Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Присуство на породување

Go down 
+76
vasidora
ZeleniCka
lila_mk
Mirka
adi
Mimi Petreska
Megi
delfin
Biljana
Lence
butterfly
Tifani
Deni
hormonce
lidija29
kavadarcanka
Mimi22
vedrana
Bela
Kitty
Anjuska08
Eni
Natalija
jasmina i ace
katenm
tanja_simon
bica
verce
Aurinko
Simona's mom
bordan
marijanamir
dina
marina_m
Ves
lela
Kikic
bibe85
veki22
bella*
Vesnicka
avanturistka
Misticia
Kinky
mamalina
monice
sanja_
SonjuS*
desi
macush88
Mimi
Ben10
mad bluestar
baby24
Nate_David
STAR *
Freya
Elena
Dothy
Emilija
BaMbYnA
obicna
TINA
vecki
мама Биби
mamicka211
FoxMulder
mamicka
Emi
sunshine
rich_bitch1
moja Ina
biljanag
Big Sister
Goca
Juni08_Andrea
80 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Присуство на породување   Присуство на породување Empty27.02.08 3:52

Dali vasiot soprug prisustvuval na poragajot i kakvi se custvata koga prv pat ke go vidite vaseto bebe? da ziveeme :slika:
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty01.03.08 21:54

Kaj nas seuste nema takva opcija,prisusrvo na tatkoto na poragajot,ili barem jas nemam cueno.....................porodena sum so carski rez pa Jana ja vidov prv pat posle 2 dena,koga ja vidov sestrata kako se priblizuva do mojot krevet so edno prekrasno stutkano bebence moram da proznaam deka za del od sekundata pocustvuv strav dali ke se snajdam,a vednas potoa ja zedov v race i zaplakav od sreka...........radost,neizmerna ljubov posakav da ja zastitam od se.Koga ostanavme sami,Jana se priviknuvase da cica jas pocnav da i zboruvam a taa prestana da cica i so malite ocinja go barase mojot glas,me pogledna i si prodolzi da rucka ,a jas se stopiv..... eve i sega dodeka pisuvam go imam istoto custvo.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty01.03.08 23:30

da moze kaj nas da prisustvuva tatkoto na poroduvanjeto, ama mislam deka prvo mora da odi na podgotvitelen kurs. i toa samo ako poroduvanjeto e prirodno, ne so carski.
bas pred da zabremenam mm velese deka nikogas nema namera da vleze zaedno so mene na poroduvanjeto. iako potoa i da sakav nemase da moze, posto odnapred znaevme deka ke bide carski. ednostavno covekot si bese iskren deka ne moze toa da go gleda i ja ne se lutev sto velese taka.
znam deka bratuced na mm bese na poroduvanjeto so zena mu i koga izlegol nadvor - ne znael kade se naoga - od shok! Smile
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty03.03.08 13:45

soprugot ne moze da podnese krv pa i zatoa ne moze da dojde da gleda
koga se porodiv so mene imase edna majka cij soprug snimal i taa do posleden moment neznaela bila zaprepastena ne veruvala ama sepak i e drago i mnogu i znacese podrskata od nego vo toj moment

cuvstvoto da se zeme vo race ili vidi e prekrasno i nemoze da se opise doktorot mi rece zensko izleze masko kako i da e neka se zivi i zdravi site se prekrasni


mala digresija:ide mazot na poragaj i tri pati paga vo nesvest go osvestuvaat i mu vikaat gotovo i toj kakvo e epa zensko i toj:fala bogu nema da gi gleda ovie maki kako mene!
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29644
Registration date : 2008-02-24

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty15.03.08 21:34

Jas se poragav prirodno no mm ne prisustvuvase. Bidejki Ina se rodi vo 04.15 nasabajle koga mu se javiv deka se porodiv (samo sto uspeal da zaspie) gi soblekol pizamite i po gaki izlegol do lift hihi . Sreka se svestil na vreme hihi
Cuvstoto koga ja vidov prvpat Ina ne mozam da go opisam so sborovi. Toa moze samo da se pocuvstvuva , da se oseti. :love you:
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty04.04.08 14:46

lele mm nonstop zbori za toa deka ke ide so mene vo porodilnata sala.kako prvo ne veruvam deka ke go pustat ne sme nie Amerika,a kako vtoro koga ke vidi kako se odviva seto toa ke posaka sam da izbega.kolku mi e smesen koga ke pocne On mene da mi kazuva kako se ragjalo.kao:ma ne e toa nisto strasno,ke te kacat na stol ke brois do 10 i gotovoooo..ne veruvam koga jas mu velam deka ima zeni sto se poragjaat i macat i po 10 casa.ah mazi mazi
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty16.04.08 14:17

Jas se porodiv prirodno no maz mi ne dojde na porogjaj. Ama bidejkji cel den prethodno cekase vo bolnica dole vo cekalnata, doktorkata go vikna da se kaci samo sto se porodiv dodeka bese i Damjan seuste so mene za da ne vidi dvajcata. I den denes veli deka mnogu mu e milo sto se kacil gore vednas da ne vidi, ama deka od ona sto go videl tamu(jas ne bev seuste sosiena) siguren e deka ne bi sakal da prisustvuva na samiot cin na poroduvanje
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Таткото во породилна сала!   Присуство на породување Empty22.04.08 23:31

Jas od pocetok nesakav da prisustuva na poroduvanjeto, a toj prasuval za da vleze, ama vo Cair nema uslovi za toa, plus jas na carski zavrsiv, pa aj mozebi za vtoroto.
A vie sto mislite, treba li tatkovcite da prisustvuvaat i zasto??
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty23.04.08 1:15

jas sum ZA,tatkoto da prisustvuva na poragajot dokolku e vozmozno.toj e vazen moment koj ne bi trebalo da go propusti.interesni se tatkovcite koga gi slusam kako so voshit go opisuvaat toj moment.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty23.04.08 15:57

и јас сакав мажми да биде со мене ама и овде за тоа сеуште нема шанса
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty23.04.08 16:46

neznam sto tolku e komplicirano za da prisustvuva tatkoto na poragaj.slusam tamu kaj nas trebalo pregledi pa pari ako saka da prisustvuva tatkoto.ovde ne trebaat ni pregledi ni nisto ednostavno moze so tebe da dojde kogo sakas.uste neznam ama jas mislam ovde se poragas vo soba a ne vo porodilna sala pa mozi zatoa i nema problem koj ke bide so tebe.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty23.04.08 21:47

ovde za vo drzavna bolnica znam deka treba nekakvi casovi prethodno da posetuvas pa potoa nema problem moze.
A vo cair nema uslovi, sramota e sto ke vidi tatkoto koga ke vleze tamu ihhiihhi
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty23.04.08 23:38

Jas mislam deka bi bilo super koga i kaj nas konecno bi se ovozmozilo tatkoto da prisustvuva na poragajot.Toa e podednakvo vazen nastan kako za majkata taka i za tatkoto a plus toa sto ke bide od gooolema podrska za rodilkata dodeka ima bolki.
Вратете се на почетокот Go down
FoxMulder
Почетник
Почетник
FoxMulder


Male
Број на мислења : 6
Age : 49
Локација : Nis - Srbija
Поени : 29260
Registration date : 2008-05-11

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty12.05.08 0:38

Ja sam za vreme porodjaja bio u cekaonici i samo sto se nisam onesvestio kada sam cuo kako neka zena vristi od bolova pomislivsi da je to mozda moja zena. Mislim da ne bih mogao da podnesem prisustvo na porodjaju... jedino da je to izrazita zelja moje voljene supruge. U tom slucaju bih se zrtvovao. Присуство на породување 5285
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nasadeca.forumi.biz
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty13.05.08 18:40

iskreno ,i na pregledite i na samiot poragaj maz mi bese so mene,vo sistina dozvoluvaat ,ako ocenat deka tatkoto moze da go izdrzi toj dogagaj.i navistina e golema podrskata koga pokraj sebe go imate soprugot vo toj cin
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Почетник
Почетник
мама Биби


Female
Број на мислења : 84
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 29236
Registration date : 2008-05-15

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty30.05.08 1:11

Во Државна имаат посебен бокс за пораѓај во случај таткото да сака да присуствува, маж ми прво не сакаше ама кога слушна дека еден наш пријател присуствувал, рече ако можел он да издржи ќе можам и јас
затоа сега нон стоп морам да го слушам како се фали дека он прв ја видел Јана пред мене
а што се однесува до мене, кога го видов како влегува на врата се ми помина , мислам дека и болките ми беа послаби, ми беше многу голема подршка, многу сум среќна што беше со мене, :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty30.05.08 1:25

hihiкај нас мм сигурно би се онесвестил па по кого да трчаат докторите еден ден му пуштив на интернет да види пораѓај и ми вика леле па вие жените загреота сте биле
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Почетник
Почетник
мама Биби


Female
Број на мислења : 84
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 29236
Registration date : 2008-05-15

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty30.05.08 1:33

Знам Вецки како е тоа, и јас кога пред пораѓај барав да гледам да видам како е тоа, мм бегаше у друга соба за да не глеа
ама кога знаат дека е за нивно дете, премногу се возбудени па нисто не им е страшно и не им смета, а најважно они не ни гледаат што се случува таму доле затоа што стојат до главата на жената, а ко гледат на интернет е друг муабет hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty30.05.08 1:42

mene me plasi samo da ne ispanici koga ke me gleda kako ke vristam pa da mu ja onesvesti.sakam da bide so mene i zbog jaziko jas na tie bolki mozi nieden zbor da ne znam sto mi velat.ovde smee tatkoto i da spie vo istata soba.
Вратете се на почетокот Go down
TINA
Почетник
Почетник
TINA


Female
Број на мислења : 27
Age : 44
Локација : STRUMICA
Поени : 29212
Registration date : 2008-05-20

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty12.06.08 16:43

Маж ми не присуствуваше на пораѓањето но беше многу близу до салата за пораѓај и додека да дојде тој чин на пораѓање кога шетав низ ходникот на болницата цело време беше многу исплашен од реакциите т.е.писакањата на тие што се пораѓаа пред мене.Реакцијата кога прв пат го видовме насето синче беше многу чудна и двајцата бевме некако збунети.Најчудно беше тоа што кога ми го дадоа в раце го почуствував како мрда исто како кога бесе во мојот стомах.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty20.07.08 21:32

Jas toa ne go razbiram zs maz ne moze da ide so zenata u poragaj... Citav nesto kako da ne se ispanici ili u shok... Tuka na tv imase edna emisija, kao dokumentarna u edna bolnica trudni parovi u poragaj da se snima custva, misli i po eden mesec kako e vo familijata. Gi gledav site dela.. U prvata emisija mazot skoka od radost dodeka zenamu se pogagja. Drug par zenskata neznaese mnogu svedski i maki makiiiii zenata ima, a mazot do nejze da ja tesi da se smiri. Zosto taka si mislite zenski deka mazite ne moze da izdrzat takvo nesto? Ja mislam deka i da bidat so tebe deka pojke ke gi zblizi mazite so deteto. Zs kako zena ti osejkas deteto skoro 30 nedeli, a mazot moze samo da stavi raka da vidi stomakot, i ako idi so tebe na snimanje. I maz mi isto vikal deka ne moze da podnese krv a i ja sum takva deka nemozam da podnesam takvi raboti. No ova e sosema drugo. I + ne mora mazot da stoj odma do IZLEZ da gleda. Wink moze da stoj do tebe da ti dava podrska i nova sila. Lesno e da se napraj bebce a sakam totalna podrska do kraj. I nema izbor dali ke idi ili ne. Smile)
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty21.07.08 3:16

TAKA E obicna u pravo si no jas eve na mm ne mu davam pritisok on sam ima izrazeno zelba za da prisustvuva i ko ke recam kao nesto za poragaj i on a ne jas sakam da su mso tebe za toa on sam ima izrazeno zelba da ne mu se usite ke mu bide glavata na pola kakva nasmevka ima toa e cudoi nevideno Smile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty21.07.08 3:23

Hahahaha, se nadevam deka ponatamu ko ke dojde vreme da imame dete deka ke mu se smeni mislenjeto, ako ne ednostavno mora da svati nemam ja drug, i toj mi e silata, od kade sto ke dobivam energija. Sreknata ti BaMbYnA, daj i mojot da si smeni, inace ja ke mu go smenam.... Mislam mislenjeto. Smile)))
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty21.07.08 10:04

Може и кај нас сега таткото да присуствува на пораѓај. Во државна знам дека може а за во Чаир не знам. Ајде нека присуствува, и машки нека издржи ако не е гадлив. Но недај боже после пораѓајот да тргне нешто наопаку, крвавење или нешто слично. Да го истераат одеднаш од сала...што би било тогаш?
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty21.07.08 14:55

Emilija напиша:
Може и кај нас сега таткото да присуствува на пораѓај. Во државна знам дека може а за во Чаир не знам. Ајде нека присуствува, и машки нека издржи ако не е гадлив. Но недај боже после пораѓајот да тргне нешто наопаку, крвавење или нешто слично. Да го истераат одеднаш од сала...што би било тогаш?

Neznam stvarno za u MK no tuka ima mazi sto idat so zenite i ko praat carski rez... Ima zeleno kako zaves i ne se gleda dodeka "operisuvat" a po toa majkata ke go vidi deteto i tatkoto. Ako slucajno nesto ne e u red po toa tatkoto idi so doktorot u druga soba odma pokraj salata kaj sto se operisuva majkata. Za da vidi i tatkoto deka praat sve za deteto. Zs nemate mor zenski doverba vo mazite? Moze da izdrzat i da ni bidat najdobra podrska ko ke ni e najtesko.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Присуство на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Присуство на породување   Присуство на породување Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Присуство на породување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: