Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Несредени фамилијарни односи

Go down 
+214
Vesnicka
Lide
Dzena
Girl*****
bubamara
kiki-riki
borjanka
nata
ketim
profesorce
karolina
acka
denica
Nebo
stefimama
ance
marina****
iskrena
Viki J.N.
mirjanka
bile2
monabombona
kalinche70
rainbow
adi
Macence
Vale74
Kat
NatasaK26
majuvce
Лејди
lida
Sun_shine
nikolija
happy mama
kateee
eva31
VASILICA
Mila87
SOS
NONE-BT
Stefani Vasilkova
Ananastasija
anastasia
kika
beti.liz
bubamara***
Natasa2000
Dara
bibic
mama
Kitty
Janaxxxx
Biljana
bibip
Snezana O.
macana
Gabi*
vesnica
avon
Winki
moon
jasmina,mina
katica
Mami4ka
Deni
jeca
mama X
josifana
Vesna Blazevska
D-r Lidija Pazdrijan
Sestricka
Daniela.Ilijoska
marina_daniel
pepa
ripce
Pravnicka28
butterfly
Anika
BILE-ENA
Lidija Nedelkoska
soledad
Mimi Petreska
caci
petra26
maria
sasa
Rozetka
sneze
nnatasa
makresanska
Damjana
Mama Vase
fibimk
naivnna
ирена
ari
kavadarcanka
lela
sonja vasilevska
lila_mk
mama viki
marija*
delfin76
Kinky
Labuda
irena bozinoska
natali
Dragana
sunset
KATIC
MamaMaja
BiljanaM
mina32
Maja
margarita
Pipolino
lidija29
Sanja_Ivana
female*
mama i nikola
Ance-J
LoL
juli i nina
Mimi22
Пандорче
Laura
jana_aerodrom
Oci
svetle s
kiki22
mirecv
Biljana795
Sara
avanturistka
Denicija
tanjaaa
taci
рипче
Lidija Angelevska
macush
winnie the pooh
nafi
mamazako
jasmina i ace
KAJA
marina_pp
bica
Mama Ane
marina_m
Cece Miloskovska
mamicka
verce
milena p
Svetlana
sonja 35
Kiki
sonja colakova
Ves
Kikic
elena-d
vdovica
mac@
hormonce
mamaada
Ilince
Vicky
kara
Jovana's mom
Sandra_Anja
SonjuS*
peperutka
Simona's mom
Zvezdicka
Sister
mad bluestar
veki22
magi
solzicka2
vecki
Dadi
mamalina
mamicka211
baby24
marijana
desi
sonjamfk
vesna velkova
STAR *
Emilija
TINCE
aneta
marija.talevska
мама Биби
aleksandra
Lence
BaMbYnA
Lana
Bu_Bi
rich_bitch1
Lili
Juni08_Andrea
Freya
petrusevavesna
Goca
natasast
viktorija
sanja83
biljanag
Emi
daniela
sashka26
Big Sister
Irena Trajkovska
218 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32, 33  Next
АвторПорака
ketim
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 39
Age : 44
Локација : kumanovo
Расположение : malku podobro
Поени : 26486
Registration date : 2009-11-03

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 0:16

Profesorce imam edna komsivka raboti vo socijalno bas za tie raboti e utre sabajle ke ja prasam pa ke vidam sto ke mi kaze i ke ti pisam .BIDI JAK se ke se sredi ne gubi nervi mu trebas na maliot angel
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 0:22

e fala ti ketim odnapred, se nadevam deka ke dobies nekoja informacija. Sekako deka mora da bidam jak, i na najgolemiot neprijatel ne mu go posakuvam ova sto mene me snajde, i namesto sega da me ostavat malku da donekade go sredam zivotot i da donekade napravam maleckoto Trajce da raste vo normalno semejstvo, sega eve povtorno se raspravam so nenormalni raboti.

Fala ti uste ednas pa se nadevam deka utre ke imas nekoja informacija.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27725
Registration date : 2009-05-15

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 0:28

Јас само ќе ти кажам дека ти се восхитувам, да исчуваш толку мало бебе сам татко 8 месеци браво, знам дека ова со бабата сега многу те нервира ти смета, но верувај тоа воопшто не е битно во споредба со тоа што го имаш дома твоето синче, со тек на време ако е така нестабилна личност бабата сама ќе се откаже сега вероватно тера некој хир, а од друга страна и нејзе не и е лесно ја изгубила ќерката па можеби стварно треба и нејзе да ја сватиме не е тоа лесно и не е мала работа да си го изгубиш чедото. Сеуште е веровано рано за сите вас да живеете колку толку нормално без мајката на твоето најмило. Мој совет консултирај се со адвокат доколку си во можност ако стварно сметаш дека бабата не треба да го гледа детето.Како и да е чувај си ги нервите ТИ треба да бидеш и татко и мајка на тоа детенце.Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 1:07

Fala ti nata za podrskata. Stvarno smetam deka ne treba da go gleda bidejki znam deka ne tera hir, tuku se grizi samo za toa sto ke kaze carsijata a ne za detenceto bidejki i dosega ne potrosi ni denar za toa dete, veruvale ili ne.
Fala ti uste ednas i pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29741
Registration date : 2008-08-29

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 10:10

profesorce, stavam podpis na postot na nata no samo dobronamerno bi ti spomenala vo idnina i definitivno pred socijalnite sluzbi i advokati nemoj da nastapuvas so stavot deka babata ne se grizela za bebeto i deka ne te pomognala voopsto finansiski okolu negovite potrebi. Dali babata potrosila denar ili ne toa nejeze neka i odi na dusa. Od iskustvo znam deka takvite argumenti vo vakva situcija kade se deca involvirani nema da ti pomogne samo ke te napravi da iuzgledas materijalisticki. Kaj nas tatkovcite i taka se vo po nepovolna polozba pred tolkuvacite na zakonot odkolu bilo koj drug zenski rodnina, pa ne bi trebalo da si stavas uste trnja vo bolna noga.

Ti posakuvam sreka i se da se resi vo najdobar interes na deteto.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29367
Registration date : 2008-09-16

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 10:55

Zvezdicka напиша:
profesorce, stavam podpis na postot na nata no samo dobronamerno bi ti spomenala vo idnina i definitivno pred socijalnite sluzbi i advokati nemoj da nastapuvas so stavot deka babata ne se grizela za bebeto i deka ne te pomognala voopsto finansiski okolu negovite potrebi. Dali babata potrosila denar ili ne toa nejeze neka i odi na dusa. Od iskustvo znam deka takvite argumenti vo vakva situcija kade se deca involvirani nema da ti pomogne samo ke te napravi da iuzgledas materijalisticki. Kaj nas tatkovcite i taka se vo po nepovolna polozba pred tolkuvacite na zakonot odkolu bilo koj drug zenski rodnina, pa ne bi trebalo da si stavas uste trnja vo bolna noga.

Ti posakuvam sreka i se da se resi vo najdobar interes na deteto.
Potpis za sovetot na Zvezdicka do profesorce , inaku da prodolzam vo kontekst na temava - nesredenite familijarni odnosi ni prodolzuvaat , nema posebna pricina -pricinata si e sekogas istata - Ziveeme vo ista kuka , kolku sakas deli se , pak si na ist temel -resenie e samo selenje. Zatoa site idni parovi , ako nejkete da imate negativni i nervozni iskustva od prv den , se sto e vase da si vlozuvate vo poseben dom za koj ke znaete deka e vas , pa makar bil i poskromen.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28290
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 11:53

Jas ne sakam nikogo da razocaruvam, no babata ke dobie pravo da go gleda deteto (jas imam pocinat brat pred 3 god i od nego vnuk, pa sum dobro informirana za ova, i jas kako tetka go imam istoto zakonsko pravo, fala bogu do sega nemalo problem bidejki snaata seuste zivee so moite). Profesorce, gledano od druga strana, tesko e da izgubis sopruga, no uste potesko e da izgubis rodeno dete - kako sto izgubila babata, ko ke se setam na moite bea totalno izgubeni po smrtta na brat mi, a i sega ne se nesto poarni, moj predlog e - vikni ja babata da razgovarate (nezavisno od centarot za soc grizi) probaj da se dogovoris so nea von site institucii, da ja fatis so arno inace celo vreme ke se karate a deteto ke trpi najmnogu, nikoj drug, samo deteto. Ne pocetokot mozebi ke se rasprava, ke te obvinuva, seuste e vo silen proces na zalenje, no ke ja fatis na emocii pr deka nejzinata kerka bi sakala deteto da raste zdravo i srekjno pokraj tatkoto i sekako so pomos na babata. Razmisluvaj so cista glava, deteto sepak treba da ima bar nekakov kontakt so familijata na majka si.
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 12:11

Fala za sovetot Vesna, no toa vekje go napraviv i bidejki mi bese kazano togas deka ic ne i e gajle za deteto, i mi rece da si go zemam od kaj nea, go izbrka sopstvenoto vnuce, bas zatoa sega baram sovet sto da pravam sega koga posle 8 meseci saka da razgovara preku socijalni rabotnici a nitu ednas ne me pobara mene prvo da prasa kako e deteto a i neli da prasa da dojde da go vidi. Tuku ona nasilno vlezi kaj lugjeto koi mi go cuvaa taa den, vo tugja kuca, i normalno zaraboti prijava za maltretiranje. E sega bara razgovor, pa vi se molam dali e ova normalno.
Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28290
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 12:45

Ne e normalno, sekako. Ete ti argumenti za pred centarot: 1. sama se otkazala od deteto, ne i bilo galje i 2. dobila prijava zamaltretiranje (sto e registrirano vo policija, znaci imas dokument).
uste eden sovet za vo centarot (sum idela na praksa vo centrite, znam sto gi impresionira) - predstavi se vo najdobro mozno svetlo, ke se sredis ubavo, nikako nema da povisuvas ton i da se raspravas (ne e lesno, no vozdrzuvaj se maksimalno), nikako nemoj da ja vregas babata pred socijalnite rabotnici - ke si kazes deka taa pred 8 mes se otkazala od vnukot (koga tebe ti trebalo najmnogu pomos) zatoa sto ne i bilo gajle za nego i deka ne ti e jasno sto saka sega, bez pogrdni zborovi, znaci da se predstavis kako "prav gospodin". Sekako ke si kazes deka se grizis za toa dete najdobro sto mozes, deka imas pomos od rodninite, ponatamu ke si kazes deka se somnevas deka taa moze da se grizi za deteto (tuka ke ja spomnes i prijavata za maltretiranje). Znaci imas fakti sto se na tvoja strana i samo smireno, ne izbuvnuvaj na nejzinitre provokacii (veruvam deka ke gi ima) tuku samo koristi gi protiv nejze - pr: ete gledate kakva zena treba da bide so sin mi? Ne vozvrakjaj na navredite, drzi se ladno, vo glava neka ti bide samo sin ti i nikoj drug. Dokolku ti kazat deka MORA poradi zakonot babata dase gleda so vnukot, ke baras da napravite ramka na viduvanje i ke insistiras deteto da go gleda 2 casa nedelno pod nadzor na socijalen rabotnik i ako se pokaze kako "dobra" ke razmislis za ponatamu. I nema da popustas od ova baranje. I stalno neka ti e vo glava DA NE IZBUVNES, zatoa sto soc rabotnici ne se bas nakoloneti kon tatkovcite, posebno ako vidat nekoj "agresiven", zatoa e mnogu vazno da se predstavis vo najdobro svetlo, nadmashi se sebe ako treba i samo hrabro i resitelno, vazno e da ostavis vpecatok deka znaes sto sakas.
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 12:50

edno mnoooogu golemo blagodaram za Vesna za sovetot i sega vekje znam kako ke nastapam pred socijalnoto utre.
Samo da ve prasam dali znaete koe e najmaloto od tie dva casa nedelno, dali moze na primer 2 pati mesecno po 1 saat vo moe prisustvo i socijalen rabotnik i dali moze da baram tie sredbi da bidat vo mojot dom.
Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28290
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 12:58

Sve moze, znaci ke insistiras da se napravi taa ramka na viduvanje na deteto so babata, ti ke predlozuvas - ti si vo prednost sto si RODITEL na deteto, a ona e BABA, edno tvoe NE moze sve da smeni, a redno e vekje i taa da sfati deka od tebe ke zavisat mnogu raboti ponatamu. Ajde pokasno moze ke vidi deka gresela pa ke se "ocoveci" i odnosite megu vas ke se sredat. Ti posakuvam mnogu srekja utre i pisi sto si napravil, da ne te mislime. Smile
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty15.11.09 13:04

fala uste ednas a za utre obavezno ke pisam sto sum napravil.

Pozdrav i imajte ubavo nedelno popladne
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty16.11.09 11:28

Eve Sega doagjam od kaj socijalniot
rabotnik kade go vidov i baranjeto od babata da go gleda deteto. Vo
nejzinoto baranje povtorno me omalovazuva deka ne sum bil sposoben da
se grizam za deteto, deka nemalo uslovi i sekakvi drugi gluposti i sto
e najbitno niz celo nejzino baranje ne e navedeno imeto na deteto tuku
samo vnukot.
Posle ova treba do ponedelnik da dadam izjava kako bi ovozmozil da go gleda deteto, zakonski se razbira.
No jas povtorno smetam deka ona ne e nitu da ja pustam vo blizina na deteto a kamoli da pomine eden ili dva saati so nego.
Ima li sansi, ako znae nekoj, taa ramka za viduvanje da ja odlozam
do prolet, april primer, zaradi gripot, zaradi nejzinata psihicka i
mentalna sostojba i zaradi sto uste?
ako ima na koj nacin toa bi mozelo da se napravi?
Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27725
Registration date : 2009-05-15

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty16.11.09 11:51

Па, ете Професорче сам си дојде до одговорот меѓу другите аргументи наведи дека здравјето на твоето дете ти е најбитно сепак малото спаѓа во ризична категорија на деца од С.Г. и дека несакаш многу многу да престојува во други куќи баш од предпазливост за неговото здравје, дека евентулно постои поголем ризик да заболи недај боже ако е во контакт со повеќе лица и сл. А што се однесува околу тоа дека не си способен да се грижиш за своето дете покажува тоа што си израснал момченце од 1 година сам, околу условите многу деца кои имаат и мајка и татко немаат незнам какви услови зошто генерално во цела држава е сиромаштија гледај само да биде чисто и топло таму каде што престојува детенцето и сегогаш да е нахрането. Ако ти е потребем некој совет за чување и нега на малиот слободно обрати се прашај, врувам дека на секоја мајка на форумов ќе и биде драго да те посоветува.Дури и ние мајките незнаеме секогаш се оклу грижата на нашите најмили па затоа и бараме совети и овде на форумов, тоа што си сам татко нека не те фрустрира треба да си горд на себе што сакаш да се грижиш за малото.
П.С. Сметам дека советите на Весна Блажевска се најмеродавни зошто сепак она е дпл. Психолог
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28290
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty16.11.09 13:12

Цитат :
ima li sansi, ako znae nekoj, taa ramka za viduvanje da ja odlozam
Profesorce, babava ne mozela pogolema usluga da ti naprvi so ova sto te napagala. Ke si dades izjava deka si sposoben da se grizis za deteto, deka imas uslovi i dekaimas i pomos od rodnini i deka se ke napreavis za da go odgledas deteto najdobro sto mozes. Sega, nema da cekas do ponedelnik tuku uste utre ke podneses baranje do centarot za "psiholoska procenka" na babata. Ke kazes deka sakas da bide sledena od psiholozi, da bide podlozena na psiholosko sledenje i dijagnostika, a toa ne smee da trae pomalku od 3 meseci. Ke ja spomnes nejzinata sostojba deka izgubila kerka i deka neopravdano te obvinuva i navreduvai omalovazuva tokmu poradi nejzinata psiholoska sostojba i procesot na zalenje koj go pominuva, deka ne znae da se spravi so sopstvenite emocii i deka ne si siguren deka toa dobro ke se odrazi na deteto, kako primer ke kazes deka pak moze da se otkaze od vnukot, a toa loso ke se odrazi na emocionalniot razvoj na maliot (so emociite na deteto ne smee da se igra nekoj nestabilen).
Mislam deka me razbra, moze malku haoticno napisav, ako treba nesto plus, slobodno prasaj.
Ovaa postapka ke go odlozi postavuvanjeto ramka za viduvanje na babata i deteto.
p.s.
Spomni vo baranjeto deka protiv nea e pokrenata postapka za maltretiranje i deka toa ne lici na psihicki stabiln licnost.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27676
Registration date : 2009-04-20

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty16.11.09 13:51

Весна среќни сме што те имаме тука Несредени фамилијарни односи - Page 31 5285
А,ти професорче само биди истраен во твоите намери и сигурно ќе го изведеш на вистински пат твоето сонценце
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29138
Registration date : 2009-01-14

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty16.11.09 14:14

profesorce напиша:
e fala ti ketim odnapred, se nadevam deka ke dobies nekoja informacija. Sekako deka mora da bidam jak, i na najgolemiot neprijatel ne mu go posakuvam ova sto mene me snajde, i namesto sega da me ostavat malku da donekade go sredam zivotot i da donekade napravam maleckoto Trajce da raste vo normalno semejstvo, sega eve povtorno se raspravam so nenormalni raboti.

Fala ti uste ednas pa se nadevam deka utre ke imas nekoja informacija.

... maleckoto Trajce Smile da e ziv i zdrav i da docekas na svadba da mu igras Smile

Profesorce sekoja cest! samo hrabro, retki se mazite sto pravat vakov cekor! nemozam da te sovetuvam, vo ovoj pravec ne sum informirana, no ti posakuvam mnooooogu sreka!
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty16.11.09 15:35

Секоја чест за Весна, немам зборови, само WOW и Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962 Несредени фамилијарни односи - Page 31 207962

и едно огромно БЛАГОДАРАМ. Советот е ептен добар и најверојатно, ма сигурно ке го искористам.
Исто така огромно благодарам и до сите кои ме советуваа, nnatasa, josifana, nata, ves, zvezdicka.

Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28290
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty16.11.09 17:15

Profesorce, milo mi e ako nesto pomognav. Smisli ja izjavata i baranjeto uste vecerva i tamu samo ke ja prepises na nivni obrazec (ili iskucaj si ja na kompjuter doma pa potpisi se, stavi data i oni neka stavat pecat). Nemioj da koristis nikakvi navredi i omalovazuvanja protiv nea, tuku ke navedes deka ne ti e sigurno i bezbedno deteto da go pustas so nea poradi toa sto - te vrega i omalovazuva, obvinuva, obezvrednuva vo oci na detenceto, zatoa sto dobila krivicna prijava za maltretiranje, zatoa sto povtorno moze da se otkaze od vnukot, a toa sekako nema da se odrazi pozitivno na negovata emocionalna sostojba. ke izjavis deka si odgovoren i pozrtvuvan tatko, deka se trudis maksimalno da obezbedis uslovi za sinot i deka bi sakal socijalni rabotnici da izlezat na teren da ja procenat sostojbata i sredinata vo koja deteto raste t.e. da dojdat kaj tebe doma i da vidat vo kakvi uslovi zivees (se nadevam deka se optimalni uslovite - kujna, wc, kupatilo, soba, znaci ne treba da e "de luxe" tuku da e prosecno i sredeno, cisto). Na krajot ke napises deka BARAS da se sprovede podolgotrajna psiholoska procenka na babata od strana na strucen tim bas poradi nejzinata psihicka nestabilnost poradi zagubata sto ja pretrpela i deka TEK koga ke go dobies naodot i mislenjeto na strucniot tim ke razmislis za formiranje na ramka na viduvanje nababata i deteto. I sekako, samo smireno i "gospodski" sto se veli, samo taka ke gi pridobies soc rabotnici, a ona moze do utre da histerise, samo ke izgubi. Iskreno i otvoreno, so "ispeglani" emocii ke nastapis i ke dobiesna vreme, samo bidi svesen deka eden den ke mora da se sprovede taa ramka. isto taka, moras da prodolzis so svojot zivot, znam deka e tesko, no poradi maliot mora da pocnes nov list, pa ponatamu zdravje i da se ozenis, gledam deka si mlad, da formiras zdravo semejstvo, toa ke e dobro i za tebe a i za deteto.
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27665
Registration date : 2009-06-16

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty17.11.09 2:02

Сега прочитав за проблемот на Професорче . Исто како и Наташа, и јас не би знаела да те советувам, но затоа е тука нашата Весна. А тебе Професорче би ти посакала многу среќа во оваа борба и се разбира и понатаму во животот, а твоето синче да биде здраво и живо и среќно дете.
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 26994
Registration date : 2009-08-12

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty17.11.09 11:53

И јас сакам само да ти посакам среќа,биди си храбар до крај и не се предавај лесно!
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27000
Registration date : 2009-09-29

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty17.11.09 11:56

професорче, баш те мислам, пиши до кај стигна работата
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29804
Registration date : 2008-08-26

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty17.11.09 16:28

Profesorce, mislam deka i socijalnite sluzbi koga ke vidat deka nemaat rabota so nekoj polupismen priprost covek, tuku si dobro informiran tatko koj si gi znae svoite i pravata na deteto, poinaku ke ve tretiraat. Nema da probaat brzopotezno da ve "resat". Bidi samouveren i siguren vo sebe i vo toa sto sakas da go postignes i taka nastapuvaj i pred niv i ako dojdes vo direkten kontakt so babata. Srekno!
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 26994
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty18.11.09 1:03

еве го моето барање кое утре ке го поднесам до центарот за социјално, па ве замолувам за ваше мислење дали е во ред и што да дополнам или извадам.
Ова барање го поднесувам
во врска со поднесеното барање од babata со стан на ул. , за реализирање на контакти со мојот син а истовремено нејзин внук од починатата ќерка, мојата почината
сопруга

Барам да
се изврши “психолошка проценка” на babata. Би сакал да биде
следена од психолози, да биде подложена на психолошко следење и дијагностика, најмалку
4-5 месеци. Ова го барам поради нејзината психолошка состојба, бидејќи сметам дека:
- поради процесот на жалење кој она го поминува заради загубата на ќерката, сеуште не знае
да се справи со сопствените емоции и не сум сигурен дека тоа добро ќе се одрази
на мојот син ;
- неоправдано ме обвинува, навредува, омаловажува и обезвреднува
во очите на моето дете токму поради нејзината психолошка состојба;
- насилно влезе во туѓ стан, каде во тој момент беше и моето дете, без претходна најава и
без мое знаење, заради што има заработено пријава во полиција за малтретирање;
- не ми е сигурно и безбедно детето да го пуштам да биде во нејзина близина бидејќи може
повторно да се откаже од внукот, мојот син , а тоа секако нема да се
одрази позитивно на неговата емоционална состојба, за што јас како родител не сакам
некој да си игра со емоциите на моето дете;

Истовремено
би сакал да истакнам дека од раѓањето на мојот син, сопругата ми почина истата
ден веднаш по породувањето, моето дете беше 3 месеци кај бабата, , на нејзино барање и согласност. За тој период од три месеци јас како родител целосно се грижев за моето дете со мое секојдневно присуство и обезбедување на се она што беше потребно за детето. После тие три месеци babata се откажа од гледањето на детето и на своја иницијатива не
одржуваше никакви контакти ниту со детето ниту пак со мене, да ме праша воопшто за детето, како е и како напредува.

Сакам да истакнам дека сум одговорен и пожртвуван татко, се трудам максимално да
обезбедам услови за моето дете и би сакал социјални работници да излезат на
терен да ја проценат состојбата и средината во која детето расте и да видат во
какви услови живее.

БАРАМ
да се спроведе подолготрајна психолошка проценка на бабата, најмалку 4-5
месеци, од страна на стручен тим, баш поради нејзината психичка нестабилност
поради загубата што ја претрпе и дури откога ке го добијам наодот и мислењето
на стручниот тим ке размислам за формирање на рамка на видување на babata со моето дете.


Напоменувам
дека со ова мое барање не сакам моето дете да го отргнам од неговата баба, туку
напротив, сакам да се створат едни нормални услови за да може моето дете, без преголеми
изливи и промени на емоциите и неговата емоционална состојба, да ги одржува контактите и да ги запознава неговите
баба и дедо.


Поздрав и благодарам до сите за вашата подршка
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29573
Registration date : 2008-06-02

Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty18.11.09 1:10

Професорче, не ти е уреден претходниот пост, тука цитираниов..замоли ги некој од модераотире да ти го исправат. Јас ко слеп за стап се фатив ама верувај дека со најдобра намера.. Инаку од срце ти ја посакувам цела среќа на овој свет, многу ми е жал за неубавата судбина што ве снашла и тебе и малиот Трајче, ви посакувам никој и никогаш да не ви го наруши тоа што вие двајца го споделувате, а од тебе гледам дека зрачи голема родителска љубов. Нека расте Трајче во убав и топол дом со својот татко и верувам дека од целава ситуација ќе се извлече најдобриот исход! Несредени фамилијарни односи - Page 31 33770

ПС/ Прати и лична порака на Вецки, он лајн е, мислам дека ќе може да помогне..да го избрише.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 31 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Несредени фамилијарни односи
Вратете се на почетокот 
Страна 31 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32, 33  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: