Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Епидурална и спинална анестезија

Go down 
+70
Girl*****
Mimi Petreska
Arhangel
Annabel
D-r Lidija Pazdrijan
IGI
Sanja ss
borjanka
lejdi
jasmina,mina
Vesna Blazevska
Sandra
vasidora
pepa
Ivana-Lila
marina_daniel
makresanska
Sestricka
Diana
karolina
miki*mak
Doricka
Пандорче
Bela
Anika
bani
kokice
NatalijaS
Mama Ane
bibic
sneze
ANI78
Ves
sanja-ve
macush88
BubeM
vecki
Janaxxxx
Сашка
hormonce
maskoe
avanturistka
Jovana's mom
Emilija
Ilince
Misticia
mamaada
Kinky
sonjamfk
kate2302
Sandra_Anja
baby24
Ben10
Nate_David
georgina
mama
мама Биби
bibi
bubamara
sonja vasilevska
biljanag
sunshine
STAR *
aleksandra
Big Sister
vesna83
eli
Emi
sashka26
rich_bitch1
74 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 12:58

Ako ne e carski nemas potreba od anestezija, tuku tuka e dogovorot dali sakas ili nesakas anestezija.
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Полуматурант
Полуматурант
lejdi


Female
Број на мислења : 1028
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 28913
Registration date : 2008-08-09

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 13:03

Epa toa e celata rabota sto jas nesakam Emilija, neznam zosto eve citam site prifakaat za da si gi olesnat makite a jas nekoja odbivnost od igli i bockanje, sto si vikam podobro ke izdrzam bolki odkolku da me bockaat vo kicma ako ne se lazam tamu gi stavaat anesteziiite,ajde kako ke bide taka sega toa e ako ima potreba sto da pravam ke izdrzam se, samo da bideme nie dve dobri Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Icon_biggrin
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 15:02

lejdi, 2 пораѓаја без и 1 со кратка анелгезија. Да ти напоменам затоа што не е исто со анестезија !!! Немав главоболки, потење, ниту грб да ме боли. Болките ги издржав, можев и без анелгетикот да поминам ама си поберав да земам воздух малку. Не е страшно, ниту пак боли. Нема апсолутно никакво влијание врз бебето. Сепак ова е избор, никој не те приморува.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 15:09

Emilija напиша:
lejdi, 2 пораѓаја без и 1 со кратка анелгезија. Да ти напоменам затоа што не е исто со анестезија !!! Немав главоболки, потење, ниту грб да ме боли. Болките ги издржав, можев и без анелгетикот да поминам ама си поберав да земам воздух малку. Не е страшно, ниту пак боли. Нема апсолутно никакво влијание врз бебето. Сепак ова е избор, никој не те приморува.
emilija ,a nozete kolku vreme ti se aj taka da recam ukoceni(mene radi ova mi e strav i zatoa poarno ne bi stavala) Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 15:40

Не ми беа укочени, само левата малку ми отрна. За пола саат откако ми ја ставија без проблем се префрлив на кревет. Е сега не станав да трчам, ама станав 3 часа после породувањето да идам под туш. Немав проблеми со нозете.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 15:44

Ne se ukocuvaat nozete od anestezijata, avanturistka Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Icon_scratch
Mozda ako ne e dozirana kako sto treba, ne znam... ama ne sum cula do sega da se ukocat noze od anestezija. Treba da bides normalno podvizna za da mozes da sorabotuvas ako e spontano poroduvanje, znaci ne smee da se sluci da bidat nozete ukoceni. Jas se porodiv so epidural i pominav isto kako Emilija. Naponi osekjav, bolka minimalno kolku da znam deka sleduva napon. Pobarav epidural zatoa sto bev podolgo od 30 casa so prsnat vodenjak i so bolki i ne mozev veke da izdrzam, a mi trebase sila za poroduvanjeto.
Posle nemav ni glavobolka, ni vrtoglavica, nisto nisto.
Go osetiv secenjeto i se derev kako da me kolat:)))), ama toa traese nekolku sekundi, znaci se prezivuva. Bev baegi secena. Za sienjeto me uspaa so celosna anestezija zatoa sto mnogu krvarev i trebase da se "zacisti" matkata. Se razbudiv posle 2 saati vedra i raspolozena, fizicki se osekjav tolku silna sto mi se cinese deka mozam na niva da kopam:)))
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30124
Registration date : 2008-07-29

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 16:08

немам искуство со епидурал бидејќи се породив со царски рез но со спинална од половината надолу не го чувствував телото,за среќа кратко после 15 минути откако ме однесоа наинтезивна нега почнав да ги чуствувам нозете!
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 27069
Registration date : 2009-08-12

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 18:36

zenski mozeme e malku off topic,ama ako moze da mi kazete dali na drzavno gi ima ovie anestezii i kolku se plakaat.

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Dev020pf___
Вратете се на почетокот Go down
Sanja ss
Прваче
Прваче
Sanja ss


Female
Број на мислења : 127
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Mi bilo i podobro
Поени : 27767
Registration date : 2009-03-26

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 19:36

Za spinalna ne znam a za epiduralna se plaka 100 evra inaku gi ima i dvete anestezii i ako dobrovolno sakas da ti stavat koga ke ides na poragaj ke gi izvestis ali ne znam kolku se iskusni tie anesteziolozi tamu, jas toj eden sto go zapoznav mi licese na nekoj gradinar i bese mn siromasen na zborovi i togas se odluciv da odam po priroden pat
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty25.09.09 20:06

Kinky напиша:
Ne se ukocuvaat nozete od anestezijata, avanturistka Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Icon_scratch
Mozda ako ne e dozirana kako sto treba, ne znam... ama ne sum cula do sega da se ukocat noze od anestezija. Treba da bides normalno podvizna za da mozes da sorabotuvas ako e spontano poroduvanje, znaci ne smee da se sluci da bidat nozete ukoceni. Jas se porodiv so epidural i pominav isto kako Emilija. Naponi osekjav, bolka minimalno kolku da znam deka sleduva napon. Pobarav epidural zatoa sto bev podolgo od 30 casa so prsnat vodenjak i so bolki i ne mozev veke da izdrzam, a mi trebase sila za poroduvanjeto.
Posle nemav ni glavobolka, ni vrtoglavica, nisto nisto.
Go osetiv secenjeto i se derev kako da me kolat:)))), ama toa traese nekolku sekundi, znaci se prezivuva. Bev baegi secena. Za sienjeto me uspaa so celosna anestezija zatoa sto mnogu krvarev i trebase da se "zacisti" matkata. Se razbudiv posle 2 saati vedra i raspolozena, fizicki se osekjav tolku silna sto mi se cinese deka mozam na niva da kopam:)))
e pa fala kinky ,fala emilija.sega ke si pobaram epidural(stom nozete ne se ukocuvaat,moze sum pomesala so spinalna)ja od pusti strav nesakav epidural so mila(i dr.mi vika lele kolku si hrabra (a mene postrav mi bese od epiduralot otkolku od poragajot,bidejki imav slusnato deka se ukocuvale nozete nekolku casa)ete moze trebase da si go prasam prethodno DR. a ne da si nagagam sama.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28689
Registration date : 2009-01-02

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty26.09.09 10:36

Emilija напиша:
Не ми беа укочени, само левата малку ми отрна. За пола саат откако ми ја ставија без проблем се префрлив на кревет. Е сега не станав да трчам, ама станав 3 часа после породувањето да идам под туш. Немав проблеми со нозете.
Jas isto imav spinalna (za zal za neubava rabota posle tretiot prekin), pa da se vklucam i ja stuka vo diskusijata. Znaci iskustvoto mi bese isto kako na Emilija, niti nozete mi se ukocija niti imav nekoi problemi otposle, niti me bolese glava, niti grbot. Posle inicijalnoto bockanje vo rbetot edno sto znam tocno 2-3 min pocnaa da mi trnat nozete i taman se uplasiv i pocnav da vikam po anesteziologot ne ja osekam nogata, se se normalizira. Ne znam ni dali voopsto bese 2 minutki. I od toj moment si gi osekav nozete najnormalno, samo nemav bolka vo matkata. Potocno oskeva deka nesto se slucuva ama toj oset e mnogu daleku od bolka. I jas kako Emilija stanav mnogu brzo, dali bea voopsto 3 saati. Sestrata stoese do mene i mi vikase poleka da ne slucajno ti se svrti ona ova, medjutoa veruvajte se si bese najnormalno, se osekav, osven bolki. Duri utredenta koga se razbudiv pocnav da cuvstvuvam nelagodnost vo predelot kaj matkata i svativ deka anestezijata prestanala. Inaku da dodadam deka jas ne bev isplasena od anestezijata, jas bev preplasena, ama otkako vidov, potocno osteiv kakvo olesnuvanje e na site im go zboram istoto, ne se plasete i ako mozete da birate obavezno da si barate anestezija
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty26.09.09 10:41

Во ремедика спин анелгетик не се наплаќа, вклучен е во цената на пораѓајот. Епидуралот се наплаќа 6100 ден.
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27677
Registration date : 2009-04-09

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty26.09.09 10:55

Јас сум за олеснување на болките!Цела бременост се договарав со докторката дека ке се порагам со епидурална,ама на крај испадна дека прекасно сум отишла во болница,отворена 6-7 прста бев,ако се сеќавам добро.И ми рекоа нема време кога да ме спремат,кога да ми ја стават анестезијата,па се породив без неа.Се породив точно за 45мин. откако влегов во болница.И викав дека сум имала неподносливи болки,ама кога ке прочитам за некој што се пораѓал 2-3 дена,па моето и не било страшно.
Како и да е,кога и ако се пораѓам по втор пат сигурно ќе биде со епидурална
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30384
Registration date : 2009-03-04

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty26.09.09 10:59

Vo "Sv.Lazar" se stava kombinirano,te epi-spinal...Na ovoj nacin pacientkata e kompletno obezbolena vo prvite 24-48 casa koga i bolkite se najjaki....
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27319
Registration date : 2009-09-17

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty26.09.09 11:02

Женски а нли спиналната е само за царски?
Или има спинална анестезија и спинална аналгезија и што е разликата?
позз
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-27

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty16.10.09 10:19

Јас исто така се интересирам за епидурална анестезија во државна.

Ива ја родив без анестезија ама толку интензивно се отворав што ми рекоа дека нема време да ми ја стават. Имав врски, и престојот во апартманот ми беше прекрасен после пороѓајот со максимална грижа од сестрите (влегуваа на 10 мин и прашуваа како сум и ми помагаа). Затоа сакам пак да одам во државна, парите наместо во приватна болница ќе си ги дадам за матични клетки.

Само не сум сигурна дали има искусен анестезиолог и дали ќе биде на смена кога ќе одам да се пораѓам. Само од тоа ми е страв. Докторот што ми е врска, кога ќе го прашам за епидурална, некако ми ја избегнува темата.

Единствено тоа би било причина да се породам во Ре Медика, зашто слушнав дека од таму рефундираат дел од средствата.
Вратете се на почетокот Go down
Arhangel
Прваче
Прваче
Arhangel


Female
Број на мислења : 173
Age : 44
Локација : ohrid
Поени : 27124
Registration date : 2009-08-03

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty16.10.09 11:07

Jas ne se porodiv so anestezija,ama devojkata sto se poragase so mene i stavija epiduralan.Idodeka jas ve vitkav,vikav i molev od bolki,taa bukvalno ne osekase nisto,i kutrata me gledase so zalenje i me tesese(sigurno sum i bila trauma) E sega,za zal,i taa ne se porodi prirodno,zosto ne se otvarase,i otposle mi kaza deka na carskiot probale samo so lokalna da ja porodat,ama vika deka i se slosilo od sto gledala,pa morale celosno da ja uspijat..Znaci nekolku anestezii,pa bukvalno ne i bese nisto,t.e. zakrepnuvase isto kako i jas..
A vo Ohrid epiduralnata bese besplatna,vo sklop na porogjajot,samo so prethoden dogovor so anesteziolog.A gi ima dosta iskusni..Mislam deka dr.Shapeski e najdobar.Sega ne znam dali se naplaka..
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-27

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty16.10.09 11:51

Абе и да се плаќа, како што читам од претходните разговори, не е повеќе од 100 еур, само да не боли и да ја стави добар анестезиолог
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty16.10.09 16:03

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
Vo "Sv.Lazar" se stava kombinirano,te epi-spinal...Na ovoj nacin pacientkata e kompletno obezbolena vo prvite 24-48 casa koga i bolkite se najjaki....
sto znaci ova? 2 anestezii?
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty16.11.09 21:24

vasidora напиша:
Женски а нли спиналната е само за царски?
Или има спинална анестезија и спинална аналгезија и што е разликата?
позз

i mene me interesira, sto e razlikata megu epiduralna i spinalna? Spinalnata se dava na carski rez a epiduralnata na obicen porogaj? I koja e razlikata megu anestezija i anelgezija (ako ima razlika)?
Вратете се на почетокот Go down
Girl*****
Прваче
Прваче
Girl*****


Female
Број на мислења : 247
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 28749
Registration date : 2008-09-05

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty16.11.09 22:07

Разликата мегу спинална и епидурална е во местото каде тие се ставаат . Значи и за двете ве боцкаат во кичма НО кога е во прашање епидурал анестетикот се вбризгува пред тврдата мозочна обвивка од рбетниот мозок . Епидурал =епи над ; дура (тврда мозочна обвивка ) Спинална анестезија се влегува до спиналниот канал значи се пробива тврдата мозочна обвивка и тука некаде подлабоко се става значи со оваа се оди подлабоко низ кичмата просто вака речено . Е сега и за двете може да се даваат разни комбинации на лекови и од нив зависи јачината на анестезијата . Значи спинална може да се употребува и за операции и за не операции тоа зависи од дозата на анестетикот лекот кој ке ја примите .

Анестезија в.с аналгезија - анестезија значи двање на комбинација анестетици , (лекови кои можат да имаат влијание на свеста значи комплетно да ве успијат ) миорелаксанти со цел губење на осетот болка релаксирање и/или наркоза ( успивање) .Ова би било некоја си дефиниција но таа ги опфака И пациентите со целосна анестезија со мали измени во употребата на епидурал и спинал не ве успиваат нели па можеби личи на аналгезија

Аналгезија значи обезболување тоа значи да ви дадат лек кој е аналгетик значи спречува болки и толку или комбинација н а вакви лекови . Е сегна наполно обезболување само со аналгетик за вакво нешто уште не сум слушнала .
Значи разликата во аналгезија и анестезија би била во постигнувањето на целта (обезболување/ наполна безболност релаксирање) лековите кои ќе бидат избрани и нивната доза .
Вратете се на почетокот Go down
gulab
Почетник
Почетник
gulab


Female
Број на мислења : 16
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 26490
Registration date : 2009-11-15

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty17.11.09 10:47

Ane напиша:
РБ да не бидеш ти како другарка ми - природно природно и коа почнале болките - докторе дај ми анестезија за царскииииииииии! вадете гоооо!
(мала шала)
искрено не знам што се претпородилно болки, али по кажувањава овде и од блиски - само царски или епидурална.

сега се сетив на братучедка ми кога се породи - вика кога ги гледав другите жени како офкаат си мислев „што им е на овие?се преправаат, нема шанси толку да боли„
али коа ме грабнаа мене болките - леле, леле!
Me iznasmea so ova gore..hehehhee... Епидурална и спинална анестезија - Page 8 69779 jas sum za porogjaj za edno 2 3 meseci, pa zatoa sto umiram od strav,razmisluvam za epiduralna..ama sekoj razlicno kazuva..jas imam edna prijatelka so e porodena so epiduralna i mi kaza deka odlicno bez maki pominala...kako da se odlucam..pomooosss Епидурална и спинална анестезија - Page 8 506937


Jas sum pred poragjanje..pa razmisluvam za epiduralna..zato so uzasno se plasam od bolka...slusnav deka i ovde kaj nas vo drzavnava bolnica ja davaat.. bi sakala sto pobezbolno da pominam... imam edna prijatelka taa taka se porodi, i e prezadovolna..mi kaza deka nisto ne osekala a ni posle to nemala maki...po se izgleda e kaj site individualno..zavisi od organizam, koj kako podnesuva anestezii...ipak sum jas za pobezbolna varijanata..a vie? Епидурална и спинална анестезија - Page 8 662904 Епидурална и спинална анестезија - Page 8 509368
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty17.11.09 13:11

Gulab, epiduralna ja davaat vo site bolnici vo Skopje kolku sto znam, vo drzavna, vo Cair, po privatnive, e sega po privatnive ili se plaka ili ti e vklucena vo krajnata suma sto ke ja platis, a vo drzavnive sto znam, mozebi ne se plaka, a mozebi i nesto simbolicno. Jas ke se poragam Cair, i bas utre ke razgovaram so anesteziologot vo vrska so Epiduralnata, pa ke vidime sto ke kazi. I jas definitivno sum za pobezbolna varijanta, zatoa sto mi se cini uste sega ke umram. Samo od zemanje bris ke se onesvestev, a tek koga ke se poragam... Boze, sto ke bidi so mene ? Samo neka ni e Gospod na pomos, i so les da pominime.


Последната промена е направена од Mimi Petreska на 17.11.09 13:25. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-27

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty17.11.09 13:18

Јас мислам дека е околу 100 еур на државна.

Мими, немој да се плашиш, немој да си набиваш стравови. Па цел народ на овој свет така дошол...Господ ти го дава само она што можеш да го издржиш....

Јас имав многу интезивни болки кога се породив првиот пат, ама еве сум пак за второ...Кога ќе се сетам, тоа се слатки болки кои вредеа за моето слатко суштество...

А штом имаш можност, земи си епидурална обавезно. Јас ќе се пораѓам на државна и ќе си побарам...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30686
Registration date : 2008-11-06

Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty17.11.09 13:19

Јас кога се пораѓав со Борјан епидуралот на ГАК беше 50 евра (3000 ден.)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епидурална и спинална анестезија   Епидурална и спинална анестезија - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Епидурална и спинална анестезија
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: