Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Несредени фамилијарни односи

Go down 
+214
Vesnicka
Lide
Dzena
Girl*****
bubamara
kiki-riki
borjanka
nata
ketim
profesorce
karolina
acka
denica
Nebo
stefimama
ance
marina****
iskrena
Viki J.N.
mirjanka
bile2
monabombona
kalinche70
rainbow
adi
Macence
Vale74
Kat
NatasaK26
majuvce
Лејди
lida
Sun_shine
nikolija
happy mama
kateee
eva31
VASILICA
Mila87
SOS
NONE-BT
Stefani Vasilkova
Ananastasija
anastasia
kika
beti.liz
bubamara***
Natasa2000
Dara
bibic
mama
Kitty
Janaxxxx
Biljana
bibip
Snezana O.
macana
Gabi*
vesnica
avon
Winki
moon
jasmina,mina
katica
Mami4ka
Deni
jeca
mama X
josifana
Vesna Blazevska
D-r Lidija Pazdrijan
Sestricka
Daniela.Ilijoska
marina_daniel
pepa
ripce
Pravnicka28
butterfly
Anika
BILE-ENA
Lidija Nedelkoska
soledad
Mimi Petreska
caci
petra26
maria
sasa
Rozetka
sneze
nnatasa
makresanska
Damjana
Mama Vase
fibimk
naivnna
ирена
ari
kavadarcanka
lela
sonja vasilevska
lila_mk
mama viki
marija*
delfin76
Kinky
Labuda
irena bozinoska
natali
Dragana
sunset
KATIC
MamaMaja
BiljanaM
mina32
Maja
margarita
Pipolino
lidija29
Sanja_Ivana
female*
mama i nikola
Ance-J
LoL
juli i nina
Mimi22
Пандорче
Laura
jana_aerodrom
Oci
svetle s
kiki22
mirecv
Biljana795
Sara
avanturistka
Denicija
tanjaaa
taci
рипче
Lidija Angelevska
macush
winnie the pooh
nafi
mamazako
jasmina i ace
KAJA
marina_pp
bica
Mama Ane
marina_m
Cece Miloskovska
mamicka
verce
milena p
Svetlana
sonja 35
Kiki
sonja colakova
Ves
Kikic
elena-d
vdovica
mac@
hormonce
mamaada
Ilince
Vicky
kara
Jovana's mom
Sandra_Anja
SonjuS*
peperutka
Simona's mom
Zvezdicka
Sister
mad bluestar
veki22
magi
solzicka2
vecki
Dadi
mamalina
mamicka211
baby24
marijana
desi
sonjamfk
vesna velkova
STAR *
Emilija
TINCE
aneta
marija.talevska
мама Биби
aleksandra
Lence
BaMbYnA
Lana
Bu_Bi
rich_bitch1
Lili
Juni08_Andrea
Freya
petrusevavesna
Goca
natasast
viktorija
sanja83
biljanag
Emi
daniela
sashka26
Big Sister
Irena Trajkovska
218 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29869
Registration date : 2008-08-26

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty22.10.09 15:34

Bile2, se dodeka ocekuvas svekrva ti da pazi i da te ceni i da misli na tebe, ke se nerviras. TI sama treba da mislis na sebe i da se cuvas. Kolku mozes i kolku sakas raboti, ne se forsiraj, misli na sebe i na bebeto. Ako nekoj nesto ti rece kazi si otvoreno deka ti e maka, ne mozes da se vednes ili da stois na noze i gotovo. Koj saka neka sfati, koj ne neka go preripuva usisivacot na sred soba.
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 26997
Registration date : 2009-08-25

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty22.10.09 15:45

ne se nerviraj Bile2 samo losho si pravish na sebe i na maloto bebche ignoriraj ja kolku mozesh shto mozesh da rabotish raboti shto ne mozesh ostavi gledaj na tebe da ti bide dobro,pravosmukalkata i bash ne e preporachliva koga si bremena zatoa koga kako mozesh i ne i molci ne sobiraj vo sebe nervozi i lutina.Vazni ste bebcheto i ti i mazot ti a se dr e sporedno
Вратете се на почетокот Go down
iskrena
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 38
Локација : doma
Поени : 26664
Registration date : 2009-10-05

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty28.10.09 16:20

zdr na site,nova sum na forumot i cesto sum tuka..imam eden problem,za nekoi mozebi i ne e...mazena sum skoro 1 god i imam dever i zolva..so devermi mnogu se slagame,no so zolvata nikako.... mnogu e inaetliva i nikako ne i se dokazuva,duri i da napravi nesto za koe i samata e svesna, ne priznava...ponekogas sedime i muabet za merak,posle toa moze i da ne ti kaze zdravo...nikako da ja svatam....a koga doagat na gosti,ponekogas i oni se pravat domakini vo kukata....sega ja nema nikade skoro 3 nedeli,a po net non-stop provocira so nejzini muabeti...na koi ne dobiva odgovor od mene...ne sum licnost sto znae da mrazi,i da se luti,no toa ne se izdrzuva poveke....me nosi na nervoza,sto ke kazete vie na seto toa????? sto e najzalno i starite gi ubeduva vo mnogu raboti sto ne e taka? ova za prostuvanje li e ????kаzete mi sto i kаko dа se odnesuvаm so nejze i kаko nа stаrite dа dokаzаm dekа ne sum nаprаvilа toа stoo tаа izmisluvа,,,sаkаm ednostаvno nikoj dа ne mi se mesа vo brаkot
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27635
Registration date : 2009-04-27

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty29.10.09 0:08

iskrenа so inаetlivi luge nikogаs ne se obiduvаj dа se rаzberes,ne i se iskаzuvаj mnogu,zаsto kupuvа od tebe,а prodаvа nа nejzinite,ne dozvoluvаj nа svoj teen dа ti se prаvаt gаzdi,posto oni se sаmo gosti vo kukаtа..ne i prefrlаj so muаbeti bidejki tаа so toа bаrа konflikt,bidi si svojа i dokаzi i dekа ne e nisto poveke od tebe,,а stаrite kogа-togаs ke svаtааt i tie...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28355
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty29.10.09 10:34

Najdobro da prestanes da se trudis da im dokazuvas na starite deka ne si napravila toa i toa...prestani da i ja igras igrata, ke nema so kogo da si igra pa ke si najde druga zanimacija.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27191
Registration date : 2009-08-31

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty29.10.09 12:05

Se slozuvam so Marina i so Vesna.Nikogas nemoj da im dokazuvas na drugite sto pravis,dali e nesto vistina ili ne e.I jas bev kako tebe,nemoj da pomislat loso,sto ke recat za ova,sto ke recat za ona,a potoa vidov deka so ova sekoj se zamara bez potreba.Na nikogo,osven na mt nemas potreba da go objasnuvas tvoeto odnesuvanje,pa kakvo i da bilo.Zatoa uzivaj i vo mnogu postovi napisav ne se zamaraj so drugite tuku bidi sebicna i gledaj si za sebe i mt.
Вратете се на почетокот Go down
iskrena
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 38
Локација : doma
Поени : 26664
Registration date : 2009-10-05

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty29.10.09 15:41

najgolemiot problem ovde e sto, ako jas i mm so nejze ne zborime ili ne se gledame kako sto treba starite pravat problemi,demek taa e sestra i kakva i da e treba da se pocituva,,mnogu popustav na glava mi se kacija....
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27741
Registration date : 2009-04-20

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty29.10.09 15:48

Искрена,и кај мене се такви променливи како времето,порано само се секирав сега што сум згрешила што не ми зборуваат и само си правев филмови во глава,но сега воопшто не се замарам избегнувам секакви конфликти,бројам до 10 и си се штедам од нервози.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27191
Registration date : 2009-08-31

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty29.10.09 23:06

iskrena напиша:
najgolemiot problem ovde e sto, ako jas i mm so nejze ne zborime ili ne se gledame kako sto treba starite pravat problemi,demek taa e sestra i kakva i da e treba da se pocituva,,mnogu popustav na glava mi se kacija....

Ama ne sestra,sto saka neka e.Ako e sestra nema da se odnesuva taka,pa i sestrata treba da go pocituva bratot.......A veruvaj deka znam kako ti e i jas imam zolva za koja roditelite na mm i racete ke gi dadat(da ne razvlekuvam)taka da sekogas pomilo e ona sto e podaleku.No sepak stedi si gi nervite i uzivaj so mt i ne dozvoluvaj tie da vlijaat na tvojata sreka.....
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29806
Registration date : 2008-08-29

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty30.10.09 19:05

Znaci ne mozam da svatam zosto se zamarate uopste so familija i koj se javil i koj ne se javil, dali prasale kako ste ili ne, i pletete nekoja "opsta kultura" tuka pagajki u nesvest od uvreda sto svekrvata ne ve prasala dali trebate pomos (iskarikirano, no se nadevam ke me svatite pravilno)

Zasto ne moze sekoj da si ja gleda svojata bavca? Jas na rabotie gledam vaka: A pa zasto nekoj mora da se javuva i da prasuva dali sum dobra? I da skoka ako mene mi zatreba pomos? Zosto?! So se zamisluvame nie pa tolku? Demek ni sleduva kruna zatoa sto imame familija, zatoa sto imame ili ke imame deca?

Ajde malku reality check! Ako se smetame za vozrasni taka i treba da se ponasame, sekoj svojata prcija i ostajte gi majkite i svekrvite na mira, tie svoeto si go odrabotile! A i ocekuvanjata bi trebalo da malku da se simant na zemja.
Вратете се на почетокот Go down
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26904
Registration date : 2009-09-06

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty30.10.09 21:24

bratucetka mi pred dve nedeli pravese svadba si zedoja stan po kirija ama vo ova malku vreme sto ziveat zaedno postojano se nerviraat.svekrvata sekoj den kaj niv odi sto si kupile kako si kupile so parite od svadbata zolva i i rekla deka fustanot sto go nosela kako nevesta ne i odgovaral.polovina od parite sto gi sobraa od svadbata im gi zedoja mnogu krediti imale za plakanje i zatoa postojano se raspravaat a tek sto pocnaa da ziveat zaedno.bratucetka mi postojano se nervira a od druga strana pa tolku e potcinenata sto i rekla na roditelite nejzini da ne doagjaat kaj nea doma i lezajot spalnata sto i ja poracale morala da bidi bordo oti takva bila kaj zolva i se lutela oti porcale na krem.ne znam sto da i recam se nerviram jas vaka sto mi kazuva a ne pak taa.ne sakam da me svati pogresno za nesto i da mi se naluti nitu pak se razocara za nesto ne znam sto da napravam da i pomognam bilo kako.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29806
Registration date : 2008-08-29

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty30.10.09 22:14

ance a sto imas ti da se mesas vo domasnite raboti na bratucetka ti? Ako ti kazala, si kazala da si olesni, ako ne pobarala pomos sto pa ti se nerviras tolku za nea.

Iskreno mislam deka ne ti e mestoto da se mesas tamu, ni pa da se zamaras so toa koj sto rekol, koj na kogo sto mu zel a definitivno e nevkusno da se zboruva za pari na toj nacin. Sepak ja znaes samo ednata strana taka da objektivna ne mozes da bides nikako. A za zolvata... na tetka i ciftijanite pa sto rekla taa. Kako moze toa pa tebe da te zasega?

Pak ke napisam, sto se mesate site u tugite mandzi? I taka na covek mozes samo so sila da mu zemes, da mu dades i da mu pomognes so sila ne mozes.
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 46
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26609
Registration date : 2009-10-27

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty30.10.09 22:40

Zeni site po doma imame po nekoja krivo zasadena krusa(dali zolva,svekrva,svekor,dever...)ne vredi da se trosi vreme so takvi levi karakteri,nisto nemoze da se ispravi.Moe mislenje e da ni se zivi izdravi mazite da ni pecalat i decinjata da ni se o.k sve drugo e gola voda.Glava gore i zivotot ima ubavi nesta.
Вратете се на почетокот Go down
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26904
Registration date : 2009-09-06

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty31.10.09 9:21

Zvezdicka напиша:
ance a sto imas ti da se mesas vo domasnite raboti na bratucetka ti? Ako ti kazala, si kazala da si olesni, ako ne pobarala pomos sto pa ti se nerviras tolku za nea.

Iskreno mislam deka ne ti e mestoto da se mesas tamu, ni pa da se zamaras so toa koj sto rekol, koj na kogo sto mu zel a definitivno e nevkusno da se zboruva za pari na toj nacin. Sepak ja znaes samo ednata strana taka da objektivna ne mozes da bides nikako. A za zolvata... na tetka i ciftijanite pa sto rekla taa. Kako moze toa pa tebe da te zasega?

Pak ke napisam, sto se mesate site u tugite mandzi? I taka na covek mozes samo so sila da mu zemes, da mu dades i da mu pomognes so sila ne mozes.
da zvezdicka vo pravo si deka ne mi e mene mestoto tamu ama ne sakam taka da bide taa mi e zal sekoj pat koga ke dojde kaj nas tetka mi samo se zali i placi i zatoa sakav da i recam nesto a inaku taa nisto ne mi kazala mene nitu na nekoj drug osven na nejzinite i toa se so vikanje i nerviranje a i tie se nerviraat i velat ne znaeme sto da pravime jas da sum zbornela so nea ama pa mozebi najdobro e nisto da ne i velam
Вратете се на почетокот Go down
Nebo
Прваче
Прваче
Nebo


Female
Број на мислења : 170
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 27085
Registration date : 2009-08-07

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty31.10.09 9:33

stefimama напиша:
Zeni site po doma imame po nekoja krivo zasadena krusa(dali zolva,svekrva,svekor,dever...)ne vredi da se trosi vreme so takvi levi karakteri,nisto nemoze da se ispravi.Moe mislenje e da ni se zivi izdravi mazite da ni pecalat i decinjata da ni se o.k sve drugo e gola voda.Glava gore i zivotot ima ubavi nesta.
Potpis
Вратете се на почетокот Go down
Nebo
Прваче
Прваче
Nebo


Female
Број на мислења : 170
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 27085
Registration date : 2009-08-07

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty31.10.09 9:36

Ance te sfakam deka sakas da pomognes, tesko ti e da ja gledas bratucetka ti kako strada, normalno deka i veruvas nea i nejzinata strana te zasega. Bidi vnimatelna zasto od zelba da pomognes mnogu lesno moze da izlezes ti vinovnik i sl.
Вратете се на почетокот Go down
denica
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 26868
Registration date : 2009-08-25

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty31.10.09 13:37

pozdrav za bile2 megutoa jas sum vo obratna situacija, mojata svekrva ne dava da mijam sadovi, da pravam jadenje, i koga napravam moeto ne bilo vareno a nejzinite sto da vi kazuvam uzas jadenja i sto e najtragicno pocnav da si cistam vo mojata soba samo i koga mi e kef vo kujnata i dnevnata, i koga izlezam nekade taa po mene skrisno vo sobata i pregleduva sobata i skafovite sramota luge....So nervozite si napraviv problem mal a bremena sum taka da sega taa treba da igra jas so i sviram a ne obratno ama ne i kutam i se so mi lega na srce i kazuvam pa so saka neka bide ........
Вратете се на почетокот Go down
acka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 35
Локација : stip
Расположение : odlicno
Поени : 26533
Registration date : 2009-10-31

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty31.10.09 15:06

bile2 напиша:
Se mislev kako da ja narecam temava pa ajde se odluciv za nervoza i karanje vo tekot na bremenosta so cel da si se olesnime tuka i da si kazeme se sto ne nervira vo vrska so okolinata dodeka bevte bremeni ili sega i dali se karavte so vasata oklina dodeka bevte bremeni ili se tecese onaka lagano Несредени фамилијарни односи - Page 30 Icon_biggrin ...jas sakam da si ja olesnam malce dusickava oti veke sekoj den se nesto moze da me iznervira abe mm samo da mu recam daj mi go toa a da ne mi go dade jas odam se nerviram i sekoj den samo si placam se karam so nego jas stvarno nenzam sto mi se slucuva predtoa nikogas ne se karavme ama stvarno nikogas odkoga ostanav trudna sto da vi kazuvam jas se smeniv 100 na 100 a imam slusnato deka toa ic ne e dobro za bebeto da bides tolku nervozna ali ete neizbezliva e,pa ako ima nekoi trudnicki kako mene moze da si ja olesnat dusickata tuka ve sakam site Несредени фамилијарни односи - Page 30 790428

Jas sum istata se najdov vo tvojot tekst

Denice ist problem. pogolema nervoza od toa zdravje, neli?
Zenko da ne si, a posebno da ne ti se pogodi takva svekrva gadotij, kako mojava. samo odi na rabota i spie, jas li da go cistam kupatiloto, jas li bremena da fakam kiselina? ona e naucena da zivee kako vo kocina


Последната промена е направена од Ane на 31.10.09 17:07. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : da ne se pisuva samo so golemi bukvi i poraki edna po druga.)
Вратете се на почетокот Go down
denica
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 26868
Registration date : 2009-08-25

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty31.10.09 15:35

tvojata barem odi na rabota ,moja i na prodavnica po leb ne saka da odi nemoj bogatstvoto ke i se iznese od doma:)))), a za kupatiloto i da ne zboram, deponija ama gajle mi e veke. Od nervozi malku prokrvarev a bremena sum 25 nedela ,nisto strasno za nas, ama taa si tera pak po svoe,jas po moe ama ne trpam pa so saka neka bide.Milsam koga ke se odelam od niv Gospod ke go vidam, pa makar i vo koliba da ziveam:))))
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27260
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty01.11.09 13:20

denica напиша:
tvojata barem odi na rabota ,moja i na prodavnica po leb ne saka da odi nemoj bogatstvoto ke i se iznese od doma:)))), a za kupatiloto i da ne zboram, deponija ama gajle mi e veke. Od nervozi malku prokrvarev a bremena sum 25 nedela ,nisto strasno za nas, ama taa si tera pak po svoe,jas po moe ama ne trpam pa so saka neka bide.Milsam koga ke se odelam od niv Gospod ke go vidam, pa makar i vo koliba da ziveam:))))

Potpis
Вратете се на почетокот Go down
karolina
Прваче
Прваче
karolina


Female
Број на мислења : 296
Age : 44
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 28368
Registration date : 2008-12-21

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty08.11.09 13:16

nemam n i zolva ni jatrva mm e edinec flower
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 27059
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty14.11.09 18:16

Bi sakal da ve zamolam za pomos i sovet kako da postapam. Inaku sum samohran roditel - tatko na ednogodisno prekrasno momce. Soprugata, majkata, pocina na samiot porogjaj. Pomina eve edna godina odtogas, mojot zivot tece i ponatamu samo zaradi detenceto.
Problemot e vo babata, majka na soprugata. Od pocetok detenceto bese kaj nea, i se ke bese dobro ako taa ne pocna da me vregja i kolne i psihicki da me maltretira, koe go trpev cetiri meseci a ke go trpev i ponatamu, ako babata sama ne se otkaza od gledanjeto na na deteto i namesto da mi pomogne taa uste i go izbrka deteto od kajnea. Togas morav da se snaogjam sam bidejki i jas sum doma sam so tatko mi, majka mi e pocinata. Deteto go gleda ottogas moja kumasinka. I vekje 8 meseci babata nitu prasa kako e deteto nitu prasa kade e nitu prasa kako se snaogjam, znaci totalna izolacija.
E sega koga deteto napolni edna godina me povikaa od socijalno, na nejzino baranje, da razgovaram za nacinot kako taa da go videla deteto.
ispustiv da kazam deka i policijata i bese doma zaradi psihicko maltretiranje na lugjeto koi mi go gledaat deteto so nasilno upagjanje.
Stvarno ne znam so da pravam i ve molam za sovet
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29806
Registration date : 2008-08-29

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty14.11.09 18:39

profesorce, kolku sto mi e poznato babata nema nikakvi zakonski prava da bara bilo sto od tebe. Ti treba da resis dali babata ke bide del ot zivotot na tvojot sin ili ne. Toa e samo tvoja odluka i ti preporacuvam ubavo da razislis i da resis kakvi familijarni odnosi sakas da imas. Stom toa go odlucis ke znaes i kako da postapis.

Ne ja znam tvojata situacija detalno nitu mi se poznati vasite familijarni odnosi no edno e jasno ti si edinstveniot roditel na toa malo dusice sega i toj e samo tvoja odgovornost. Vie dvajca ste sega semejstvo i ne dozvoluvaj nekoj toa da go rastura.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28355
Registration date : 2009-04-28

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty14.11.09 19:48

Babata ima zakonsko pravo da go gleda vnukot (bidejki kerka i e pocinata), moze da dobie i 2 vikenda mesecno no i 2 casa nedelno, se zavisi kolku ke dodeli centarot za socijalni grizi, a mislam deka vo vakvi uslovi ke dodeli 1-2 dena nedelno (bez prespivanje kaj nea) primer sreda i petok. Najdobro da go nabavis zakonot za semejni odnosi i dobro da se informiras, mozebi go ima na www.pravo.org.mk Informiraj se dobro, od tvojov post ne sfativ dali sakas ili ne sakas deteto da se gleda so babata, ti ke si procenis najdobro i spremi se so argumenti zosto ne bi sakal da se gleda so nea.
Вратете се на почетокот Go down
profesorce
Почетник
Почетник
profesorce


Male
Број на мислења : 20
Age : 52
Локација : kavadarci
Поени : 27059
Registration date : 2009-07-22

Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty15.11.09 0:03

Fala vi za odgovorite i za podrskata. Samo da pojasnam, da, tocno e deka ne sakam moeto dete da se gleda so psihicki nestabilni licnosti, a kamoli pa da prestojuva kaj niv duri i eden den vo mesecot.
Ne znam kakvi argumenti bi ponudil, no ne mi e jasno kako moze da ima pravo da go gleda koga deteto bese tamu od koga se rodi se do cetiri meseci koga istata taa baba go izbrka pa jas morav da se snaogjam. A sega posle 8 meseci povtorno i toa bez mene da me prasa koga da go vidi, koga spie, dali e bolno ili nastinato, odednas, preku socijalno bara razgovor.
Pa bez razlika sto e baba, sepak bez moe znaenje i prisustvo nema nikogas da go vidi.

Uste ednas fala vi na podrskata i obavezno ke go pobaram zakonot za semejni odnosi.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Несредени фамилијарни односи   Несредени фамилијарни односи - Page 30 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Несредени фамилијарни односи
Вратете се на почетокот 
Страна 30 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: