Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Пријателство по долга врска

Go down 
+59
DijanaP
EckaGj
Kikic
Kat
Janaxxxx
Dimce
Dara
Vale74
BILE-ENA
elence01
butterfly
sani-sandra
nnatasa
Rocka
fibimk
tanja_simon
lidija29
Lidija Angelevska
mamazako
Simona's mom
Mama Ane
sunset
wisna
marina_m
bp
bibe85
marika
veki22
vdovica
elena-d
mamalina
biljanag
mac@
sonja28
Daki
Sandra_Anja
Lana
hajdi
ZeleniCka
SonjuS*
desi
sonja 35
vesna velkova
beti 24
sonjamfk
Emilija
sanja_
Lili
natali
aleksandra
Freya
Bu_Bi
ZZ
sanja83
daniela
lola
Juni08_Andrea
eli
rich_bitch1
63 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty11.12.08 8:35

SonjuS* напиша:
мама Ане...мене ми смета ако направи здраво со бившите..па не да контактира на друг начин...
се нервирам за тоа зашто тие само него му прават муабет...а јас како да не постојам...има една глупа што само го гледа...и упорна е..и ми го пука филмов ко ќе му направи муабет...


А за пријателство после долга врска..не веруувам дека постои...
од искуство кажувам...после долга врска ни здраво не правам сега..а и кај други е така..барем во поголем процент не постои пријателство после врска...
Хахаха Соњуш и јас тоа дека заедно ќе се подружиме го мислев дека може таа да си го добие hihi
Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Прваче
Прваче
mamazako


Female
Број на мислења : 456
Age : 48
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 28732
Registration date : 2008-09-11

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty11.12.08 8:58

ако се уште го сакам, а нашата врска веќе одамна завршила, не можам да му бидам пријателка, затоа што старите чувства се уште тлеат, па може и да се разгорат, а на крај сепак јас ќе сум таа што ќе излезе како поразена од пријателството. секогаш ќе го гледам со други очи, секогаш нешто ќе ми значи, а пријателството само ќе ми ја зголеми болката *зошто не е мој, зошто е туѓ*.
НЕМА ШАНСИ, ова одлучно го велам, *здраво, како си * ...и толку.
а обратно, од пријателство-врска, мислам дека може многу да успее, затоа што (ова го кажувам од мој агол, тоа го барам прво во мажот), многу ми е битно во мажот да имам другар.
ВЕРУВАВ во машко-женски пријателства, некои ги имам и ден - денес, ама секогаш постои 1% шанса да ти заиграат пеперутки во стомакот.
Вратете се на почетокот Go down
Lidija Angelevska
Прваче
Прваче
Lidija Angelevska


Female
Број на мислења : 103
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 28399
Registration date : 2008-10-29

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.12.08 1:29

ke vi ja kazam mojava slucka.posle 10 god. vrska,jas se omaziv i posle nekoe vreme i toj.nie koga ke se vidime ne zboruvame ni zdravo zosto smetam jas deka ednostavno nema potreba,bilo sto bilo naseto zavrsilo.no sega tuka ima dilema.bivsiot go zapoznal maz mi i so nego ako se sretnat nikako ne go uzminuva tuku zastanuva zdravo,kako si,sto pravis?jas ne veruvam vo prijatelstvo posle vrska,i pokazuvam taka.ama neznam drugata strana kako smeta.................
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29366
Registration date : 2008-07-11

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.12.08 1:35

Lidija a mazot ti znae deka toj ti e bivsi?
Mojot ke zbesni taka...kakov muabet beee...nema sansi...
Вратете се на почетокот Go down
Lidija Angelevska
Прваче
Прваче
Lidija Angelevska


Female
Број на мислења : 103
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 28399
Registration date : 2008-10-29

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.12.08 2:44

znae kako ne.pa 10 god,site znaat a ne toj
i mojov takov stoese da se spomne toj nerzovez iskri frlase ama jas mu vikam bilo pominalo nema potreba od ljubomora ili strav da ne se desi nesto.pa koj znae da ne doprel do nego muabetot
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29366
Registration date : 2008-07-11

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.12.08 2:45

Stvarno mi e cudno...mozebi deka ste vo brak pa zatoa e drugo...
Вратете се на почетокот Go down
Lidija Angelevska
Прваче
Прваче
Lidija Angelevska


Female
Број на мислења : 103
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 28399
Registration date : 2008-10-29

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.12.08 3:11

sonjus da ti kazam i jas se cudam nemozam da si svatam nekoi raboti a kamo li drug nekoj da svati.ne od strana na maz mi tuku od drugata.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty31.01.09 15:25

Vo nitu eden slucaj nemozam da komuniciram so bivsiot decko, prvo veke nemas nisto zednico - to so bilo pominalo, kako sto sekoj covek go sledi idnina taka i sekoj covek ima svoe minato.
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 204
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 28418
Registration date : 2008-11-09

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty31.01.09 15:29

nema prijatelstvo posle dolga vrska.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty14.04.09 16:48

Jas sum za onaa pesnana od Novi fosili:nema tu budimo samo dobri drugovi,nema toga nakon ljubavi!!!!
Moze da ima samo zdravo i toa e sve.Od cista kultura!Ako e stvarno kraj na vrskata!!!!
Zavisi mnogu od pricinata poradi koja se raskinala vrskata,pa dali uste ima emocii vo taa vrska,dali e samo privremen prekin.....se dodeka ne se rascistat rabotite megu partnerite deka navistina e gotovo....se uste se smeta deka ima sansi za nekoja obnova na vrskata nekogas.Se slucilo toa da odat,raskinuvaat,pa pak se zdruzile i na kraj se zele!!!!No ako nema emocii poveke znaci nema nadez kaj niedna od stranite deka nekogas bi mozelo pak da se zaedno....e togas e definitivno kraj......nema so poveke cile-mile!sekoj svojot pak kon srekata!!!!
Jas sum za toa......zdravo da...ama poveke od toa ne......nemoze da ti e drugar nekoj so koj si delel postela i koj napravil nesto sto nemozes da mu go oprostis!!!
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty14.04.09 18:18

fibimk напиша:
.....nemoze da ti e drugar nekoj so koj si delel postela i koj napravil nesto sto nemozes da mu go oprostis!!!

Tokmu taka, za ova se slozuvam sosema.

Za drugoto, i ne mora da e taka.
Ako ne sme si zgreshile kojznae kolku, sme idele, ni bilo ubavo, so vreme sme se oladile, sto li veke, sme videle deka ne sme eden za drug, zosto da ne prodolzime ponataka da bideme prijateli?

JAs sum dokaz za toa deka toa e mozno.
Mojata deneshna najdobra drugarka negogas odamna mi bese devojka, bese toa burno, kratko i slatko, nekoj si 3-4 meseca idevme (ok ne e nekoja dolga vrska, no za mene bese togas)
Posle bidna sto bidna, ete, jas se ozeniv za nejzina drugarka, taa za moj drugar, no ete, se uste sme zaedno i se druzime odlicno Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty14.04.09 18:51

Roka pa da bideme iskreni 3 - 4 meseci i ne e nekoja dolga vrska tuka uloga igraat i godinite kolku ste imale, da ne bila nekoja detska ljubov a i zavisi kolku daleku ste otisle so partnerkata vo taa vrska, za da denes mozete pak da sedite na ista masa.
Apsolutno ne veruvam deka e mozno da postoi prijatelstvo pomegu dvajca bivsi partneri (ces na isklucocite). Pred se mozebi zavisi kakvo bilo raskinuvanjeto, no po nekoja logika sekoe raskinuvanje po dolga vrska e bolno i zatoa navistina ne mi e jasno kako e mozno toa da nekoi ostanat drugari...a i sto bi zboruvale : kako ti e noviot decko?, ili kako ti e novata devojka? ili uste pobizaren slucaj e : zapoznajte se ova mi e noviot decko..... ne nekako mi e ne vo red....
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty14.04.09 19:41

OK vo pravo si, toa bese na nasi ... ona 18 jas 22-23 god, no vo toa vreme 4-5 meseci bea dugacka vrska za mene Smile)
No jas sum takov, i so drugite devojki nikogas ne sum se karal ili sl. So site sum OK, sega veke ne se gledame, razbirlivo e, no togas.. isto drustvo, isti mesta na iskachanje i dvizenje, sakal nejkej ke se vidis Smile

Se e vo red ako se custvata "oladeni", i od dvete strani, ako im e jasno deka "bilo sto bilo, sega e veke gotovo", i sekako, nemale nekoj silni karanici, povreduvanja ... negledam zosto da ne moze da se prijateli. Sekako, ako sakaat da bidat i ako toa prijatelstvo nesto im znaci.

Nekoj uspevaat i da bidat :fuck friends" uste dolgo od kako ke raskinat, i toa go ima hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty14.04.09 20:58

Rocka tie fuck friends se onie sto ne rascistile so vrskata sopstvena!ja ostyavila ne nekoj si tamu stepen..deka povremeno ke se gledame....Dobar im bil sexot i ajde bar toa da go imame ako ne drugo.No ako definitivno veke nema cuvstva zosto ponataka bi se gledale pak zgora na toa prijateli??Ovde stanuva tuka zbor za prijatelstvo posle dolga vrska,kade pokraj sex si delel i drugi raboti znacajni za nas zenite.....tuka se razni intimni raboti koi samo partnerite si gi znaele i takvi slicni stvari.
Sekoj raskin bar onoj posle godini boli...znaci sme se sakale i toa cuvstvo ne moze taka lesno da pomine...treba vreme da se preboli osobata....i vo slucaj da ja prebolis sekogas ostanuva onaj magnetizam sto go imalo i ke go ima sekogas......nemoze nikoj da kaze e seedno mi e za nego.Kako jas ke go gledam so segasnata zenska i da recam mi e seedno???ne mozam.....me seci vo srce koga go gledam...me boli....ali bidna so bidna i kraj....I sega jas treba da se zapoznam so nea?da recam jas mu sum bivsata???nekako ne mi odi toa......
Jas sum za zdravo,kako si...na pominuvanje ali samo toa...
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty14.04.09 21:38

fibimk напиша:
...i vo slucaj da ja prebolis sekogas ostanuva onaj magnetizam sto go imalo i ke go ima sekogas......


Vo pravo si za ova Smile

Ostanuva zarcheto, posebno ako ne sme go izgasile so sila ili so losho, ostaniva, se cita ponakad vo pogledite, vo ponekoja sekunda podolg dopir dopir so rakata.. ... aj da ne vleguvam sega vo filmovi Smile
Sepak, ako si gi drzime pod kontrola emociite (ili po nashki, vo gaki organite) se ke si bide OK i moze da se prodolzi so iskreno i ubavo prijatelstvo.

Velis ... .....tuka se razni intimni raboti koi samo partnerite si gi znaele i takvi slicni stvari.
Bas taka. I bas zatoa sto e toa taka, nikoj ne se poznava tolku ubavo kako NIE, i nikoj ne ke me/te razbere tolku dobro kako toj sto delel sve so tebe. Zatoa vredi da se proba da se ostane prijatel.

Sepak, seto ova e poveke isklucok odosto pravilo kaj lugeto. Za zal...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 0:07

Но секој од нас сака да продолжи напред притоа да најде НЕКОЈ друг со кој би делел се во остатокот од животот, што значи дека тој некој ќе ни биде на прво место и ќе ни значи повеќе него оној со кој сме делеле нешто (минато време зборувам, затоа што е минато). Не, не може да се биде пријател после долга врска, особено не после огромни емоции и интимни поделени моменти. Тоа е минато и како такво треба да остане во нашето сеќавање, а не да го влечиме понатаму како сенка во нашиот живот затоа што знае да прави доста често проблеми понатаму.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 9:49

I jas se slozuvam, nekako nevozmozno e da se bide "prijatel" ona, druzenje ko nikogas nisto da ne bilo. Moeto iskustvo, so onie momci so koi sum imala fer odnos, i do den denesen e fer i korekten no daleku od druzba. Mi se cini mnogu prosto, ako nekogas osven privlecnosta i ljubovta (ako ja imalo, mislam deka taa so tek na vreme se sozdava i ne e prvata rabota sto ne donela zaedno) postoela i vzaemna pocit na partenrite eden kon drug, mislam deka toa nikogas nemoze da se zagubi.
vo site drugi slucaevi kade sto se rabotelo za drugi interesi od tipot, delenje samo super sex... fizicka privlecnost a seto toa prikrieno pod imeto "vrska" kakva god da e, nikogas poveke nema da gi natera tie dvajca da se poglednat kako licnosti ... mislam deka nie zenite sme poveke skloni da nareceme nekoja sexualna ili fizicka privlecnost za vrska otkolku sto e taa navistina vrska megu dvajca... sega ova seto za lugje vozrasni... detskite raboti okolu 22-23 godini (a mozebi i ova e gresna granica... neznam) si miaat svoe mesto vo secii zivot i niv gi opravduvam... pa makar i glupo da zavrsat... vo poveketo slucai, za se vo zivotot sami sme si odgovorni
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28656
Registration date : 2008-10-29

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 10:38

Na mene mi se sluci da me porodi bivsa devojka na mm i toa mi bese vo red,bil so nea kratko 2-3 meseci koga bile deca sto se vika i sega se vo dobri odnosi,medjutoa i dvajcata sme so dolgi vrski,toj 13 godini so edna osoba a jas negde 6 godini i bi mi precelo koga toj bi bil prijatel so nea,osobeno koga ke slusnam deka se interesiraat taa i nejzinite roditeli i sestra za mm sto raboti,kako e,koga ke slusnam kako se kae sto ne se zaedno i se omazila pred nego,izbrzala inaku ke bile uste zaedno i slicni raboti,koga go gleda mm ili maliot koj sto e negova kopija koga ke se sretneme,e togas veke mi e krivo.Od moja strana jas so bivsiot nemam nikakov kontakt,edinstveno sto znam e deka ne zivee veke ni vo ista drzava so mene,neznam ni dali se ozenil ni nisto nikogas ne sum se interesirala,jas znam so kogo sakam da bidam i sum,isto taka i mm medjutoa od mesanja od strana nemoze covek da zivee na raat.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 10:53

detskite raboti okolu 22-23 godini

Ne bi se slozil so tebe tuka, vo pravo si, greshna granica e, pa pola forum tuka se mazeni i imaat dete na tie godini Smile

so onie momci so koi sum imala fer odnos, i do den denesen e fer i korekten no daleku od druzba


Pa toa go velam i jas, moze da se bide fer i prijatel, duri i moze da ti se najdat nekogas vo nevolja i to.. no ona , da bides bas drugar ... toa e isklucok sepak, iako e mozno, zaisi od lugeto.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 11:02

da de, zato ostaviv prostor.. ne se goditine vazni kolku sto e zrelosta vazna... ima mnogu mladi i mnogu zreli lugje... a boga mi ima i seriozna brojka 40es i poveke godisnjaci - kompletno lobotomirani ...
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-11

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 11:53

Eve jas so bivsite sum na zdravo kako si i tolku dodeka so eden sum vistinska prijatelka.I mislam deka toj odnos nema da se smeni.So nego bev 4 godini Grk e i ortak i najdobar drugar na brat mi .Znaci koga odev kaj brat mi na pocetokot koga otide da zivee vo Grcija ziveeja vo ista kuka sme ziveele vo ista kuka so meseci pred da vlezeme vo vrska,dodeka bevme vo vrska pa neizbezno bese i posle toa.Togas seuste ne se poznavav so mm .Ke dojdese vo Skopje so brat mi i normalno bea vo stanot na brat mi i kako odam kaj brat mi doma i toj sedi tamu odam znaci kontaktite bea neizbezni i moravme da izgradime prijatelski stav.Sega mu e i kum i na site semejni sobiri se gledame,sekoj vikend kaj brat mi posto imaat zaednicki hotel e neizbezno da se sretneme.Posle se omaziv i sega seuste go imame toj kontakt a i dosta pati vo zivotov me izvadil i mi pomognal od problemi i stvarno megu nas dolgi godini funkcionira toa iskreno prijatelstvo.Znaci ima mnogu temi na koi mozeme da diskutirame da se zezame itn.Dali koga ste bile so nekogo vo vrska ste zborele samo za vas dvajcata?Sigorno ste zborele za film muzika slucuvanja vo zivotot i mnogu drugi raboti.I znam deka kakov i da imam problem mozam slobodno da mu kazam i deka ke me islusa dade sovet i pomogne ako moze i obratno.Mozebi toa e zatoa sto toj stav go imavme izgradeno pred jas da vlezam vo brak i toj vo vrska a i iskreno imam cuvstva za nego kako kon brat mi ne kako kon partner pa mozebi i zatoa funkcionirame vaka veke tocno 9 godini.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 15:56

Ova e eden moj star post od mojot forum, ako ne ve mrzi da citate, citajte Smile


_______________________




Decki, gledam deka ke moram i jas da pisam poozbilen post, nesto mnogu mi mesate babi i zzabi po temava Smile

Prvo da se razbereme, ne postojat streotipi ili pravila, ako edno vazni za edna, ne mora da vazi za druga licnost. Se zavisi od samiot sebe i od karakterot na drugite.


KRATKI PATEKI

Primetuvam deka mesate poimi, ne e isto decko so koj ste idele dolgo vreme i t.n. "muvac", ili kako li veke gi vikate, demek, decko/devojka na kratki pateki.

Ste ja zanaele i pred toa, ste se druzele ubavo, malku ste experimentirale i ne bilo nisto ... no i pokraj toa ste uspeala da si go zacuvate zdraviot duh i prijatelstvoto, ne gledam pricina zosto toa ne bi prodolzilo ponaaka.
Vprocem, ponekogas se slucuvaat mnogu polosi raboti, karanje, zameruvanje... bla bla.. pa sepak na krajot moze da se smirite i da prodolzite so prijatelstvoto... isto i kako koga bi se slucila malku ljubov, simpatii... ( sto e sepak poubavo od karanje neli :P )

Za ovie vikame deka "SME SE ZEZALE MALKU" ili taka nekako :P






Tuka postijat i deckovci - devojki na kratki pateki so koj ne mozete da bidete prijateli. Ne ste bile ni pred toa, ne ste bile ni za vreme na vrskata, nema pricina ni da bidete ponataka prijateli. Ako na ova se dodadat i nekoj mozni neprijatni slucki, da ne nabrojuvam, moze mnogu da trgne naopaku..... ne samo sto ne ste prijateli, tuku ne sakate ni ga gi vidite voopsto.
Za zal, tuka se i poranesnite drugari, kako od pogore, no so koj ne ste uspeale da go zacuvate prijatelstvoto. Uh... mnogu ima tuka...
"- Jas sakam da si mi drugarka, no ti me gledas za nesto poveke posle toa...." - poznato vi e?

Ovie slucaji obicno se belezat so oznakata " MI BESE GRESKA" i ne se bas pozelni za gledanje na kafe so niv, od razni razbirlivi ( i cesto individualni ) pricini. :>





DOLGI PATEKI

I tuka vazi ona od pogore, se zavisi od toa kako ste raskinale i kolku ste go zadrzale duhot na prijatelstvoto stvoreno vo vremeto dodeka ste bile zaedno.

Nema da pisuvam za vrskite sto zavrsile loso, tragicno, so karanja, skandali, bla bla... me razbirate, tamu kade sto veke ne sakate ni da cuete za bivsi a ne i da go/ja vidite na kafe. Tuka e jasno sve neli? Smile

No...ako ste se oladile po godina - dve, ste raskinale mirno, sporazumno ( ili voopsto ne ste raskinale kako mene :P ) nema nekoja pricina da ne bidete prijateli i ponataka.
Pa i ako se sretnete nekade slucajno i napravite malku muabet uz kafe, ne e tolku strasno neli? Sekako, ako tolku ste sakale da se gledate nemalo ni da raskinete neli? Se e toa OK i sosema bezopasno neli ?

Navidum taka e, no ... Very Happy

Pak ke kazam, voopsto ne e pravilo no... mozda i nema da se sluci nisto i ke si zaminete so misla deka navistina ne ste bile eden za drug... no mozda .. sto znes ..., mozda nekoe staro iskrice ke blesne, nekoe plamence ke proraboti... kojznae, sve biduva. Tuka e opasnosta za vrskata sto ja imate vo momentot.

- Segasniot partner ve saka, go sakate, super vie zaedno, imate ubava prespetiva... no... nekoja mala iskra so bivsiot partner ve zagolickuva da napravite nekoja glupost. Glupost, zaoa sto vo 99.9% od slucajot, po nekolku dena ke se setite zosto ste raskinale, no i ke se setite deka najverojatno ste si ja zabale i segasnata, perspektivna vrska Smile

Sekako, nisto od toa ne mora da se sluci, moze da bide malku muabet i zelbi za sreken zivot so novite partneri...

Odlukata za toa e vasa, i nikoj ne bi trebalo da vi brani da se gledate so koj sto sakate. Sepak, treba da bidete svesni za zamkite sto toa edno kafence moze da gi krie Smile


Se nadevam deka me razbravte . Ne postoi univerzalen model, odgovor.. na toa dali e dobro da se gledate so bivsite. So nekoj e OK so nekoj ne, so nekoj ke zazalite za potrosenite 20 minuti, so nekoj ke se iznasmeete od srce, so nekoj ke si napravite iskren ubav muabet sto moze da vi pomogne da si gi otktiete greskite vo sebe i da ne gi pravite vo segasata vrska, so nekoj i malku ke flertuvate, ke si gi napunite bateriite .... so nekoj ..... abe, sve biduva Smile


Na krajot, pak ke vi go povtoram toa sto go kazuvam sekogas:

Vo zivotot ne postoi CRNO - BELO, se e SIVO , vo razlicni nijansi Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty15.04.09 16:39

Rocka.....wowwww!!!taka e... Пријателство по долга врска - Page 3 592735
Bitno se slozuvame deka goleminata na prijatelstvo zavisi od toa kolku treaela vrskata i kako e prekinata.....Ako bila kratka,nikoj ne bil povreden,normalno nema tuka lutenje....pak ke si se prijateli.....barem koga ke se vidat da sednat i pomuabetat!Taa vrska sto zavrsila so karanje ali pak ne tolku strsano.....ke ima samo edno zdravo za pocetok,od cista kultura...a mozno e pokasno koga strastite se smirat da se pie edno kafence i da se skrsi nekoj opst muabet od stil kako e,kako ti odi i bla bla dr raboti!...Dodeka onie bolni raskinuvanja eeeee tie dvajca oci ne sakaat da si vidat.....Ne mozes da se pravis deka nisto ne bilo...deka ne te povredil ili deka ne te napustil.....takvo e moeto iskustvo.....jas spagam vo treta grupa.....ne deka ne mi znaci seuste...ama ne sakam da go vidam....zosto me napusti koga mi bese najtesko,koga mi trebase podrska od nego......ispadna ednostavno necovek....
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty08.08.09 1:11

Нема шанси со бившиот да бидеме пријатели.......имавме долга врска.И додека бевме заедно кога ќе се скаравме по некое време се слушаме по тел. и ми вика сега сме пријатели ај да се видиме на едно кафе......и стално ништо од кафето.......секогаш ни превриваше или претекуваше..... hihi hihi hihi
Никогаш не би можела да имам пријателски однос со него.........за жал,зошто знам дека би ми бил прекрасен другар :b heart:
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty08.08.09 1:17

pa ne mora da znaci,eve nie po edna godina iskontaktiravme so bivsiot,(so kogo bev vo vrska 8god)i se vidovme i pievme kafence
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пријателство по долга врска - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пријателство по долга врска   Пријателство по долга врска - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пријателство по долга врска
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: