Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што да се понесе во болница?

Go down 
+91
Vesna Blazevska
Misticia
Zvezdicka
D-r Lidija Pazdrijan
LiMan
Nine
Ance-J
eli
stefimama
Arhangel
nikolovska.marija
vasidora
Mama K
kara
Христина
Marija ZA
tweety
mimce
lida
Mami4ka
marina_m
Natalija
Snegulka
mirjanka
mami29
monabombona
nnatasa
lela
Sara
Biljana
karolina
emilija poposka boshevska
ana_jana
sneze
Mama Ane
Eni
Inana
bordan
Pipolino
Diana
v.violeta
Ilince
lidija29
Maci***
bibip
jana_aerodrom
desi
tanjaaa
dina
winnie the pooh
Maja
МАРКА
avanturistka
macush
Ves
Viktorija78
*angelce*
Marija Balevska
Kate77
Jovana's mom
Mimi
vesna velkova
Goca
betavitevit
baby24
kate2302
BaMbYnA
Emilija
kavadarcanka
Freya
Sanja_Ivana
bubamara
Sandra_Anja
vesna83
biljanag
sunshine
mama
moja Ina
aleksandra
vecki
Lana
мама Биби
TINA
mamicka211
Juni08_Andrea
STAR *
mamicka
Deni
rich_bitch1
Cogswell
Emi
95 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty20.11.07 13:49

pampers za bebeto
pavloviceva i vlazni maramici

papuci
uloski tri paketcinja VIR (jas tolku potrosiv za 5 dena)
obavezno sok od jabolki
neseser so osnovni s-va za higiena( cetka za zabi, pasta, sapun, cesel, pomada, vlazni maramcinja za tebe, sampon, )
peskir mal i golem za tusiranje(ako nacekas topla voda) :lol:

ako zaboraviv nesto izvinete Very Happy

A vie sto se nosevte????
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30095
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty21.11.07 23:58

Ja sam u porodiliste ponela cak tri torbe.
Jedna torba je bila sa mojom i Sofiyinom garderobom- spavacica, kucna haljina, papuce, carape, nekoliko pari dubljih pamucnih gacica, 2 brusa za dojenje, kupaci (koristila sam kadu za porodjaj), peskiri u tamnoj boji, neseser (pasta za zube, cetkica, sredstvo za ispiranje usta, labelo, cetka za kosu, lanolin krema za bradavice, "materinski" ulosci i ulosci za brus) za Sofiyu bodi, odelce, kapica, rukavice, pampers- pakovanje, vlazne maramice, nekoliko tetra pelena.
U drugoj torbi bila je hrana- grickala sam i u toku porodjaja i bas toga sto sam u ta 3 sata jela sad mi nikad nije dosta, knjiga, I-pod, karte- zanimacija ako postane dosadno.
Treca je torba bila za Bena posto je bio samnom sve vreme- sendvici ako porodjaj potraje i ko zna sta jos jer je sam pakovao.
Neke od stvari nisam upotrebila jer sam u bolnici bila samo jedan dan. Restrikcija nema, niko ne dolazi da te proverava sta imas ili nemas i mozes da nosis i u porodiliste uneses sve sto ti treba dok god nisu elektricni uredjaji jer nista u struju ne mozes da ukljucujes. Mobilni je dozvoljen ali od 8 do 22 da ne bi uznemiravao ostale pacijente. Jedine stvari koje su obavezna su beleske i nalazi sa pregleda i sediste za kola jer po zakonu ne bi smeli da te puste iz porodilista bez njega.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty17.03.08 20:11

emi zasto obavezno sok od jabolki?
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29690
Registration date : 2008-04-08

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty06.05.08 12:21

Da prasam- ona sto treba za bolnica si go nosis so sebe koga odis da se porodis ili ti go donesuva soprugot posle poroduvanjeto? Posto drugarka mi mi rece deka otisla na pregled i odlucile da ja zadrzat i porodat i nisto ne i dale da vnese osven toa sto imala na sebe- garderoba. A tek posle poroduvanjeto ja donel soprugot torbata od kola...Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29613
Registration date : 2008-03-17

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty06.05.08 12:30

Јас имав се подготвено и си носев со мене ама јас имав закажан царски па ми беше нормално да земам со мене она што ми треба. Само памперс ми донесе маж ми утредента
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29720
Registration date : 2008-01-28

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty06.05.08 12:42

Јас имав се спремно од дома неколку недели пред пораѓај , носев една торбица , со облека за син ми , памперс мало паковање, влажни марамици, павлодерм, за мене четка за заби, чешел, пешкир, е не понесов папучи и одев во спавача и чизми на нозе на високи штикли па се смееа таму, мев до заби и штикли ама после тоа за кратко време ми донесоа.
А да и цигари обавезно скриени па трчкав у купатило на пуш пауза, и одма си најдов друшка за тоа од другата соба Smile
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty09.05.08 17:22

kolku dena otprilika zadrzuvaat vo bolnica?da znam kolku rab treba da imam so mene?
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30064
Registration date : 2008-01-11

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty09.05.08 22:35

RB1 zemisi sve sto mislis sto ti e potrebno pa posle sto ke ti pritreba ke ti donesat.ni jas nemam nistro spremnato,treba da se rasprasam sto e ovde e potrebno za da nosam.a bolnicata mi e 5 min od doma pa ke mozat da mi nosat ako nesto zaboravam.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty12.05.08 23:59

rich_bitch1 напиша:
emi zasto obavezno sok od jabolki?
Затоа што ке бидеш многуууу жедна, а нема кој да ти донесе одма сок, па затоа понеси си :big hug:



rich_bitch1 напиша:
kolku dena otprilika zadrzuvaat vo bolnica?da znam kolku rab treba da imam so mene?
па околу два дена ако се породиш нормално, а со царски една недела
минимум. Ама ти земи си за првиот ден, после ке ти донесат ако ти
притреба нешто....и да знаете во чаир болницата нема посета, никој не
влегува кај мајките и бебињата!!!!! Neutral
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29215
Registration date : 2008-05-12

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty14.05.08 23:44

ако одиш каде што бев јас нема да ти треба ништо се ке имаш и тоа со едно стискање на копчето на телефонот,сета грижа и облека доодека си во систина ти ја даваат,ке ти треба само за бебето кога ке си бегате од болница ,оти нема да го земаш сигурно голо hihi
Вратете се на почетокот Go down
TINA
Почетник
Почетник
TINA


Female
Број на мислења : 27
Age : 44
Локација : STRUMICA
Поени : 29177
Registration date : 2008-05-20

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty20.05.08 14:32

Koga se porodiv prviot pat nemav bas nisto so mene ,otidov na kontrola i me zadrzaa vo bolnica za poragaj.No,maz mi vednas mi donese:
pribor za licna higiena(cetka za zabi,sapun,peskir,.....)
uloski 2-3 pakuvanja
toaetna hartija
pampers za bebeto
pavloviceva krema
vlazni maramcinja
pidzami,dolna obleka,corapi,obleka za izleguvanje od bolnicata
Toa bese pred okolu 3 ipol godini ,a sega velat deka trebalo i alista za bebeto-i bilo strogo zabraneti posetite(togas koga bev vleguvaa-izleguvaa koj koga saka sto sekako ne e pravilno).POZDRAV
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29690
Registration date : 2008-04-08

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty29.05.08 10:15

Jas odam na casovi za trudnici vo Drzavna Klinika i eve sto tamu ni rekoa da zapiseme deka ce ni treba da si poneseme:
TORBA 1- za poroduvanje:
- krvna grupa (kartonce ili potvrda)- obavezno
- zdravstvena kniska; plav karton; upat (moze naknadno)
- vlecki ili klompi
- vlazni maramcinja
- 2 cepcinja so pozitorii za procistuvanje (Dulkolaks mislam bea)
- toaletna hartija
- limun,portokal (za osvezuvanje)

TORBA 2- za posle poroduvanje:
- 1 pak. Papmers- najmalite (br.1)
- Pribor za licna higiena (cetka, pasta, sapun, cesel..)
- 4 peskiri
- 3-4 pak. vloski za rodilki (vata so mrezicka)
- mobilen

Torba 3- za izleguvanje od bolnica:
- 2 tetra peleni
- 1 svedska pelena
- 1 pampers
- Koplet obleka (benkica, rakavici, kapa,spihozni)
- korpa za iznesuvanje (sintezis, plik ili torba)

Ova e valjda tehnicki neophodno, a se drugo e po nasa zelba...kako na primer sok, blago... sto kazuvaat majki koi vece bile tamu Smile Majki, pisuvajte ni sto plus od ova gore ce ni posaka dusickata tamu!!! Smile

p.s. Golemi pofalbi za casovite za trudnici! Mene barem za sega (vlez vo 8mi sum) mi godat i mnogu raboti sto gi nema po knigite, gi vidov i cuv tamu. E za cinot na poroduvanje ce vidime naknadno dali bile korisni Smile.
Telefon za dogovaranje termini: 02 3147-463 ili 070 990665
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Почетник
Почетник
мама Биби


Female
Број на мислења : 84
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 29201
Registration date : 2008-05-15

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty29.05.08 16:35

Дени и јас одев на истиот курс пред 3 и пол години, и многу бев задоволна. Те смирува и ти олеснува нели? А и доста работи се учат, особено како да се дише кога имаш болки.
Само има една голема мана, што сестрите и докторките кога се на курсот се многу фини, а кога ќе дојде денот на пораѓај не те приметуваат и се многу спротивно од тоа фини и насмеани.
Ама тоа и не е битно,нели
им порачувам на сите што сте бремени ако имате време да го посетите курсот со сопругот заедно,ќе ви користи лично на вас двајца многу ке ве опушти,после секој час ќе се осеќате смирени.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty29.05.08 23:19

зашто ви се cepcinja so pozitorii za procistuvanje, па мене не ми рекоа и ме прочистија со клизма hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-01

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty29.05.08 23:51

се мисли Еми за после порогај кога ке ти се оди во wc и кога мислиш дека од секој поголем напон конците од раната ке попукаат па да склизне и да биде полесно Smile
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30735
Registration date : 2008-05-05

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty30.05.08 0:06

не ви требаат чепчиња најадете се киви најдобра прочистува а инаку избегнувајте чоколадо кај повеќе жени предизвикува запек
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29180
Registration date : 2008-06-09

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty10.06.08 5:02

kaj nas vo drzavnata bolnica vo prilep za bebinjata treba samo pampers drugo se koristat od bolnicata gi povivaat vo peleni i sestrite gi preslekuvaat i gi odmivaat ko ke se bebuvcinjata kakani pa nase zemaat samo pampersi a za mene si nosev pribor za licna higiena povejke rala pizami oti mnogu se valkaat dolna obleka povejke pakovajna vloski toaletna a alistata za bebenceto mi gi donesoa mm i svekrvami denta ko ne pustija pa taka vo sekoj grad e razlicno
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty10.06.08 10:37

Lana напиша:
се мисли Еми за после порогај кога ке ти се оди во wc и кога мислиш дека од секој поголем напон конците од раната ке попукаат па да склизне и да биде полесно Smile

Ех не ми текна, ви треба ова обавезно јас од страв се стискав цела недела.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29609
Registration date : 2008-02-24

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty10.06.08 10:47

И јас како повеќето од вас имав подготвено цела торбица неколку недели пред да се породам. Но кога ме задржаа во болница немав ништо мае на себе. Целата облека што ја носев остана во мм а мене ми дадоа спавача од болницата. Откако се породив ми ја донесе торбицата од која ги употребив само влошките и павловичевата и памперсот за бебето. А да и четка за заби паста и крема за лице. Спавачи купив пред да се породам и ги носев со себе ама уште не се облечени. Кога ме пучтија од болница ми донесоа облека за мене и бебето. Влечки ми дадоа од болницата - беа страшни ама бркаа работа hihi
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty15.06.08 17:24

ке ве молам ако има некоја дама што се породила во чаир, да ми каже како е таму за пораѓај и што треба да понесам. Оти едни ми казуваат едно други друго. Ова ми е прва бременост и комплетно сум збунета.Ви благодарам однапред!!!!!!! :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty15.06.08 17:39

Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty15.06.08 18:09

fala mnogu!!!! bas sega ke poglednam da vidam sto ima! Nova sum vo ova i sekoja pomos mi e dobredojdena!!! flower
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29599
Registration date : 2008-03-25

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty20.06.08 15:38

И јас одев на часовите во државна и додека одев се ми изгледаше фино и розово се додека не дојдов на пороѓај и не видов како навистина е, ама нема врска.
Инаку како што пиша Дени баш така и јас имав детално запишано се што ми кажаа. И сите работи ги спремив само што влегов во 9-ти и се ми стоеше спремно за да не барам во паника. Ама јас го надносев па последните 4-5 дена секој ден по два пати одев во болница на ЦТГ и нон-стоп си ја носев првата торбичка и си ја враќав.
Чепчињата во првата торбичка се носат не за после пороѓај туку за пред пороѓај ( да не ти ставаат клизма) и со нив веднаш излегуваш без проблеми по надвор. И се е тоа супер само што во родилна сала WC-то и чучавец, а ти со најголем стомак на свет ужас. Немојте никако да заборавите тоалет или влажни марамчиња уште и во првата торбица оти во државна се тешки за давање било што. Ако можете понесете си пластична чашка или некое мало сокче со цевка за да ви се најде после пороѓај додека да ви донесат домашните оти откако ме префрлија во соба некаде околу 4 па додека да дојдоа моите после некаде откако убаво се раздени премолив за чаша вода и одговорот беше немаме чаша.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty20.06.08 16:20

мене ми беше поминат терминот па мојот гинек ми рече ке лежиш еве ти упат и јас си отидов сабајлето
кога ме прегедаа го пишав ова негде ми рекоа породина сала
кога се соблекував ми рекоа на мене да останат само улошки со мрежичка тоалетна и папучи упат и картонче книшката ми ја вратија
ништо друго ни накит (јас си ја оставив само бурмата уште од дома) ни мобилен ни гаќи ни ништо
бев еден ден во шок соба таму ми донесоа јогурт џус и сок од цвекло јабука морков портокал и лимон
бидејки лежев една недела уште следниот ден ми побараа: пелени марамици
а плус ми донесоа мобилен четка и паста пижами наметка полнач гаќи за кои се караа што ги носев заради секојдневните визити и прегледи сокови и џусеви секој ден чешел огледалце

за оние кои биле повеќе денови сигурно сте забележале дека не ги бришат постојано со марамици - мократ пелена и со тоа им ги бришат газињата тоа ми го порача и педијатарот за дома ама искрено не ја послушав


сигурно нешто заборавив но ќе додадам после
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty21.06.08 13:39

Дали кога ке влезеш во девети месец треба да си ја подготвиш торбичката???
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што да се понесе во болница? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што да се понесе во болница?   Што да се понесе во болница? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што да се понесе во болница?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 11Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: