Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Присуство на породување

Go down 
+76
vasidora
ZeleniCka
lila_mk
Mirka
adi
Mimi Petreska
Megi
delfin
Biljana
Lence
butterfly
Tifani
Deni
hormonce
lidija29
kavadarcanka
Mimi22
vedrana
Bela
Kitty
Anjuska08
Eni
Natalija
jasmina i ace
katenm
tanja_simon
bica
verce
Aurinko
Simona's mom
bordan
marijanamir
dina
marina_m
Ves
lela
Kikic
bibe85
veki22
bella*
Vesnicka
avanturistka
Misticia
Kinky
mamalina
monice
sanja_
SonjuS*
desi
macush88
Mimi
Ben10
mad bluestar
baby24
Nate_David
STAR *
Freya
Elena
Dothy
Emilija
BaMbYnA
obicna
TINA
vecki
мама Биби
mamicka211
FoxMulder
mamicka
Emi
sunshine
rich_bitch1
moja Ina
biljanag
Big Sister
Goca
Juni08_Andrea
80 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29603
Registration date : 2008-03-06

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 12:11

Ако дојдеме до пораѓај, да даде Господ, ММ обавезно би присуствувал, иако јас не би сакала, ама знам дека он ќе инсистира за тоа. Похрабра сум кога сум без него таму, ако е он таму повеќе ќе ми биде тешко...
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 12:25

Мм цела бременост на сите им викаше дека ќе присуствува на пораѓај.Ама во 7 ми месец ни кажаа дека се прават тестирања колку е психички способен и се потполнуваат 300 формулари,и се откажа.Кога отидов на пораѓај сестрата што ме прими кажа дека може да присуствува ако сака и сека тоа не е цело време него само моментот кога излегува бебето.Тогаш почна да ме прашува дали сакам да присуствува ама со резерва му беше фуфка па му реков да си чека надвор.Кутричкиот цела вечер си ја поминал надвор со портирите и стопати се јавија горе да прашаат дали сум се породила.Од една страна е убаво да присуствува а од друга па цел живот ќе му биде таа слика пред очи што не е баш пријатна.Здравје за второ може ќе се накани да дојде
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 12:25

Bela jas za prvata bremenost so vodev i porodiv vo sistina,tamu e dozvoleno soprugot da prisustvuva i mu ponudija ako saka da ja isece papocnata vrvca(ne znam dali e praktika ili individualno zavisi od sestrata).vtoroto bese planirano za vo sistina no poradi nocekuvani novosti moravme vo stranstvo da zamineme i taka se sluci tamu da se porodam.isto i tamu go ponudija da ja sece vrvcata ama ovoj pat veke iskusen haha.
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28352
Registration date : 2008-11-28

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 12:32

Алал да ти е ма кити, ти маж ти за кројач си го спремала hihi
Убаво и јас би сакала тоа да ни се случи и нас, сега ке мора второ hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 12:37

Mene mi e bas ubavo mazot da prisustvuva na poragajot ama kaj nas nema sansi za toa. A za toa deka mozebi ke mu bide tesko, pa ni na zenata ne i e lesno 9 meseci i plus raganje, neli Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 13:05

[quote="Bela"]Алал да ти е ма кити, ти маж ти за кројач си го спремала hihi
takva mu bila sudbinata Wink Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 13:41

Ne mi jasno... nie se poragjame, trpime bolki, se cepatime, vristime... a niv im e tesko, niv im e strav, tie ne znaat dali ke izdrzat... Присуство на породување - Page 5 94333
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 13:43

Кога ќе види како изгледа, нема да му текне да направи уште едно Smile
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 13:46

Мм ќе се онесвести ако присуствува на пораѓај, на ќерка ми кога и го гореа папчето му се слоши и повеќе не влегуваше ни за вакцини а може за второ па ќе се смени
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 13:50

koga ke vidis nie zenite sme mnogu pohrabri mazive ako bea jaki ke ragaa i oni
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 15:21

Neznam sto e toa sto morat da pravat psihicki testovi 300 gluposti. Tatkomi sto e epten zaostanat so mislenjeto bese na poragaj so majkami ko se porodi so mene i sestrami i secese papocnata. Se praktikuva toa oddamna tuka. Sto vikat nekoi dali sestrite mazite ke gi gledat ili zenata sto se poragja ne mi e jasno... Ima povejke sestri u soba i nego i zenata ke go gledat. Pa ima i za mazot za da si sedne ako mu e nedobro. 2009 god i se cudam sto e taka zaostanato mislenjeto za prisustvo na poroduvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 17:08

Kinky напиша:
Ne mi jasno... nie se poragjame, trpime bolki, se cepatime, vristime... a niv im e tesko, niv im e strav, tie ne znaat dali ke izdrzat... Присуство на породување - Page 5 94333
se soglasuvam potpolno,sirotkite tie niv ke im bilo tesko kako ke podnesele.voopsto ne gi sozaluvam.haha
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 17:35

ubavo bi bilo koga sekoj soprug bi imal zelba da bide prisuten pokraj soprugata, a mislam i nejze ke i bide mn po lesno
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty23.01.09 17:37

Нашиот кумашин во болницата во Крива Паланка присуствуваше за 2 деца на породувањето,дури има и снимено на моб.Навистина е возбудливо кога гледаш од странаSmile
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty07.05.09 13:05

Јас сум повеќе да си задржи жената некои моменти во животот само за себе, тоа ја прави жена, мистична, силна, посебна.....па така и за породувањето. Ако е така ај сегде со нас да ги носиме- во веце по нужда (а има и такви), кога се депилираш со влакна полна, кога си стискаш бубуљица што излегла на незгодно мест...хаха - маж со мене и крвови, плодови води, пот, солзи, вриштења....што може он да ти помогне? Ти треба мир, концентрација, простор (за кружење) и уста не ти се отвара, а он те гледа бледо, не може да сподели, да помогне, да утеши и само можда ќе те нервира со прашања или коментари. Ама зависи и до породувањето, мене ми беше мнооогу тешко и секое негово влегување јас го бркав да излезе за да можам без пардон да се тресам на креветот или да се движам наоколу и дишам.[/img]
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty07.05.09 13:20

MM ima golema zelba da prisustvuva,iako ne prisustvuvase,bidelki jas ne sakav znaejki deka e mnogu osetliv ,greovit i ke mu bide tesko,ane ke moze da mi pomogne.Ako Bog mi dade drugo dete pak ostanuvam na toa da ne prisustvuva na poragaj.Poveke bi se sekirala kako on ke se custvuva, otkolku jas vo tie momenti
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty07.05.09 13:24

mm ne prisuvstvuvase koga se poragav,nekakva pomos od toa da bide do mene nema ,samo za nego ke bide edno prekrasno dozivuvanje koga ke go slusne bebenceto da zaplace,toa e moment koj barem mene cel zivot ke me razneznuva...rastreperuva....
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29327
Registration date : 2008-05-13

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty21.06.09 0:58

mm prisustvuvase i na dvata poragaj. Stvarno e nesto nogo ubav dozivljaj. Koga kerka mi izleze toj duri potskokna od radost. Za Sara mi pravija i carski rez isto bese prisuten ama sedese do mene do glava da me tesa. Imav opivka vo polovina i bev celo vreme svesna i znam sto se slucuvase. A i toj ne zali sto bese prisuten, go dozivea i prvite minuti od pocnuvanjeto na zivotot na svoeto dete.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty12.07.09 23:34

mojot soprug nemozam da go namolam da pojde vo skopje na pregled so mene da ne odam sama. totalno nezainteresiran a za poragaj da ne mu spomnuvam mislam deka avionska karta ke kupi so najdalecna destinacija i ke izbega. Ne se site mazi isti
Вратете се на почетокот Go down
delfin
Почетник
Почетник
delfin


Female
Број на мислења : 24
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : Neuspeh nije pad to je kad ne ustanes posle pada
Поени : 27164
Registration date : 2009-07-09

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty24.08.09 12:01

ne e potrebno da se pravat testovi za soprugot dali da prisustvuva na porogjaj. mm prisustvuvashe i imam mnogu prijatno iskustvo.mnogu e polesno koga i tatkoto e prisuten prvo za mene beshe ogromna podrshka taka da porogjajot mi pomina mnogu polesno i ne go pochustvuvav momentot kako neshto strashno. epten beshe ubava gletkata koga i dvajcata zaedno si go vidovme bebeto.mnogu ubav i navistina neopisiv moment. e sega ne beshe filmski so kameri i drzhenje za raka poshto pri priroden porogja racete ti se zafateni :-)

mnogu ubavo chuvstvo i ako imate prilika i ako saka soprugot i mozhe da izdrzhi dozvolete mu. TE SAKAM MACI!
Вратете се на почетокот Go down
Megi
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 84
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 27017
Registration date : 2009-08-17

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty27.08.09 19:15

Maz mi prisustvuvase i na dvata poragaja. i moram da kazam deka mi bese od golema pomos celo vreme. prviot pat bese potesko i mislam deka malce mu se vrtese i vikase posle toa: kako toa zena mi da ja boli tolku a jas da ne mozam da i pomognam. mislam deka toa mu bese najtesko. a vtoriot pat posto znaev sto me ocekuva kakva bolka i jas bev pospremna a i toj. i celo vreme me masirse na grbot i koga mi bea pogolemite bolki. i toa mnooogu mi pomogna polesno da izdrzam. vo salata i za dvata poragai stoese do mene do glavata i me bodrese. taka da i za treto ako dade Bog bi sakala da e so mene.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty31.08.09 19:56

ММ овој пат присуствуваше. Сакаше а мене ми беше сеедно пред пораѓајот. Но додека бев со послаби болки ми годеше неговото друштво искрено. На моменти ќе ме насмееше и ќе ми ги отргнеше мислите на друга страна. Поражајот помина и откако се расчисти гужвата повторно ми годеше неговото друштво. Во очи му видов колку е среќен...
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty01.09.09 3:45

Znaci treba da e tuka tato za i toj da si vidi gordosta koga doagja na svet. Emilija mi e milo sto go spodeli ova so nas i imavte ubav moment zaedno cekajki Ivan.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty15.09.09 14:39

Mm go prasuvam celo vreme dali bi prisustvuval na porogajot, i mislam deka ne bi mu precelo, iako se shali deka ke zemel kamera da me snima kaj sto se poragam... Smile))) mu vikam, ako sakas da zavrsis vo kolicka i kamerata preku vrata, slobodno zemi kamera! Smile) hhahah inace ne bi mi precelo da e do mene i da me teshi, iako malku cudno, ni samata ne znam kakva ke bidam vo tie momenti. Molam Boga so les da pominam.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty15.09.09 14:46

Go prasuvam mm dali ovde kaj nas dozvoluvaat prisustvo na mazot za vreme na poroduvanjeto i on mi vika"ne",pa go prasuvam a vo Sk.mi vika "a ne,ne", a po nekoe vreme me prasuva "a zosto te interesira?"mu vikam da dojde so mene i toj mi veli "nema sansi"i go prasuvam "a zosto?strav ti e?" ,a toj onaka kako dete samo ja klimna glavata potvrdno,kolku mi bese smesen......Taka da sega za sega ne pokazuva nekoi znaci deka saka da prisustvuva zosto toj poveke se plasi otkolku jas,no sepak ke vidime kako ke bide,a iskreno i jas seuste razmisluvam na taa tema Присуство на породување - Page 5 121539
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Присуство на породување - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Присуство на породување
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: