Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Присуство на породување

Go down 
+76
vasidora
ZeleniCka
lila_mk
Mirka
adi
Mimi Petreska
Megi
delfin
Biljana
Lence
butterfly
Tifani
Deni
hormonce
lidija29
kavadarcanka
Mimi22
vedrana
Bela
Kitty
Anjuska08
Eni
Natalija
jasmina i ace
katenm
tanja_simon
bica
verce
Aurinko
Simona's mom
bordan
marijanamir
dina
marina_m
Ves
lela
Kikic
bibe85
veki22
bella*
Vesnicka
avanturistka
Misticia
Kinky
mamalina
monice
sanja_
SonjuS*
desi
macush88
Mimi
Ben10
mad bluestar
baby24
Nate_David
STAR *
Freya
Elena
Dothy
Emilija
BaMbYnA
obicna
TINA
vecki
мама Биби
mamicka211
FoxMulder
mamicka
Emi
sunshine
rich_bitch1
moja Ina
biljanag
Big Sister
Goca
Juni08_Andrea
80 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 37
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30408
Registration date : 2007-12-29

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty21.07.08 14:59

јас се согласувам со обична,па ако јас можам болката да ја издржам може валда он глетката барем да ја поднесе.нема од што да се плаши,па во тој момент на свет доаќа неговото бебе а не некое чудовиште :geek: мм е мн заинтресиран за тоа и он да биде присутен ама сеуште не сум прашала дали кај нас е дозволено.инаку мислам дека ако присуствува ке знае за нареден пат мн подобро да ни го свати стравот од тој чин.мене сега мм кога ке му кажам дека мн ми е страв ми вели ЕЕЕ де па тоа не е којзнае што,ке отидеш во болница ке напнеш еднаш-двапати и ке излезе...затоа нека дојде да види дека не е така ко што замислува
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30729
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty21.07.08 15:18

U sekoj covek mislam deka ima edna sila sto u teska situacija ke se pojavi. Neznam dali imate gledano nekad tie emisii luge sto ne bi trebalo da preziveat razlicni tragedii? Epa volja za zivotot ti dava tolku adrenalin i sila da izdrzis. I kako sto napisa rich bitch, neka dojde da vidi deka ne e taka kako sto zamisluva, pa od togas i ponatamu da znae da si ja ceni zenata. Ne sme samo pufki nekoi sto si se sminkame i lakirame nokti. Wink
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29411
Registration date : 2008-05-04

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty22.07.08 6:59

jas mislam deka ne me razbravte vo postot jas rekov deka mm saka i toa so zadovolstvo go kazuva saka da e vo prisustvoto na poragaj i ko ke dojdat edni nasi dobri prijateli da go gledame bebeto se desava nekad i sekoja nedela uzivame dvajcata da go uspivame i sl zatoa rekov deka sam saka i ima izrazeno zelba da e prisuten ma da mu fufka pojke od mene epten e mekus i stalno ko ke rece za toa sakam so solzi go kazuva znam deka mu e strav ama znaes MASKO da ne pokaze pred mene
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29794
Registration date : 2008-07-11

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty22.07.08 7:56

Цитат :
Zs nemate mor zenski doverba vo mazite? Moze da izdrzat i da ni bidat najdobra podrska ko ke ni e najtesko.

Нека ми се најде после како помош дома, воопшто не ми треба на пораѓај. После нека ми помага околу домашнито обврски и бебето. Тоа е најголема помош и подршка !!!
Вратете се на почетокот Go down
Dothy
Почетник
Почетник
Dothy


Female
Број на мислења : 33
Age : 41
Локација : domche
Расположение : fino
Поени : 28964
Registration date : 2008-07-21

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty22.07.08 23:38

MM ne prisustvuvashe na poragjajot a ne znam dali bi mozel da podnese i da izdrzi da bi me gledal. A treba da prisustvuvaat osobeno na priroden poragjaj da vidat kolku nie zenite sme jaki,hrabri i shto se mozeme da izdrzime.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30729
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty23.07.08 2:28

Emilija напиша:
Цитат :
Zs nemate mor zenski doverba vo mazite? Moze da izdrzat i da ni bidat najdobra podrska ko ke ni e najtesko.

Нека ми се најде после како помош дома, воопшто не ми треба на пораѓај. После нека ми помага околу домашнито обврски и бебето. Тоа е најголема помош и подршка !!!

Za pomaganje ne treba samo od ko ke ima par dete, nego i od pocetok na brak/vrska... nema veze, navleguvam u druga tema.... Sekoja zena si znae, NO neka bide NEJZIN izbor barem dali da bide prisuten maz i ili ne. A ne nekoi si od strana....
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30729
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty23.07.08 2:34

obicna напиша:
Hahahaha, se nadevam deka ponatamu ko ke dojde vreme da imame dete deka ke mu se smeni mislenjeto, ako ne ednostavno mora da svati nemam ja drug, i toj mi e silata, od kade sto ke dobivam energija. Sreknata ti BaMbYnA, daj i mojot da si smeni, inace ja ke mu go smenam.... Mislam mislenjeto. Smile)))


BaMbYnA te svativ... :big hug: vidi boldiranoto pogore...znaci sum te razbrala? Присуство на породување - Page 2 188688
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29411
Registration date : 2008-05-04

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty23.07.08 4:54

izvini duso Smile jas pa miselv da ne sme se razbrale Smile ke ti go pratam na posedok Smile ahahahhahaha za da mu smenis mislenje samo da ne mu se uarni Smile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30729
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty23.07.08 17:36

Haha, daj da mu se smeni... Smile))) Sea epten sakam da si imame malo... A do pred nekoe vreme bev, a treba ova da se sredi, treba ona... i si pomina vremeto.... I seuste ne e sve bas bas kako sto sakam... Pa sea mu vikam ja, ajde da si imame i nie malo... Vika ma cekaj ova, cekaj ona... Ako ceka covek sve perfektno... ke se iznaceka... Присуство на породување - Page 2 188688 :dance2:
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30419
Registration date : 2007-11-16

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty23.07.08 21:30

Sekoja zena si znae, NO neka bide NEJZIN izbor barem dali da bide prisuten maz i ili ne. A ne nekoi si od strana....[quote]
Апсолутно се сложувам со ова што го кажа Обична,многу е битно да имаме право на избор,погрешиле или погодиле....иначе јас би сакала мојот маж да можеше да присуствува на мојот пораѓај,јас додуша бев царски но свеедно сакав да беше покрај мене кога се разбудив,да ми кажеше дека го слушнал првиот плач на нашата принцезичка,дека ја бакнал,дека е се во ред,да ми подаде чаша вода затоа што немаше на кого да му побарам па цела ноќ ми се вртеше во глава шишето вода што го ставив дента во фрижидер,да ме бакне....едноставно мислам дека е мн.битно во тие емотивни моменти партнерите да се заедно,не за да видат дека ние жените можеме многууу да издржиме него едноставно тоа е чин подеднакво важен колку за мајката толку и за таткото..........а кога ќе размислам можеби и докторите,кај нас, не би биле толку безобразни кога имаш некој покрај тебе да те "заштити".
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30729
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty23.07.08 21:45

Goca imam citano topicot kade se porodivte i gledam deka na pojketo im bilo prav pekol... i pogotovo da sakas uste edno dete da imas ko ke pomines takvo nesto??? Kako sto pisav nemam dete a da dojde vreme za toa sakam da bide moj izbor za dali ke dojde maz mi so mene ili samo so sestrite i doktorot ke bidam tamu.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29411
Registration date : 2008-05-04

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty25.07.08 7:16

i jas taka vikam cekaj sega kukacekaj sega renoviranje cekaj sega mk cekaj i on vika deka cekalna ke otvorel i koga vikam sega u mk i on vika a da cekaj da ne se zdebelam nema da sum ubava na kamera ahahaha i sega me zeza ali za cinot na poragaj mislam da treba da e nas izbor ama mislam deka treba da svatime ako imaat prilika i bi trebalo i oni da se kolku e nase tolku e i nivno i na niv im e vazno i sigurna sum deka im znaci da se prisutni Smile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30729
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty25.07.08 10:41

BaMbYnA напиша:
i jas taka vikam cekaj sega kukacekaj sega renoviranje cekaj sega mk cekaj i on vika deka cekalna ke otvorel i koga vikam sega u mk i on vika a da cekaj da ne se zdebelam nema da sum ubava na kamera ahahaha i sega me zeza ali za cinot na poragaj mislam da treba da e nas izbor ama mislam deka treba da svatime ako imaat prilika i bi trebalo i oni da se kolku e nase tolku e i nivno i na niv im e vazno i sigurna sum deka im znaci da se prisutni Smile



hihi hihi hihi hihi hihi Me iznasmea so cekalnata BaMbYnA!!!! hahahaha A za drugoto... HALLELUUUUUJA! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30144
Registration date : 2008-01-11

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty25.07.08 13:02

kolku sto bev jas na bolnica tolku vreme bese i mm so mene.prisustvuvase odnosno imase uloga na doktor dodeka probvav prirodno da se porodam.posle i na carski bese so mene.mnogu e mek i placko ali izdrza odlicno.mi bese golema podrska i dosta mi pomogna.so nego se osekav posigurna.sega duri znaj kolkavi maki zenata trga dodeka se porodi.veli mnogu mu bilo zal koga me gledal sto tolku sum se macela.ali zatoa e presreken sto vide kako se rodi negovata kerkicka.ako ima moznost jas mislam deka ne bi trebalo mazot da se plasi i ne prisustvuva na toj znacaen moment.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29411
Registration date : 2008-05-04

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty26.07.08 2:31

vesna od pocetkum pa do kraja se slozuvam so tebe
Вратете се на почетокот Go down
Elena
Почетник
Почетник
Elena


Female
Број на мислења : 7
Age : 47
Локација : Deutschland
Расположение : pozitivno
Поени : 29815
Registration date : 2008-01-31

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty29.07.08 1:06

Mislam deka treba da prisustvuva mazot na poragajot,dokolku toa e zelba i na dvajcata partneri.Maz mi prisustvuvase na raganjeto na nasata kerkicka Nina,toa mene mnogu mi znacese,se mi bese polesno koga toj bese do mene i me drzese za raka,mi davase sila a taa privilegija prviot plac na naseto dete ne ja imav samo jas,ja imase i toj,zaedno radosta bese pokompletna,celosna.
p.s. a i sega znae kolku e tesko na poragaj,kolku maka i bolka pa ima i pogolem respekt i razbiranje
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 37
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30408
Registration date : 2007-12-29

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty08.08.08 15:11

мм ми мн запнува деновиве да биде за време на порагјај покрај мене.мислите ли дека ке дозволат?
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29275
Registration date : 2008-06-06

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty08.08.08 15:18

РБ прашај си можеби ќе ти дозволат. Кај нас во болница не дозволуват, а и да дозволуваа маж ми немаше да присуствува, тој ќе се онесвестеше само што ме гледаше како се вијам од болка не па да влезе додека се пораѓав. Smile
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29800
Registration date : 2008-01-28

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty08.08.08 15:20

Не е лошо да присуствуваат да видат низ што тоа ние жените проаѓаме , а не они ќе ми кукаат од војска Smile
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29219
Registration date : 2008-07-10

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty09.08.08 18:25

kaj nas ne e dozvoleno da se prisustvuva sabaljeto koga jas se poragav vo 8 saat mm se vteral vnatre vo porodilno i jas porodena i lezam i slusam edna od sestrite vika a be luge maz ima ovde vnatre druga a be kako maz brkajgo i jas so umov si vikam koj budala se vteral vnatre za sramote koga posle mi vika taa sto se poragase so mene a be tebe te baraa of lele mm neznael so da praj ne mozal da izdrzi i posle me doceka po 2 saati i se vidovme koga me premestuvaa
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30144
Registration date : 2008-01-11

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty09.08.08 18:44

natasa i jas da sum na toa mesto bi vlegla.kaj me traj mesto da znam deka moeto dete e rodeno a da nemozam da si go vidam odma.stvarno se bezobrazni nasite,sto ne ovozvozat da mozi sekoj da prisustvuba na poragaj.neznam sto im preci.ovde mozi vo toa vreme ako sakas i cela familija da prisustvuva.ovde se poragas vo obicna soba kade sto ke te primat.a koga trebase na carski da me nosat na mm mu dadoja alista kakvi sto nosat i doktorite i tamu prisustvuvase.za kaj nas slusam treba pregledi trebalo pari da se platat ako sakas a zosto pari zosto pregledi..lopovska drzava
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29198
Registration date : 2008-07-29

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty09.08.08 19:09

Jas mnogu sakam mm da prisustvuva na poragajot edno za da mi dade podrska i koga e on tuka po drugo bi bilo barem za mene nema da se osekam sama i da me faka panika a drugo ke si go vidi bebceto samo so ke se rodi.Ama poso mm ne moze da gleda krv ,operacii i takvi nekoi rab on ne saka da prisustvuva,mi vika :ako sakas posle da ne te poglednam veke i da ne te dopram nema problem ke dojdam.Znaci mnogu e gadliv za nekoi rab a i baska dobi podrska od mojot doktor.I taka pa sega nekogas na zafrkancija ke mu recam ne me interesira mora da prisustvuvas i odma panika se kreva.Stvarno imam zelba ama koga nemoze da gleda takvi rab nema sega da go prinuduvam so sila kaj jas ke pominuvam niz toa nemora i on da ima traumi.
Вратете се на почетокот Go down
mad bluestar
Почетник
Почетник
mad bluestar


Female
Број на мислења : 17
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-08-08

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty09.08.08 19:14

baby 24
poubavo da ne prisustvuva
ke se onesvesti tamu pa kogo da gledaat doktorite tebe ili nego
inaku jas sum za mazot da prisustvuva da vidi kako se ragaat deca :Oh:
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29198
Registration date : 2008-07-29

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty09.08.08 19:17

Imas pravo se soglasuvam so tebe hihi
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30729
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty09.08.08 19:22

mad bluestar imas pravo na svoe mislenje no iskreno ke ti kazam deka me nerviras so postot! Vikas si za a na baby24 vikas poubavo da ne prisustvuva, e ajde... Ili si za, protiv ili neodluceno. Zenskata vika sakaa maz i da prisustvuva a ti vikas nemoj poubavo da ne prisustvuva... Ne mi e jasno ni najmalce sto sakase da kazis, a ne mi lici deka ni ti znaes sto sakas da kazis... Kako sto sum si jas ponekad, sakam kazam neznam recam.

Jas stojam inace na toa sto vika Vesna tako zvani Juni08 QUOTE "da znam deka moeto dete e rodeno a da nemozam da si go vidam odma.stvarno se bezobrazni nasite,sto ne ovozvozat da mozi sekoj da prisustvuba na poragaj.neznam sto im preci.ovde mozi vo toa vreme ako sakas i cela familija da prisustvuva.ovde se poragas vo obicna soba kade sto ke te primat.a koga trebase na carski da me nosat na mm mu dadoja alista kakvi sto nosat i doktorite i tamu prisustvuvase.za kaj nas slusam treba pregledi trebalo pari da se platat ako sakas a zosto pari zosto pregledi..lopovska drzava" Isto e i tuka potpolno isto. Znaci ne vikam deka e za site noooooooooo, 2008 god sme, neka bide izbor na zenata, ne nekoi si luge od strana so zaostanati idei!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Присуство на породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Присуство на породување
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: