Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Епидурална и спинална анестезија

Go down 
+70
Girl*****
Mimi Petreska
Arhangel
Annabel
D-r Lidija Pazdrijan
IGI
Sanja ss
borjanka
lejdi
jasmina,mina
Vesna Blazevska
Sandra
vasidora
pepa
Ivana-Lila
marina_daniel
makresanska
Sestricka
Diana
karolina
miki*mak
Doricka
Пандорче
Bela
Anika
bani
kokice
NatalijaS
Mama Ane
bibic
sneze
ANI78
Ves
sanja-ve
macush88
BubeM
vecki
Janaxxxx
Сашка
hormonce
maskoe
avanturistka
Jovana's mom
Emilija
Ilince
Misticia
mamaada
Kinky
sonjamfk
kate2302
Sandra_Anja
baby24
Ben10
Nate_David
georgina
mama
мама Биби
bibi
bubamara
sonja vasilevska
biljanag
sunshine
STAR *
aleksandra
Big Sister
vesna83
eli
Emi
sashka26
rich_bitch1
74 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30333
Registration date : 2007-12-29

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty14.06.08 16:07

Мислам дека ваква тема нема

ме интресира дали некоја од вас се породила со епидурална и колку била задоволна.колку се препорачува за време на природниот порагај?Има ли последици?И дали ја има и по државните болници или само по приватните клиники?
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29218
Registration date : 2008-05-14

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty14.06.08 17:52

http://www.medicina.hr/clanci/epiduralna_anestezija.htm

RB ovde imas konkretno objasnato se vo vrska so epiduralna, eden period i jas se interesirav,demek e bezbolno no podocna se predomisliv. A sum slusnala deka vo Sistina ja praktikuvale,kolku e tocno ne znam.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty15.06.08 21:54

Мене ми беше страв, ама којзнае можеби ќе се престрашам за второто, незнам кога ти ја ставаат анестезијата пред самиот чин породување??
Па ако јас ги истрпам болките кои се пред породувањето мислам дека и не ми треба за неколку минути....незнам стварно..
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29644
Registration date : 2008-05-03

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty15.06.08 23:08

Јас денес дознав дека една пријателка пред да се породи примила ваква инекција и докторите од (систина) и кажале дка последиците се манифестираат после 40тата година и се појавувале проблеми со кичмата и грбот па сакав да ви пишам и да ви кажам на тие што размислуваат да ја примат.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29120
Registration date : 2008-05-31

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty15.06.08 23:24

pa epiduralnata anestezija dava mnogu glavobolki od koga ke pomine moze da se javat i bolki vo kicmata i r'betot
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty16.06.08 0:59

е баш поради ова е плашев, две жени кои во ист ден со мене беа породени со царски примиле анестезија во кичма, не си ги осеќаа нозете воопшто а јас бев после нив породена а веќе застанав на нозе и отидов сама во купатилото да се напијам вода....многу беа омалаксани за разлика од мене, мене скроз ме опијаниле хихихихи ме заспале средиле и готово, а они на договорено дошле, ни болки ни ништо ама затоа потешко им беше потоа.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30333
Registration date : 2007-11-15

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty16.06.08 2:15

Постојат епидурална и спинална анестезија. И двете се даваат во кичма, но постојат разлики меѓу нив.
Имено со епидуралната од на пример 100% болки родилката чувствува некои си 10 % (можеби и помалку), па може да дава напон односно да се пораѓа по природен пат.
додека со спинална анестезија - не се чувствува ништо од половината надолу и се дава за извршување на царски рез. т.е не може природно да се пораѓа.
Овие анестезии не се пријатни за примање. Не се чувствува болка од примањето, ама сепак не е пријатно чувството да ве боцкаат во грбот меѓу прешлените. Но која и да ја примите, потоа мора да пиете многу течности (ама навистина многу течности) за да ја измокрите што побрзо. инаку предизвикува јаки главоболки.
Епидурална немам примано, но кога правев операции на нозете два пати примив спинална. Поради тоа не сакаа царскиот рез да ми го прават со спинална ( а сакав, за да можам да го видам Никола веднаш :( ). Но не смеело многу да се прима од оваа анестезија, што значи два пати најмногу, па не ми дозволија.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29185
Registration date : 2008-06-09

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty16.06.08 2:31

bravos be ane se si znajs :bravo:
i jas imam slusnato deka moze da ima posledici a mislam deka se stava pred nekoe vreme pred porajgaj pa kako sto rece emi koga vejke ke gi izdrzime bolkite zosto ni e epiduralna anestezija koga vo poslednata faza ima samo naponi a i samiot cin porajgaj ne boli ruku prethodnite bolki
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29120
Registration date : 2008-05-31

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty17.06.08 9:38

koga ke dojde do poragaj vise ne e strasno a zenski kazete kako e custvoto koga ke se porodis kako nisto da ne bilo samo na bebeto mislis da go vidis
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty19.06.08 15:28

Па и јас исто мислам весна, препородилните болки мене ми беа ужасни, а кога ќе си го видиш бебчето забораваш сее, ај нека исмислат нешто да не се трпат препородилните хиихихих
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29725
Registration date : 2008-01-28

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty19.06.08 15:30

Е богами ако имам второ тоа и ме плаши само предпородилните болки, тоа е прав кошмар.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty19.06.08 15:50

Абе стра па некои воопшто немаат големи болки ама ако ти биле како моите, со напон а абер за отварање нема те жалам и знам како е, плус и паничарка сум аууууф
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29604
Registration date : 2008-03-25

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty19.06.08 15:54

И во државна кај нас даваат епидурална анестезија тоа ни го кажаа уште на вежбите кога одев. Работата е што треба однапред да кажеш дека сакаш со епидурална да се породиш и не треба да бидеш многу отворена. Значи се дава на самиот почеток кога си отворен 3-4 прсти и пред да почнат оние силни предпородилни болки. Инаку вистинските предпородилни болки со епидурална анастезија не ги чувствуваш но можеш да соработуваш со персоналот и да даваш напон кога ќе дојде до тоа. Јас се мислев за епидурална многу ама пусти страв не се решив си реков ај како сите така и јас ќе издржам се. Ама за второ искрено ќе се размислам пак убаво можеби и да се решам за такво пораѓање.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30333
Registration date : 2007-11-15

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty19.06.08 16:35

а бе како и да ја свртиме работава никако не е лесно
- со природен - многу претпородилни болки. и ако те исечат после пак.
- со царски - немаш претпородилни, ама после тоа - лелеле.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty19.06.08 16:53

а стварно е дека несмееш ич да мрднеш кога ке ти ја ставаат оваа инекција?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty20.06.08 0:24

Ane напиша:
а бе како и да ја свртиме работава никако не е лесно
- со природен - многу претпородилни болки. и ако те исечат после пак.
- со царски - немаш претпородилни, ама после тоа - лелеле.

Јас се породив со царски, умрев од претпородилни 12 саати, напони и се по ред, е тек кога почна крв да шприца од мене ко од црево хитно ме средија...........
Вратете се на почетокот Go down
sonja vasilevska
Почетник
Почетник
sonja vasilevska


Female
Број на мислења : 31
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 29795
Registration date : 2008-01-19

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty20.06.08 0:55

i so dvate deca se porodiv so carski rez no vtoriot poragaj mi bese mnogu katastrofa samo zatoa sto dozvoliv da mi stavat spinalna anestezija i najstrasno sto bese toa sto dvapati me bockaa i ne mi uspea i tretiot pat veke nemase izlez mi stavija celosna anestezija koga se razbudiv mi bese tesko i ne no posle vtoriot den imav strasni glavobolki nemozev da stanam od krevet ako ja mrdnev glavata mi se grcese celoto telo i posle sedmiot den mi pominaa glavobolkite strasno bese tolku ne me bolese ranata kolku glavata sto me bolese dodeka jatrva mi se poragase prirodno i toa so epiduralna anestezija i mi kazuvase deka voopsto ne e zadovolna se poragase celi 16 saati i na dvapati go povlekla bebeto samo zatoa sto nemala oset od epiduralnata anestezija ne vi preporacuvam ni edno ni drugo samo prirodno a i ako medicinski ne e dozvoleno prirodno togas so carski no celosna anestezija
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30333
Registration date : 2007-11-15

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty20.06.08 11:08

А бе ако треба да се случи нешто и што велат старите да си ги тргаш маките - така и ќе биде.
Важно да е со поминување.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29725
Registration date : 2008-01-28

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty20.06.08 11:27

Ех моја Соња , убаво викаат не слушај гаталец , слушај паталец, фала ти многу на оваа информација и јас сум за тоа само природно ако веќе има можност за така, зашто многу жени бираат други алтернативи само да не чувствуваат болка при раѓањето незнаејќи за тоа кои болки следат.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30333
Registration date : 2007-12-29

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty20.06.08 13:00

јас дефинитивно си се одлучив за природно,па како за сите така и за мене.вчера и докторката малце ми објаснуваше за епидуралната анестезија и не ми се допадна тоа што го слушнав.болје на порагјај болки да трпам него ли после кога веке бебето ке е родено и ке му бидам потребна.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29648
Registration date : 2008-06-02

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty20.06.08 23:50

Јас искрено се плашам и од епидуралната, ама здравје за втото дете не да се плашам од пораѓајот, мислам на психијатрија ке треба да лежам пред да се породам. Имав ужасни и неподносливи болки кои траеа околу 27 саати (цело време беа едвај подносливи, а задните десет саати мислам дека ми беше подобро да се самоубијам). Се породив природно и самиот пораѓај како пораѓај не беше страшен толку многу, пострашни беа неподносливите и долги билки. Викав за второ нема шанси без епидурална, ама здравје убаво ке се консултирам и можда и ке се одлучам на такво нешто.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30333
Registration date : 2007-11-15

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty21.06.08 0:41

РБ да не бидеш ти како другарка ми - природно природно и коа почнале болките - докторе дај ми анестезија за царскииииииииии! вадете гоооо!
(мала шала)
искрено не знам што се претпородилно болки, али по кажувањава овде и од блиски - само царски или епидурална.

сега се сетив на братучедка ми кога се породи - вика кога ги гледав другите жени како офкаат си мислев „што им е на овие?се преправаат, нема шанси толку да боли„
али коа ме грабнаа мене болките - леле, леле!
Вратете се на почетокот Go down
bibi
Почетник
Почетник
bibi


Female
Број на мислења : 34
Age : 42
Локација : ckopje
Расположение : :-)
Поени : 29055
Registration date : 2008-06-16

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty21.06.08 1:13

јас искрено не сум баш за боцкање во кичма,не дај боже да се повреди некој нерв после цел живот инвалид.тој што ги осетил породилните болки знае како е и неможеш да седиш мирно.Јас сум за царски те успиваат ти го вадат бебето имаш мал рез доле на стомакот и завршена работа.
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Почетник
Почетник
мама Биби


Female
Број на мислења : 84
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 29206
Registration date : 2008-05-15

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty22.06.08 16:55

Јас кога се породив првоит пат, на сите другарки им викав никако да не се пораѓаат без епидурална,
на снаа ми кога ми кажа дека е бремена и реков кога ќе дојде време и ќе отиде у болница прво што ќе каже да биде- "Добар ден јас сакам епидурална"-
така и за мене викав дека следниот пат само со епидурална без неа никако, е сега кога читам искуства од други мајки некако се премислувам, па здравје кога ќе дојде времето за болки ќе одлучам дали ќе ги издржам или ќе биде ко што вика Ане-"Ајде брзо вадете го" hihi
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29440
Registration date : 2008-06-14

Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty22.06.08 17:14

страв ми е од порагајот, ама искрено повеке ме страв од боцкање во кичма или сечење на здраво т.е царски. Абре природно си е природно!!!!!!(ке видиме како ке мислам после порагај)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Епидурална и спинална анестезија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Епидурална и спинална анестезија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 9Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: