Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Епидурална и спинална анестезија

Go down 
+70
Girl*****
Mimi Petreska
Arhangel
Annabel
D-r Lidija Pazdrijan
IGI
Sanja ss
borjanka
lejdi
jasmina,mina
Vesna Blazevska
Sandra
vasidora
pepa
Ivana-Lila
marina_daniel
makresanska
Sestricka
Diana
karolina
miki*mak
Doricka
Пандорче
Bela
Anika
bani
kokice
NatalijaS
Mama Ane
bibic
sneze
ANI78
Ves
sanja-ve
macush88
BubeM
vecki
Janaxxxx
Сашка
hormonce
maskoe
avanturistka
Jovana's mom
Emilija
Ilince
Misticia
mamaada
Kinky
sonjamfk
kate2302
Sandra_Anja
baby24
Ben10
Nate_David
georgina
mama
мама Биби
bibi
bubamara
sonja vasilevska
biljanag
sunshine
STAR *
aleksandra
Big Sister
vesna83
eli
Emi
sashka26
rich_bitch1
74 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30333
Registration date : 2007-11-15

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty22.06.08 23:54

ајде не грижете се и не плашете се толку многу.
секогаш, односно во све постои позитивна и негативна страна.
и при природен пороѓај можат да се случат непријатни работи. но да не ги плашиме идните мајки.
како што реков. само смирено и со позитивна мисла
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28800
Registration date : 2008-08-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty08.08.08 20:24

Јас се породив со царски рез и тоа со спинална на двете породувања. Јас пак не можев да замислам да ме заспијат, не знам ми се заврте во главата дека нема никогаш да се разбудам. Пред да заминам во болница гледав на телевизија како една се породуваше со царски рез не заспана и на сите им велев и јас така а ми се смееја затоа што такви работи имало само на филм, операција а ти буден. Кога отидов во Велес ме прими единствениот доктор тогаш (тоа беше пред 7 години) што користел спинална па така и јас си се породив на тој начин. Тоа што сакав да го кажам: јас немав никакви последици до спиналната, навистина не е баш пријатно додека ти ја стават ама е кратко, ама чувството сепак да бидеш свесен и да си го видиш бебчето веднаш не се заменува со ништо. Така да не се плашете од ништо.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29144
Registration date : 2008-07-10

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty09.08.08 12:51

jas mislam deka prirodno si e prirodno kaki epiduralni i carski jas prirodno se porodiv i toa se brzo pomina i sega ni ne se sekavam kolku me bolelo samo mislev se da bide vo red
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty09.08.08 13:02

една пријателка од што имала неподносливи болки му вкала на докторот Докторееее ќе се фрлам низ прозор ако не го извадитеее одмааааааа, озбилна била....сите различно поднесуваат болка, а боли исто
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28800
Registration date : 2008-08-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty09.08.08 16:36

Кога можеш природно добро е, ама кога не може добро е што има царски рез. Пред 100 години таквите жени умирале.
Вратете се на почетокот Go down
Ben10
Прваче
Прваче
Ben10


Female
Број на мислења : 131
Age : 50
Локација : Скопје
Поени : 28742
Registration date : 2008-08-16

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty17.08.08 1:19

Секоја жена има различен праг на толеранција на болката и секое породување различно боли (како што секоја бременост е различна и како што сите сме различни) Така што немојте веднаш да се обесхрабрувате или плашите.
Што се однесува на епидуралната и мене сега тоа ми е актуелно и многу размислувам за тоа. За првото имав индуцирано породување (кој поминал знае дека боли двојно) и навистина барав јаже да се обесам. Но вистина пројде и набрзо се беше во ред. Бидејќи сега повторно постои можност да се пораѓам со провокации, размислувам и за епидуралната. ја даваат кај нас у државна и бесплатна е. Анестезиолозите тврдат дека е безопасна. јас лично сум малку скептична. Една од негативностите на епидуралната анестезија е и тоа што може да го пролонгира породувањето и тоа на крајот да заврши со вакуум (не знам зошто ама јас сум од патем извадена од тоа вакуум породување). Сум слушала и за главоболките и за подоцнежни болки во кичмата. Незнам. Уште размислувам ама влечам накај - не.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29123
Registration date : 2008-07-29

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty17.08.08 15:49

Jas zdravje boze planiram da se porodam so epiduralna anestezija.Se konsultirav so doktorot i toj me uveri deka voopsto ne e stetna nitu nastanuvaat nekakvi komplikacii posle poragajot.Toj mi kaza deka za toa imal procitano mnogu knigi a i isto porodil mnogu zeni koi koristele takva anestezija i do sega nikade vo svetot pa i kaj nas ne se slucilo nekakva komplikacija posle porgajot.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29872
Registration date : 2008-07-14

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty19.08.08 17:21

Se slozuvam so baby24.
Jas se poragjav so epiduralna i od ona sto go procitav - nisto ne e vistina. Ni glavobolki, ni polsedici, ni sto uste ne. Samo se uste ne moze da se prifati kaj nas, ke treba malku poveke vreme. Sepak, medicinata ide napred. Sto bi bilo koga ne bi napreduvala. Zosto da ne si olesnis? Vprocem, koga odite na zabar, zosto sakate anestezija pri popravanje ili vadenje na zab. Zosto i togas ne bidete hrabri, pa bez anestezija da go podnesete toa?
Ova e moe mislenje, sekoj za sebe
Вратете се на почетокот Go down
kate2302
Почетник
Почетник
kate2302


Female
Број на мислења : 28
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28915
Registration date : 2008-07-13

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty19.08.08 17:25

Јас сепак мислам дека тие болки (породилни) се индивидуални кај секоја жена, но, сметам дека од природниот пороѓај нема подобро нешто, освен не дај боже да мора царски а епидурална анестезија не ја прифаќам лично за себе.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29568
Registration date : 2008-07-28

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty21.08.08 14:27

kaj mene uste vo samiot pocetok na bremenosta se znaese deka ke bide poragajot so carski. imav operacija na tmor na matka i doktorot mi rece deka mora carski. taka da koga vlegov vo 36 nedla dobiv bolki i pred vreme se porodiv . mi stavija spinalna ama bev tolku vozbudena bidejki go cekav ova bebe 15 god. i bev dosta vozbudena mi dostavija anestezija i odma me uspaaa a me razbudija da si go baknam sinceto.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29568
Registration date : 2008-07-28

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty22.08.08 9:54

osven sto mi bea odzemeni nozete nekolku saati, a toa e normalno , nemav nikakvi problemi kako sto imav drug pat so povrakanje i ne mozev da si dojdam na sebe tri dena. sega mi bese super bev sveza i sposobna za deteto.
se e invidualno koj kako ja podnesuva anestezijata, kaj site e razlicno.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty30.08.08 13:49

Jas se porodiv so epidural. Posle 34 casa, nemav poveke sila da gi trpam bolkite (+ mi ukljucija indukcija), i epiduralot mnogu mi pomogna da mozam pobezbolno da se koncentriram na kontrakciite i naponite.
Nisto ne me bolese, ni mestenjeto, ni vadenjeto, nitu mi bea nozete otrpnati, nitu glava me bolese. Se zavisi od toa so kakva analgezija raspolaga bolnicata. Na primer, posle edna operacija na Klinika, imav nagoni za povrakjanje, a vo Re Medika imam primeno 4-5 totalni anestezii, i posle sekoja od niv, bev naspana i odmorena:).
Вратете се на почетокот Go down
mamaada
Почетник
Почетник
mamaada


Female
Број на мислења : 12
Age : 53
Локација : skopje
Расположение : raspolozeno
Поени : 28620
Registration date : 2008-09-10

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty10.09.08 21:40

pozdrav devojki jas po odvratnoto iskustvo so prvoto dete koe patem kazano go ragav 3 dena vo cair so vtoroto na moe baranje se porodiv so pomos na epidural i mora da vi kazam deka e super
epiduralot se aplicira koga rodilkata e otvorena 5 prsta i toa od strana na anesteziolog koj e postojano so tebe se dodeka ne se zavrsi i so krpenjeto po porodot hahaha.
navistina edno poinakvo iskustvo a sto e naj bitno BEZBOLNO nemajte strav od epiduralot porodilki samo napred bez strav od nepoznatoto
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30333
Registration date : 2007-12-29

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty11.09.08 13:06

јас се нервирам што навреме не се распрашав за епидуралот во нашата болница.мислев дека го има само по приватните клиники.гледам дека не е така.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty12.09.08 14:08

Rich, pa ne ti e kasno:).
Za epidural mozes da se odlucis i na samiot den na poroduvanjeto, toa ne e nesto sto unapred se dogovara ili zakazuva.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty12.09.08 14:51

на државна го има не го даваат само за вакви како мене
дојдов до царски рез не се отварав меѓу болките немав време да дишам 3 дена ми беше пукнат водењакот
сакаа царски рез да ме прават не можеа од алергијата на лекови се плашеа да не не се разбудам
па со мој потпис дека ако недај Боже само детето да го спасат а никој да не ги тужи зошто добив во меѓувреме антифилактички шок од лекарствата и се гушев
со мој потпис ми ставија епидурална инекција
после неа се породив за 15 мин како што велеше докторката диши не диши во состојба бев да не викам и трипати напнав и излезе и ме зачуди
имаше виткана коса и мрдаше и беше убава никогаш нема да заборавам
ја виткаа во една пелена тука до мене а таа мрдаше се одвиткуваше ~~~~ солзи ми идат не ја гледам тастатурата

мој совет ако имате пари одете на приватно не си играјте со својот и со животот на детето

од негрижа на гинекологија отидов на детско лежејќи на детско 20 дена фрлив 30 000
да дадев уште 30000 во систина немаше да видам мака

немало ништо подобро од природен пат ама епидуралната
инекција ме спаси - лекарствата се тука кога не оди поинаку


вистина се мојве постови некогаш долги и изгледа како сешто да имам преживеано ама сешто имам преживеано
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty12.09.08 15:01

не ви реков
обично мајките си одеа за 3 дена и се беше во ред вакви како мене беа исклучок па ќе се молам за вас што чекате сега се да биде во ред брзо да се породите да нема компликации ни на породување ни потоа брзо да си одите дома и да уживате во мајчинството
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty12.09.08 15:05

sonjamfk напиша:
osven sto mi bea odzemeni nozete nekolku saati, a toa e normalno , nemav nikakvi problemi kako sto imav drug pat so povrakanje i ne mozev da si dojdam na sebe tri dena. sega mi bese super bev sveza i sposobna za deteto.
se e invidualno koj kako ja podnesuva anestezijata, kaj site e razlicno.

станав по 2 саати во интензивна и можев да одам а пред тоа се пораѓав 84 саати
и се карав со сестрата што ме тераше да мочам в кревет сакав во wc
сестрата ме запамти цела ноќ имаше работа со будала како мене Smile
а можеа да ми откажат нозете секој момент не бев свесна
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29413
Registration date : 2008-07-16

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty12.09.08 20:48

kate2302 напиша:
Јас сепак мислам дека тие болки (породилни) се индивидуални кај секоја жена, но, сметам дека од природниот пороѓај нема подобро нешто, освен не дај боже да мора царски а епидурална анестезија не ја прифаќам лично за себе.


Se soglasuvam so tvoeto mislenje mozebi zasto dobro si pominav i brzo se porodiv
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29123
Registration date : 2008-07-29

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty23.09.08 3:06

За и против породување со анестезија

Eпидуралот ја намалува болката

За породувањето главно се врзуваат аналгезијата и анестезијата. Аналгезија значи намалување на болката без губење на свеста, додека за време на анестезијата пациентот се наоѓа во делумна или целосна несвесна состојба. - Најголемиот „непријател“ кај жените е стравот, а не болката како што често се мисли

Многу идни мајки си го поставуваат прашањето дали е подобро да се прими анестезија или не и кој вид на анестезија би била соодветна, бидејќи има повеќе видови, но ретко која жена има претстава за тоа кој вид на анестезија е помалку опасна, а при тоа ефикасна.

За породувањето, главно се врзуваат аналгезијата и анестезијата. Аналгезија значи намалување на болката без губење на свеста и оваа метода се врши со помош на апчиња, капсули, инекции, ректално или со инхалирање. Бидејќи родилката е свесна, таа е во состојба активно да учествува и да даде свој придонес во текот на породувањето.

За време на анестезијата пациентот се наоѓа во делумна или целосна несвестица. Анестезијата се дава поткожно, ректално или со инхалирање.

Се почесто, како решение се нуди и лумбална блокада, која исто така на мајката и дозволува да остане свесна, а при тоа да не смета при дишењето на детето. Карактеристиките на овој тип на анестезија се дека е краткотрајна и едноставна. Додека родилката седи на ивицата на креветот, анестезиологот и забодува тенка игла во рбетот меѓу двата долни пршлени и и вбризгува мала количина на анестетик. Кога иглата ќе се извади болката исчезнува.

Главна тема кај родилките е дали може да добијат епидурал и колку треба да платат, раѓањето да помине безболно.

Меѓутоа, од неодамна овој вид на аналгезија е бесплатен и може да ја добие секоја жена доколку за тоа постојат медицински индикации.

Гинеколозите велат дека со аналгезија на родилката и останува моторната сила, но не чувствува болка.

Се работи за современ тренд во акушерството и не е новост ниту во светот ниту кај нас.

Породувањето е природен чин, но најголем „непријател“ на жените е стравот, а не болката како што често се мисли.

Стравот произлегува од традицијата, искуствата, постарите обичаи и многу митологија и затоа на секоја родилка се даваат лекови кои го намалуваат стравот и аналгетици за намалување на болката.

Само околу 0,8 отсто жени не добиваат ваква терапија и тоа се оние кои не стигнуваат да дојдат до болница, туку се породуваат дома, или пак кај жените кај кои породувањето оди толку бргу па лековите би дејствувале после породувањето.

Епидуралната аналгезија има свои предности, но и недостатоци, бидејќи се дава со специјален катетер во епидуралниот простор на рбетната срж и се вбризгува во текот на породувањето.

За овој вид на аналгезија, исто така е неопходно медицинско покритие, бидејќи се работи за инвазивна метода, односно директно се влегува во осетливиот дел на нервниот систем.

Гинеколозите истакнуваат дека последните години се повеќе се применува аналгезијата, но епидуралот безбедно да може да се применува кај пациентките мора да постои нормално породување, кое подразбира соодветно ширење на грлото на матката и нормална положба на детето.

Гинекологот заедно со анестезиологот и анестетичарот одлучуваат дали ќе дадат епидурал, бидејќи тие ги следат виталните параметри, при што жената не смее да има некој деформитет на рбетниот столб, не смее да биде премногу дебела и не смее да има висок крвен притисок.

Докторот ја поставува индикацијата за таква аналгеза, иако епидуралот може да се добие и по барање на жената, но само кога тоа ќе го одобри акушерот и анестезиологот.

Гинеколозите велат дека се трудат да излезат во пресрет на секоја жена која ги исполнува условите за да ја намали породилната болка, но не смеат да заборават дека епидуралот може да предизвика некои несакани компликации.

Безболното породување убаво звучи, но кога пациентката е во аналгезија, потребен и е специјален третман и надзор, велат гинеколозите.

Тие потсетуваат дека во странство градовите имаат голем број породилишта, па во некои дневно се случува да имаат само две породувања и тука анестезиолозите можат да се посветат на секоја родилка.

Освен тоа, епидуралот во тие земји ја зголемува цената на породувањето, па во интерес на болницата е оваа услуга да ја понудат на секоја родилка.

Сингапурските доктори порачуваат дека епидуралната анестезија добила уште побезболна верзија - новост е дека начинот на регулирање на анестетикот се определува според секоја родилка зависно од интензитетот на нејзината болка.

Во породилната сингапурска Болница за жени и деца, неодамна е воведена примена на епидурална анестезија на нов начин - постапно вбризгување на локален анестетик кај родилката низ пластично цевче во просторот околу цврстиот долен дел на рбетот, а целта е да се „умртви“ долниот дел од телото кај родилките.

Новата метода на епидурална анестезија, тврдат лекарите, е подобара, бидејќи некои жени кај кои е применет класичниот начин, понекогаш сепак може да осетат силни болки.

Во текот на класичната метода на жените најпрво се дава инекција со анестетик, а потоа во рбетот се внесува цевче кое повремено, во точно определен интервал пушта определена доза од лекот кој треба да ги намали болките, пренесува германската новинска агенција ДПА.

Проблемот е, тврдат лекарите, во тоа што пациентката од моментот кога ќе се вбризга определена количина од лекот за намалување на болките, мора да почека 10 минути за тој да почне да дејствува.

- Кога трпите силна болка, десет минути е цела вечност, тврди професорот Алекс Сиа, директор на Одделот за анестезиологија во сингапурската болница кој измисли прототип на апарат, со кој може да се надгледува колку често родилката го притиснала копчето за да ја засили дозата на анестетикот.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30333
Registration date : 2007-12-29

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty23.09.08 13:55

ја вќера прашав и кај нас нема епидурална Епидурална и спинална анестезија - Page 2 554260
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty23.09.08 13:56

RB има епидурал, ама зависи колку јака врска имаш за да ја добиеш, а треба и да ја платиш.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty25.09.08 7:59

Rich, pa ti uste si tuka? :-)))
Kade zivees, zasto nema epidural? Bas mi e ova neverojatno, ko da ziveeme vo kameno doba.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29065
Registration date : 2008-07-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty25.09.08 13:55

Нели е опасна ваква анестезија поради тоа што се вбризгува директно во `рбетот?
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty11.10.08 11:28

vo sistina i mene mi ja predlozija megutoa mene mi bese strav ne od ubodot tuku od vkocanetite noze potoa,i zatoa resiv prirodno da si gi istrpam bolkite,vredese.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Епидурална и спинална анестезија
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: