Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што да се понесе во болница?

Go down 
+91
Vesna Blazevska
Misticia
Zvezdicka
D-r Lidija Pazdrijan
LiMan
Nine
Ance-J
eli
stefimama
Arhangel
nikolovska.marija
vasidora
Mama K
kara
Христина
Marija ZA
tweety
mimce
lida
Mami4ka
marina_m
Natalija
Snegulka
mirjanka
mami29
monabombona
nnatasa
lela
Sara
Biljana
karolina
emilija poposka boshevska
ana_jana
sneze
Mama Ane
Eni
Inana
bordan
Pipolino
Diana
v.violeta
Ilince
lidija29
Maci***
bibip
jana_aerodrom
desi
tanjaaa
dina
winnie the pooh
Maja
МАРКА
avanturistka
macush
Ves
Viktorija78
*angelce*
Marija Balevska
Kate77
Jovana's mom
Mimi
vesna velkova
Goca
betavitevit
baby24
kate2302
BaMbYnA
Emilija
kavadarcanka
Freya
Sanja_Ivana
bubamara
Sandra_Anja
vesna83
biljanag
sunshine
mama
moja Ina
aleksandra
vecki
Lana
мама Биби
TINA
mamicka211
Juni08_Andrea
STAR *
mamicka
Deni
rich_bitch1
Cogswell
Emi
95 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 0:46

Кара извини ама тие ствари прво нема да ти ги примат во државна болница ниту ке ти требаат пошто за два дена ке те пуштат а и кај ке ги ставиш бре не е тоа таму хотел Smile

алиштата за бебушko нека ти ги донесат кога ке те зимаат што ке ги носиш со тебе?
таму ги облакаат во нивни шпикозни-сега јес да се парталави ама тоа ти е во државниве болници Што да се понесе во болница? - Page 10 Icon_neutral

нема да ти дозволат ниту постелина, камо ли кебинја па уште спаваки јок, ке ти дадат една како шмиргла и биди срекна ако ти ја сменат со нова..ако останеш нкој ден повеќе.

ако идеш у апартман ондак можда, незнам јас го немав ТОЈ луксуз Smile
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29179
Registration date : 2008-09-01

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 11:43

fala za sovetite na site... nisto ne vadam od torbata sto staviv... od visok glava ne boli... ako nesto ne mi zatreba voopsto, ne e strasno, ne moram da go iskoristam... nema da mi tezi vo torbicata, neka si stoi tamu.... lesno e koga imam se so sebe... tesko e ako nemam... taka? pozzzz....
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:00

Kara jas te razbiram podpolno, ista sum i jas kako ti. Koj nosi ne prosi Smile A i nema da nosis ne znam kade nizbrda torbicata. Ke si ja stavis u skafce ili pod krevet i se ke ti bide na dofat.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30379
Registration date : 2009-03-04

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:05

kara напиша:
fala za sovetite na site... nisto ne vadam od torbata sto staviv... od visok glava ne boli... ako nesto ne mi zatreba voopsto, ne e strasno, ne moram da go iskoristam... nema da mi tezi vo torbicata, neka si stoi tamu.... lesno e koga imam se so sebe... tesko e ako nemam... taka? pozzzz....
Tesko verojatno Kara deka bolnicarkata ke ti donese tolkava torba...A i da ja donese-kade ke ja stavis?Nema skavcinja,a na pod ako ja ostavis ke ti se napolni so bubasvabi...Nemoj da nosis nisto poveke od toa sto moze da sobere vo edna mala torba.Najosnovni higienski sredstva,sok i nesto za grickanje....Moj sovet,a ti kako sakas....
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29179
Registration date : 2008-09-01

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:08

Zvezdicka напиша:
Kara jas te razbiram podpolno, ista sum i jas kako ti. Koj nosi ne prosi Smile A i nema da nosis ne znam kade nizbrda torbicata. Ke si ja stavis u skafce ili pod krevet i se ke ti bide na dofat.

Точно така Звездичка. На грб не ја носам торбицата Што да се понесе во болница? - Page 10 Icon_flower . Ќе си седи во шкаф и готово. Што и да ми притреба нема да малтретирам никој во тие најубави моменти да трча по продавници и да купува, без оглед дали тоа би бил мм или мајка ми. Вака се си е однапред подготвено. И забавата може да почне Што да се понесе во болница? - Page 10 592735 . Бебуш може слободно да си дојде кога сака Што да се понесе во болница? - Page 10 729686.

Др, Лиде колкава торба замислуваш дека ќе носам? Куфер огромен. Па сето тоа ми го собира во мала торбица најобична, најнормална. Не разбирам што не ви е јасно бре луѓе?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:09

tuuu bree.. ne se nasite olnici valjda tolku prljavi?
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29179
Registration date : 2008-09-01

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:12

Абе точно дека не е чисто, ама на столче до креветот ќе си ја ставиш торбичката и готово, завршена работа.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-29

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:18

Kara dali si vlegla ti vo sobite kaj sto se smesteni majkite posle poragaj? Bidi srekna krevet ako imaat da te stavat na nego a ne pa stolcinja i skavcinja,zemi samo pribor za licna higiena ,uloski i sega neznam dali ke ti treba pampers za bebeto dr nisto nema da dozvolat da koristis.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:22

Ne mi e jasno mene (malku off topic) em nemaat uslovi em ne ti davaat da si poneses svoi raboti so sebe.. pa zosto? Od kja pricina recimo ne davaat tvoja pizdama da si doneses? I na sto lici toa setanje u rasepeni spavacici po bolnica? brrrr ne mi e jasno i gotovo.
Ovde fino nosis pidzama dodeka spies samo preku den majkite se vo trenerki ili nesto drugo sto im e udobno. Nema potreba da se ponizuvaat rodilkite ponatamu iako znaeme deka raganjeto ne e naj graciozniot cin na svetov Smile
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29179
Registration date : 2008-09-01

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 12:24

кај нас во болницата дозволуваат а и башка тоа ги познавам сите сестри и лекарите, така да нема проблем и моја постелнина ќе ми стават веќе вториот ден... а за во државна во Сккопје не знам и не можам да зборувам...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30379
Registration date : 2009-03-04

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty13.11.09 13:30

kara напиша:
Абе точно дека не е чисто, ама на столче до креветот ќе си ја ставиш торбичката и готово, завршена работа.
Nema stolcinja Kara...Zenite jadat na krevet...Ima samo masa no bez stolici...Strasno e kako so godini se nema sens za osnovni raboti...
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29639
Registration date : 2008-05-03

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty18.11.09 16:10

Женски дали знаете во државна дали даваат гумени влечки или јас треба да си земам од дома??? И што ми препорачувате гумени или папучи за по дома ???
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30735
Registration date : 2008-05-05

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty18.11.09 16:18

ели treba sama da si nosis sobni ne ti preporacuvam zasto ke ti se natopat koga ke odis na tusiranje ili gumeni ili klompi nekoj niski
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29639
Registration date : 2008-05-03

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty18.11.09 16:26

Оки фала ти Вечки ке си земам гумени и плус кломпи ниски имам баш болнички хахахахаха, па ке видиме кои ке ги носам Што да се понесе во болница? - Page 10 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty19.11.09 12:32

kara напиша:
кај нас во болницата дозволуваат а и башка тоа ги познавам сите сестри и лекарите, така да нема проблем и моја постелнина ќе ми стават веќе вториот ден... а за во државна во Сккопје не знам и не можам да зборувам...

koja e taa kaj vas bolnica Kara?
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29107
Registration date : 2008-08-31

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty19.11.09 12:42

кара за бебето нека ти донесат облека одма штом ќе го родиш и не шмирглај никого - немаат право она што си го вардела 9 месеци како очи да ти го чуваат три дена во искинати пелени како сираче
симона каква ми ја дадоа утредента откако ја родив со дупка 10 цм на газот на шпикозните и уште да не си донесев мои алишта Smile

оди во чаир помала гужва повеќе внимание - јас за мене повеќе препораки имам за таму - додуша за држвна немам препораки никој не ми вика добро е оди таму

а да, во маливе градчиња е така ако не си од ск и да немаш никој добро ќе поминиш без грижи
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty19.11.09 12:48

kara напиша:
мало шишенце со цуцла (ако е потребно за дохрана отпочеток за бебето).

Ова сигурно нема да ти дозволат да го користиш. Се користат стерилни шприцеви за една употреба за дохранување. Шишето и цуцлата ќе треба да ти ги стерилизираат и полнат со адаптирано. Никој нема да се потегне тоа да го прави. Сепак мислам дека премногу си спакувала. Ако не си од Скопје, сепак е премногу за било каде.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty19.11.09 14:14

Во Чаир ти даваат папучи од оние кафеавите гумените, на ГАК мислам дека сам си носиш, јас за секој случај си купив од пазар онакви најобични гумени папучи само посимпатични на изглед - ама не ги носев во болница. Само гумени затоа што со нив и ќе се тушираш, со други не дај боже може да се лизнеш.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29179
Registration date : 2008-09-01

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty20.11.09 15:09

Сара, те молам објасни ми како се тушираше, а се породи со царски рез? Дозволено е да ја натопиш раната?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty20.11.09 23:23

kara ranata e zalepena nemaj gajle, i jas se istusirav ama so ladna voda nabrzina posto zavrsila vo toj moment toplata a ja veke gola Што да се понесе во болница? - Page 10 69779
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty21.11.09 19:30

kara напиша:
Сара, те молам објасни ми како се тушираше, а се породи со царски рез? Дозволено е да ја натопиш раната?
Не не никако раната миење, само надоле, односно од половината т.е. под раната надоле, јас пазев да не ја намокрам првите 2-3 дена носев лепенка ама после па ептен пазев кога ми ја извадија докторките ми рекоа тек 6-7 ден да ја измијам со вода раната. Нагоре се бришев со влажни марамици, ама не е тоа тоа додека не си дојдов дома да се истуширам, се ко прљава се осеќав.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28360
Registration date : 2009-04-28

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty22.11.09 18:13

Moze nekoj da mi kaze za poroduvanje vo sistina sto ke mi treba?
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty22.11.09 22:30

za sistina samo cetka i pasta za zabi.drugo se imas tamu.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty28.11.09 13:28

A banjarka smeam da si zemam?
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29639
Registration date : 2008-05-03

Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty09.12.09 13:45

Девојки да ве прашам, кога ви го пресоблакаат бебуш (зборам во државна болница) го зимаат или го пресоблакаат до тебе??? Сакам да си земам облека за бебуш дане седи во тие стари шпикозни....
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што да се понесе во болница?
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: