Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Воведување дополнителна исхрана!

Go down 
+92
mis
maskoe
butterfly
Stefani Vasilkova
Misticia
babysara
anetapp
sanja_
Nataly
tanjasofija
ирена
NatalijaS
D-r Lidija Pazdrijan
BILE-ENA
cacika
kavadarcanka
BiljanaM
TINCE
baby24
Jovana's mom
Mama Ane
Pipolino
elench
dance.bojan
natashan.
mama X
Denicija
MamaMaja
bubamara
Deni
Pravnicka28
Leona's mom
Пандорче
rich_bitch1
lidija29
Sanja_Ivana
sunset
oliverap
Damjana
Dragana
magi
Anika
danielaval
sneze
jana_aerodrom
Sun
marinadi
Bela
Mimi22
sanja-ve
mama
taci
BubeM
bella*
Bjork
Anjuska08
Kikic
verce
tanja_sr
tanja_simon
Ilince
Ves
Juni08_Andrea
vecki
avanturistka
nikolina008
Lili
sonja colakova
Mimi
Svetlana
marina_pp
Sandra_Anja
Viktorija78
Emilija
biljanag
Kinky
sashka26
georgina
sonja28
Monika
elena petkovik
vesna velkova
obicna
Nate_David
eliza
moja Ina
STAR *
Goca
Elena&Angelina
Big Sister
daniela
Emi
96 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 42  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29859
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty19.09.08 8:08

Georgina, a kako pocna so kasickite?
Treba postepeno da mu gi voveduvas, denes lazicka-dve, utre 3-4, zadutre 6-7... potrebno e vreme da se navikne na noviot vkus.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29699
Registration date : 2008-07-11

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty19.09.08 8:20

Во продавниците има и мелен ориз. Многу е добар за припрема на кашички. Само што е досаден додека се вари, морра да го мешаш цело време
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-02

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty19.09.08 14:21

Kinky напиша:
Georgina, a kako pocna so kasickite?
Treba postepeno da mu gi voveduvas, denes lazicka-dve, utre 3-4, zadutre 6-7... potrebno e vreme da se navikne na noviot vkus.
Riste ne mi dobivase na tezina pa doktorkata mi rece da pocnam so kasickite. So ovosnite nemav nikakvi problemi. Prvo mu davav po malku, ama toj si jadese i pocnav da mu davam kolku sto saka. I toj gi jade site ovosja, ne javi alergija na nikoe i nemav nikakvi problemi. Mnogu dobro mu gi prifati i meseto i pocna da si napreduva poveke. Ama sega so zelencukovite tesko se naviknuva na vkusot i samo po 2, 3 lazicki i tolku. Posle ja vrte glavata, pa ke prodolzam da go dohranam so ovosje. Od koga pocnav da mu gi davam i zelencukovite ne ja otvara vednas ustata tuku prven liznuva za da vidi sto mu davam pa posle otvara usta. Ne e siguren sto ke mu dadam.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty23.09.08 12:05

so vikate dali mozi palenta da mu se dava so kiselo mleko jas nekni mu dadov nekoe lajce ama mi ja povrati od togas mu nemam dadeno mi e strav da ne povrati pak ke mu dadam uste ednas i akone ja prifati znaci ne mu e uba...
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29594
Registration date : 2008-02-24

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty23.09.08 12:18

за да се откажеш од некое јадење треба минумум 5-6 пати да се обидеш да го нахранеш бебето. Доколку ти ја повратило палентата почекај нека помине една недала па пофторно обидисе. Ако пак несака почекај уште една недела или 10-тина дена за следниот обид. Генерална грешка на сите мајки ни е малата трпеливост, па тие уште намаат кујзнае колку развиено сетило за вкус за да заклучиме дека некоја храна не им е убава. Поздрав и не се откажувај, ќе дојде и моментот кога малото сонце ќе јаде буквално се
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30497
Registration date : 2008-01-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty23.09.08 12:36

кога се воведува зеленчук во исхраната на малите деца се е исто како и со овошјата еден вид пауза еден-два дена во случај да има некаква реакија а потоа повторно
на една- две недели може нов вид овошје односно зеленчук
јас на иван кога му дадов прв пат спанак ми поврати пробав уште еднаш но помалку и тоа го поврати д-рот ми рече пауза една година кога му дадовме оваа година не му беше убаво и сега не го јаде тоа
од грав ми плаче се метнал на мене тешка храна е повеке време се вари па го заболува стомачето
на секој месечен преглед д-рката ни кажуваше што плус може да му се додаде во исхраната
е сега сме големи хаха јадеме и бираме дури затоа додека се мали давајте од све да јадат мешајте миксирајте сецкајте нека се учат од се и сешто
уште нешто на иван дури сега почнав по малку вегета да му додавам во јадењата до сега само сол
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30497
Registration date : 2008-01-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty23.09.08 12:40

georgina напиша:
Му направив на Ристе кашичка од тиквичка и ориз и не сака да јаде, еве и вчера и денес. Овошните си ги меле , оваа три лажички и после ја врти главата не сака ни да лизне, ако му ја ставам со сила јаплука. Ќе научи ли да ги јади кој знае? Многу се нервирам.

оризот ја стега столицата прави му без него кашички нешто полесно компир морков тиквичка грашок мислам боранијата и гравот беа заедно покасно се даваат ...
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty23.09.08 13:36

ee sekoj den ke naucis nesto novo ne znaev deka od orizot se stega stolicata jas se cudam zosto david ima stegnata stolica nekolku dena eve do dusa u pravev kasicki i mu kupuvav a vnatre so oriz ke gledam ne mn cesto da mu davam a sto se odnesuva za palentata sekako deka ke probam uste nekoj pat taa e ubava za bebina i ne se otkazuvam lesno do sega samo spanak nekako tesko mi jadese i taa sto ja kupiv kasicka mu dadov i nesakas i ja frliv ke probam pak za 1 2 nedeli
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-02

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty23.09.08 19:23

Јас кога ќе забележам дека столицата му е тврда му давам кашичка од сливи на ХИП и веднаш му се средува мешето. Неа и многу си ја сака, така да му ја давам секој трет ден и немаме проблем.
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28971
Registration date : 2008-06-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty24.09.08 17:55

и на нас сливата многу ни помага кога имаме проблем со столицата немора кашичка може и сокче и после одма се олеснува.
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28585
Registration date : 2008-09-13

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty24.09.08 18:01

Podobro e duri se pomali , da jadat kupeni kasicki, i za mlekoto mislam taka, barem do 1 god. Ima vreme koga ke jadat od naite mangi, kako i kravjo mleko. Jas gi kupuvam Hipp proizvodite.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29852
Registration date : 2008-07-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty24.09.08 18:09

I jas taka praktikivam, osobeno za mlekoto. Jas ke i davam do godina i pol adaptirano. Poveke ovosni i davam (isklucivo na HIPP), a meso i zelencuk poveke i gotvam posebno
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-02

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty24.09.08 21:47

Mene Riste mnogu slabo mi pie sokce. skoro ic.
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Прваче
Прваче
marina_pp


Female
Број на мислења : 200
Age : 40
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 28840
Registration date : 2008-07-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty24.09.08 22:10

i nie slabo sokceto, nekako pojce se zadovoluva so kasickite i vodicka po malce ,do sega imam probano od site kasicki i bes problem si gi jadi
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28585
Registration date : 2008-09-13

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty24.09.08 22:16

Nemora sokce, neka jade ovosni kasicki, i voda da pie.Jas imam problem so mesnatite kasi, nejke nisto edvaj pileska malku jade.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29594
Registration date : 2008-02-24

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 0:24

И јас имав проблем не само со месните туку и со зеленчуковите. Сега и ги подготвувам јас по мој вкус и фала богу се си јаде. и јас и додавам магданос откако ќе го сварам месото и зеленчукот.Пробај сама да и направиш може ќе сака
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31056
Registration date : 2007-11-19

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 9:48

Milena веќе јаде се како ние, значи не и готвам посебно манџи, туку си јаде од нашата, а магдонос почнав да ставам откако наполни 8 месеци
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28755
Registration date : 2008-08-15

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 9:52

Kашички сама си правев, си купив блендер на Bosh и се природно готвев.Барем знаев дека нема конзерванси.Единсвена мана на блендерот е што од се што му блендирав не научи да џвака помалото.И ден денес иако има 4 годинки од месо јаде само ако е мелено друго ќе го направи ко мастика и плука не може да го голтне, и се што има лупки не може да соџвака.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31056
Registration date : 2007-11-19

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 9:56

е тоа е ама еве јас не блендирав долго ама Милена плука месо исто како што кажа Светлана, го жвака и после го плука, и несака да жвака морковб пример, само голта и затоа се мора да е ептен добро сварено и ситно сецкано
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28846
Registration date : 2008-08-01

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 10:53

И син ми обично телешкото месо го прави како мастика, па го плука. За пилешкото, зависи како е расположен. Обично го јаде, ама треба да биде многу ситно исецкано. Некогаш го чува во уста подолго време, па ќе си го голтне.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 12:45

denes na david ke mu gotvam brokula so morkovi kmpirce i ke mu stavam malku pavlaka jas celata smesa ja varam i potoa ja blendiram ne dodavam sol a vie kako ja gotvite brokulata cela so steblo jas ja varam mislam deka taka treba ..
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29859
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 12:50

Nate, pavlakata i ostanatite mlecni prerabotki se dodavaat na 8 meseci.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 12:54

mene pedijaterot mi rece deka mozi da mu davam jogurt kiselo m pavlaka i sto mozam poveke mlecni raboti vo tekot na denot isto mi rece deka mozam da pocnam so zolcka kon krajot na 6 ot mesec pocetok na 7 pa eve taka teram..
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29503
Registration date : 2008-07-20

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 14:03

Jas na Mila i davam pretezno kasicki na HIPP onie sto se od 8 meseci, ima razlicni vkusovi edno 10 tina i ona site odlicno gi prifati. No, sega koga pedijatarot mi rece deka moze da jade ona sto nie jademe malku imame problemi. Normalno ne i stavam mnogu zacini i ne mi gi saka domasno prigotvenite jadenja. Ke goltne eden dva zalaka i pocnuva da pluka, a i se jade i pocnuva da place. Togas i davam HIPP i lapa. No, pred nekoj den koga pravev spanak i izmesav pola HIPP pola od spanakot i jadese, pa ke pocnam taka postepeno da ja naviknuvam na nasata hrana.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31056
Registration date : 2007-11-19

Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty26.09.08 14:08

и јас така правев, пример дома сварен спанаќ мешан со хипп каша од спанаќ, има храна која и ден денес Милена ја јаде од тгличе а дома ми плука, ама полека но сигурно се навикнуваме....голема помош имам од градинката
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воведување дополнителна исхрана!
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 42Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 42  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: