Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Воведување дополнителна исхрана!

Go down 
+92
mis
maskoe
butterfly
Stefani Vasilkova
Misticia
babysara
anetapp
sanja_
Nataly
tanjasofija
ирена
NatalijaS
D-r Lidija Pazdrijan
BILE-ENA
cacika
kavadarcanka
BiljanaM
TINCE
baby24
Jovana's mom
Mama Ane
Pipolino
elench
dance.bojan
natashan.
mama X
Denicija
MamaMaja
bubamara
Deni
Pravnicka28
Leona's mom
Пандорче
rich_bitch1
lidija29
Sanja_Ivana
sunset
oliverap
Damjana
Dragana
magi
Anika
danielaval
sneze
jana_aerodrom
Sun
marinadi
Bela
Mimi22
sanja-ve
mama
taci
BubeM
bella*
Bjork
Anjuska08
Kikic
verce
tanja_sr
tanja_simon
Ilince
Ves
Juni08_Andrea
vecki
avanturistka
nikolina008
Lili
sonja colakova
Mimi
Svetlana
marina_pp
Sandra_Anja
Viktorija78
Emilija
biljanag
Kinky
sashka26
georgina
sonja28
Monika
elena petkovik
vesna velkova
obicna
Nate_David
eliza
moja Ina
STAR *
Goca
Elena&Angelina
Big Sister
daniela
Emi
96 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42
АвторПорака
Eci-Peci
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 210
Age : 41
Локација : Македонија
Поени : 27786
Registration date : 2009-04-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty05.05.09 21:35

Дајте ми совет, како правевте вие?
Моето бебе многу сака да пие сок, но не знам по колку пати да му давам на ден и по колку мл?
Досега цел месец му давав по 50мл, разредено со вода, преку еден ден и тоа само еднаш дневно, наутро.
Ми беше страв да му давам повеќе зошто беше малечко...
Сега веќе сакам да му зголемам, зошто плаче кога ке го испие, бара уште... и сакам да почнам да му давам и овошни кашички...
По колку можам на ден да му давам, и кога тоа ке му заменува оброк (инаку, само на адаптирано млеко сме) ??
Пробавме сокче од јаболко (најчесто) и неколку пати круша и морков (во сокот од јаб.)
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30313
Registration date : 2007-12-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty05.05.09 21:46

ako sokot od jabolko ti e kupen i ne mora da go razreduvas zasto e bistar.i emili pie mnoguuu sok,otprilika po 200 ml na den .ako saka da pie ne mu brani ama neka ne mu zamenuva sokot obrok.gledaj megju obrocite-mlekoto da pie .neznam dali koristite cucla jas najcesto koga emili ke prepie sok ili voda i plus uste bara ke i ja dadam cuclata vo usta i prekinuva da bara.mozes i so ovosni kasicki da probas isto od jabolko i krusa ama neveruvam deka odma ke mozes da mu zamenis cel obrok zasto e mal i poveke od nekolku lazicki nemoze da izede.poleka i strplivo.emili tek pred 10 dena pocna da jade po cela kasa prethodno ne gi sakase ic
Вратете се на почетокот Go down
Eci-Peci
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 210
Age : 41
Локација : Македонија
Поени : 27786
Registration date : 2009-04-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty05.05.09 22:09

Фала ти Rich bitch...
Да, користиме цуцла, кога плаче.
Така ке правам, како што велиш, така и си мислев...ама не бев сигурна...
ке му давам по неколку лажички кашичка, па ке видам како ке сака, така ке му зголмувам по малку.
Инаку не бразам, нема да форсирам, само не сакам да не му давам ако треба.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30313
Registration date : 2007-12-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 13:13

od koga se voveduvat ovosni jogurti vo ishrana na bebinjata.i uste nesto..maz mi kupil na emili caj od hipp ama od hibiskus i malina,dali smeam da i go dadam?tamu pisuva od 4 meseci ama neli jagoda,malina pokasno se dava?
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29009
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 13:38

Претпоставувм дека може да и дадеш. Штом пишува од 4 месеци и плус преработено е. Јас сеуште на Илина не сум и дала чај.
А телешкото месо колку време го варите?
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28550
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 13:40

Jas go varam najmalku 1 saat pa proveruvam ke go prasecam na pola ako e vareno dobro ako ne uste go varam.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28550
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 13:56

Denicija напиша:


и нешто друго сакам да искоментирам, но незнам дали во оваа тема
денес ми се деси нешто што ме испровоцира и ме извади од такт
една познаничка ја виде ќерка ми и на смеа и вели „Да и кажеш на мама да не те рани толку многу, зошто си многу големка“
Jas neznam so ne si odgovorila da i go jadat gazot.Uste od kako e roden David rodninite koj kako go vidi mi vika sitnickoe deteto.Na pocetokot se nervirav zasto ama posle im vikav da mu go jadat gazot.Bitno on si dobiva kilaza kolku treba e sega aktiven e preterano cel den ne zastanuva a i koga spie e aktiven a jade tri pati po najmalku 200 gr a nekogas i 4 pati plus cica i plus pie dnevno po pola litar sok ili caj.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28414
Registration date : 2009-01-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 13:59

Eva Marija напиша:
Damjana напиша:
Бубе напиша:
а какви се на вкус? кашата на милупа ориз и пченка (во кутија) не ја сакаше, јас кога ја пробав како да имаше горка жичка... сега ја јаде на нестле, хиповите не сме ги пробале
Ti pisuvav jas i porano - HIPP za dobra nok so jabolko i komorac ni e glavno jadenje nas. So uzivanje go jade Damjana. A i pozgodni se hipovite od tie na nestle, poubavo se rastvoraat i ne se pravat mnogu grutki.

E koja e taa na HIPP so jabolko i komoraca jas se utepav od baranje nikade nemozam da ja najdam. Vo teglichka e???

Јаболко и комораЧ!
Коморач или копар, исто е.
Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Komorac3
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Denicija
Прваче
Прваче
Denicija


Female
Број на мислења : 117
Age : 42
Локација : Strumica
Поени : 28144
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 14:13

Mimi22 напиша:
Denicija напиша:


и нешто друго сакам да искоментирам, но незнам дали во оваа тема
денес ми се деси нешто што ме испровоцира и ме извади од такт
една познаничка ја виде ќерка ми и на смеа и вели „Да и кажеш на мама да не те рани толку многу, зошто си многу големка“
Jas neznam so ne si odgovorila da i go jadat gazot.Uste od kako e roden David rodninite koj kako go vidi mi vika sitnickoe deteto.Na pocetokot se nervirav zasto ama posle im vikav da mu go jadat gazot.Bitno on si dobiva kilaza kolku treba e sega aktiven e preterano cel den ne zastanuva a i koga spie e aktiven a jade tri pati po najmalku 200 gr a nekogas i 4 pati plus cica i plus pie dnevno po pola litar sok ili caj.

ете, не е се до исхраната
некои деца генетски се предодредени да изгледаат попунки или поситнички, и тоа нема ама баш никаква врска со исхраната
дури твоето најмило има и повеќе оброци, ама ајде де докажи и излези на крај со такви профили на луѓе. јас на пример, сум се родила 4200 и сум била уште побуцка од ќерка ми на нејзина возраст. ако има нареден пат да се сретнам со дотичната особа сигурно нема да и останам должна. уште се нервирам кога ќе ми текне
поздрав до тебе Мими
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28402
Registration date : 2008-11-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 14:38

Бубе напиша:
Претпоставувм дека може да и дадеш. Штом пишува од 4 месеци и плус преработено е. Јас сеуште на Илина не сум и дала чај.
А телешкото месо колку време го варите?

Jas go varam pomalku od 1 saat, moze i 20tina minuti, ama prvo go seckam na mnogu sitni parcinja, ili stavam meleno meso.

Inaku mene me naenase 2-3 nedeli, bev vo Bitola kaj moite za praznicite i da kazam deka pocnavme so meso tocno na Veligden so jagnesko. Znaci imame probano jagnesko i telesko. Inaku dosega masala jade se sto ke i dadam eve da nabrojam:
Od zelencuk: kompir, morkov, brokula, spanak, praz, maldo kromitce, paskanat, grasok.
Od ovosje:jabolko, banana, krusa, praska, sliva.
Ima probano malku jogurt i pavlaka vo kasickite, oriz, pcenka, a so gluten ne sme pocnale uste.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30313
Registration date : 2007-12-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 16:04

citam deka paskanat davate.kako se podgotvuva toj i kako izgleda stvarno neznam.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28550
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 16:18

rich_bitch1 напиша:
citam deka paskanat davate.kako se podgotvuva toj i kako izgleda stvarno neznam.
Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Pov047
eve vaka izgleda paskanatot a jas go varam so drugite zeencuci i porano vo blender a sega samo so viluska gmecam i taka mu davam.Vo sekakvi kombinacii sum go davala.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28053
Registration date : 2009-04-12

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 16:51

a krastavica od koga se dava?
Вратете се на почетокот Go down
Denicija
Прваче
Прваче
Denicija


Female
Број на мислења : 117
Age : 42
Локација : Strumica
Поени : 28144
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 18:54

незнам која беше од моите баби кога викаше дека децата многу растеле од пашканат
незнам дали е точно тоа што го викаат постарите, ама јас „за секој случај“ редовно и давам на Дениција, најчесто со ориз и мевце flower
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28964
Registration date : 2008-12-07

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 19:09

Prv pat slusam vakva rabota. Jas pa retko i davam, a solidno raste - 72 sm e sega. Sepak e do genot mislam.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Denicija
Прваче
Прваче
Denicija


Female
Број на мислења : 117
Age : 42
Локација : Strumica
Поени : 28144
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 19:39

Јас тоа го спомнав онака, лежерно незнам дали е тоа точно, а за растот се секако виновни гените. Ќерка ми кога ја носев на 6 месеци на преглед поради вакцина ја измерија 74см, а сега незнам колкава е. Важно, напредна е но поради гените (целата си личи на мене) а не поради пашканатот hihi
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28631
Registration date : 2008-10-12

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 22:06

butterfly напиша:
a krastavica od koga se dava?
bas sakam da znam i jas od koga moze krastavica,a sakam da i vovedam i paskanat vo ishranata pokraj drugite zelencuci a dosega ne sme probale
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29009
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 22:49

јас ставам по малку пашканат, скоро во секоја кашичка.
А за краставица ја прашав педијатарката и ми рече дека нема потреба да и воведам сега, не содржела нешто посебно, а и плус многу ги прскале
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Прваче
Прваче
Elisaveta


Female
Број на мислења : 341
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 27847
Registration date : 2009-04-03

Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty06.05.09 22:57

Ishrana potpisana od Unicef.
http://www.ogrlicezabebe.com/ishrana_dece_u_prvoj_godini_zivota.html
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 42 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воведување дополнителна исхрана!
Вратете се на почетокот 
Страна 42 of 42Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: