Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Пријателство по долга врска

Go down 
+59
DijanaP
EckaGj
Kikic
Kat
Janaxxxx
Dimce
Dara
Vale74
BILE-ENA
elence01
butterfly
sani-sandra
nnatasa
Rocka
fibimk
tanja_simon
lidija29
Lidija Angelevska
mamazako
Simona's mom
Mama Ane
sunset
wisna
marina_m
bp
bibe85
marika
veki22
vdovica
elena-d
mamalina
biljanag
mac@
sonja28
Daki
Sandra_Anja
Lana
hajdi
ZeleniCka
SonjuS*
desi
sonja 35
vesna velkova
beti 24
sonjamfk
Emilija
sanja_
Lili
natali
aleksandra
Freya
Bu_Bi
ZZ
sanja83
daniela
lola
Juni08_Andrea
eli
rich_bitch1
63 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4
АвторПорака
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28512
Registration date : 2008-11-20

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty08.08.09 1:30

Elence na kolku godini se fativte?
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty08.08.09 1:34

nepolni 15
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty08.08.09 2:43

Пријателство по долга врска никако! Тука имало искрена љубов, интима, сум делела и лошо и арно и како можам да бидам пријател со него. Да, може само „здраво, како си„ и ништо повеќе
ако го сретнам некогаш... sokiran
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty08.08.09 21:44

Ne veruvam vo prijatelstvo po dolga vrska.Sto do vcera sme bile zaedno a, od denes ke si bideme prijateli.Nekako mi e glupavo.Pa i po raskinuvanjeto sigurno imaat i dobri i losi spomeni koi nemozat taka lesno da se zaboravat. Na primer ako bi se soglasila da ostanam prijatelka so nekoj so kogo sum bila vo dolga vrska toa bi go napravila so pricina.Koja?Nades deka pak ke sme zaedno?Nekako mi e ponizuvacki.Zosto?Pa sekoe raskinuvanje po dolgogodisna vrska se pravi so dosta debela pricina koja vo 90%na slucai e dosta bolna, a nie lugeto sme custvitelni sustestva.I tie raboti sto sme gi pominale vo toj moment (vcera)nemozat taka lesno da se zaboravat i da se isklucat kako na kopce,za(utre)da prerasne odnosot vo dobro prijatelstvo.Jas na primer taka razmisluvam koga toa bi mi se slucilo mene sto nemora da bide i za drugite. flower
Вратете се на почетокот Go down
Dimce
Почетник
Почетник
Dimce


Male
Број на мислења : 6
Age : 52
Локација : Makedonija
Расположение : Одлично
Поени : 26995
Registration date : 2009-08-08

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty09.08.09 1:25

Се мислев да ли да учествувам во дискусијата ама не ме фака сон-место.Пријателство после долга врска.Шега или не ама мое мислење е не во 99% случаи.Може некој сакаат и веруваат во тоа а колку е исправно и што може да се крие зад тоа прашање е.Можеби после 10-15 години кога ќе се сретнете би било некое пријателство но претходно тешко.Секогаш се случува во почетокот по некое време муабет од типот „душо ај за старите времиња да се зезаме малку„.
Кој останува овде повреден.Во секој случај жените се поемотивни и како што прочитав погоре некој ја спомна надежта дека можеби би биле пак заедно.Зарем тоа не е поголемо повредување од претходното кога врската е прекината макар некој да велат тоа беше без кавги ,навредувања итн.Во долга врска лугето се врзуваат и емотивно (што боли кога истата ке се прекине).Можеби таа ја прекинала врската па тој се осека повредено и бара да останат пријатели со скриена надеж дека ке успее пак нешто (да врати мило за драго).Затоа не верувам во пријателство после долга врска.На оваа тема може да се дискутира вечно, но тоа е така кај нас и така ке биде.Има многу случаи каде оваа се има случено.После некое време пак сме заедно ама не е тоа што беше па ај чао душо секој по својот пат итн.Кој е овде искористен.Може да инсистираме на тоа дека тоа е исправно и дека треба да биде така дека треба да има пријателство после долга врска.Колку на 1000:1.Не можеш на некого да му земеш дел од живото и да кажеш што беше до сега беше од сега натаму ке бидеме пријатели.Тоа е себично,многу себично и со такво нешто не треба да се гордее човек, јас не се гордеам со таква мисла.Ми се има случено истото,имав девојка, одевме едно 3 години и ја прекинавме врската ( и беше тешко ).
После две или две ипол години некако патот не наведе пак да се сретнеме и така во дружење малку се зезавме од моја гледна точка ( таа се надевала дека пак ќе бидеме заедно).И што бидна.
Дали јас се осекав искористен или таа.Дали тоа мене ме болеше или таа се грчеше од болка.Не се добри тие работи и тешко некој може да ме убеди ( или да ве убеди) во такво пријателство.Со годините човек станува позрел затоа реков можеби после 10-15 години би било некое пријателство. flower
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28798
Registration date : 2008-11-02

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty09.08.09 1:46

Mnogu teska tema sekoj so svoja prikazan no i jas mislam deka nemoze da funkcionira prijatelstvo posle dolga vrska, mozebi ke bide toa nekoe si lazno prijatelstvo nemozes na nekoj sto si delel se so nego i si bil intimen nekogas i si go izlazal da kazeme ili si skril nesto sega da bides iskren i da go otvoris tvoeto srce dusa i sve ne ide nekako taa vrska posle dolga vrska posle nekoja pricina za taa vrska da prekine covek razmisluva drugacie!
Jas primer imam dve vrski pred da se omazam edna 5 god edna 4 god. Prviot ne mi ni vika zdravo deka e uste ljut so sum go ostaila za vtoriov, a vtoriov sekogas koga ke me vidi me guska me kreva i e presreken i me vika za kafe itn samo sto ne ziveeme vo isti drzavi pa mnogu mnogu retko me glea Smile i on saka da bide prijateli ama kako, posle sve sto se sluci i najtragicno go primi toa deka se omaziv kako moze da mi bide toj prijatel koga togas bese ogorcen od mene i mislese deka sum bezdusa iako pomina 1 ipol godina od koga ne bevme zaedno! Neznam i da saka covek da bide prijatel sepak e tesko ne e istoto custvo!
Вратете се на почетокот Go down
Dimce
Почетник
Почетник
Dimce


Male
Број на мислења : 6
Age : 52
Локација : Makedonija
Расположение : Одлично
Поени : 26995
Registration date : 2009-08-08

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty09.08.09 2:23

Кај нас е така ,таков ни е менталитетот.Многу често во дискусиите се случува некој да вели „Се слагам со сите во право сте„ а пак си стои на своето , не е погрешен и тој став.Секој има право на свое мислење и свој став за било што.Но сепак друго е да се биде искрен.Многу ретко се случува некој да признае како всушност стојат работите и како размислуваме ( посебно од машка гледна точка). Доблест е и храброст да се признае дека сме имале такви мисли или истото сме го свакале на тој начин.Верувам во пријателство после врска (кратка) каде се се сведувало на чиста физичка потреба (секс) и двете страни имале потреба и не осекале ништо освен потребата.А кога чувствата се во прашање мало морген.Македонче си е македонче-на првата кривина сопка.
Признај и биди маж - без навреда за жените -претежно тие се повредени. flower :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty14.08.09 2:08

Исто и јас се сложувам дека после долга врска не може да има пријателство а сега во секоја долга врска се подразбира дека има интимност .Падоколку се во брак може да се јави недоверба кај сопругот/та па и љубомора ако си во пријателски односи со бившиот а исто и ако стапиш во нова врска.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty14.08.09 2:16

e sto prijatelstvo ke bide posle dolga vrska.
tie imale pricina zasto izlegle od vrskata i sega sto ke si se tesat kako prijateli.
Ma jok bre.
Mora da ima nekoe zarce pomegu niv i kolku da bile ispokarani i luti i koga togas toa zarce moze da se razgori
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty14.08.09 11:26

Потпис Кикич...
Вратете се на почетокот Go down
EckaGj
Полуматурант
Полуматурант
EckaGj


Female
Број на мислења : 928
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27479
Registration date : 2009-06-29

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty14.08.09 17:36

Неверувам во тоа.Ајде да речеме како млади 18,17 години онака несериозно од двете страни па некако.
А ако била тоа емотивна и физичка врска никако.Едноставно неможеш да го гледш баш како пријател.Според мене тоа не е природно.
Јас немам такво искуство.Најтешко е ако барем едниот бил заљубен.
Јас сега првпат сум заљубена (искрена љубов во тинејџерството не секогаш е љубов) така што тој е тој.
I'm happy
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty23.10.09 11:45

Пријателство по долга врска - Page 4 Lol prijatelsdtvo posle dolga vrska - toj sto veruva samo se laze, toj sto saka da ostanat prijateli znaci seuste se nadeva deka ima nadez pak da bidat zaedno
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 27005
Registration date : 2009-09-12

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty26.10.09 21:58

Не верувам во пријателство по долга врска нема шанси ако постоела љубов останува ако ништо др. искри
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty26.10.09 22:16

I jas ne veruvam vo prijatelstvo posle dolga vrska,moze ke bide nekoe poznanstvo ili kafe muabet,ama deka ke bide prijatelstvo -neveruvam
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty26.10.09 22:20

Не само што не верувам туку и сакам нашите бивши да се во спомените само и во минатото-таму припаѓаат,затоа што поинаку е игра со оган
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty26.10.09 23:01

Со сите бивши сум на здраво, како си ? ни повеќе ни помалку ,
Инаку надвор од темава ама сепак нешто околу пријателство .
Јас и мм бевме пријатели 16 години , потоа во врска 8 месеци и потоа ме побара за жена на многу романтичен начин Пријателство по долга врска - Page 4 790428
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty27.10.09 8:47

ako ne e tajna mozes li da ni go kazes toj romanticen nacin ? Пријателство по долга врска - Page 4 Icon_flower
eve ti link od taa tema
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f29/topic-t1373-100.htm Пријателство по долга врска - Page 4 8274
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пријателство по долга врска - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пријателство по долга врска
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: