Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Пецива и теста!

Go down 
+39
kiki-riki
lida
adi
strk
vecki
kika
Rozetka
ripce
fibimk
anetapp
mama X
KATIC
bani
kara
sneze
hormonce
sunset
Svetlana
veki22
beti 24
Sandra_Anja
marika
STAR *
daniela
kavadarcanka
Zvezdicka
baby24
Daki
mamalina
okce
Freya
aleksandra
biljanag
Emi
vesna83
eli
Juni08_Andrea
rich_bitch1
sanja83
43 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29204
Registration date : 2008-09-01

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty13.03.09 9:54

Луѓе имаме Младенци другата недела и ми треба рецепта за Солен ролат, оној со спанаќ и слични такви. Па, ако знаете пишете ми. Поздрав!
Вратете се на почетокот Go down
bani
Почетник
Почетник
bani


Female
Број на мислења : 84
Age : 55
Локација : Skopje
Поени : 29397
Registration date : 2008-04-18

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty13.03.09 11:38

Rolat od spanaca
-1 kg spanaca, 6 jaja, 6 kasika brasna
- 2 case kisele pavlake, 200 g belog sira
- so, biber, 4 kasike ulja

priprema

Obariti spanac i sasvim sitno iseckati. Odvojiti belanca od zumanaza a zumanca umutiti sa uljem i pomesati sa spanacem. Posoliti i pobiberiti. Dodati brasno i cvrsto umucen sneg od belanaca. Izjednaciti masu mesanjem i staviti u podmazan pleh. Peci na 200 stepeni i posle 15 minuta izvaditi koru iz rerne i uviti u vlaznu platnenu salvetu i ostaviti da se ohladi. Sir izdrobiti i pomesati sa jednom pavlakom. Ovim nadevom filovati koru i formirati rolat. Pre sluzenja preliti sa pavlakom.
Вратете се на почетокот Go down
bani
Почетник
Почетник
bani


Female
Број на мислења : 84
Age : 55
Локација : Skopje
Поени : 29397
Registration date : 2008-04-18

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty13.03.09 11:53

РОЛАТ ОД СИРЕЊЕ
- 250 гр. сирење
- 250 гр. ајдамер
- 150 гр. шунка
- 150 гр. кисели краставички
- 200 гр. павлака
- сол и црн пипер
Потребно време за подготовка на ова предјадење е 30- тина минути, не сметајќи го времето додека ролатот се ладеше во фрижидер.
В тава за печење го ставаме ајдамерот. Ја затвораме тавата со алуминиумска фолија и ја ставаме во рерна. Печеме 10- тина минути на температура од 75 степени. На ситната страна од рендето во поголем длабок сад го рендаме сирењето. Шунката ја сечкаме на коцки и ја додаваме во садот. На коцки ги сечкаме киселите краставички, па и нив ги додаваме во садот. Во садот ја додаваме павлката и мешаме со лажица. Зачинуваме со мелен црн пипер и мешаме со лажица.
Ја вадиме тавата од рерна. Го вадиме растопениот ајдамер од тавата и го ставаме на даската за сечење. Со сукалка ајдамерот го развлекуваме во кора. На кората го нанесуваме претходно подготвениот фил и го размачкуваме. Потоа од филуваниот ајдамер виткаме ролат. Со нож на ролатот му ги отсекуваме краевите. Го виткаме ролатот во најлонска фолија и ролатот го ставаме во фрижидер да се излади и да се стегне.
Стегнатиот ролат го одвиткуваме од фолијата и го сечеме на парчиња со дебелина од еден сантиметар.
Извор: Храна и вино
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28939
Registration date : 2009-02-16

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.03.09 18:50

ај кажете ми уште некој солен ролат ми треба за именденот на мм. овие со ајдамерот и со спанакот ги имам правено , па покрај нив сакам уште нешто
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Полуматурант
Полуматурант
mama X


Female
Број на мислења : 524
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 28185
Registration date : 2009-02-03

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty19.03.09 17:54

KATIC напиша:
ај кажете ми уште некој солен ролат ми треба за именденот на мм. овие со ајдамерот и со спанакот ги имам правено , па покрај нив сакам уште нешто
Ова емојот солен ролат со спанаќ (го земав од храна и вино), но јас му правам комбинации - место спанаќ ставам морков или ајвар (може и двете - се е пробано), а во филот за да има зеленко ставам малку грашок. И така излегува портокалов. Може и со црвен пипер - за да испадне црвен... Разни комбинации може, а се добиваат како неколку различни ролати. Се надевам ти помогнав. Поздрав,
Ролат од спанаќ


За подготовка на ова предјадење за четири лица потребни се следниве продукти:
- 1 кг спанаќ
- 6 јајца
- 300 гр шунка
- 6 лажици масло за јадење
- 4 супени лажици масло за јадење
- сол и бибер
- 300 гр сирење
- 2 дл кисела павлака
- 100 гр. бело брашно
- масло за јадење
Пристапуваме кон подготовка на смесата за ролатот. Во длабок сад ставаме вода, некаде околу еден литар, и ја ставаме да се загрее. Водата ја посолуваме по вкус и и додаваме малку масло за јадење.

Од јајцата ја отстрануваме жолчката, а ја белката ставаме во сад за матење. Белката ја матиме со електричен миксер со најголема брзина се додека не ја добиеме потребната густина. Истото го правиме со жолчките притоа додавајќи ги шесте лажици масло за јадење. Изматените жолчки постепено ги додаваме на изматените белки со матење. Во текот на матењето постепено го додаваме целото количество бело брашно. Смесата убаво ја матиме за де не се појават грутките од брашното.

Пристапуваме кон подготовка на спанаќот.
Целото количество од спанаќот го ставаме во садот со жешката вода и ги вариме. Во текот на варењето постојано го потопуваме спанаќот и го промешуваме.

Готовиот спанаќ го тргаме од шпоретот, го процедуваме и го оставаме на страна да се излади малку.

Изладениот спанаќ го сецкаме и како таков го додаваме на садот со изматените јајца и белки со постојано матење со електричниот миксер. На смесата која ја матиме и додаваме сол по вкус и бибер.

Земаме една тава која ја премачкуваме со масло за јадење, кое со рака го размачкуваме по целото дно. Дното го покриваме со поголем лист хартија кој убаво се натопува со маслото. Подготвената смеса ја сипуваме во тавата и ја размачкуваме по дното за да насекаде е со иста дебелина.

Тавата ја ставаме во претходно загреана рерна на 200 степени целзиусови. Време на печење 15-тина минути.

Додека се пече кората од ролатот, пристапуваме кон подготовка на смесата.
Шунката ја сецкаме на ситни парченца. Најпрвин на кришки, потоа на тенки парчиња, а потоа на ситни парченца. Исецканата шунка ја ставаме во метален сад на која и ја додаваме киселата павлака. Со обична лажица смесата ја мешаме се додека не добиеме компактна смеса. На смесата и додаваме малку сирење кое го гмечиме, а потоа целата смеса ја мешаме.

Тестото за ролатот е веќе готово. Го вадиме од рерната, а тестото го превртуваме на влажна крпа и го покриваме со краевите. По некое време ја симнуваме хартијата внимателно. На таквото тесто ја ставаме смесата од кисела павлака и шунка. Смесата ја размачкуваме на средина од тестото со дебелина од околу еден сантиметар. Со помош на крпата, крајот од тестото го превиткуваме најпрвин на смесата а потоа го виткаме во стандардната форма на ролат. Краевите од ролатот ги отстрануваме со нож со што ја добиваме саканата форма. Површината на ролатот ја премачкуваме со остатокот од киселата павлака, а потоа ролатот го посипуваме со рендан кашкавал.
Мал дел од павлаката го замешуваме со малку сос од домати колку да се добие во боја.
Парчињата одролатот го сечеме под агол и ги ставаме на чинијата со која ќе го служиме. Како прилог кон парчињата ролатот додаваме од смесата од кисела павлака и сосот од домати. За декорација се послужуваме со ситно сецкан магдонос.
Со ова јадење послужете бело вино.
Добар апетит.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28939
Registration date : 2009-02-16

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty26.03.09 13:36

mnogu ti blagodaram mama x
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28178
Registration date : 2009-02-04

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty26.03.09 13:47

Кикич еве ти една солена торта испробана ми и супер е

4 јајца се бијат убаво и се додава 4 лајци кисела вода и 2 лајци масло,6 лајци брашно,200гр рендано сирење и се печи во подмачкан плех и се сечи на 3 ремени.

Фил-3 тврдо варени јајца
1 чаша мајонез
3-4 лајци маргарин избиен со 200гр рендано сирење
200гр сувомеснато
Одозгора се мачка со кисела павлака
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28939
Registration date : 2009-02-16

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty30.03.09 22:41

brza palacinka
2 jajca se matat so malku sol (ne mora da se pravi pena kako za torta samo kolku da se povrzat belkite i zolckite) se dodavaat 6 lazici brasno. seto se mati zaedno i na kraj se dodava 250 ml ladno mleko , i toa se mati. smesata e tecna i se pece vo tavce br. 32 vo koe prethodno sme stavile maslo (ne samo da se namacka tuku da ima malku poveke) i sme go zagreale vo rerna ( da se vnimava da ne izgori masloto). se pece na 180 stepeni. moze da se filuva po zelba (jas najmnogu ja sakam so sirenje ili eurokrem) i se zavitkuva vo rolat. ova e mnogu brzo jadenje i mnooooogu vkusno
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29089
Registration date : 2009-02-25

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty04.04.09 15:53

PROJA
3 jajca se matat posebno belki posebno zolcki i se soedinuvaat.Se dodavaat 3 solji za kafe maslo,6 solji za kafe kiselo mleko,3 solji za kafe griz,3 solji za kafe pcenkarno brasno (popolni) i 1 pecivo.Ubavo se mesa i se dodava na kraj 300 gr sirenje i 200-300 gr seckan spanak.Mesto spanak moze i praz!
Se tura vo podmackan so margarin pleh i se pece na 220 C!Odi fino so jogurt ili kiselo mleko.

Jas pravam od pamet pica torta.Zemam 3-4 jajca,gi matam,stavam 1 casa jogurt ili mleko,pola solja maslo,sos od patlidzani(ako imate koncentriran vo tegla uste podobro)ili kecap kolku da zacrveni smesata,na kraj redam 1 pecivo,seckana salama i kaskaval,narosuvam origano,malku sol i turam brasno po potreba za da se vrze smesata!Ja turam vo tava podmackana i ja pecam.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28866
Registration date : 2008-08-22

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty15.04.09 16:37


Veligdenski
leb

700 g brasno
1/2 margarin rastopen
4 lazici
seker
1/2 lazica zejtin
2 lazici sol
250 ml vrelo mleko
4 paketcinja
suv kvasec
2 izmateni jajca za preliv
12 izmateni jajca
Susam

Se
priprema tepsijata za pecenje, moze cetvrtasta ili okrugla, se namackuva so
margarin-potrebno e tepsijata da bide podlaboka zatoa sto testoto narasnuva. Se
priprema kvasecot po upatstvoto. Se stava brasnoto i se pravi dupka na
sredinata.Se stava sekerot i solta vo dupkata. Se stava malku od vreloto mleko i
dobro se izmesuva so raka.Se dodava; margarinot, zejtinot, se prodolzuva so
mesenjeto so raka dodavajki po malku brasno od strana. Se stava kvasecot na
sredinata, pa jajcata, se odednas, i se prodolzuva so mesenjeto i se dodava
ostatokot od mlekoto, koristejki go celoto brasno sto e ostanato. Testoto mora
da bide pomeko, nikako tvrdo. Se vadi testoto na masata bez upotreba na brasno.
Sega se mesi uste 15 minuti. Se koristi malku zejtin na masata ako e potrebno
odnosno ako testoto se lepi. Se stava testoto vo podmackana tepsija, se pokriva
i se ostava da stoi na toplo 3 saati. Se probusuva testoto, pak se pokriva, i se
ostava uste 1 saat na toplo mesto.se namrsuva masata i se rgnuva testoto. Se
deli po potreba; Se pravi pletenka ili vekna ili golemi krugovi.Se ostavaat da
nadojdat okolu 30 minuti na toplo mesto.Se premackuvaat so 2 izmateni jajca. Se
poprskuva so susam po zelba. Se pece na 300 stepeni okolu 1 saat dodeka ne
potemnee. Ako porimenee mnogu se koristi folija kako zastita da ne izgori vo
poslednite 15 minuti od pecenjeto
.




Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28866
Registration date : 2008-08-22

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty15.04.09 16:39


Lisnati
Kiflici


Obrok za 4
Osobi

Potrebno:

2 Zolcki
2 Fildzana Zejtin
Kvasec
1
Jogiurt i
1 Casa Mleko

Se mesi testoto od site namirnici sto se
navedeni gore i se podeluva na 24 topcinja. sekoe topce se razviva vo mala Kora
i istata se premackuva so Margarin. Se spojuvaat po 5 takvi Kori, i se stava vo
Frizider, dodeka site Kori ne se spojat, pa potoa se vadat spoenite Kori edna po
edna a se pravi od sekoja po edna golema, od nea se pravat kiflici.Vaka
napravenite Kiflici se ostavaat da stojat 2 casa i se pecat.



Pita so sirenje
(Sofi)


500g Kori
gotovi


500g Sirenje

5 jajca

250ml Voda

10g Pecivo

Zejtin za
lozenje


Jajcata se matat zaedno
so sirenjeto vo edna posebna dlabola cinija.


Vodata i pecivoto vo
posebna dlaboka cinaja se stava zaedno i se pomesuvaat.


Tepsijata se namckuva so
zejtin, se zema kora i vrz korata se po prskuva so zejtin i voda, se povtoruva
tri pati.


Na tretata Kora se stava
filot od jajcata i do sirenjeto i se mota vo rolna i posle se mota vo
krug.


Relnata se zagrejuva
pretoa na temperatura od 180°C ca. 15-20 min.


Koga ke se ispece se
pokriva so aluminska folija za da omekne pitata.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30353
Registration date : 2007-12-29

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty11.06.09 16:24

Pita sa slaninom i šunkom

Sastojci *
500gr lisnatog testa
300gr suve slanine
4 jajeta
7 dcl kisele pavlake
150gr sitno isečene šunke ..bilo koje..
malo soli
malo bibera
120 gr maslaca

Pruprema* testo rastanjiti u veću tepsiju. Slaninu iseći na kocke , malo je prokuvati ocediti i ostaviti postrani . Jaja razmutiti sa kiselom pavlakom , onda dodati šunku, staviti soli i malo bibera.Preko testa u tepsiju pobacati komadiće maslaca, i oceđenu slaninu . Zatim izručiti preliv od jaja staviti u dobro zagrejanu pećnicu na 250 stepeni i peći oko pola sata do 40 minuta.
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Прваче
Прваче
ripce


Female
Број на мислења : 111
Age : 40
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 27848
Registration date : 2009-03-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty17.06.09 20:39

baby24 напиша:
AMERICKI MINI KROFNI

4 jajca
10 laz brasno
1 solja kiselo mleko
1 pecivo
Se przat vo vrel zejtin i se valkaat vo prax seker i odozgora se stava tecno cokolado.
kazimi kako ispaga testoto, kako gi formiras sakam da gi napravam mi se dopaga receptot
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29205
Registration date : 2008-06-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty17.06.09 21:04

KATIC напиша:
brza palacinka
2 jajca se matat so malku sol (ne mora da se pravi pena kako za torta samo kolku da se povrzat belkite i zolckite) se dodavaat 6 lazici brasno. seto se mati zaedno i na kraj se dodava 250 ml ladno mleko , i toa se mati. smesata e tecna i se pece vo tavce br. 32 vo koe prethodno sme stavile maslo (ne samo da se namacka tuku da ima malku poveke) i sme go zagreale vo rerna ( da se vnimava da ne izgori masloto). se pece na 180 stepeni. moze da se filuva po zelba (jas najmnogu ja sakam so sirenje ili eurokrem) i se zavitkuva vo rolat. ova e mnogu brzo jadenje i mnooooogu vkusno

i jas non stop ja pravam i navistina e pre pre ubava jas ko ke ja ispecam ja vitkam vo krpa vo rolat za taka da se izladi pa potoa i stavam fil i ja vitkam rolat posledniot pat filot go napraviv od feta sirejne i 1 pavlaka i bese epten ubav
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29205
Registration date : 2008-06-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty17.06.09 21:06

ripce напиша:
baby24 напиша:
AMERICKI MINI KROFNI

4 jajca
10 laz brasno
1 solja kiselo mleko
1 pecivo
Se przat vo vrel zejtin i se valkaat vo prax seker i odozgora se stava tecno cokolado.
kazimi kako ispaga testoto, kako gi formiras sakam da gi napravam mi se dopaga receptot

jas imam specijalno plasticno za vakvi krofnicki i testoto ne e suvo kako za krofni -po tecno e ne znam dali se raboti za istite krofnicki moite izleguvaat malecki so dupce nasredina
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Прваче
Прваче
ripce


Female
Број на мислења : 111
Age : 40
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 27848
Registration date : 2009-03-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty17.06.09 21:42

aleksandra fala na odgovorot,zatoa i mene nemie jasno bas oti ima samo 10 laz brasno,a kakvo e toa plasticno kako kalap?gi peces ili gi przis?pa pisimigo tvijot recept.fala.pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29205
Registration date : 2008-06-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty17.06.09 23:49

рипце еве какво е моето калапче
https://servimg.com/view/12619315/113 назад има отвор во кој се тура тестото и ги прзам во врело масло си ги пустам дирекно во тенгерето за прзејне
ко ке го дрзис во раката слободно тоа е затворено вака
https://servimg.com/view/12619315/114
а ко ке сакас да пустис крофнице во маслото стегас со палецот и на долната страна од апаратцето се отвора и се пуста од тестото во форма на крукце
https://servimg.com/view/12619315/115
а рецептот ке ти го написам утре не мозам никако да си ја најдам тетратката
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Прваче
Прваче
ripce


Female
Број на мислења : 111
Age : 40
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 27848
Registration date : 2009-03-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 11:28

fala aleksandra najmnoguuuuuuuuuuuuu
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Прваче
Прваче
ripce


Female
Број на мислења : 111
Age : 40
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 27848
Registration date : 2009-03-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 11:31

navistina se potrudi,ama mene neznam zosto slikive ne mi se otvaraat
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28178
Registration date : 2009-02-04

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 12:37

и кај мене не се отвораат сликите
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29205
Registration date : 2008-06-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 13:05

леле колку се нервирам зосто не ги отвора преку северинг кај мене сности ги отворасе а сега не незнам со не е во ред
еве наново сликите
https://2img.net/h/i687.photobucket.com/albums/vv234/aleksandrahst/HPIM6254.jpg
https://2img.net/h/i687.photobucket.com/albums/vv234/aleksandrahst/HPIM6255.jpg
https://2img.net/h/i687.photobucket.com/albums/vv234/aleksandrahst/HPIM6256.jpg
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Прваче
Прваче
ripce


Female
Број на мислења : 111
Age : 40
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 27848
Registration date : 2009-03-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 14:24

fala aleksandra e sega go vidov navistina interesno do sega ne sum videla mora da si kupam,go cekam i receptot.pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28939
Registration date : 2009-02-16

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 14:34

aleksandra напиша:
ripce напиша:
baby24 напиша:
AMERICKI MINI KROFNI

4 jajca
10 laz brasno
1 solja kiselo mleko
1 pecivo
Se przat vo vrel zejtin i se valkaat vo prax seker i odozgora se stava tecno cokolado.
kazimi kako ispaga testoto, kako gi formiras sakam da gi napravam mi se dopaga receptot

jas imam specijalno plasticno za vakvi krofnicki i testoto ne e suvo kako za krofni -po tecno e ne znam dali se raboti za istite krofnicki moite izleguvaat malecki so dupce nasredina


lele kolku gi sakam ovie krofni... brzi se i vkusni.... jas nemam vakvo kalapce i gi turam vo vrelo maslo so malo lazice.....
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29205
Registration date : 2008-06-09

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 16:27

eve kako bil mojot recept

Americki krofnicki

450 gr brasno
350 gr mleko blago
120gr maslo
120gr seker
1 jaje
1 zolcka
1 pecivo i 1 vanila
a ako nemate kalapce moze kako katic -pametna idea
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28240
Registration date : 2009-02-24

Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty18.06.09 16:39

Aleksandra od kade ti e kupen kalpot za Americkite krofni,odaman baram vakov i nemozam da najdam??
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пецива и теста! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пецива и теста!   Пецива и теста! - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пецива и теста!
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: