes da go oblekvas vo svoe ali ti kako nova i neiskusna potesko ke ti e za preslekvanje ako mu oblekvas spikozni i moras na sekoe da go slekvas.plus tie na sekoe idat mu merat temperatura pa i za niv e potesko da go slekvaat.
isto i za mene non sto ti nosat peskiri.za higiena ti davaat edno cante so sve vnatre ali jas s koristev moi sto si gi donesov od doma.ti davaat vloski i gaki za edna upotreba.sekoj den ti menuvaat postelnina.isto i za mm mu davaat se sto e potrebo za da spie tamu.
cel personal bese tolku fin.sekoja doktorka sto ke dojdi na smena koga ke dojdi da te poseti ti nosi casa so mraz i voda.na sekoe mozes da se baras voda i sok tie toa ti go nosat.a za jadenje desert drugi sokovi si poracvas po tel.i ti nosat vo soba.mozes da si biras imas meni kako vo restoran.
isto za tatkoto sleduvase eden rucek i koga go donesoa donesoa i sise sampanj bezalhohol i torta.toa kako poklon za noviot tatko.
e posledniot den ja oblekovme vo nasi alista i si otidovme doma.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty13.07.08 17:22

даваат ли мобилен со тебе да имаш?
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29609
Registration date : 2008-02-24

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty13.07.08 22:10

РБ јас немав буквално ништо мое на мене кога се пораѓав. Ама будала прашав дали смеам да го земам мобилниот и нормално ми рекоа -не. А имаше жени со телефони,не ни прашале и си ги зеле со себе. Мене мм ми го донесе одма кога дојде така да не е ни неопходен во првите моменти
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30064
Registration date : 2008-01-11

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty14.07.08 0:49

RB1 zemisigo so tebe ,odma ke sakas na site da im kazes.jas samo sto me donesoa od sala pocnav poraki da pisam na moite vo mk.bebeto bese staveno tamu podedno da se stopli a jas i mm gi rasturivme mobilnite.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29115
Registration date : 2008-05-31

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty14.07.08 10:32

jas prasav za tel i normalno mi rekoa ne ama izleze edna sestra i mi rece da go skrijam vo torbica pa zamislete go nosev so mene i na poragaj ama od sto mi bese tesko na nikoj ne mu krevav posle od koga se porodiv prvo mu se javiv na mm i zosto 9 meseci mi vikaa deka e zensko koga mu se javiv da mu kazam deka e sin ne mi veruvase i edna cela min kutese site bea zbuneti
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty14.07.08 10:41

хехе весна јас и ти исти и кај мене женско женско на крај машко ама нека се живи издрави сите душички се
а за мобилниот искучен сокриј го во улошките и готово
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Почетник
Почетник
мама Биби


Female
Број на мислења : 84
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 29201
Registration date : 2008-05-15

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty14.07.08 18:27

Не даваат тел. ама ти ќе го исклучиш звукот и ке си скриеш и земеш со тебе. Да не ми беше тел. со мене мислам дека ќе побудалев.
Така да од искуство ти кажувам обавезно телефонот со тебе со наполнета батерија и исклучен звук Wink
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29867
Registration date : 2008-07-14

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty14.07.08 19:21

Za vo Re Medika ne vi treba nisto da ponesete, osven cetkicka za zabi, no ako zaboravite i toa vi davaat. Samo koga ke pocuvstvuvate deka e vreme, odite i se im prepustate na niv. Odlicna usluga i komfor
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty14.07.08 19:38

а колку чини едно породување во ре медика?
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29867
Registration date : 2008-07-14

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty15.07.08 17:05

30.000 денари е самиот пораѓај (природно, царски не знам), 10.000 денари е епидурална и по 3.000 денари од ден. Не го рачунаат денот на доаѓање и одење од Болница.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29643
Registration date : 2008-06-02

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty15.07.08 17:22

Јас пошто надносев, деновите после терминот си носев во кола една торбица комплет спремна, пошто и одев некои денови по два пати на преглед, а беше двеста степени па да не го вракам маж ми по торбица само, ја имавме во кола. И така и бидна, отидов на ЦТГ а веке десет дена имав надносено, маж ми ме чека во чекална да си одиме и ме гледа мене искачам во болничка спавача. Се стаписа.
А во торбицата имав работи за лична хигиена, повеќе парчиња долен веш, хигиенкси влошки сигурно негде 4-5 пакетчиња, спавача моја, папучи, пешкири. За бебето памперс пелени и влажни марамици. Све друго ми донесоа накнадно, дупла спавача, улошки............а работите за обелкување на Јана ми ги донесе мм дента кога искачавме. Пошто у болница не дозволуваат да го облакаш бебето во свои алишта, имаат таму нивни. На друго не се секавам..........
А ова за чепчињата, кој носи не проси, јас не носев пошто не ни знаев, а инаку ме прочистиваа со чепчиња, а не со клизма. Да си имав свои понавреме ке си ја средев таа работа.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29628
Registration date : 2008-05-09

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty24.07.08 11:05

Dali znae nekoj kakvi se tie i kade mozam da gi najdam onie gaki so mreza ili za ednokratna upotreba sto se?
Se spremam poleka za vo bolnica pa me interesira dali nekoj znae za niv?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty24.07.08 21:21

rich_bitch1 напиша:
даваат ли мобилен со тебе да имаш?

Мене во шок соба не ми дадоа да го користам, ама јас го стишав звукот и кога излезе сестрата скришно зборев.
После во соба, не даваа ама ја си зборев, и плус пуњач носев, па пет дена бев ,морав да го наполнам
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty25.07.08 14:49

абе женски да прашам уште нешто..?дали во болница седите во пиџами или по тренерки?
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29195
Registration date : 2008-06-06

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty25.07.08 14:56

Јас сакав да си земам моја спавача ама кај нас во болница не дозволуват да си носиме од дома туку од таму ни дават спавачи едни никакви и ако немаш некој близок во болница една спавача ќе ја носиш се до крај без разлика дали ти е извалкана од крв или не.Ужас.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30064
Registration date : 2008-01-11

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty25.07.08 16:37

RB1 ovde sedev vo spavaca nosev od doma ali naprakjticni za doenje mi bea tie od bolnica pa mojte i ne gi oblekov.a tie od bolnica ti nosat po nekolku po soba pa kolku sakas menuvaj.plus cisti ispeglani mozam da kazam novi.isto kako vo hotel nautro ti nosat kup peskiri spavaci mrezesti gaki vloski ,ti menuvaat sekoj den postela.Voda so mraz ili sok ti nosi sekoja sestra doktorka sto ke dojde vo soba a jadenje si poracuvas po tel.si odbiras od meni.imase od se i sesto za jadenje.
RB1 jas mislam nema da osekas komotno vo trenerki.togas cesto odis vo wc posto ke krvaris a jas kako sto bev so carski nemase sansa da mozam sama da gi slekuvam trenekite.plus ako go dois speremisi poveke bluzi so patent za koga ke si dojdis doma.jas na toa ne mislev pa uste prviot den go pustiv mm da mi kupva takvi bluzi.sega nosam sekakvi ali togas polesno mi bese so niv.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty25.07.08 18:00

фала весна на советот.кај вас во америка очигледно е мн понаку,кај нас нема такво нешто освен по приватните клиники
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty25.07.08 19:36

Ајде да прашам и јас нешто. Мене ме интересира дали после породувањето во болницата ти даваат да носиш гаки? Знам дека звучи смешно, ама мене ми рекоа дека не даваат.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29362
Registration date : 2008-07-07

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty25.07.08 20:27

Колку што видов кај нас во Кавадарци во болницата не носеа гаќи, и да даваа јас неможев да носам бев царски и баш ластикот на раната ќе ме стегаше, дури и дома кога си отидов носев гаќи ама превртени до пола само да небиди ластикот на раната и така кога зарасна раната се подновив со нови оти сите ми беа раширени на ластикот. Инаку сите носеа мобилни и сите разговараа па никогаш не пререкоа, ма даваат и мекици да ти донесат па дури ако имаш познат и во соба го пуштаат таткото
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty25.07.08 21:28

Не даваат ѓаќи, ти можеш да носиш ама да не те види докторот. Скоро сите жени носеа и пред визита ги соблекуваа набрзина. Јас лично не носев, но бев доста врзана за кревет второто породување и често ми правеа контроли.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што да се понесе во болница?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: