Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Епидурална и спинална анестезија

Go down 
+70
Girl*****
Mimi Petreska
Arhangel
Annabel
D-r Lidija Pazdrijan
IGI
Sanja ss
borjanka
lejdi
jasmina,mina
Vesna Blazevska
Sandra
vasidora
pepa
Ivana-Lila
marina_daniel
makresanska
Sestricka
Diana
karolina
miki*mak
Doricka
Пандорче
Bela
Anika
bani
kokice
NatalijaS
Mama Ane
bibic
sneze
ANI78
Ves
sanja-ve
macush88
BubeM
vecki
Janaxxxx
Сашка
hormonce
maskoe
avanturistka
Jovana's mom
Emilija
Ilince
Misticia
mamaada
Kinky
sonjamfk
kate2302
Sandra_Anja
baby24
Ben10
Nate_David
georgina
mama
мама Биби
bibi
bubamara
sonja vasilevska
biljanag
sunshine
STAR *
aleksandra
Big Sister
vesna83
eli
Emi
sashka26
rich_bitch1
74 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
АвторПорака
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27319
Registration date : 2009-09-17

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty17.11.09 13:21

Osven ako nema nekoi medicinski precki, jas sum za epiduralna ili spinalna, 100%.
Zasto da se macite, zemete si anestezija, sekade vo porazvienite zemji se upotrebuva masovni, a zenive vo mkd ke se pravat heroi,,....
Zenski sto ke se pragjata skoro, so lesno neka vi e!!
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty17.11.09 13:29

Annabel напиша:
Јас мислам дека е околу 100 еур на државна.

Мими, немој да се плашиш, немој да си набиваш стравови. Па цел народ на овој свет така дошол...Господ ти го дава само она што можеш да го издржиш....

Јас имав многу интезивни болки кога се породив првиот пат, ама еве сум пак за второ...Кога ќе се сетам, тоа се слатки болки кои вредеа за моето слатко суштество...

А штом имаш можност, земи си епидурална обавезно. Јас ќе се пораѓам на државна и ќе си побарам...

Obavezno epiduralna! Zatoa i ke razgovaram so anesteziologot da me informira poveke okolu toa. Inace, ZNAM deka stom ke zavrsi se i koga ke mi go donesat bebceto vo race, ke zaboravam i na bolkite i na se sto sum pominala na porogajot. Samo da isturkame do porogaj, pa posle lesno e. Smile) Slatki bolki koi se izdrzuvaat za nasite mali slatki sustestva. Smile Bas taka kako sto kaza!
Вратете се на почетокот Go down
gulab
Почетник
Почетник
gulab


Female
Број на мислења : 16
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 26490
Registration date : 2009-11-15

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty18.11.09 12:16

Mimi Petreska напиша:
Gulab, epiduralna ja davaat vo site bolnici vo Skopje kolku sto znam, vo drzavna, vo Cair, po privatnive, e sega po privatnive ili se plaka ili ti e vklucena vo krajnata suma sto ke ja platis, a vo drzavnive sto znam, mozebi ne se plaka, a mozebi i nesto simbolicno. Jas ke se poragam Cair, i bas utre ke razgovaram so anesteziologot vo vrska so Epiduralnata, pa ke vidime sto ke kazi. I jas definitivno sum za pobezbolna varijanta, zatoa sto mi se cini uste sega ke umram. Samo od zemanje bris ke se onesvestev, a tek koga ke se poragam... Boze, sto ke bidi so mene ? Samo neka ni e Gospod na pomos, i so les da pominime.
E i jas isto kako tebe razmisluvam..sto ke bide so mene...jas ednas se onesvestiv koga mi zemaa krv... e mozam da zamislam na porogjajov so ke bidit Епидурална и спинална анестезија - Page 9 133239 ...strasno..horor...ne znam i jas kako tebe sum za pobezbolna varijanta..ako ja ima normalno.. ke se rasprasam kaj doktorov za epiduralna obavezno...jas sum od Ohrid pa zatoa prasuvav ne znam kaj nas dali ja davaat ama prasav vcera pa mi kazaa deka da, ja davale

Mimi so les da ti bide..pobaraj si epiduralna, pa posle ke ni raskazuvas...ne nadevam ke ni kazis deka se bilo super i nikakva bolka ne si osetila...Daj Boze..
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty18.11.09 13:02

Gulab i jas sum od Ohrid, samo Skopje mazena Smile) Za Ohrid ne znam kako e i sto e, najverojatno kako sto ti kazale, ja davaat. Pa i bi trebalo sekade da ja ima, sega ne e problem i da sakas mozda i ke ti ja nabavat, samo ke si ja platis privatno. Daj Boze se samo da si pomine vo najdobar red, da se porodime so les, i posle toa samo ke se smeeme na toa sto sme go pominale Smile)) Obavezno ke pisime so ostanative nekolku mamicki sto se vo isti termin so mene, i ke kazuvame koja kako pominala. Smile))
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty19.11.09 21:33

se porodiv so epidural,ne osetiv nikakva bolka.toplo preporacuvam(samiot anesteziolog sto mi ja stavi mi rece sega ke se osekas kako carica-navistina bese taka,odlicno pominav.)
Вратете се на почетокот Go down
gulab
Почетник
Почетник
gulab


Female
Број на мислења : 16
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 26490
Registration date : 2009-11-15

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty20.11.09 10:30

Kako mi e ubo na dusava koga ke procitam vakvo nesto...kako so avanturistka go napisa....nekako mi dava sila deka stvarno ne boli i sve ke bide najubo...Fala ti avanturistkaЕпидурална и спинална анестезија - Page 9 509368 i jas sum resena 99 posto da se porodam so epidural...zdravje..uste 3 meseci... samo da ne boli...barem ne onaka kako so gi opisuvaat bolkite onie so se veke prirodno porodeni...
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty20.11.09 10:45

gulab veruvaj mi na zborot ,glas nemam pusteno na ovoj poragaj.duri i mm se cudese.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29123
Registration date : 2008-07-29

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty24.11.09 13:07

avanturistka напиша:
gulab veruvaj mi na zborot ,glas nemam pusteno na ovoj poragaj.duri i mm se cudese.
src a so Mila ne pobara epidural da ti stavat ?
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty24.11.09 13:30

baby24 напиша:
avanturistka напиша:
gulab veruvaj mi na zborot ,glas nemam pusteno na ovoj poragaj.duri i mm se cudese.
src a so Mila ne pobara epidural da ti stavat ?
nemase vreme za so mila,a i iskreno malce mi bese strav so kako (i toa bockanje )ali sea veke znam deka imalo spas za nas zenite. Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27319
Registration date : 2009-09-17

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty24.11.09 23:02

avanturistka, prvo cestitki za princezickata.... Me interesira kaj se poragjase, te bolese li stavanjeto na anestezijata i dali ja oseti t.e. te bolese li secenjeto-epiziotomijata? Oti nekoi vikaat deka i pokraj epiduralnata bajagi bolelo secenjeto, posto gi nemas porodilnite bolki...
pozz
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-27

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty24.11.09 23:15

Јас искрено, се пораѓав без епидурална, бидејќи немаше време да ми стават, ама сечењето не го осетив, а исто така болка не осетив ни за шиењето, бидејќи ми ставија локална анестезија...
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty25.11.09 13:33

vasidora напиша:
avanturistka, prvo cestitki za princezickata.... Me interesira kaj se poragjase, te bolese li stavanjeto na anestezijata i dali ja oseti t.e. te bolese li secenjeto-epiziotomijata? Oti nekoi vikaat deka i pokraj epiduralnata bajagi bolelo secenjeto, posto gi nemas porodilnite bolki...
pozz
se poragav vo sistina,ne me bolese stavanjeto na epiduralot,samo malce kako ladno osekas(prethodno na toa mesto mi stavi analgetik)a mi ja stavi anesteziologot Sikov (epten lesna raka)ja celo vreme go prasuvav dali ke boli i kolku ke trae,a on mi veli pa zavisi od tebe ako bides mirna vednas ke zavrsime rabota(sto i taka bidna odprilika 5 min)inaku ni secenjeto niti sienjeto ne me bolese bidejki seuste bev pod dejstvo na epiduralot(a i anesteziologot priceka da vidi dali ke reagiram na bolka za da ja zgolemi dozata,no nemase potreba)
Вратете се на почетокот Go down
sweetyears
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 23
Age : 38
Локација : doma
Поени : 27029
Registration date : 2009-07-30

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty02.12.09 11:40

Jas ziveam vo Italija. Ovde vo bolnica mi ponudija inekcija, se stava vo 'rbet, malce podolu nakaj polovinata(taka mi rekoa) i ti deluva kako anestezija. Se poragas prirodno, si davas napori, sve si tece normalno, samo sto ne osekas golema bolka. Vo makedonija uste go nema ova?
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27319
Registration date : 2009-09-17

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty02.12.09 11:42

sweetyears toa inekcijata se vika epiduralna anestezija (ili spinalna) i vo makedonija veke se primenuva, ne znam dali vo golem procent ama i makedonija ne e tolku batal....
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30740
Registration date : 2008-05-05

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty02.12.09 11:43

Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty02.12.09 11:51

sweetyears напиша:
Jas ziveam vo Italija. Ovde vo bolnica mi ponudija inekcija, se stava vo 'rbet, malce podolu nakaj polovinata(taka mi rekoa) i ti deluva kako anestezija. Se poragas prirodno, si davas napori, sve si tece normalno, samo sto ne osekas golema bolka. Vo makedonija uste go nema ova?

Го има како не, за пари се има

мене ми ставија епидурална во државна бесплатно ама тоа следуваше откако се собраа како на панаѓур и в лице ми кажаа дека ќе им умрам и најголемиот страв - ќе ги разнесувале по весници - така да не им го рачунам за некое добро дело
значи ако имаш јаки врски или јажиња веројатно го даваат и бесплатно
Вратете се на почетокот Go down
sweetyears
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 23
Age : 38
Локација : doma
Поени : 27029
Registration date : 2009-07-30

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty02.12.09 11:55

ovdeka go davat besplatno na site, ti go nudat samite, deka ne e nisto opasno. samo ako imas diabetis ili nekoja druga patoloska bolest ne se preporacuva deka moze da dojde do komplikacii.
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26497
Registration date : 2009-11-13

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty15.12.09 11:18

POzdrav devojki .... ne znam so mene sto ke bide za vreme na poragaj...Jas u koma pagam od glupost , a ne pa od zimanje krv ili pak poragaj ,,,,, Gulab, jas i ti sme na isto izgleda .... mng mi e strav i od toa secenjeto i sienjeto...Pa mora li? :( bremena sum eve 6 mesec a samo ednas dadov da mi pravat krvna slika....ednostavno ne mozam Епидурална и спинална анестезија - Page 9 269760 ljuta sum na samata sebesi, ama sto da pravam... se nadevam ke pominpomine se kako sto treba....
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29872
Registration date : 2008-07-14

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty15.12.09 11:20

Koga ke se zavrsi se, ke si reces i ne bilo tolku strasno Епидурална и спинална анестезија - Page 9 592735
Samo napred i so lesno Епидурална и спинална анестезија - Page 9 767433
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26950
Registration date : 2009-09-11

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty15.12.09 11:32

Mammy напиша:
POzdrav devojki .... ne znam so mene sto ke bide za vreme na poragaj...Jas u koma pagam od glupost , a ne pa od zimanje krv ili pak poragaj ,,,,, Gulab, jas i ti sme na isto izgleda .... mng mi e strav i od toa secenjeto i sienjeto...Pa mora li? :( bremena sum eve 6 mesec a samo ednas dadov da mi pravat krvna slika....ednostavno ne mozam Епидурална и спинална анестезија - Page 9 269760 ljuta sum na samata sebesi, ama sto da pravam... se nadevam ke pominpomine se kako sto treba..
..

kako be samo ednas krvna slika pa toa trba da go prajs sekoj mesec zadolzitelno. Ti se plasis od edno bockanje za sekunda. I jas se plasam ama pak svrti ja glavata na strana i ne morat da gledas.
Mnogu e vazno kakva ti e krvta i prvo pomisli na bebeto deka se pravis za nego a ne za sebe. a ti ke izdrzis normalno. I da se ke pomine vo najdobar red ama ti si taa sto treba da doprinese da e taka.

A za poragaj ko i site posle nekoe vreme ke zaboravis se. i ne se plasi od bockanjeto racunaj deka ke primas infuzii i sl moras da si silna

pozdrav i sekoe dobro
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26497
Registration date : 2009-11-13

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty17.12.09 21:30

Oh Candy, znam na sto mislis, i se trudam, ama tesko mi e :( ne ni gledam koga mi zemaat krv, nitu pak me boli, no posle 15 min, sum vo koma. Ednostavno, use od mala sum takva... zatoa se sekiram kako ke se poragam prirodno, kolku vsusnost e OK epiduralnata, bar toa secenjeto i sienjeto da ne go osetam :( Se nadevam ke zajacam koga ke dojde vreme...i majka mi se plasi mng, bidejki mi ja znae situaciata, ama veli i deka bremenosta ke te smeni koga ke dojde vreme ....navistina se nadevam....Ti blagodaram za sovetot.....Backiiiiiiiii
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26950
Registration date : 2009-09-11

Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty18.12.09 12:53

lele Mammy nemozes ni da zamislis kakva sila dobivas vo toj moment. Ne se plasi do tolku i jas sum plaslivka po priroda ama mislam togas gospod dava sila.
Za anestezijata razgovaraj so svojot ginekolog objasni mu ja situacijata i toj ke te posovetuva sto e najdobro za tebe.
Sega uzivaj si vo bremenosta i ne misli samo na toa. Raganjeto eden den ke dojde mora a do togas gledaj bidi sto poopustena.
Ke si se porodis kako perduv i ke si go guskas srcuvceto Епидурална и спинална анестезија - Page 9 40907
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Епидурална и спинална анестезија
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: